שנת צהריים משפרת יכולת קוגניטיבית
שנת צהריים משפרת יכולת קוגניטיבית

שנת צהריים משפרת יכולת קוגניטיבית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שנת צהריים משפרת יכולת קוגניטיבית! האם בחיים האינטנסיביים שאנו מכתיבים לילדים שלנו אין מקום לשנת צהריים? לטענת החוקרים, למרות החשיבות האדירה שיש למנוחת הצהריים לצורך התפתחות התקינה של הילדים שלנו, זה מה שקורה בפועל, הילדים לא נחים בצהריים.

שינה הקצרה שלאחר ארוחת הצהריים מהווה חלק חשוב מסדר יומם של אנשים רבים בעולם שלנו ובעיקר בארצות החמות ובעולם הלטיני אך לא רק. גם במדינות שאינן עונות על ההגדרה הזאת כמו למשל אוסטריה, גרמניה ואנגליה נהוג לנוח בצהריים. בספרד למשל שנת הצהריים מכונה סייסטה. מקור השם הוא בלטינית ומובנו השעה השישית, כלומר אחרי השעה השישית של ערות ועבודה. הוויכוחים לגבי הנחיצות של שנת הצהריים או כול שינה שאינה שנת לילה אינם פוסקים. המחקר המסוקר כאן מצא שמנוחת אחר צהריים שיפרה את היכולות הקוגניטיביות של הילד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשנת צהריים משפרת יכולת קוגניטיבית – רקע

שנים ארוכות היה נהוג גם בארצנו לנוח בשעת הצהריים ועסקים רבים אכן יצאו להפסקת צהריים ונסגרו לשם כך בין השעות 14:00-16:00. כולם ידעו שלא מרעישים בשעות הללו כדי לאפשר את המנוחה ועריות מסוימות אף חוקקו חוקים שאסרו על פעילות רועשת בשעות הללו. המנהג של שנת הצהריים נדחף אט אט מהמדינה שכן אינו תואם את המדיניות הקפיטליסטית ואולי גם בגלל שכיום החנויות וחללי העבודה ממוזגים. ישנם כמובן הסברים פיזיולוגיים לעייפות שנופלת עלינו בשעות הללו ומדוע אנו נזקקים לשנת הצהריים.

מחקרים רבים שבדקו את שנת הצהריים מגיעים למסקנות שונות. מחקרים רבים כמו זה המצוטט כאן מוצאים יתרונות ומחקרים אחרים מוצאים חסרונות. כך למשל מחקר יפני שבדק 21 מחקרים שלמדו את השפעת שנת הצהריים על 307,237 בני אדם הגיעו למסקנות בעייתיות מבחינת אלו שאוהבים לישון בצהריים. לטענת החוקרים שנת צהריים של יותר מ – 40 דקות מעלה את הסיכון של הנחים לפתח תסמונת מטבולית שמשמעותה רמה גבוהה של שומן בטני, לחץ דם גבוה, רמות שומן גבוהות בדם, רמה נמוכה של הכולסטרול הטוב (HDL) בדם, רמה גבוהה של סוכר בדם ועוד. כאשר השינה מתמשכת יותר מ90 דקות הסיכון לחלות בתסמונת מטבולית קופץ ב50%.

עלי פניו נראה שהיפנים אינם מצליחים למצוא יתרונות בשנת הצהריים שכן מחקרים נוספים שנערכו שם מצאו ששנת צהריים שנמשכת מעל שעה מעלה את הסיכון למחלות לב, כלי דם וסוכרת ובכך אף מעלה משמעותית את הסיכון למוות מוקדם.

המחקר

למרות ששנת צהריים שכיחה בקרב ילדים רבים מעט מאוד ידוע על המבנה שלה ועל ההשפעות של פרקי זמן השינה הללו. ידוע ששינה משפיעה באופן חיובי על הזיכרון של בוגרים צעירים יתכן ושינה משפיעה באופן דומה גם על הזיכרון של הילדים. יחד עם זאת בשנים האחרונות ילדים עוברים משינה של פעמיים ביום – “שינה ביפאזית” (biphasic sleep) לשינה של פעם ביום – “שינה מונופאזית” (Monophasic Sleep). הדבר קורה בגלל ששנת הצהריים נלקחת מהם ומסיבה זאת הם מרבים לנמנם. הדבר הזה קורה בין היתר בגלל הדרישות הגבוהות יותר הניצבות בפני הילדים שלנו הבאות הרבה פעמים על חשבון שעות השינה שלהם. יתכן שגם המכשירים האלקטרוניים כולל טלוויזיה, טלפון חכם, מחשב ועוד נוטים לגזול מזמן השינה של הילדים שלנו.

שנת צהריים משפרת יכולת קוגניטיבית
שנת צהריים משפרת יכולת קוגניטיבית

החוקרים במחקר הנוכחי עקבו אחר 40 ילדים משש כיתות נפרדות שטרם הגיעו לגיל בית הספר. הם בדקו שני דברים במקביל. בדיקה אחת התמקדה ביכולת למידה והזיכרון של הילד באמצעות משחק זיכרון שנלמד ובדיקה שנייה עקבה אחר הפעילות המוחית של הילדים במהלך נמנום.

הילדים בקבוצה הראשונה למדו את המשחק באותו זמן בשעות הבוקר. לאחר מכן פיצלו החוקרים את הילדים לשתי קבוצות אחת מהן קיבלה אפשרו לישון במשך 75 דקות בעוד שהקבוצה השנייה נותרה ערה. בשלב הזה התבקשו הילדים לשחק במשחק הזיכרון שאותו למדו. החוקרים גם בדקו את אותם הילדים שוב למחרת לאחר שנת לילה.

ממצאי המחקר

הביצועים הקוגניטיביים של ילדים שנבחנו ביום שבו למדו את המשחק היו זהים ללא קשר לאם נמנמו או לא נמנמו. כאשר נבחנו ביום למחרת נמצא שהביצועים הקוגניטיביים של הילדים שקיבלו אפשרות לנמנם היו טובים משמעותית יותר מהילדים שלא נמנמנו ביום הקודם. הילדים שביצועיהם היו הטובים ביותר הם אלה שנהגו לחטוף תנומה מידי יום באופן עקבי. בקרב הקבוצה שבה נבדקה הפעילות של המוח נמצא שישלים שנמנמו הראו פעילות מוחית מוגברת באזור שאחראי ללמידה וייצוב הזיכרון

מסקנות החוקרים

במחקר הזה הוכח שנמנום משפר את היכולות של הקוגניטיביות של הילדים בכך שהוא משפר זיכרון. השיפורים הללו גדולים יותר בקרב ילדים בכול גיל המרבים לנמנם והופכים זאת למנהג.

Proceedings of the National Academy of Sciences, 09, 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ספורט משפר גם יכולת קוגניטיבית

  ספורט משפר יכולות קוגניטיביות. עם השנים חלה התדרדרות באיכות הרקמות של בני האדם ולצערנו גם ביכולות הקוגניטיביות שלהם. בין היתר…

 • רוצים לשפר את הראייה תתחילו לרוץ

  ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן