כאבים מאחורי הברך

כאבים מאחורי הברך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים מאחורי הברך? אבחון על פי מיקום הכאב בברך היא דרך טובה לזהות הרקמה הפצועה. חשוב לדעת שאבחון מדויק ומהיר הוא הבסיס לטיפול יעיל במפרק הברך. אבחון לקוי משמעותו לעתים קרובות הוא טיפול לקוי או טיפול לא יעיל והתפתחות נזקים ותסמינים כרוניים ואולי אף צורך בניתוח.

  ההגעה לאבחון מדויק של הגורם להתפתחות כאבים בברך הנו תהליך ארוך ומורכב. יחד עם זאת לצורך אבחון ראשוני או לביצוע השערה מושכלת לגבי מהו הגורם האפשרי לכאבי הברכיים ניתן לבצע גם על סמך מידע חלקי שאנו מלקטים כגון המיקום של הכאב בברך. לאבחון מדויק ומהיר של כאבי ברכיים יש על כן חשיבות עליונה בכול הנוגע לריפוי הברך והימנעות ממצבים כרוניים. כאן במאמר הנוכחי נפרט אודות נזקים שכיחים בברך ועל אבחון אפשרי של נזקים אלו על פי מיקום הכאב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים מאחורי הברך – רקע

   כאבים בברך פוגעים באיכות החיים של אנשים בכול הגילים. המאפיינים של הכאב שונים מאדם לאדם ומסוג נזק אחד לסוג נזק אחר. הברכיים שלנו הם מפרקים נושאי משקל הנתונים ללחצים רבים. הרקמות הרבות הפועלות בברכיים מאפשרות את התפקוד המדהים של המפרקים הללו תחת עומסים קיצוניים. בין יתר הרקמות נמנה סחוסים, רצועות, מיניסקוסים, שרירים ועוד. פגיעה בכול אחת מהרקמות הללו תגרום לכאבים בברך.

   הכאב בברך עלול להיות חד או קהה, פועם או שורף ועוד. הוא יכול להתפתח באופן חד בעקבות למשל נפילה או היתקלות עם שחקן אחר על מגרש המשחקים. הוא יכול להתפתח באופן הדרגתי בגלל שינויים ניווניים בברך או בגלל ביצוע רב מידי של כפיפות ברכיים. יש מגוון רחב של גורמים שעלולים להיות הסיבה לכאב שמופיע אצלכם בברך. בין יתר הגורמים נמנה עומס יתר על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים, נזקי חבלה, מחלות כגון דלקת פרקים, דלקות זיהומיות ועוד. כאמור ישנה חשיבות גדולה באבחון מדויק של הרקמה שניזוקה וגרמה לכאבים בברך. ללא אבחון כזה הטיפול צפוי להיות לוקה. מקור עזרה חשוב להבנה של מה בדיוק ניזוק בברך הוא המיקום של הכאב.

   כאבים מאחורי הברך – אבחון

   כל איש מקצוע רפואי ראשוני שנדרש לאבחן כאבי ברכיים או כאב אחר כל שהוא יעשה זאת תוך הישענות על נתונים שאותם אסף בשלושה שלבים:

   היסטוריה הרפואית

   בשלב הזה נאסוף נתונים מהחולה ובכלל זה הרקע הרפואי שלו ושל משפחתו וכמובן על נתונים על אופן התפתחות כאבים בברך. החולה יספק נתונים אודות התסמינים העיקריים מהם הוא סובל, מתי החלו התסמינים הללו, מה גרם לתסמינים הללו להופיע, האם הייתה טראומה, מה המיקום המדויקת של התסמינים, מה מחמיר ומה מקל על עוצמת התסמינים ועוד.

   בדיקה הגופנית

   במסגרת הבדיקה הגופנית נבצע בדיקה כללית ובדיקה יסודית של הברך. כאבים בברך הנגרמים במהלך הבדיקה ותואמים לתלונת החולה מעניקים מידע חשוב בדרך לאבחון. הבדיקה תכלול צפייה באופן ביצוע התנועות והמאמצים על ידי הברך. בכלל זה עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה, כפיפה ועוד. נמשש את חלקי הברך השונים, נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברך ונבצע בדיקות אורתופדיות בדיקות נירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

   בדיקות מעבדה והדמיה

   במידה ושני השלבים הראשונים של התהליך האבחוני לא הניבו את המידע הנדרש לביצוע אבחון בסבירות גבוהה נשלח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה ו/או דימות.

   כאב בברך – אבחון על פי מיקום הכאב

   עם כלל המידע שאגר מונח לפניו יכול המטפל לאבחן את הגורם להתפתחות כאבים בברך ולהחליט מהי הדרך הנכונה ביותר לטפל בבעיה. אך לא תמיד חייב החולה לעבור את כול השלבים הללו במלואם על מנת להעריך מה קורה בברך שלו. הניסיון הקליני יכול לעיתים להוביל לאבחון משוער, שיש כמובן לאשש אותו, גם על סמך מידע חלקי כמו למשל המיקום של הכאב, סוג הכאב, אופן התפתחות הכאב, הנפיחות בברך, רעשים בברך ועוד.

   מיקום הכאב עשוי להעניק לנו רמזים חשובים ולעזור לנו לקבוע אבחנה ראשונית. כמובן שאת האבחנה הזאת יש צורך לבחון באופן מעמיק ובסופו של תהליך לאשר או לשלול אותה ולקבוע אחרת במקומה.

   כאב בחלק האחורי של הברך

   כאבים מאחורי הברך
   כאבים מאחורי הברך

   מספר פתולוגיות יכולות לגרום לכאבים בחלק האחורי של מפרק הברך. להלן גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בברך בצד האחורי של המפרק:

   • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לשקול כאשר כאבים בברך לא התחילו בעקבות טראומה והמתלונן מעל גיל 50.
   • – ציסטה על שם בייקר (Baker's Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לכאב מקומי. יכול להיגרם בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי. מעיד לרוב על מצבים פתולוגיים כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים, קרע מיניסקוס ועוד.
   • -מתיחה או קרע של אחת מהרקמות המצויים בחלל האחורי של הברך (popliteal fossa) או היווצרות של גנגליונים יכולים לגרום להתפתחות כאבים בברך הממוקמים בחלק האחורי. בין הרקמות שעלולות להיפגע ניתן למנות גידים : הדו ראשי (Biceps femoris), שריר בית הברך (Popliteal tendon), השריר החצי קרומי, השריר החצי גידי ושריר הפלנטריס. גם עצבים וכלי דם עלולים להיפגע בחלל הזה ולגרום בין היתר לכאבים בחלק האחורי של הברך.
   • – נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בברך מהסוג המושלך. למרות שאין שום בעיה בברך הכאב שתחושו בברך יכול להיות מוחשי מאוד.

   כאב בחלק הקדמי של הברך

   כאבים בברך
   כאבים בברך

   חזית הברך היא מקום שכיח מאוד להתפתחות כאב. חלק ניכר מהפתולוגיות של הברך יבואו לידי ביטוי באמצעות כאב בקדמת הברך. להלן מגוון גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בברך הממוקמים בחלק הקדמי של המפרק על פי סדר שכיחותם:

   תסמונת מפרק פיקה ירך

   תסמונת מפרק פיקה ירך ( Patellofemoral Syndrome) קרויה גם "ברך רצים" (Runners Knee) היא בעיה שכיחה הגורמת להתפתחות כאבים בברך הממוקמים בחזית הברך. הכאב נובע לרוב מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך אך עלול להיגרם מסיבות נוספות. תופעה זו נקראת גם "כאב ברך קדמי" או "כאב פטלופמורלי".

   כונדרומלסיה פטלה

   כונדרומלסיה פטלה (Chondromalacia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום להתפתחות כאבים בברך הממוקמים בקדמת המפרק.

   חוסר יציבות של הפיקה

   חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולתסמינים דומים לאלו של ברך רצים כולל כאבים בברך הממוקמים בקדמת הברך.

   דלקת פרקים ניוונית

   דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בכול מצב של כאבים בברך ובכלל זה כאב בחזית הברך יש להביא בחשבון שהגורם הנו דלקת פרקים ניוונית בברך ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק שבין הפיקה לעצם הירך – המפרק הפטלו פמורלי.

   דלקת בגיד הפיקה

   דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis), ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון בפיקה יכול לגרום להתפתחות כאבים בברך בחזית המפרק. זוהי בעיה שספורטאים רבים שעיסוקם כולל קפיצות סובלים ממנה ועל כן קרויה גם "ברך קופצים" (Jumpers Knee).

   כאב רטינקולרי

   כאב רטינקולרי (Retinacular Pain), הרבה פעמים הגורם לכאב, במיוחד אם הוא ממוקם בתחתית הפיקה מעט החוצה או מעט פנימה ממרכז הברך, הוא נזק לרצועה סיבית הקרויה רטינקולום (Retinaculum). מדובר למעשה בשתי רצועות שונות, רטינקולום פנימי (Medial patellar retinaculum) ורטינקולום חיצוני (Lateral patellar retinaculum) שעוזרות לתמוך ולייצב את פיקת הברך במקומה.

   בורסיטיס בברך

   אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית לכאב בקדמת הברך. שתי האמתחות שיכולות לגרום לכך הן אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

   דלקת של רקמת השומן בקדמת הברך

   תסמונת דלקתית של כרית השומן (Fat Pad Syndrome) שממוקמת במפרק הברך בסמיכות לצד התחתון של הפיקה. דלקת זו יכולה להתפתח עקב פגיעה טראומטית או בגלל צביטה חוזרת ונשנית עקב עומסים. יכולה לגרום לכאבים בקדמת הברך.

   דלקת של רקמה סינוביאלית

   תסמונת דלקתית של רקמה סינוביאלית (Synovial Plica syndrome) המצויה בברך. הרקמה סינוביאלית בצדו הפנימי של הברך (Medial Plica) היא הרקמה הסינוביאלית הכי חשופה לטראומה או ללחצים חוזרים בברך ולהתפתחות התסמונת.

   אוסטאוכונדריטיס דיסקנס

   אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans) היא פתולוגיה שנגרמת בגלל פגיעה בזרימת דם שבעקבותיה חלק גרמי או סחוסי בתוך הברך משתחררים ממקומם. התסמינים עלולים לכלול כאב גם בחזית הברך ולעתים גם נעילה של הברך.

   אוסגוד שלטר

   אוסגוד שלטר (Osgood Schlatters) כאב בחזית הברך בקרב בני נוער עשויה להצביע על – דלקת המתפתחת מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הפיקה לזיז בעצם השוק.

   תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון

   תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome) היא תסמונת דלקתית שבדומה לברך קופצים מתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם החלק התחתון של הפיקה. גם פתולוגיה זו מופיעה בקרב בני נוער בתקופת הגדילה.

   דלקת בגיד השריר הארבע-ראשי

   דלקת בגיד השריר הארבע-ראשי (Quadriceps tendonitis) יגרום לכאב בנקודת החיבור של השרירי הארבע ראשי לפיקת הברך.

   סיאטיקה

   נזק לדיסק בין חולייתי ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום לסיאטיקה. תסמונת נירולוגית אשר יכולה לכלול בין היתר גם כאב אשר מקרינים לברך. הכאבים בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

   כאב בחלק הפנימי של הברך

   האזור הפנימי של הברך נתון לעומסים גדולים יותר מהצד החיצוני. נתון זה חושף את החלק הפנימי של המפרק לפציעות ולשחיקה. להלן גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בברך הממוקמים בצד הפנימי של המפרק:

   • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לשקול כאשר הכאבים לא התחילו בעקבות טראומה והמתלונן מעל גיל 50.
   • – מתיחה או קרע של רצועת הברך הפנימית (Medial Collateral Ligament – MCL) בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב בחלק הפנימי.
   • – דלקת באמתחת רגל האווז (Pes Anserine Bursitis) הממוקמת בחלק הפנימי אחורי של הברך. אמתח זו מונעת חיכוך של גידי השרירים – שריר החייטים, השריר העדין והשריר החצי גידי עם עצם השוק אליו הם מחוברים.
   • – קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי (Medial Meniscal Injury) עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב בחלק הפנימי של הברך.
   • – נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאב אשר מקרינים לברך. הכאבים בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

   כאב בצד החיצוני של הברך

   כאבים מאחורי הברך
   כאבים מאחורי הברך

   כאבים בצד החיצוני של הברך אינם שכיחים. להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בברך הממוקמים בצד החיצוני של המפרק:

   • – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא אפשרות ראשונה שיש לקחת בחשבון גם במקרה של כאבים בצד החיצוני של הברך.
   • – תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS) יכול להיות הגורם לכאבים בצד החיצוני של הברך. תסמונת זו נגרמת עקב חיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה על הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (lateral femoral epicondyle).
   • – מתיחה או קרע של רצועת הברך החיצונית (Lateral Collateral Ligament – LCL) בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב בחלק החיצוני של הברך.
   • – קרע חלקי או מלא של המיניסקוס החיצוני (Lateral Meniscal Injury) עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום לכאב בחלק הפנימי של הברך.
   • – פציעה של העצב הפרוניאל המשותף (Common peroneal nerve injury) לרוב באזור הראש של עצם השוקית עלול לגרום בין היתר גם לכאבים בצד החיצוני של הברך.
   • – נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאבים אשר מקרינים לברך. הכאב בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע