אוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול

אוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול עלול להיות הגורם לסימנים ולתסמינים שאתם חשים במפרק הזה. אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans) בעצם הערקום המצויה במפרק הקרסול היא למעשה פגיעה בשכבת הסחוס המצויה על עצם הערקום (Talus) ולפעמים גם פגיעה בעצם עצמה. התוצאה היא השתחררות של חלקי עצם וסחוס זעירים הגורמים לכאב, נפיחות והגבלה בתנועה. מחלה זאת יכולה להתפתח גם במפרקים אחרים ובכלל זה ברכיים, מרפקים ועוד. ברוב המקרים הפרעה בריאותית זאת תתפתח במפרק אחד אך בקרב חלק מהחולים היא עלולה להתפתח במספר מפרקים בו זמנית.

מאפיינים של מחלה זאת כוללים כאב בכף הרגל שמחמיר במצב של הליכה וריצה, צליעה, רעשים הבוקעים מהמפרק עם הנעתו ואפילו נעילה של המפרק. טיפול מהיר עשוי לאפשר החלמה ולמנוע ניתוח להוצאת חלקי הסחוס והעצם. הדברים נכונים במיוחד עם הילד עדיין נמצא בשלבי גדילה. בגיל מתקדם יותר ההפרעה הזאת עלולה לגרום לכך שפיסות הסחוס והעצמות השתחררו אל תוך חלל המפרק ויאבדו את אספקת הדם שלהם. במצב הזה יתכן ויהיה צורך בפתרון כירורגי לניקוי המפרק. עם זאת חשוב לזכור שבחלק מהמקרים אוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול אינו גורם לסימנים ותסמינים. במקרים הללו גילוי ההפרעה הזאת הוא אקראי ומתרחש בעת התבוננות בצילומי רנטגן של אזורים סמוכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול – רקע

אוסטאוכונדריטיס דיסקנס היא הפרעה בריאותית הפוגעת בעצם ובסחוס התוך מפרקי. משטח סחוסי חלק הוא רכיב קריטי לבריאותו של המפרק. הסחוס התוך מפרקי בקרסול הוא עבה ומכסה את כול המשטחים של המפרק. הסחוס סופג את הזעזועים הנלווים לתפקוד המפרק, מגן על העצם תחתיו ומאפשר תנועה חלקה. אוסטאוכונדריטיס דיסקנס במפרק הקרסול מתרחש בסחוס הממוקם במשטח העליון של עצם הערקום (Talus). פגיעה אוסטאוכונדרלית עלולה לכלול פגיעה במשטח הגרמי (Subchondral bone) ופגיעה במשטח הסחוסי (Articular cartilage) של עצם הערקום. פגיעה כזאת עלולה להיות בעלת השלכות ארוכות טווח על הבריאות והתפקוד של הקרסול.

הפרעה בריאותית זאת מתרחשת על רקע של פגיעה באספקת הדם, נמק ומוות של תאי סחוס ועצם. טראומה לכף הרגל ובכלל זה שבר או נקע בקרסול היא סיבה שכיחה לפגיעה באספקת הדם ולהתפתחות אוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול אך ישנם גורמי סיכון נוספים. עוד נציין שבקרב 10% מהמקרים אוסטאוכונדריטיס דיסקנס מתפתח בשני מפרקי הקרסול. פגיעה אוסטאוכונדרלית בעצם הערקום (Osteochondral lesion of the talus) נגרמת לרוב במהלך שנות התפתחות השלד בקרב ילדים ובני נוער. בעיר חשופים לכך העוסקים בספורט אגרסיבי מקרב בנות בגיל 10-14 ובנים בגיל 12-16. פגיעה אוסטאוכונדרלית שאינה מטופלת עלולה לגרום לדלקת פרקים ניוונית לנזקים קשים במפרקים.

אנטומיה של עצם הערקום בקרסול

עצמות השוק והשוקית רוכבות על עצם הערקום (Talus) כדי ליצור את המפרק הרב צירי בין עצם הערקום לעצם העקב ( Talocalcaneal joint). מפרק זה מאפשר תנועות במישורים שונים ובעל חשיבות תפקודית מרובה בכול הנוגע להענקת יציבות והעברת העומסים בין כף הרגל לגוף במצבי עמידה, הליכה, ריצה וקפיצה. החלקים בעצם הערקום שבאים במגע עם עצמות אחרות מכוסים בשכבת סחוס. אספקת הדם לעצם הערקום דלה יחסית המשמעות של דלות באספקת הדם היא קצב החלמה אטי במצב של פציעת סחוס או שבר.

סימנים תסמינים של אוסטאוכונדריטיס דיסקנס במפרק הקרסול

אוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול
אוסטאוכונדריטיס דיסקנס בקרסול

לא תמיד יופיעו סימנים ותסמינים במצב של פגיעה אוסטאוכונדרלית. במקרים רבים הגילוי של הפגיעה הזאת בסחוס הוא אקראי ומתרחש בעת פענוח צילומי רנטגן שנלקחו בגלל בבעיות רפואיות אחרות. יחד עם זאת, כאשר הפגיעה בסחוס היא גדולה ו/או קיימת תזוזה של החלקיקים בתוך המפרק עלולים להופיע גם סימנים ותסמינים. סימנים והתסמינים אפשריים כוללים כאבים בקרסול המחמירים בהליכה, ריצה ומישוש, צליעה, נפיחות, נעילה של המפרק, מפרק רועש ועוד.

גורמים לפגיעה אוסטאוכונדרלית במפרק הקרסול

הגורם העיקרי להתפתחות פגיעה בשכבת הסחוס המצויה על עצם הערקום היא פגיעה טראומטית. הפגיעה הטראומטית השכיחה ביותר במפרק הקרסול היא נקיעת קרסול. במצב של נקיעה חריפה עלול המשטח הסחוסי על עצם הערקום להילחץ באלימות אל מול עצם אחרת ולהיפגע. כאשר הפגיעה כוללת תלישה מהשטח המפרקי של פיסות עצם וסחוס והתנתקות של כלי הדם שאמורים לספק להם דם התוצאה היא נמק ומוות של תאים.

מנגנון פציעה נוסף הוא כמובן עומסים חוזרניים על מפרק הקרסול ועל סחוסי ועצמות המפרק הגורמים לנזקים מצטברים ולנמק מקומי. בין הדוגמאות לסוג זה של עומסים נמנה ריצות, קפיצות, ריקודים ועוד. מכאן שגורם הסיכון הגדול ביותר הוא עיסוק בספורט אגרסיבי נושא משקל המתבצע באופן אינטנסיבי, לאורך כול השנה, בלי מנוחה, כולל ריצות, כדורגל, כדורסל ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים מחלות רקע הגורמות לליקויים בזרימת הדם, גורמים גנטיים ועוד.

אבחון של אוסטאוכונדריטיס דיסקנס במפרק הקרסול

יחסית לפגיעה אוסטאוכונדרלית בברך הנוטה להיות גדולה יחסית וקלה לאבחון פגיעה אוסטאוכונדרלית בעצם הערקום נוטה להיות קטנה יותר, קשה יותר לאבחון וקשה יותר לטיפול. אבחון של פגיעת הסחוס בעצם הערקום תעשה על ידי לקיחת היסטוריה רפואית קפדנית, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה. צילום רנטגן עשוי להספיק אך אמצעי הדמיה היעילים יותר הנם MRI ו/או CT. ההיסטוריה הרפואית תכלול שאלות כגון מתי החל הכאב? מה גרם לכאב? האם נפצעת בספורט? ועוד.

בבדיקה הגופנית נאתגר את מפרק הקרסול וננסה לאתר את מיקום הנזק ולהעריך את חומרתו. במידה ונחשוד שאכן מדובר בנזק אוסטאוכונדרלי נפנה את החולה לצילום רנטגן. אזור עם צפיפות עצם פחותה בצילום רנטגן יצביע על הבעיה. יחד עם זאת צילום רנטגן עלול שלא לזהות את הבעיה. האמצעי הטוב ביותר לזיהוי הפגיעה הזאת הוא MRI.

טיפול באוסטאוכונדריטיס דיסקנס במפרק הקרסול

סיכויי הטיפול השמרני בפגיעת סחוס בעצם הערקום להועיל עולים משמעותית במידה ומתחילים את הטיפול מוקדם, כאשר החולה צעיר (ילד או מתבגר) בגילו, הפגיעה אינה גדולה ואין תזוזה של החלקיקים בתוך המפרק. הטיפול השמרני כולל מנוחה מפעילות הגורמת לכאבים, יתכן שימוש בקיבוע של הקרסול למשך 6-8 שבועות (חשוב בעיקר כאשר החולה צעיר והרקע טראומטי), שיפור התפקוד של השרירים הפועלים על הקרסול, שמירה או שיפור טווחי התנועה של הקרסול, שיפור תחושת המיקום (Proprioception) ועוד.

במקרים קיצוניים כאשר הפגיעה גדולה מידי ו/או קיימת תזוזה של חלקיקי הסחוס והעצם יופנה החולה להתייעצות עם כירורג. הכירורג עשוי באמצעות ניתוח רגיל או ארטרוסקופיה לשפר את משטח ההחלקה של המפרק על ידי הסרת החלקיקים החופשיים במפרק וביצוע פרוצדורות אפשריות נוספות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים