פציעות ספורט עזרה ראשונה
פציעות ספורט עזרה ראשונה

פציעות ספורט עזרה ראשונה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ספורט – עזרה ראשונה המוגשת ללא דיחוי לסובלים מפציעות ספורט עשויה לקצר את פרק הזמן שיידרש לטיפול ולשיקום. טיפול מהיר ונכון בפציעה של מפרקים, רקמות רכות כגון שרירים, רצועות, גידים ועוד מעלה באופן משמעותי את הסיכוי להחלמה מהירה ונכונה של הרקמה וחזרה לאורח חיים פעיל.

פציעות ונזקים לרקמות הרכות בגופנו מתרחשים באופן שכיח. ברוב המקרים פציעות ספורט לא זוכות להתייחסות נכנה. אנו נחים וממשיכים הלאה. במאמר זה נפרט את עקרונות העזרה ראשונה וטיפול עצמי בפציעות של רקמה רכה. לא נתייחס במאמר הזה לטיפול בפציעות חמורות יותר כגון שברים, פציעות ראש ונזקים טראומתיים בעמוד שדרה המצריכים הגעה לחדרי מיון והתערבות רפואית מסיבית יותר. בכל הנוגע לדרכי התנהלות עם פציעות ספורט – עזרה ראשונה עשויה לקצר את זמן ההחלמה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות ספורט עזרה ראשונה – רקע

פציעות של רקמות רכות הן תופעה שכיחה ביותר המקיפה פחות או יותר את כולנו. מי מאתנו לא חווה מידי פעם כאב בכתף כתוצאה מתנועה לא נכונה, כאב בקרסול כתוצאה מנקיעה או כאב בגב כתוצאה ממתיחת שריר או מנזק ברקמה רכה אחרת. קיים קושי באיסוף נתונים לגבי היקף הפציעות מסוג זה ולגבי הנזקים הכלכליים הכרוכים בפציעות אלו בגין היעדרויות מעבודה וכיוצא בזה. קושי זה נובע בעיקר מהסיבה שברוב המקרים, סוג זה של פציעות לא מגיע לבתי החולים או לקופות החולים ששם נאספים הנתונים הסטטיסטיים.

גורמים

רקמה רכה עלולה להיפצע כאשר היא נחשפת לכוחות טראומטיים כפי שניתן לראות למשל בנפילות, חבטות, תאונות דרכים ובפציעות ספורט או כתוצאה מהצטברות נזקים אטית הנאגרת מידי יום עד להתפתחות דלקתית כפי שניתן לראות כתוצאה מישיבה לקויה ו/או ממושכת ועבודת מחשב. מנגנוני פציעה שכיחים של רקמות רכות כוללות תאונות צליפת שוט אשר גורמות מידי שנה לנקיעות, מתיחות וקרעים למיליוני אנשים ברחבי העולם. נקיעת קרסול, מתיחה או אפילו קריעה של הרצועות התומכות במהלך השתתפות בפעילות ספורט נחשבת לפציעה הספורט הכי שכיחה בעולם. בין הפציעות של רקמות רכות הנגרמות על ידי מנגנון מסוג של הנזק המצטבר ניתן למנות נזקים לעמוד השדרה (כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, בלט דיסק, פריצת דיסק), נזקים למרפק (מרפק טניס, מרפק גולף) ועוד.

סיווג פציעות ספורט

להלן מגוון אפשרויות הפציעה של רקמות רכות: חבלה או חבטה שעלולה לגרום לשטף דם מקומי ( Bruising or hematoma), מתיחה או קריעה של רצועה ו/או המעטפת (קפסולה) של המפרק (Sprain), מתיחה או קריעה של שריר או גיד (Strain).

רמות חומרה של פציעה. סיווג

את חומרת הפציעה ניתן לסווג לשלוש דרגות:

פציעה מדרגה ראשונה

פציעה מדרגה ראשונה היא פציעה קלה שיכולה לכלול מכה ישירה לשריר עם שטף דם או מתיחה קלה של גיד, שריר, רצועה או מעטפת המפרק. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לפציעה בדרגה זו כוללים התכווצות שרירים מקומית קלה, שטף דם קל, נפיחות קלה, כאב קל בתנועה. המפרק נותר יציב ובעל טווח תנועה מלא.

פציעה מדרגה שנייה

פציעה מדרגה שנייה היא פציעה בינונית בחומרתה.  כאשר הרקמה הרכה נקרעה באופן חלקי כתוצאה מכוחות מתיחה שהופעלו עליה. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לפציעה מסוג זה כוללים התכווצות שרירים מקומית. נפיחות ושטף דם. כאבים במהלך ביצוע תנועה אשר מקיפה את הרקמה הפצועה. תיתכן חוסר יציבות של המפרק המעורב. פגיעה ביכולת התנועה של המפרק המעורב.

פציעה מדרגה שלישית

 פציעה בדרגה זו נחשבת לפציעה חמורה. פציעה זו מתרחשת כאשר הרקמה הרכה נחשפת לכוחות מתיחה קיצוניים ונקרעת באופן מלא. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לסוג זה של פציעה כוללים התכווצות שרירים חריפה. נפיחות ושטף דם חמורים. כאבים במהלך ביצוע תנועה אשר מקיפה את הרקמה הפצועה. כאבים קיימים גם במצב של מנוחה. חוסר יציבות של המפרק המעורב. פגיעה קשה ביכולת התנועה של המפרק המעורב.

אבחון פציעות ספורט

על מנת לזהות את הרקמה הפצועה ולאמוד את חומרת הפציעה יש להתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית של הפציעה. בהיסטוריה הרפואית ננסה ללמוד את מרב הפרטים אודות הפציעה. הבנת מנגנון הפציעה והבנת הכוחות שפעלו על הרקמה עשויים לעזור לנו לזהות טוב יותר את הרקמה המעורבת. נשאל שאלות כמו מתי התרחשה הפציעה, מהו מיקום הפציעה, כיצד התרחשה הפציעה, תיאור הכאב, גורמים המחמירים את הכאבים, גורמים המפחיתים את הכאבים, תסמינים נלווים ועוד…. לאחר מכן נבדוק את הפציעה באופן פיזי. הבדיקה תכלול התבוננות (נשיאת משקל, עיוות, שטף דם, נפיחות), מישוש (נפיחות, רגישות, כאבים, דופק)  ובדיקת טווחי תנועה (יכולת תנועה). הבדיקות של טווחי התנועה יתבצעו באופן אקטיבי, פסיבי ומול התנגדות. לאחר מכן נעבור לבדיקות מיוחדות, בדיקות נירולוגיות, בדיקות מעבדה והדמיה.

סימני דלקת

נחפש את הסימנים הקלסיים של דלקת הכוללים: חום מקומי (Calor – heat), אדמומיות מקומית (Rubor – redness), כאב מקומי (Dolor – pain), נפיחות (Tumor – swelling). מקרים שבהם מתעורר חשש לנזקים מורכבים יופנו לחדר מיון. בין המקרים הללו ניתן למנות נפיחות שנוצרת במהירות רבה, רעשים שנובעים ממקום הנזק, דופק חלש או חוסר דופק שעלול להעיד על פגיעה בכלי דם, חולשה חריפה של השריר שעלולה להעיד על נזק לעצב, ורגישות בטנית או קוצר נשימה שעלולים להעיד על נזקים פנימיים נוספים.

עזרה ראשונה לפציעות ספורט

טיפול מהיר בפציעות ואי התעלמות עשוי להשתלם על ידי ריפוי מהיר יותר, נכון יותר והפחתת הסיכון לפציעה חוזרת. העזרה הראשונה שאתם תוכלו להגיש לטובת הפציעה שלכם כוללת בעיקר מנוחה והימנעות מכאב. ישנן מספר פעולות נוספות שניתן לזכור אותן על פי האותיות PRICE:

P- Protection

ראשית יש להגן על המפרק מפני פציעה חוזרת או שיבוש של מנגנון הריפוי הטבעי שהחל לעבוד מיד לאחר הפציעה. יתכן שלשם כך צריך יהיה לחבוש, לגבס (לא הדוק מידי) ו /או להשתמש בקביים.

R- Rest

מנוחה של הרקמה הפגועה. יש חשיבות עצומה למנוחה של האיבר הפצוע. יחד עם זאת יש חשיבות להנעה של כול איבר אחר שאינו גורם לכאב לאיבר הפצוע. המשיכו להיות מעורבים בפעילות גופנית חלופית כולל פעילות אירובית ככול שזה אפשרי מבחינת האיבר הפצוע. מיד לאחר הפציעה מתחיל הגוף את תהליך התיקון של הנזק. הימנעות מביצוע תנועות או עומסים אשר מכאיבים לפציעה מאפשרת לגוף לבצע את מלאכתו באופן מרשים.

 I-Ice

פציעות ספורט עזרה ראשונה
פציעות ספורט עזרה ראשונה

מקובל היה במשך שנים ארוכות להמליץ להניח קומפרסים של קרח על מקום הפציעה. לאחרונה יצאו מחקרים חדשים שטוענים שהנחת קומפרסים של קרח אכן מפחיתים את זרימת הדם, מאטים את חילוף החומרים ובולמים את התגובה הדלקתית באזור הפצוע אך עקב כך לא זו בלבד שאינם תורמים לתהליך ההחלמה אלא להפך, איכות ההחלמה נפגעת.

עקב מחקרים אלו אני אישית הפסקתי להמליץ על קומפרסים של קרח. לגבי אלו שמעוניינים להמשיך בכך יש לזכור להימנע מלהניח את הקרח ישירות על העור ולהימנע משימוש בקומפרסים של קרח למשך יותר מ 10 דקות רצופות.

C- Compression

חבישה (לא הדוקה מידי!) עשויה לעצור דימום, להפחית בצקת ולעזור עם תהליך החזרת הדם בוורידים. עם זאת גם בנושא הזה הדברים אינם שחור לבן. מחקרים שנערכו בנושא לא מצאו יתרון בחבישה לפחות בנוגע לפציעות מדרגה ראשונה ושנייה. אני אישית נמנע מלהמליץ על חבישה אלה עם כן היא נועדה לעצור דימום.

E-Elevation

 יש להרים את האיבר הפגוע מעל גובה הלב ולתמוך אותו שם באופן נוח. פעולות אלו עשויות להועיל בהפחתת הבצקת.

שיקום פציעות ספורט

מעבר מהיר מידי ממצב של פציעה למצב פעיל מסכן את האיבר. שיקום מהיר ונכון בשלבים המוקדמים של הפציעה יאפשר חזרה מהירה ובטוחה יחסית לאורח חיים פעיל. ללא שיקום האיבר הפצוע נותר מצולק ולא יציב ועל כן עם סיכון מוגבר לכך שהפציעה תשוב.  מטרות השיקום כוללות בין היתר, הפחתה של הכאב, החזרת טווח תנועה, החזרת האיזון לשרירים ולמפרקים (כוח, סבולת, גמישות), החזרת תחושת המיקום לשרירים או למפרקים שנפגעו ושיפור שיווי משקל. לשם כך יש בין היתר להקפיד על “עיקרון הפעילות החלופית”. עיקרון זה מדגיש את החשיבות של פעילות גופנית חלופית או מנוחה אקטיבית. תמיד להתאמן! לא להפסיק. אין מנוחה לפצוע יש מנוחה לאיבר הפצוע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט: לכבוד ד"ר יצחק בכר: מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי כספורטאי התאמנתי בעיקר בכדור מים ובכדורגל (שחקתי בנבחרות ישראל בשני…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש לי כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבים אחרים שנובעים מפציעות…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע מלא באטלנטיק סיטי 1997. טיפוליך המקצועיים עזרו לי לעבור את התקופה הקשה…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים שונים טוענים שפעילות גופנית מונעת מחלות…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים…

 • פציעות יוגה כן יש דבר כזה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו. עקב יעילותה בשיפור היכולות הגופניות היוגה עלולה גם לגרום לפציעות…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל פעם מחדש והעמדת אותי על הרגליים. במשך 13 שנה שיחקתי כדור…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון פיזיותרפיה מאוד נחשב, אך עם זאת , ללא שינוי במצבי.…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה. שיטות רבות מוצעות לצמצום הסיכון וטיפול בפציעות גידים. שיטה שספורטאים…

 • ספורט בגיל הצעיר צריך להיות מגוון

  גיוון בספורט בגיל הצעיר? חשוב מאוד לכול ספורטאי צעיר להקפיד על גיוון בענפי הספורט שבהם הוא מעורב. מתברר שעיסוק בסוגים שונים של ספורט משפרים את היכולות של הספורטאי הצעיר ומעלים…