כאבים בברך מה גורם להם
כאבים בברך מה גורם להם

כאבים בברך מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בברך מה גורם להם? כאבי ברכיים מהווים תופעה שכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות כאבים בברכיים הוא השילוב של עומסי יתר, תהליכים ניווניים ונזקי חבלה. כול נזק באחת מהרקמות המרכיבות את מפרק הברך יוביל בהכרח לתהליך דלקתי ולכאבים. נזק לעצמות המרכיבות את הברך, נזק לסחוסים המדפנים את המפרק, נזק לרצועות התומכות ומייצבות את הברך, נזק לגידים ולשרירים המפעילים את הברכיים או נזק לאחת הרקמות הבורסה הרבות המצויות סביב המפרק. המקור של כאבים בברך עלול להיות גם אזור אנטומי אחר אשר משליך כאב לברכיים. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בברך מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים לכאבי ברכיים:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בברך מה גורם להם – פירוט

כאבים בברך מה גורם להם – פגיעות והפרעות מקומיות באזור הברכיים

דלקות מפרקים

דלקות פרקים הן מן הגורמים הנפוצים ביותר לפגיעה בברכיים כאשר המחלה הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלת פרקים זאת כוללת שחיקה של הסחוס, התפתחות זיזים במפרק ושיבוש תפקודו של הברך. תסמינים אפשריים הם: כאב, נפיחות, נוקשות, מגבלה של תנועה, חוסר בטחון ביציבותו של הברך ובמצבים כרוניים עיוות חיצוני של הברך. דלקות מפרקים נוספות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בברך כוללות מחלת רייטר (Reiter’s Disease), מחלת פאג’ט (Paget’s Disease), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis) ועוד.

גאוט

גאוט (Gout) היא מחלת פרקים מטבולית הנגרמת על רקע של עלייה חדה ברמות חומצת השתן בדם. במידה ואינה מטופלת עלולה מחלה זאת לגרום להרס רקמות בלתי הפיך במפרק ולהתפתחות כאבים חריפים.

פגיעה ברצועות של הברך

כאבים בברך מה גורם להם
כאבים בברך מה גורם להם

מתיחה או קריעה של הרצועות התומכות בברך (Ligament Knee Sprains) ומעניקות לו את היציבות הדרושה מתרחשות בעיקר בפעילות אתלטית ועלולות לגרום לכאב, נפיחות וחוסר יציבות של הברך. בין הרצועות שעלולות להיפגע נמנה את הרצועה הצולבת הקדמית, הרצועה הצולבת האחורית, רצועת הברך הפנימית ורצועת הברך החיצונית.

פגיעה במיניסקוס

מיניסקוס הוא חומר סחוסי קשיח המפריד בין שני העצמות המרכיבות את הברך. קיימים שני מיניסקוס בכל ברך. קרע במיניסקוס (Meniscal Injuries) יכול להתרחש בפעילות אתלטית או בגיל מאוחר כתוצאה מניוון. הפגיעה האופיינית מתרחשת בעת כיפוף ורוטציה של הברך ועלולה לכלול פגיעה גם לרצועות. הסימפטומים הנם: כאב חד, נפיחות, נוקשות ומגבלה של תנועה.

דלקת בגיד פיקת הברך

גיד הפיקה מתחבר מצד העליון לחלק התחתון של פיקת הברך ומהצד התחתון אל עצם השוק (Tibia). עומסי יתר עלולים לפגוע בטחת מנקודות החיבור הללו ולגרום לדלקות וכאבים. פעילות ספורט (כדור סל, כדור עף) הכרוכה בניתורים חוזרים ונשנים היא דוגמה לעומס עם פוטנציאל להזיק לגיד. דלקת בגיד הפיקה בנקודת החיבור שלה אל פיקת הברך נקראת על כן גם “ברך של קופצים“. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בעת פעילות גופנית עם עומס על הברכיים ולפעמים גם נפיחות.

אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר (Osgood-Schlatter disease) היא תופעה נפוצה בקרב בני נוער הנגרמת כתוצאה מהתפתחות מהירה ומשיכה של הגיד של הארבע ראשי מלוח הגידול שבקדמת הברך. תסמונת זו מוגדרת לעתים כ”כאבי גדילה”. התסמינים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בפעילות ולפעמים גם נפיחות ושינויים גרמיים מקומיים בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל עצם השוק.

כאבים בברך – תסמונת פטלופמורל

תסמונת זו הנקראת גם “ברך רצים” או תסמונת פטלו פמורל (Patello femoral Joint Disorders) נגרמת כתוצאה מגירוי ושחיקה של הסחוס המצוי מתחת לפיקה. תופעה זו מופיעה בדרך כלל בגיל צעיר כתוצאה מעומס יתר או שילוב של עומס יתר עם ליקוי במיקום של פיקת הברך. בגיל מאוחר יותר גם מבוגרים יכולים לפתח כאבים דומים כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית או עומס יתר. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בעלייה או ירידה במדרגות או לאחר ישיבה ממושכת ולפעמים גם נפיחות.

פריקת פיקה הברך

תופעה זו מתרחשת כאשר הפיקה היוצרת מפרק עם חריץ בעצם הירך יוצאת ממקומה. פיקה בלתי יציבה עלולה להוביל לנזק לסחוס להתפתחות כאבים בברך ומגבלות תנועתיות ובסופו של דבר לדלקת מפרקים מוקדמת.

ציסטה על שם “בייקר”

ציסטה ע”ש בייקר תופעה זו שנקראת גם (Popliteal cyst) הינה למעשה הצטברות נוזלים בחלק האחורי של הברך. היווצרותה של הציסטה מעיד לרוב על בעיה אחרת בברך (פגיעה במיניסקוס, דלקת מפרקים, פגיעה ברצועות וכו). התסמינים האופייניים כוללים כאבים בברך, נפיחות, נוקשות ומגבלה של תנועה.

נזק לרקמת הבורסה בברך

בורסה היא שק נוזלים דק המפריד בין סוגי רקמה שונים בגוף ומונע בעד רקמה אחת (כגון: שריר) להתחכך עם רקמה אחרת (כגון: עצם). דלקת ברקמת הבורסה (Bursitis) מתרחשת כתוצאה מגירויי של אחת מהבורסות המצויות בברך. גירוי כזה יכול להתרחש למשל על ידי כריעת ברך ממושכת (Prepatellar bursitis). הסימפטומים האופייניים: כאבים בברך, חדים באופיים שמחמירים בכריעה ולפעמים גם נפיחות מקומית.

נמק באחת מעצמות הברך

נמק בעצם הברך (Knee Avascular necrosis) שנובע מפגיעה באספקת הדם עלול לגרום למוות של תאי עצם, לכאבים וגרוע יותר לשינויים מבניים. תופעה זו מתרחשת לרוב בגיל צעיר, בגין חבלה או מאוחר יותר, בקרב אלכוהוליסטים, משתמשים בסטרואידים או מסיבות לא ידועות. הסימפטומים האופייניים: כאבים בברך, חריפים באופיים שמחמירים עם פעילות, קושי בהליכה או צליעה.

נזקים גרמיים

כאבים בברך עלולים להתפתח גם על רקע של נזקים גרמיים לברכיים. בין היתר נמנה שברים של הירך או הברך (Hip or Knee fractures), פריקות ברכיים (Knee Dislocations) דלקות זיהומיות באחת מעצמות הברך (Osteomyelitis and Septic Arthritis), גידולים סרטניים שפירים (Benign Bone Tumors) או ממאירים (Malignant Bone Tumors) באחת מעצמות הברכיים.

נזק לשביל הכסל והשוקה

כאבים בברך עלולים להתפתח בעקבות נזק לגיד שביל הכסל והשוקה והתפתחות תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS). תסמונת זאת נוצרת כאשר בעת כיפוך ויישור של הברך נוצר חיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה עם הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (Lateral femoral epicondyle).

כאבים בברך מה גורם להם – נזקים לעצבים פריפריים

במהלך מסלולם של העצבים הבוקעים מחוט השדרה עד לקצה המרוחק של כפות הרגליים הם נחשפים לנזקים אפשריים הנגרמים על רקע של שימוש יתר ותנועות חוזרניות וחבלה.

נזק לעצב פמורלי

נזק לעצב הפמורלי ׁׁׁׁׂ(Femoral Nerve Injury) עלול להיגרם מסיבות רבות כולל: ניתוחי ירך (Hip arthroplasty) או אגן (Pelvic surgery) פגיעות טראומטיות באגן או מפרק הירך (hip or pelvic fractures), ניתוחים בחלל הבטן (Abdominopelvic operations), דימום של שריר הפסואס (Psoas haematoma), גידולים סרטניים שונים (Benign or malignant tumours) ועוד. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים באזור הברכיים.

מרלגיה פרסטטיקה

כאבים בברך יכולים להתפתח גם כתוצאה מגירוי של עצב היקפי הקרוי עצב פמורלי תחושתי צדדי (lateral femoral cutaneous nerve) והתפתחות תופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica). סימנים ותסמינים נוספים כוללים תחושת שריפה בחלק הקדמי צדי של הירך.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

העצב הסיאטי שיוצא מעמוד השדרה המותני נפגע במקרה הזה על ידי השריר האגסי (Piriformis Muscle) ומתפתחת סיאטיקה. השריר האגסי מפעיל לחץ על העצב הסיאטי בעודו עובר דרך הישבן לפעמים מבעד לשריר עצמו ובכך גורם להתפתחות תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים המוקרנים מטה במסלול של העצב הסיאטי עד הקרסול וכף הרגל. השלכת בכאב עלולה להגיע גם לברכיים ולגרום גם כאבים בברך.

נזק לעצבי עמוד השדרה המותני גורם לכאב בברך

גירוי של העצב הסיאטי עלול להיות האחראי לכאבים שיופיעו בין היתר בברכיים. גירוי של עצבי בעמוד השדרה עלול להתפתח בין היתר על רקע של בלט או פריצת דיסק (Herniated Disk) אשר גורמים לגירוי של אחד או יותר משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. הסימנים והתסמינים האופייניים כוללים בין היתר כאבים היורדים במורד הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן - מכתב תודה

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב אתלטיות צעירות בפרט. בקרע חלקי של הרצועה עדיף לטפל באופן…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים. הנחיות אלו שפורסמו בירחון הבריטי לרפואה (May 10, 2017, BMJ)…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…