כאבים מאחורי הברך
כאבים מאחורי הברך

כאבים מאחורי הברך

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים מאחורי הברך? אבחון על פי מיקום הכאב בברך היא דרך טובה לזהות הרקמה הפצועה. חשוב לדעת שאבחון מדויק ומהיר הוא הבסיס לטיפול יעיל. אבחון לקוי משמעותו לעתים קרובות הוא טיפול לקוי או טיפול לא יעיל והתפתחות נזקים ותסמינים כרוניים ואולי אף צורך בניתוח. 

ההגעה לאבחון מדויק של הגורם לכאבי ברכיים הינו תהליך ארוך ומורכב. יחד עם זאת לצורך אבחון ראשוני או לביצוע השערה מושכלת לגבי מהו הגורם האפשרי לכאבי הברכיים ניתן לבצע גם על סמך מידע חלקי שאנו מלקטים כגון המיקום של הכאב בברך. לאבחון מדויק ומהיר של כאבי ברכיים יש על כן חשיבות עליונה בכול הנוגע לריפוי הברך והימנעות ממצבים כרוניים. כאן במאמר הנוכחי נפרט אודות נזקים שכיחים בברך ועל אבחון אפשרי של נזקים אלו על פי מיקום הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים מאחורי הברך – רקע

כאבי ברכיים פוגעים באיכות החיים של אנשים בכול הגילים. המאפיינים של הכאב שונים מאדם לאדם ומסוג נזק אחד לסוג נזק אחר. הברכיים שלנו הם מפרקים נושאי משקל הנתונים ללחצים רבים. הרקמות הרבות הפועלות בברכיים מאפשרות את התפקוד המדהים של המפרקים הללו תחת עומסים קיצוניים. בין יתר הרקמות נמנה סחוסים, רצועות, מיניסקוסים, שרירים ועוד. פגיעה בכול אחת מהרקמות הללו תגרום לכאבים בברך.

הכאב בברך עלול להיות חד או קהה, פועם או שורף ועוד. הכאבים בברכיים יכולים להתפתח באופן חד בעקבות למשל נפילה או היתקלות עם שחקן אחר על מגרש המשחקים או באופן הדרגתי בגלל שינויים ניווניים בברך או בגלל ביצוע רב מידי של כפיפות ברכיים. ישנו מגוון רחב של גורמים שעלולים להיות הסיבה לכאבים בברך שלכם כולל עומס יתר על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים, נזקי חבלה, מחלות כגון דלקת פרקים, דלקות זיהומיות ועוד.

כאמור ישנה חשיבות גדולה באבחון מדויק של הרקמה שניזוקה וגרמה לכאבים בברך. ללא אבחון כזה הטיפול צפוי להיות לוקה. מקור עזרה חשוב להבנה של מה בדיוק ניזוק בברך הוא המיקום של הכאב.

כאבים בברך אבחון 

כול איש מקצוע רפואי ראשוני שנדרש לאבחן כאבי ברכיים או כאב אחר כל שהוא יעשה זאת תוך הישענות על נתונים שאותם אסף בשלושה שלבים:

היסטוריה הרפואית

בשלב הזה נאסוף נתונים מהחולה ובכלל זה הרקע הרפואי שלו ושל משפחתו וכמובן על נתונים על כאבי הברכיים. החולה יספק נתנים אודות התסמינים העיקריים מהם הוא סובל, מתי החלו התסמינים הללו, מה גרם לתסמינים הללו להופיע, האם הייתה טראומה, מה המיקום המדויקת של התסמינים, מה מחמיר ומה מקל על עוצמת התסמינים ועוד.

בדיקה הגופנית

במסגרת הבדיקה הגופנית נבצע בדיקה גופנית כללית ובדיקה יסודית של הברך. הבדיקה תכלול צפייה באופן ביצוע התנועות והמאמצים על ידי הברך. בכלל זה עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה, כפיפה ועוד. נמשש את חלקי הברך השונים, נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברך ונבצע בדיקות אורתופדיות בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות מעבדה ודימות

במידה ושני השלבים הראשונים של התהליך האבחוני לא הניבו את המידע הנדרש לביצוע אבחון בסבירות גבוהה נשלח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה ו/או דימות.

אבחון הכאבים בברך על פי מיקום הכאב

עם כלל המידע שאגר מונח לפניו יכול המטפל לאבחן את הגורם לכאבי ברכיים ולהחליט מהי הדרך הנכונה ביותר לטפל בבעיה. אך לא תמיד חייב החולה לעבור את כול השלבים הללו במלואם על מנת להעריך מה קורה בברך שלו. הניסיון הקליני יכול לעיתים להוביל לאבחון משוער, שיש כמובן לאשש אותו, גם על סמך מידע חלקי כמו למשל המיקום של הכאב, סוג הכאב, אופן התפתחות הכאב, הנפיחות בברך, רעשים בברך ועוד.

מיקום הכאב עשוי להעניק לנו רמזים חשובים ולעזור לנו לקבוע אבחנה ראשונית. כמובן שאת האבחנה הזאת יש צורך לבחון באופן מעמיק ובסופו של תהליך לאשר או לשלול אותה ולקבוע אחרת במקומה.

כאב בחלק הקדמי של הברך

כאב בברך, אבחון על פי מיקום הכאבחזית הברך היא מקום שכיח מאוד להתפתחות כאב. חלק ניכר מהפתולוגיות של הברך יבואו לידי ביטוי באמצעות כאב בקדמת הברך. להלן מגוון גורמים אפשריים למיחושים במיקום זה על פי סדר שכיחותם:

 • תסמונת מפרק פיקה ירך ( Patellofemoral Syndrome) קרויה גם “ברך רצים” (Runners Knee) היא בעיה שכיחה הגורמת לכאב בחזית הברך. הכאב נובע לרוב מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך אך עלול להיגרם מסיבות נוספות. תופעה זו נקראת גם “כאב ברך קדמי” או “כאב פטלופמורלי”.

 • – כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום לכאב בקדמת הברך.

 • – חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולתסמינים דומים לאלו של ברך רצים כולל כאבים בקדמת הברך.

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בכול מצב של כאב בברך ובכלל זה כאב בחזית הברך יש להביא בחשבון שהגורם הינו דלקת פרקים ניוונית בברך ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק שבין הפיקה לעצם הירך – המפרק הפטלו פמוראלי.

 • – דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis), ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון בפיקה יכול לגרום לכאב בחזית הברך. זוהי בעיה שספורטאים רבים שעיסוקם כולל קפיצות סובלים ממנה ועל כן קרויה גם “ברך קופצים” (Jumpers Knee).

 • – כאב רטינקולארי (Retinacular Pain), הרבה פעמים הגורם לכאב, במיוחד אם הוא ממוקם בתחתית הפיקה מעט החוצה או מעט פנימה ממרכז הברך, הוא נזק לרצועה סיבית הקרויה רטינקולום (Retinaculum). מדובר למעשה בשתי רצועות שונות, רטינקולום פנימי (Medial patellar retinaculum) ורטינקולום חיצוני (Lateral patellar retinaculum) שעוזרות לתמוך ולייצב את פיקת הברך במקומה.

 • – אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית לכאב בקדמת הברך. שתי האמתחות שיכולות לגרום לכך הן אמתחת “ברך עוזרת הבית” (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

 • – תסמונת דלקתית של כרית השומן (Fat Pad Syndrome) שממוקמת במפרק הברך בסמיכות לצד התחתון של הפיקה. דלקת זו יכולה להתפתח עקב פגיעה טראומטית או בגלל צביטה חוזרת ונשנית עקב עומסים. יכולה לגרום לכאבים בקדמת הברך.

 • – תסמונת דלקתית של רקמה סינוביאלית (Synovial Plica syndrome) המצויה בברך. הרקמה סינוביאלית בצדו הפנימי של הברך (Medial Plica) היא הרקמה הסינוביאלית הכי חשופה לטראומה או ללחצים חוזרים בברך ולהתפתחות התסמונת.

 • – אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans) היא פתולוגיה שנגרמת בגלל פגיעה בזרימת דם שבעקבותיה חלק גרמי או סחוסי בתוך הברך משתחררים ממקומם. התסמינים עלולים לכלול כאב גם בחזית הברך ולעיתים גם נעילה של הברך.

 • – אוסגוד שלטר (Osgood Schlatters) כאב בחזית הברך בקרב בני נוער עשויה להצביע על – דלקת המתפתחת מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הפיקה לזיז בעצם השוק.

 • – תסמונת סינדינג לרסן ג’והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome) היא תסמונת דלקתית שבדומה לברך קופצים מתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם החלק התחתון של הפיקה. גם פתולוגיה זו מופיעה בקרב בני נוער בתקופת הגדילה.

 • – דלקת בגיד השריר הארבע-ראשי (Quadriceps tendonitis) יגרום לכאב בנקודת החיבור של השרירי הארבע ראשי לפיקת הברך.

 • – נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום לסכיאטיקה. תסמונת נוירולוגית אשר יכולה לכלול בין היתר גם כאב אשר מקרינים לברך. הכאבים בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

כאב בחלק הפנימי של הברך

האזור הפנימי של הברך נתון לעומסים גדולים יותר מהצד החיצוני. נתון זה חושף את החלק הפנימי של המפרק לפציעות ולשחיקה. להלן גורמים שכיחים לכאבים בצד הפנימי של הברך:

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לשקול כאשר הכאבים לא התחילו בעקבות טראומה והמתלונן מעל גיל 50.

 • – מתיחה או קרע של רצועת הברך הפנימית (Medial Collateral Ligament – MCL) בעקבות תנועה “לא נכונה” או חבלה יכולה לגרום לכאב בחלק הפנימי.

 • – דלקת באמתחת רגל האווז (Pes Anserine Bursitis) הממוקמת בחלק הפנימי אחורי של הברך. אמתח זו מונעת חיכוך של גידי השרירים – שריר החייטים, השריר העדין והשריר החצי גידי עם עצם השוק אליו הם מחוברים.

 • – קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי (Medial Meniscal Injury) עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב בחלק הפנימי של הברך.

 • – נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאב אשר מקרינים לברך. הכאבים בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

כאב בחלק האחורי של הברך

צ'יסטה על שם בייקרמספר פתולוגיות יכולות לגרום לכאבים בחלק האחורי של מפרק הברך. להלן גורמים שכיחים לכאבים בצד האחורי של הברך:

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לשקול כאשר הכאבים לא התחילו בעקבות טראומה והמתלונן מעל גיל 50.

 • – ציסטה על שם בייקר (Baker’s Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לכאב מקומי. יכול להיגרם בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי. מעיד לרוב על מצבים פתולוגיים כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים, קרע מיניסקוס ועוד.

 • -מתיחה או קרע של אחת מהרקמות המצויים בחלל האחורי של הברך (popliteal fossa) או היווצרות של גנגליונים יכולים לגרום לכאבים מקומיים. בין הרקמות שעלולות להיפגע ניתן למנות גידים : הדו ראשי (Biceps femoris), שריר בית הברך (Popliteal tendon), השריר החצי קרומי, השריר החצי גידי ושריר הפלנטריס. גם עצבים וכלי דם עלולים להיפגע בחלל הזה ולגרום בין היתר לכאבים בחלק האחורי של הברך.

 • – נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאבים אשר מקרינים לברך. הכאב בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

כאב בצד החיצוני של הברך

קרע במיניסקוסכאבים בצד החיצוני של הברך אינם שכיחים. להלן גורמים אפשריים לכאבים בצד החיצוני של הברך:

 • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לקחת בחשבון גם במקרה של כאבים בצד החיצוני של הברך.

 • – תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS) יכול להיות הגורם לכאבים בצד החיצוני של הברך. תסמונת זו נגרמת עקב חיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה על הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (lateral femoral epicondyle).

 • – מתיחה או קרע של רצועת הברך החיצונית (Lateral Collateral Ligament – LCL) בעקבות תנועה “לא נכונה” או חבלה יכולה לגרום לכאב בחלק החיצוני של הברך.

 • – קרע חלקי או מלא של המיניסקוס החיצוני (Lateral Meniscal Injury) עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב בחלק הפנימי של הברך.

 • – פציעה של העצב הפרוניאל המשותף (Common peroneal nerve injury) לרוב באזור הראש של עצם הפיבולה עלול לגרום בין היתר גם לכאבים בצד החיצוני של הברך.

 • – נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאבים אשר מקרינים לברך. הכאב בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

המשיכו לקרוא אודות פריצת דיסק וכן אודות כאבים בירך, שני תסמונות כאב שעלולות להקרין כאב גם לאזור הברכיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן