פציעות ספורט עזרה ראשונה

פציעות ספורט עזרה ראשונה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פציעות ספורט – עזרה ראשונה המוגשת ללא דיחוי לסובלים מפציעות ספורט עשויה לקצר את פרק הזמן שיידרש לטיפול ולשיקום. טיפול מהיר ונכון בפציעה של מפרקים, רקמות רכות כגון שרירים, רצועות, גידים ועוד מעלה באופן משמעותי את הסיכוי להחלמה מהירה ונכונה של הרקמה וחזרה לאורח חיים פעיל.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות ונזקים לרקמות הרכות בגופנו מתרחשים באופן שכיח. ברוב המקרים פציעות ספורט לא זוכות להתייחסות נכנה. אנו נחים וממשיכים הלאה. במאמר זה נפרט את עקרונות העזרה ראשונה וטיפול עצמי בפציעות של רקמה רכה. לא נתייחס במאמר הזה לטיפול בפציעות חמורות יותר כגון שברים, פציעות ראש ונזקים טראומתיים בעמוד שדרה המצריכים הגעה לחדרי מיון והתערבות רפואית מסיבית יותר. בכל הנוגע לדרכי התנהלות עם פציעות ספורט – עזרה ראשונה עשויה לקצר את זמן ההחלמה.

  {loadposition inside-page}

  פציעות ספורט עזרה ראשונה – רקע

  פציעות של רקמות רכות הן תופעה שכיחה ביותר המקיפה פחות או יותר את כולנו. מי מאתנו לא חווה מידי פעם כאב בכתף כתוצאה מתנועה לא נכונה, כאב בקרסול כתוצאה מנקיעה או כאב בגב כתוצאה ממתיחת שריר או מנזק ברקמה רכה אחרת. קיים קושי באיסוף נתונים לגבי היקף הפציעות מסוג זה ולגבי הנזקים הכלכליים הכרוכים בפציעות אלו בגין היעדרויות מעבודה וכיוצא בזה. קושי זה נובע בעיקר מהסיבה שברוב המקרים, סוג זה של פציעות לא מגיע לבתי החולים או לקופות החולים ששם נאספים הנתונים הסטטיסטיים.

  גורמים

  רקמה רכה עלולה להיפצע כאשר היא נחשפת לכוחות טראומטיים כפי שניתן לראות למשל בנפילות, חבטות, תאונות דרכים ובפציעות ספורט או כתוצאה מהצטברות נזקים אטית הנאגרת מידי יום עד להתפתחות דלקתית כפי שניתן לראות כתוצאה מישיבה לקויה ו/או ממושכת ועבודת מחשב. מנגנוני פציעה שכיחים של רקמות רכות כוללות תאונות צליפת שוט אשר גורמות כל שנה לנקיעות, מתיחות וקרעים למיליוני אנשים ברחבי העולם. נקיעת קרסול, מתיחה או אפילו קריעה של הרצועות התומכות במהלך השתתפות בפעילות ספורט נחשבת לפציעה הספורט הכי שכיחה בעולם. בין הפציעות של רקמות רכות הנגרמות על ידי מנגנון מסוג של הנזק המצטבר ניתן למנות נזקים לעמוד השדרה (כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, בלט דיסק, פריצת דיסק), נזקים למרפק (מרפק טניס, מרפק גולף) ועוד.

  סיווג פציעות ספורט

  להלן מגוון אפשרויות הפציעה של רקמות רכות:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • חבלה או חבטה שעלולה לגרום לשטף דם מקומי ( Bruising or hematoma)
   • מתיחה של רצועה ו/או המעטפת (קפסולה) של המפרק (Sprain), מתיחה של שריר או גיד (Strain)
   • קריעה של רצועה ו/או המעטפת (קפסולה) של המפרק (Sprain), קריעה של שריר או גיד (Strain)

   רמות חומרה של פציעה. סיווג

   את חומרת הפציעה ניתן לסווג לשלוש דרגות:

   פציעה מדרגה ראשונה

   פציעה מדרגה ראשונה היא פציעה קלה שיכולה לכלול מכה ישירה לשריר עם שטף דם או מתיחה קלה של גיד, שריר, רצועה או מעטפת המפרק. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לפציעה בדרגה זו כוללים התכווצות שרירים מקומית קלה, שטף דם קל, נפיחות קלה, כאב קל בתנועה. המפרק נותר יציב ובעל טווח תנועה מלא.

   פציעה מדרגה שנייה

   פציעה מדרגה שנייה היא פציעה בינונית בחומרתה.  כאשר הרקמה הרכה נקרעה באופן חלקי כתוצאה מכוחות מתיחה שהופעלו עליה. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לפציעה מסוג זה כוללים התכווצות שרירים מקומית. נפיחות ושטף דם. כאבים במהלך ביצוע תנועה אשר מקיפה את הרקמה הפצועה. תיתכן חוסר יציבות של המפרק המעורב. פגיעה ביכולת התנועה של המפרק המעורב.

   פציעה מדרגה שלישית

    פציעה בדרגה זו נחשבת לפציעה חמורה. פציעה זו מתרחשת כאשר הרקמה הרכה נחשפת לכוחות מתיחה קיצוניים ונקרעת באופן מלא. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לסוג זה של פציעה כוללים התכווצות שרירים חריפה. נפיחות ושטף דם חמורים. כאבים במהלך ביצוע תנועה אשר מקיפה את הרקמה הפצועה. כאבים קיימים גם במצב של מנוחה. חוסר יציבות של המפרק המעורב. פגיעה קשה ביכולת התנועה של המפרק המעורב.

   אבחון פציעות ספורט

   על מנת לזהות את הרקמה הפצועה ולאמוד את חומרת הפציעה יש להתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית של הפציעה. בהיסטוריה הרפואית ננסה ללמוד את מרב הפרטים אודות הפציעה. הבנת מנגנון הפציעה והבנת הכוחות שפעלו על הרקמה עשויים לעזור לנו לזהות טוב יותר את הרקמה המעורבת. נברר עם הפצוע מה מקום הפציעה ומה הם הסימנים והתסמינים שהיא גורמת. נלמד מהפצוע מתי התרחשה הפציעה וכיצד התרחשה. נקבל תיאור של הכאב, אופיו וחומרתו. נלמד מה הם גורמים המחמירים ומפחיתים את הכאבים. נבין מהפצוע האם ישנם תסמינים נלווים נוספים ועוד…. לאחר מכן נבדוק את הפציעה באופן פיזי.

   הבדיקה תכלול התבוננות (נשיאת משקל, עיוות, שטף דם, נפיחות), מישוש (נפיחות, רגישות, כאבים, דופק)  ובדיקת טווחי תנועה (יכולת תנועה). הבדיקות של טווחי התנועה תתבצענה באופן אקטיבי, פסיבי ואל מול התנגדות. לאחר מכן נעבור לבדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות, בדיקות מעבדה והדמיה.

   סימני דלקת

   נחפש את הסימנים הקלסיים של דלקת הכוללים: חום מקומי (Calor – heat), אדמומיות מקומית (Rubor – redness), כאב מקומי (Dolor – pain), נפיחות (Tumor – swelling). מקרים שבהם מתעורר חשש לנזקים מורכבים יופנו לחדר מיון. בין המקרים הללו ניתן למנות נפיחות שנוצרת במהירות רבה, רעשים שנובעים ממקום הנזק, דופק חלש או חוסר דופק שעלול להעיד על פגיעה בכלי דם, חולשה חריפה של השריר שעלולה להעיד על נזק לעצב, ורגישות בטנית או קוצר נשימה שעלולים להעיד על נזקים פנימיים נוספים.

   עזרה ראשונה לפציעות ספורט

   טיפול מהיר בפציעות ואי התעלמות עשוי להשתלם על ידי ריפוי מהיר יותר, נכון יותר והפחתת הסיכון לפציעה חוזרת. העזרה הראשונה שאתם תוכלו להגיש לטובת הפציעה שלכם כוללת בעיקר מנוחה והימנעות מכאב. ישנן מספר פעולות נוספות שניתן לזכור אותן על פי האותיות PRICE:

   P- Protection

   ראשית יש להגן על המפרק מפני פציעה חוזרת או שיבוש של מנגנון הריפוי הטבעי שהחל לעבוד מיד לאחר הפציעה. יתכן שלשם כך צריך יהיה לחבוש, לגבס (לא הדוק מידי) ו /או להשתמש בקביים.

   R- Rest

   מנוחה של הרקמה הפגועה. יש חשיבות עצומה למנוחה של האיבר הפצוע. יחד עם זאת יש חשיבות להנעה של כול איבר אחר שאינו גורם לכאב לאיבר הפצוע. המשיכו להיות מעורבים בפעילות גופנית חלופית כולל פעילות אירובית ככול שזה אפשרי מבחינת האיבר הפצוע. מיד לאחר הפציעה מתחיל הגוף את תהליך התיקון של הנזק. הימנעות מביצוע תנועות או עומסים אשר מכאיבים לפציעה מאפשרת לגוף לבצע את מלאכתו באופן מרשים.

    I-Ice

   פציעות ספורט עזרה ראשונה
   פציעות ספורט עזרה ראשונה

   מקובל היה במשך שנים ארוכות להמליץ להניח קומפרסים של קרח על מקום הפציעה. לאחרונה יצאו מחקרים חדשים שטוענים שהנחת קומפרסים של קרח אכן מפחיתים את זרימת הדם, מאטים את חילוף החומרים ובולמים את התגובה הדלקתית באזור הפצוע אך עקב כך לא זו בלבד שאינם תורמים לתהליך ההחלמה אלא להפך, איכות ההחלמה נפגעת.

   עקב מחקרים אלו אני אישית הפסקתי להמליץ על קומפרסים של קרח. לגבי אלו שמעוניינים להמשיך בכך יש לזכור להימנע מלהניח את הקרח ישירות על העור ולהימנע משימוש בקומפרסים של קרח למשך יותר מ 10 דקות רצופות.

   C- Compression

   חבישה (לא הדוקה מידי!) עשויה לעצור דימום, להפחית בצקת ולעזור עם תהליך החזרת הדם בוורידים. עם זאת גם בנושא הזה הדברים אינם שחור לבן. מחקרים שנערכו בנושא לא מצאו יתרון בחבישה לפחות בנוגע לפציעות מדרגה ראשונה ושנייה. אני אישית נמנע מלהמליץ על חבישה אלה עם כן היא נועדה לעצור דימום.

   E-Elevation

    יש להרים את האיבר הפגוע מעל גובה הלב ולתמוך אותו שם באופן נוח. פעולות אלו עשויות להועיל בהפחתת הבצקת.

   שיקום פציעות ספורט

   מעבר מהיר מיידי ממצב של פציעה למצב פעיל מסכן את האיבר. שיקום מהיר ונכון בשלבים המוקדמים של הפציעה יאפשר חזרה מהירה ובטוחה יחסית לאורח חיים פעיל. ללא שיקום האיבר הפצוע נותר מצולק ולא יציב ועל כן עם סיכון מוגבר לכך שהפציעה תשוב.  מטרות השיקום כוללות בין היתר, הפחתה של הכאב, החזרת טווח תנועה, החזרת האיזון לשרירים ולמפרקים (כוח, סבולת, גמישות), החזרת תחושת המיקום לשרירים או למפרקים שנפגעו ושיפור שיווי משקל. לשם כך יש בין היתר להקפיד על "עיקרון הפעילות החלופית". עיקרון זה מדגיש את החשיבות של פעילות גופנית חלופית או מנוחה אקטיבית. תמיד להתאמן! לא להפסיק. אין מנוחה לפצוע יש מנוחה לאיבר הפצוע.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת