כאבים בברך מה גורם להם
כאבים בברך מה גורם להם

כאבים בברך מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בברך מה גורם להם? כאבי ברכיים מהווים תופעה שכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות כאבים בברכיים הוא השילוב של עומסי יתר, תהליכים ניווניים ונזקי חבלה. כול נזק באחת מהרקמות המרכיבות את מפרק הברך יוביל בהכרח לתהליך דלקתי ולכאבים. נזק לעצמות המרכיבות את הברך, נזק לסחוסים המדפנים את המפרק, נזק לרצועות התומכות ומייצבות את הברך, נזק לגידים ולשרירים המפעילים את הברכיים או נזק לאחת הרקמות הבורסה הרבות המצויות סביב המפרק. המקור של כאבים בברך עלול להיות גם אזור אנטומי אחר אשר משליך כאב לברכיים. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בברך מה גורם להם?

להלן גורמים אפשריים לכאבי ברכיים:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בברך מה גורם להם – גורמים שכיחים

כאבים בברך מה גורם להם – פגיעות והפרעות מקומיות באזור הברכיים

דלקות מפרקים

דלקות פרקים הן מן הגורמים הנפוצים ביותר לפגיעה בברכיים כאשר המחלה הנפוצה שבהן היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מחלת פרקים זאת כוללת שחיקה של הסחוס, התפתחות זיזים במפרק ושיבוש תפקודו של הברך. תסמינים אפשריים הם: כאב, נפיחות, נוקשות, מגבלה של תנועה, חוסר בטחון ביציבותו של הברך ובמצבים כרוניים עיוות חיצוני של הברך. דלקות מפרקים נוספות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בברך כוללות מחלת רייטר (Reiter’s Disease), מחלת פאג’ט (Paget’s Disease), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis) ועוד.

גאוט

גאוט (Gout) היא מחלת פרקים מטבולית הנגרמת על רקע של עלייה חדה ברמות חומצת השתן בדם. במידה ואינה מטופלת עלולה מחלה זאת לגרום להרס רקמות בלתי הפיך במפרק ולהתפתחות כאבים חריפים.

פגיעה ברצועות של הברך

כאבים בברך מה גורם להם
כאבים בברך מה גורם להם

מתיחה או קריעה של הרצועות התומכות בברך (Ligament Knee Sprains) ומעניקות לו את היציבות הדרושה מתרחשות בעיקר בפעילות אתלטית ועלולות לגרום לכאב, נפיחות וחוסר יציבות של הברך.

פגיעה במיניסקוס

מיניסקוס הינו חומר סחוסי קשיח המפריד בין שני העצמות המרכיבות את הברך.קיימים שני מיניסקוס בכל ברך. קרע במיניסקוס (Meniscal Injuries) יכול להתרחש בפעילות אתלטית או בגיל מאוחר כתוצאה מניוון. הפגיעה האופיינית מתרחשת בעת כיפוף ורוטציה של הברך ועלולה לכלול פגיעה גם לרצועות. הסימפטומים הינם: כאב חד, נפיחות, נוקשות ומגבלה של תנועה.

דלקת בגיד פיקת הברך

גיד הפיקה מתחבר מצד העליון לחלק התחתון של פיקת הברך ומהצד התחתון אל עצם השוק (Tibia). עומסי יתר עלולים לפגוע בטחת מנקודות החיבור הללו ולגרום לדלקות וכאבים. פעילות ספורט (כדור סל, כדור עף) הכרוכה בניתורים חוזרים ונשנים היא דוגמא לעומס עם פוטנציאל להזיק לגיד. דלקת בגיד הפיקה בנקודת החיבור שלה אל פיקת הברך ניקראת על כן גם “ברך של קופצים”. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בפעילות ולפעמים גם נפיחות.

אוסגוד שלטר

אוסגוד שלטר (Osgood-Schlatter disease) היא תופעה נפוצה בקרב בני נוער הנגרמת כתוצאה מהתפתחות מהירה ומשיכה של הגיד של הארבע ראשי מלוח הגידול שבקדמת הברך. תסמונת זו מוגדרת לעתים כ”כאבי גדילה”. התסמינים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בפעילות ולפעמים גם נפיחות ושינויים גרמיים מקומיים בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל עצם השוק.

כאבים בברך – תסמונת פטלופמורל

תסמונת זו הנקראת גם “ברך רצים” או תסמונת פטלו פמורל (Patellofemoral Joint Disorders) נגרמת כתוצאה מגירוי ושחיקה של הסחוס המצוי מתחת לפיקה. תופעה זו מופיעה בדרך כלל בגיל צעיר כתוצאה מעומס יתר או שילוב של עומס יתר עם ליקוי במיקום של פיקת הברך. בגיל מאוחר יותר גם מבוגרים יכולים לפתח כאבים דומים כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית או עומס יתר. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי שמחמיר בעלייה או ירידה במדרגות או לאחר ישיבה ממושכת ולפעמים גם נפיחות.

פריקת פיקה הברך

תופעה זו מתרחשת כאשר הפיקה היוצרת מפרק עם חריץ בעצם הירך יוצאת ממקומה. פיקה בלתי יציבה עלולה להוביל לנזק לסחוס להתפתחות כאבים בברך ומגבלות תנועתיות ובסופו של דבר לדלקת מפרקים מוקדמת.

ציסטה על שם “בייקר”

ציסטה ע”ש בייקר תופעה זו שנקראת גם (Popliteal cyst) הינה למעשה הצטברות נוזלים בחלק האחורי של הברך. היווצרותה של הציסטה מעיד לרוב על בעיה אחרת בברך (פגיעה במיניסקוס, דלקת מפרקים, פגיעה ברצועות וכו). התסמינים האופייניים כוללים כאבים בברך, נפיחות, נוקשות ומגבלה של תנועה.

נזק לרקמת הבורסה בברך

בורסה הינה שק נוזלים דק המפריד בין סוגי רקמה שונים בגוף ומונע בעד רקמה אחת (כגון: שריר) להתחכך עם רקמה אחרת (כגון: עצם). דלקת ברקמת הבורסה (Bursitis) מתרחשת כתוצאה מגירויי של אחת מהבורסות המצויות בברך. גירוי כזה יכול להתרחש למשל על ידי כריעת ברך ממושכת (Prepatellar bursitis). הסימפטומים האופייניים: כאבים בברך, חדים באופיים שמחמירים בכריעה ולפעמים גם נפיחות מקומית.

נמק באחת מעצמות הברך

נמק בעצם הברך (Knee Avascular necrosis) שנובע מפגיעה באספקת הדם עלול לגרום למוות של תאי עצם, לכאבים וגרוע יותר לשינויים מבניים. תופעה זו מתרחשת לרוב בגיל צעיר, בגין חבלה או מאוחר יותר, בקרב אלכוהוליסטים, משתמשים בסטרואידים או מסיבות לא ידועות. הסימפטומים האופייניים: כאבים בברך, חריפים באופיים שמחמירים עם פעילות, קושי בהליכה או צליעה.

נזקים גרמיים

כאבים בברך עלולים להתפתח גם על רקע של נזקים גרמיים לברכיים. בין היתר נמנה שברים של הירך או הברך (Hip or Knee fractures), פריקות ברכיים (Knee Dislocations) דלקות זיהומיות באחת מעצמות הברך (Osteomyelitis and Septic Arthritis), גידולים סרטניים שפירים (Benign Bone Tumors) או ממאירים (Malignant Bone Tumors) באחת מעצמות הברכיים.

נזק לשביל הכסל והשוקה

כאבים בברך עלולים להתפתח בעקבות נזק לגיד שביל הכסל והשוקה והתפתחות תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS). תסמונת זאת נוצרת כאשר בעת כיפוך ויישור של הברך נוצר חיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה עם הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (Lateral femoral epicondyle).

כאבים בברך מה גורם להם – נזקים לעצבים פריפריים

במהלך מסלולם של העצבים הבוקעים מחוט השדרה עד לקצה המרוחק של כפות הרגליים הם נחשפים לנזקים אפשריים הנגרמים על רקע של שימוש יתר ותנועות חוזרניות וחבלה.

נזק לעצב פמוראלי

נזק לעצב הפמוראלי ׁׁׁׁׂ(Femoral Nerve Injury) עלול להיגרם מסיבות רבות כולל: ניתוחי ירך (Hip arthroplasty) או אגן (Pelvic surgery) פגיעות טראומטיות באגן או מפרק הירך (hip or pelvic fractures), ניתוחים בחלל הבטן (Abdominopelvic operations), דימום של שריר הפסואס (Psoas haematoma), גידולים סרטניים שונים (Benign or malignant tumours) ועוד. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים באזור הברכיים.

מרלגיה פרסטטיקה

כאבים בברך יכולים להתפתח גם כתוצאה מגירוי של עצב היקפי הקרוי עצב פמוראלי תחושתי צדדי (lateral femoral cutaneous nerve) והתפתחות תופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה (Meralgia-paresthetica). סימנים ותסמינים נוספים כוללים תחושת שריפ ה בחלק הקדמי צדי של הירך.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

העצב הסיאטי שיוצא מעמוד השדרה המותני נפגע במקרה הזה על ידי השריר האגסי (Piriformis Muscle) ומתפתחת סיאטיקה. השריר האגסי מפעיל לחץ על העצב הסיאטי בעודו עובר דרך הישבן לפעמים מבעד לשריר עצמו ובכך גורם להתפתחות תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים המוקרנים מטה במסלול של העצב הסיאטי עד הקרסול וכף הרגל. השלכת בכאב עלולה להגיע גם לברכיים ולגרום גם כאבים בברך.

כאב בברך מה גורם לו – נזק לעצבי עמוד השדרה המותני

גירוי של העצב הסיאטי עלול להיות האחראי לכאבים שיופיעו בין היתר בברכיים. גירוי של עצבי בעמוד השדרה עלול להתפתח בין היתר על רקע של בלט או פריצת דיסק (Herniated Disk) אשר גורמים לגירוי של אחד או יותר משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. הסימנים והתסמינים האופייניים כוללים בין היתר כאבים היורדים במורד הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן