נקע בקרסול ודלקת פרקים ניוונית

נקע בקרסול וחולי עתידי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נקע בקרסול ודלקת פרקים ניוונית אכן קשורים זה בזה. נקע בקרסול היא אחת הפציעות השכיחות ביותר. למעשה מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר. ברוב המקרים תוך ימים עד שבועות ספורים הנפיחות והכאבים שנובעים מהנקיעה חולפים וניתן לחזור לשגרה. על פי המחקר שהתבסס על אלפי אנשים נקיעת קרסול מעלה באופן חד את הסיכון להתפתחות חוסר יציבות במפרק ובהמשך להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית. הקשר שבין פציעת מפרק לבין אובדן יציבותו ולהתפתחות דלקת פרקים מאוחרת ידועים ואינם מפתיעים. אלא שהמחקר הנוכחי טוען שמלבד דלקת פרקים ניוונית הידועה, נקיעת קרסול עלולה לגרום גם למחלות לב ומחלות ריאות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  {loadposition inside-page}

  נקע בקרסול ודלקת פרקים ניוונית – רקע

  נקע בקרסול ומחלות פרקים
  נקע בקרסול ומחלות פרקים

  נקע בקרסול מתרחש כאשר אנו מגלגלים או מסובבים סיבוב יתר את הקרסול באופן החורג מהיכולת של הרצועות לבלום את התנועה. נקע כזה בקרסול עלול לגרום למתיחה או קרע של הרצועות האוחזות ומייצבות את מפרק הקרסול. לעתים נקע בקרסול עלול לגרום לנזק קשה יותר ובכלל זה שברים. סוג הסימנים והתסמינים של נקע בקרסול וחומרתם תלויים במיקום הנקע, הנזקים שנגרמים בגין הנקע וחומרת הנזקים. בין יתר הסימנים והתסמינים הצפויים נמנה כאבים בקרסול, נפיחות מקומית, שטף דם פנימי, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, רעשים הבוקעים מהקרסול בתנועה ועוד. הטיפול בנקע בקרסול אינו יכול להסתפק בהפחתת הכאב ומגבלות התנועה אלא צריך לכלול גם הליך שיקום.

  עד היום היה ידוע שנקע בקרסול עלול לגרום לחוסר יציבות של המפרק ועל ציר הזמן גם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. ההפתעה במחקר הזה נמצאת בממצאים האחרים, אנשים שפצעו בעברם את הקרסול מצויים בסיכון גבוה יותר לחלות במחלות לב ו/או במחלות ריאות. הסיכון הגבוה ביותר הוא בקרב אנשים בגיל האמצעי כאשר הסיכון לחלות עולה באופן כללי. למה זה קורה? מה הקשר בין פציעה במפרק הקרסול לבין מחלות לב או ריאות? מה הגורם המדויק לתופעות אלה? על שאלות אלו החוקרים לא ענו אך לטענתם יש חשיבות לשקם היטב את הקרסול כדי למנוע התפתחות של בעיות בריאות אלה.

  המחקר

  הקיף 3500 משתתפים כאשר מעל 1800 מקרבם סבלו בעברם מפציעת קרסול.

  ממצאי המחקר:

  נקע בקרסול ומחלות פרקים קשורים זה בזה! 46% ממשתתפים שדיווחו על פציעת קרסול בעברם דיווחו גם שהנם מוגבלים חלקית או באופן מלא בחיי היום יום שלהם. מוגבלות דומה דווחה רק על ידי 36% מהמשתתפים שלא חוו פציעת קרסול בעברם. 38% מהמשתתפים שחוו פציעת קרסול בעברם דיווחו על חיים עם כאבים בינוניים עד חמורים. דיווח דומה התקבל רק על ידי 27% מהמשתתפים בקבוצה שלא חוו פציעת קרסול.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   עוד נמצא במחקר ש31% משתתפים מקרב הקבוצה שפצעה את הקרסול בעברה סבלו גם ממחלות לב או ריאות וזאת לעומת 24.5% בלבד בקרב המשתתפים שלא פצעו את קרסולם מעולם. כצפוי 9.4% מהמשתתפים במחקר שפצעו את קרסולם סבלו מדלקת פרקים ניוונית וזאת לעומת 1.8% בלבד מקרב המשתתפים שלא פצעו את קרסולם.

   מסקנות החוקרים:

   לפציעות קרסול משמעות ארוכת טווח על הבריאות. נקע בקרסול ומחלות פרקים עלולים ללכת יד ביד במידה ולא תטפלו היטב בנקע. יש להשקיע מאמצים למנוע פציעות קרסול ולאחר שהתרחשה פציעה כזאת יש לקחת את הטיפול והשיקום שלה באופן רציני יותר. יש לאפשר מנוחה מספקת לקרסול הפצוע. ניתן להיעזר בתמיכה זמנית כגון קביים. לאחר הריפוי ולפני חזרה לשגרה חשוב להתחיל תהליך שיקומי שיכלול תרגילים שונים לשיפור טווחי התנועה, לחיזוק השרירים המפעילים את הקרסול, לשיפור שיווי המשקל, ועוד. המשיכו לקרוא אודות טיפול ושיקום קרסול נקוע.

   June 2016, National Athletic Trainers Association annual meeting

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,