אפקט פלצבו משכך כאבי גב

אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אפקט פלצבו משכך כאבי גב! כאבים בגב מהווים את אחת הבעיות הקשות שאיתן מתמודד האדם המודרני. למעשה רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מכאבי גב בשלב כלשהו במהלך חייהם. אין לשכוח גם את אותם חולים הסובלים מכאבי גב באופן כרוני ומתמשך. לחולים מוצע אופני ריפוי והקלה רבים הנחקרים ונבדקים ללא הרף כולל בין היתר כירופרקטיקה. מתברר כעת שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל. הנתונים הללו מרשימים לנוכח העובדה שהושגה הפחתה בכאבי הגב גם במקרים שבהם החולים היו מודעים לכך שהתרופה שהם נוטלים אינה מכילה חומרים פעילים. מתברר שבין יתר האמצעים היעילים לטיפול בכאבי גב גם אפקט פלצבו משכך כאבי גב.

  חולים שקיבלו טיפולים בגין כאבי גב ובמקביל קיבלו גם תרופות פלצבו או כפי שהן קרויות בעברית תרופות אינבו (Placebo) דיווחו על הקלה גדולה יותר בכאבים וברמת המוגבלות מאשר חולים שטיפלו בכאבי הגב שלהם מבלי לקבל את תרופות הדמה הללו. החדשות המגיעות מהמחקר הזה מעידות שההשפעה המטיבה של תרופות הדמה התרחשה למרות שהחולים ידעו מראש שהם מטופלים באמצעות תרופות סרק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אפקט פלצבו משכך כאבי גב – רקע

   אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב
   אפקט פלצבו משכך גם כאבי גב

   כאבי גב תחתון מהווים את אחת הבעיות הרפואיות הקשות ביותר לאדם ולמדינה. ברמה האישית כאבים בגב התחתון פוגעים באיכות חייו של החולה, מגדילים את הוצאותיו, חייו החברתיים והמשפחתיים נפגעים ועוד. ברמת המדינה הפרעה בריאותית זאת גורמת לנזקים כלכליים קשים בגין אובדן ימי עבודה ופריון וההוצאות הכרוכות באישפוזים וטיפולים תרופתיים.

   פלצבו או בשמה העברי תרופת דמה או תרופת אינבו מגיעה אלינו מהמילה ריצוי שמקורה בשפה הלטינית. מדובר בטיפול דמה הניתן במטרה להשפיע על נפשו של החולה ובכך לגרום לו להרגיש טוב יותר. העוצמה של פלצבו היא גדולה והרבה דרכי ריפוי כאלה ואחרים חייבים לה את הצלחתם. ככול שהחולה משוכנע ביעילות הטיפול כך תהייה השפעת הפלצבו (אפקט פלצבו) חזקה יותר. השיפור שנמדד אצל החולה אינו רק סובייקטיביים אלא מהותיים. כך למשל טיפול בעל אפקט פלצבו חזק יכול להפחית כאבים אבל גם לשפר טווחי תנועה. אפקט פלצבו חזק ניתן להשיג על ידי גודל הגלולות, צבען, מחירן, מי נותן אותן, המיקום שבו הן ניתנות, אישיותו של החולה ועוד.

   ישנו גם מקרה הפוך הקרוי אפקט נוצבו. במצב הזה החולה מקבל תרופת דמה והוא משוכנע שמדובר בטיפול לקוי ומזיק. ואכן במקרה הזה התוצאה של הטיפול תהיה החמרה במצב. גם אפקט נוצבו מדגים את היכולת העצומה של הראש להשפיע. מחקר זה מדגים כיצד קיימות השפעות פסיכולוגיות גם בכול הנוגע לבעיות בגב התחתון.

   המחקר

   החוקרים העניקו ל- 97 חולים עם כאבי גב כרוניים הסברים בני 15 דקות על השפעת הפלצבו. רוב החולים כבר צרכו תרופות נוגדות דלקת וכאב. הקבוצה חולקה לשתיים כאשר מחצית הקבוצה קיבלת טיפולים רגילים ובנוסף גם תרופות דמה מאריזה שעליה היה רשום בבירור "תרופת דמה". המחצית השנייה של הקבוצה הסתפקה בטיפולים רגילים בלבד בלי לקבל תרופות דמה.

   תוצאות המחקר

   לאחר שלושה שבועות הקבוצה שקיבלה תרופת דמה דיווחה על הפחתה של 30% ברמת הכאב ו- 29% ברמת המוגבלות הגופנית בעוד שהקבוצה השנייה דיווחה על שיפור של 16% – 9 בלבד ברמת הכאב בלי כול שינוי ברמת המוגבלות הגופנית.

   מסקנות החוקרים

   על פי הממצאים מהמחקר הזה אפקט פלצבו משכך כאבי גב. יחד עם זאת, החוקרים טוענים שההקלה בחומרת הסימנים והתסמינים של החולים הסובלים מכאבי גב אינה נובעת בהכרח מכוח המחשבה. בהקשר הזה יש לטענתם חשיבות לאיכות היחסים שנרקמה בין החולה לרופא. תרופות דמה לא יעשו עבודה טובה אלא עם קיימים יחסים חמים וטובים בין החולה לרופא.

   Oct. 13, 2016, in the journal Pain

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה