כאבים מאחורי הברך

כאבים מאחורי הברך

כאבים מאחורי הברך? חשוב לדעת שאבחון מדויק ומהיר הוא הבסיס לטיפול יעיל במפרק הברך. המשמעות של אבחון לקוי הוא לעתים קרובות טיפול לקוי או לא יעיל. עיכוב במתן טיפול נדרש מעלה את הסבירות להתפתחות נזקים ותסמינים כרוניים ואולי אף צורך בניתוח. אבחון ההפרעה על פי מיקום הכאב בברך היא שיטה טובה לזהות הרקמה הפצועה.

תהליך האבחון של הגורם להתפתחות כאבים בברך הוא ארוך ומורכב. לביצוע השערה מושכלת אודות הרקמה שניזוקה בברך ניתן להתבסס גם על מיקום הכאב בברך. במאמר הנוכחי "כאבים מאחורי הברך" נדון בהרחבה בנושא בזה.

כאבים מאחורי הברך – רקע

כאבים בברך פוגעים באיכות החיים של אנשים בכול הגילים. המאפיינים של הכאב שונים מאדם לאדם ומסוג נזק אחד לסוג נזק אחר. הברכיים שלנו הם מפרקים נושאי משקל הנתונים ללחצים רבים. הרקמות הרבות הפועלות בברכיים מאפשרות את התפקוד המדהים של המפרקים הללו תחת עומסים קיצוניים. בין יתר הרקמות נמנה סחוסים, רצועות, מיניסקוס, שרירים ועוד. פגיעה בכול אחת מהרקמות הללו תגרום לכאבים בברך.

כאב בברך יכול להיות בעל מאפיינים שונים כולל בין היתר:

 • להיות חד או קהה
 • פועם או שורף
 • להתפתח באופן חד בעקבות למשל נפילה או היתקלות עם שחקן אחר על מגרש המשחקים
 • להתפתח באופן הדרגתי בגלל שינויים ניווניים בברך או בגלל ביצוע רב מידי של כפיפות ברכיים

יש מגוון רחב של גורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאב אצלכם בברך. בין יתר הגורמים העיקריים נמנה:

 • עומס יתר על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים
 • נזקי חבלה
 • מחלות כגון דלקת פרקים, דלקות זיהומיות ועוד

. כאמור ישנה חשיבות גדולה באבחון מדויק של הרקמה שניזוקה וגרמה לכאבים בברך. ללא אבחון כזה הטיפול צפוי להיות לוקה. מקור עזרה חשוב להבנה של מה בדיוק ניזוק בברך הוא המיקום של הכאב.

כאבים מאחורי הברך – אבחון

אבחון כאבי ברכיים יעשה תוך הישענות על נתונים שנאספים בשלושה שלבים עיקריים:

היסטוריה הרפואית

בשלב הזה נאסוף נתונים על תלונות החולה והרקע האישי והבריאותי שלו. בין היתר נלמד:

 • אודות התסמינים העיקריים מהם הוא סובל
 • מתי החלו התסמינים הללו
 • מה גרם לתסמינים הללו להופיע
 • האם הייתה טראומה
 • מה המיקום המדויק של התסמינים
 • מה מחמיר ומה מפחית את עוצמת התסמינים ועוד
 • נברר על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה
 • נלמד על תחביביו ומקצועו

בדיקה הגופנית

במסגרת הבדיקה הגופנית נבצע בדיקה כללית ובדיקה יסודית של הברך. כאבים בברך הנגרמים במהלך הבדיקה ותואמים לתלונת החולה מעניקים מידע חשוב בדרך לאבחון. הבדיקה תכלול:

 • תצפית על האופן שבו החולה מבצע תנועות ופעולות על ידי הברך במצבים שונים. בכלל זה בעמידה, בהליכה, בריצה, בקפיצה, בכפיפה ועוד.
 • נמשש את חלקי הברך השונים,
 • נבדוק את טווחי התנועה האקטיביים והפסיביים של הברך
 • נבצע בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות מעבדה והדמיה

בשלב הזה אמור להיות לנו את כל המידע כדי לקבוע אבחון. אם עדיין קיים ספק נשלח את החולה לביצוע בדיקות מעבדה ו/או דימות. בדיקות מעבדה יאפשרו לנו לאבחן בין היתר דלקת פרקים אוטואימונית. בדיקות הדמיה כגון CT רנטגן או MRI יפשרו לנו לאתר נזקים מכניים במפרק.

כאב בברך – אבחון על פי מיקום הכאב

עם המידע שהושג יכול המטפל לאבחן את הגורם לכאב בברך ולהחליט על הטיפול הנכון. אך לא תמיד חייב הקלינאי לעבור את כול השלבים הללו על מנת להעריך מה קרה לברך. הניסיון הקליני יכול לעיתים להוביל לאבחון משוער, שיש כמובן לאשש אותו. אבחון משוער או ראשוני יכול להתבצע גם על סמך מידע חלקי כמו:

 • המיקום של הכאב
 • סוג הכאב
 • אופן התפתחות הכאב
 • הנפיחות בברך
 • קיום רעשים בברך ועוד.

מיקום הכאב עשוי להעניק לנו רמזים חשובים ולעזור לנו לקבוע אבחנה ראשונית. כמובן שאת האבחנה הזאת יש צורך לבחון באופן מעמיק ובסופו של תהליך לאשר או לשלול אותה ולקבוע אחרת במקומה.

כאב בחלק האחורי של הברך

כאבים מאחורי הברך
כאבים מאחורי הברך

מספר פתולוגיות יכולות לגרום לכאבים בחלק האחורי של מפרק הברך. להלן גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בברך בצד האחורי של המפרק:

 • דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

. זוהי אפשרות ראשונה לשקול כאשר הכאבים בברך לא התחילו בעקבות טראומה והמתלונן מעל גיל 50.

 • ציסטה על שם בייקר (Baker's Cyst).

ציסטה זאת בחלק האחורי של הברך יכולה להיגרם בגלל פגיעה ברקמה פנימית בברך. רקמות שעלולות להיפגע ולגרום לציסטה הזאת כוללות רקמת סינוביאלית, אמתחת של השריר החצי גידי, קרע מיניסקוס ועוד.

 • מתיחה או קרע של אחת מהרקמות המצויים בחלל האחורי של הברך (popliteal fossa).

הרקמות שעלולות להיפגע כוללות סיבי עצב, כלי דם וגידים. בין הגידים נמנה את הגיד הדו ראשי (Biceps femoris), שריר בית הברך (Popliteal tendon), השריר החצי קרומי, השריר החצי גידי ושריר הפלנטריס.

 • נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy).

בלט או פריצת דיסק מותני עלולים לגרום ללחץ על שורש עצב ולהשלכת כאב לברך.

כאב בחלק הקדמי של הברך

חזית הברך היא מקום שכיח מאוד להתפתחות כאבי ברכיים. חלק ניכר מהפתולוגיות של הברך יבואו לידי ביטוי באמצעות כאב בקדמת הברך. להלן מגוון הפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לכאב בקדמת הברך:

תסמונת מפרק פיקה ירך

תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome) קרויה גם "ברך רצים" (Runners Knee)ו "כאב פטלופמורלי". הכאבים בתסמונת זאת ממוקמים בחזית הברך. הכאב נובע לרוב מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך אך עלול להיגרם מסיבות נוספות.

כונדרומלסיה פטלה

כונדרומלסיה פטלה (Chondromalacia Patella). זוהי מחלה המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ובכך לגרום כאבים בברך הממוקמים בקדמת המפרק.

חוסר יציבות של הפיקה

חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע יתר על המידה. תנועתיות יתר של הפיקה לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לנזק ולכאבים בקדמת הברך.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאבים בברך ובכלל זה בחזית הברך עלולים להתפתח גם בגלל דלקת פרקים ניוונית במפרק שבין הפיקה לעצם הירך – מפרק פטלופמורלי.

דלקת בגיד הפיקה

גירוי דלקתי בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis). דלקת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל החלק התחתון של הפיקה יכול לגרום להתפתחות כאבים בברך בחזית המפרק. בעיה זאת אופיינית לספורטאים שעיסוקם כולל קפיצות ועל כן קרויה גם "ברך קופצים" (Jumpers Knee).

כאב רטינקולרי

כאב רטינקולרי (Retinacular Pain). נזק לרצועה סיבית הקרויה רטינקולום (Retinaculum) עלולה לגרום לכאב בתחתית הפיקה מעט החוצה או מעט פנימה ממרכז הברך. מדובר למעשה בשתי רצועות, רטינקולום פנימי (Medial patellar retinaculum) ורטינקולום חיצוני (Lateral patellar retinaculum) שעוזרות לתמוך ולייצב את פיקת הברך במקומה.

בורסיטיס בברך

בורסיטיס בקדמת הברך עלולה להיות האחראית לכאב בקדמת הברך. שתי האמתחות שיכולות לכך הן אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

דלקת של רקמת השומן בקדמת הברך

תסמונת דלקתית של כרית השומן (Fat Pad Syndrome) שממוקמת מיד מתחת לפיקת הברך. הדלקת עלולה להתפתח בגלל נזק טראומטי או בגלל צביטה חוזרנית ולגרום לכאב בקדמת הברך.

דלקת של רקמה סינוביאלית

תסמונת דלקתית של רקמה סינוביאלית (Synovial Plica syndrome) המצויה בברך. הרקמה סינוביאלית בצדו הפנימי של הברך (Medial Plica) היא הרקמה הסינוביאלית הכי חשופה לטראומה או ללחצים חוזרים בברך ולהתפתחות התסמונת.

אוסטאוכונדריטיס דיסקנס

אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis Dissecans). זוהי הפרעה שנגרמת בגלל פגיעה בזרימת דם בעקבותיה משתחררים ממקומם בברך חלקים גרמיים או סחוסיים. התסמינים עלולים לכלול כאב בחזית הברך ועוד.

אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר (Osgood Schlatters) מתפתח בעיקר בקרב בני נוער. זוהי דלקת המתפתחת מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הפיקה לזיז בעצם השוק. תסמינים כוללים כאבים בקדמת הברך.

תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון

תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome). זוהי תסמונת דלקתית שבדומה לברך קופצים מתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם החלק התחתון של הפיקה. גם פתולוגיה זו מופיעה בקרב בני נוער בתקופת הגדילה.

דלקת בגיד השריר הארבע-ראשי

גירוי דלקתי בגיד השריר הארבע-ראשי (Quadriceps tendonitis). דלקת בנקודת החיבור של השריר הארבע ראשי אל פיקת הברך עלולה לגרום בין היתר לכאבים בקדמת הברך.

סיאטיקה

נזק לדיסק בין חולייתי ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום לסיאטיקה. סיאטיקה יכולה לגרום להשלכת כאב אל הברך.

כאב בחלק הפנימי של הברך

האזור הפנימי של הברך נתון לעומסים גדולים יותר מאלה המוטלים על הצד החיצוני. עומס יתר זה חושף את החלק הפנימי של הברך לפציעה ושחיקה.

להלן גורמים שכיחים להתפתחות כאבים בחלק הפנימי של הברך:

 • דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). היא חשוד מידי כאשר הכאבים החלו לאחר גיל 50 וללא כל טראומה.
 • מתיחה או קרע של רצועת הברך הפנימית (Medial Collateral Ligament – MCL). הקרע עלול להתרחש בגלל תנועה לקויה או חבלה ולגרום בין היתר לכאב בחלק הפנימי.
 • דלקת באמתחת רגל האווז (Pes Anserine Bursitis) הממוקמת בחלק הפנימי אחורי של הברך. אמתחת זאת מונעת חיכוך של גידי השרירים – שריר החייטים, השריר העדין והשריר החצי גידי עם עצם השוק שאליו הם מחוברים.
 • קרע חלקי או מלא של המיניסקוס הפנימי (Medial Meniscal Injury). הקרע עלול להתרחש בגלל ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה. יכול לגרום בין היתר לכאב בחלק הפנימי של הברך.
 • נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאב אשר מקרינים לברך. הכאבים בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.

כאב בצד החיצוני של הברך

כאבים מאחורי הברך
כאבים מאחורי הברך

כאבים בצד החיצוני של הברך אינם שכיחים.

להלן גורמים אפשריים להתפתחות כאבים בברך הממוקמים בצד החיצוני של המפרק:

 • דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). יש לקחת בחשבון את הדלקת הזאת כאשר הכאבים בחלק החיצוני מופיעים אחרי גיל 50 וללא כל טראומה.
 • תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS) יכול להיות הגורם לכאבים בצד החיצוני של הברך. תסמונת זו נגרמת עקב חיכוך חוזר של גיד שביל הכסל והשוקה על הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (lateral femoral epicondyle).
 • מתיחה או קרע של רצועת הברך החיצונית (Lateral Collateral Ligament – LCL). מתיחה או קרע של הרצועה הזאת עלולים להתרחש בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה יכולה לגרום לכאב בחלק החיצוני של הברך.
 • קרע חלקי או מלא של המיניסקוס החיצוני (Lateral Meniscal Injury). הקרע התפתח לרוב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה ויכול לגרום לכאב בחלק הפנימי של הברך.
 • פציעה של העצב הפרוניאל המשותף (Common peroneal nerve injury). פציעה כזאת מתרחשת לרוב באזור הראש של עצם השוקית ועלולה לגרום בין היתר גם לכאבים בצד החיצוני של הברך.
 • נזק ודלקת בעצב מותני (Lumbar radiculopathy) עלולים לגרום בין היתר לכאבים אשר מקרינים לברך. הכאב בברך עלולים להיות מוחשיים מאוד למרות שאין שום בעיה בברך.
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

איך שומרים על המפרקים בגוף

איך שומרים על המפרקים בגוף

18 דרכים להגן על פרקי הגוף יספקו לכם דרך לשמור על התקינות של צירי תנועה אלו ולמנוע כאבים כרוניים. פרקי הגוף תוכננו לאפשר לנו לנוע ולעמוד בעומסים אך היותם הבסיס ליכולת התנועה שלנו חושף אותם לעיתים לעומסים גדולים מידי ולבלאי ופציעות. 

ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך אבחון וטיפול

ציסטה בברך? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים ותסמינים כרוניים במפרק הזה. ציסטה בברך ע"ש בייקר היא נפיחות בצקתית בחלק האחורי של המפרק המתפתחת באופן משני לפתולוגיה אחרת וגורמת למגוון סימנים ותסמינים. טיפול בבעיה זו מחייב זיהוי מדויק של מקור הבעיה.

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

סחרחורת או ורטיגו ממקור צווארי טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות.