אפקט פלצבו משכך כאבי גב

אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

אפקט פלצבו משכך כאבי גב! כאבים בגב מהווים את אחת הבעיות הקשות שאיתן מתמודד האדם המודרני. למעשה רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב בשלב כלשהו במהלך חייהם. אין לשכוח גם את אותם חולים הסובלים מכאבי גב באופן כרוני ומתמשך.

לרשות חולים אלה עומדים אמצעי ואופני ריפוי רבים כולל בין היתר כירופרקטיקה. מתברר כעת שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל. היעילות מרשימה במיוחד בגלל שהכאב פחות גם כאשר החולים ידעו שהם נוטלים פלצבו. מתברר שבין יתר האמצעים היעילים לטיפול בכאבי גב גם אפקט פלצבו משכך כאבי גב. דברים דומים נאמרים לגבי השפעות של אביזרים ושיטות נוספות ובכלל זה מיטת היפוך.

חולים שסבלו מכאבי גב תחתון וטופלו באמצעות תרופות פלצבו דיווחו על הקלה בכאבים וברמת המוגבלות. שיפור זה שהושג באמצעות תרופות אינבו (Placebo) היה משמעותי ביחס לחולים שלא קיבלו כול תרופה. החדשות המגיעות מהמחקר הזה מעידות שההשפעה המטיבה של תרופות הדמה התרחשה למרות שהחולים ידעו מראש שהם מטופלים באמצעות תרופות סרק.

אפקט פלצבו משכך כאבי גב – רקע

כאבי גב תחתון מהווים את אחת הבעיות הרפואיות הקשות ביותר לאדם ולמדינה. ברמה האישית כאבים בגב התחתון פוגעים באיכות חייו של החולה, מגדילים את הוצאותיו, חייו החברתיים והמשפחתיים נפגעים ועוד. ברמת המדינה הפרעה בריאותית זאת גורמת לנזקים כלכליים קשים בגין אובדן ימי עבודה ופריון וההוצאות הכרוכות באשפוזים וטיפולים תרופתיים.

פלצבו או בשמה העברי תרופת דמה או תרופת אינבו מגיעה אלינו מהמילה ריצוי שמקורה בשפה הלטינית. מדובר בטיפול דמה הניתן במטרה להשפיע על נפשו של החולה ובכך לגרום לו להרגיש טוב יותר. העוצמה של פלצבו היא גדולה והרבה דרכי ריפוי כאלה ואחרים חייבים לה את הצלחתם. ככול שהחולה משוכנע ביעילות הטיפול כך תהייה השפעת הפלצבו (אפקט פלצבו) חזקה יותר. השיפור שנמדד אצל החולה אינו רק סובייקטיביים אלא מהותיים. כך למשל טיפול בעל אפקט פלצבו חזק יכול להפחית כאבים אבל גם לשפר טווחי תנועה. אפקט פלצבו חזק ניתן להשיג על ידי גודל הגלולות, צבען, מחירן, מי נותן אותן, המיקום שבו הן ניתנות, אישיותו של החולה ועוד.

ישנו גם מקרה הפוך הקרוי אפקט נוצבו. במצב הזה החולה מקבל תרופת דמה והוא משוכנע שמדובר בטיפול לקוי ומזיק. ואכן במקרה הזה התוצאה של הטיפול תהיה החמרה במצב. גם אפקט נוצבו מדגים את היכולת העצומה של הראש להשפיע. מחקר זה מדגים כיצד קיימות השפעות פסיכולוגיות גם בכול הנוגע לבעיות בגב התחתון.

המחקר

אפקט פלצבו משכך כאבי גב
אפקט פלצבו משכך כאבי גב

החוקרים העניקו ל- 97 חולים עם כאבי גב כרוניים הסברים בני 15 דקות על השפעת הפלצבו. רוב החולים כבר צרכו תרופות נוגדות דלקת וכאב. הקבוצה חולקה לשתיים כאשר מחצית הקבוצה קיבלת טיפולים רגילים ובנוסף גם תרופות דמה מאריזה שעליה היה רשום בבירור "תרופת דמה". המחצית השנייה של הקבוצה הסתפקה בטיפולים רגילים בלבד בלי לקבל תרופות דמה.

תוצאות המחקר

לאחר שלושה שבועות הקבוצה שקיבלה תרופת דמה דיווחה על הפחתה של 30% ברמת הכאב ו- 29% ברמת המוגבלות הגופנית בעוד שהקבוצה השנייה דיווחה על שיפור של 16% – 9 בלבד ברמת הכאב בלי כול שינוי ברמת המוגבלות הגופנית.

מסקנות החוקרים

על פי הממצאים מהמחקר הזה אפקט פלצבו משכך כאבי גב. יחד עם זאת, החוקרים טוענים שההקלה בחומרת הסימנים והתסמינים של החולים הסובלים מכאבי גב אינה נובעת בהכרח מכוח המחשבה. בהקשר הזה יש לטענתם חשיבות לאיכות היחסים שנרקמה בין החולה לרופא. תרופות דמה לא יעשו עבודה טובה אלא עם קיימים יחסים חמים וטובים בין החולה לרופא.

Oct. 13, 2016, in the journal Pain

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צוואר תפוס אבחון וטיפול

צוואר תפוס אבחון וטיפול

צוואר תפוס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים. נוקשות של החלק הזה של עמוד השדרה והרקמות סביבו ותחושה שאינו נע כפי שהוא אמור לנוע מהווים תסמינים שכיחים. הגורמים השכיחים לכך כוללים הצטברות חומצת חלב בשריר, פריצת דיסק ועוד.

ספורט זה מעיין הנעורים

ספורט זה מעיין הנעורים

אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים בהמלצות על תוספי תזונה וזריקות של הורמונים שמבטיחים לעצור או לעכב את נזקי הזיקנה. ספורט כבר ניסיתם? 

תזונה ובריאות והקשר ביניהם

תזונה ובריאות והקשר ביניהם

תזונה ובריאות מעסיקים אותנו רבות. בדומה לחוסר בתנועה ובמאמצים של הגוף גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. לספורט ולהרגלי תזונה נכונים יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן ועוד.

איזון שרירים למה זה חשוב

איזון שרירים למה זה חשוב

איזון שרירים הוא חלק חשוב מכשירות גופנית טובה. כאבים הנובעים מפציעות גופניות הם עניין שכיח. אחת הסיבות לכך היא תפקוד גופני לקוי הנגרם בגלל חוסר איזון שרירי. שרירים בלתי מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם גורמים לביצוע לקוי ופציעות.