ריצה לקויה פוצעת

ריצה לקויה פוצעת

ריצה לקויה פוצעת! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. פציעות ריצה הן מפציעות הספורט השכיחות ביותר ולמעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם נפצעים. ריצה יוצרת עומסים חוזרניים משמעותיים. כל ליקוי בטכניקת הריצה תגרום בסבירות גבוהה לעומס יתר ובשל כך לפציעות ריצה. גורמים אפשריים לפציעות מריצה מלבד טכניקת ריצה לקויה כוללים גם:

 • לרוץ עם נעלים לא מתאימות
 • ריצה על משטח לא מתאים
 • אי הקפדה על הדרגתיות ברמות הקושי ועוד

בכל רגע נתון כמחצית מהרצים בבריטניה פצועים ואינם יכולים לרוץ. אם ניקח בחשבון גם את הרצים שממשיכים לרוץ למרות פציעתם נגיע לשיעור פציעות אדיר. לנוכח השכיחות הגבוהה של פציעות ריצה נשאלת השאלה:

ניתן לבלום את מגפת הפציעות מריצה? האם ניתן ליהנות מיתרונות הריצה בלי לשלם את המחיר הכבד של פציעות, תסכולים עלויות ועוד.

ריצה לקויה פוצעת – רקע

הריצה היא דרך נפלאה להיכנס לכושר ולשמור עליו. כאשר הריצה נעשית בחברותה ניתן להוסיף על יתרונותיה גם את הממד החברתי. ואכן מסיבות אלה ואחרות הריצה היא הספורט הפופולרי ביותר. יותר ויותר אנשים עוברים מהליכה לריצה. הזמינות של הספורט הזה הופכת את הבחירה בו לקלה יותר. כל שנדרש הוא זוג נעלי ספורט ולצאת לרוץ… האמנם? ובכן מתברר שלא.

הריצה כרוכה בעומסים אדירים. העומסים המוטחים בהליכה על כפות הרגליים ובמעלה השרשרת הקינטית נאמדים ב- 5G. עם המעבר לריצה העומסים הללו גדלים פי 3 – 4 ומגיעים עד ל- 20G. עם עומס כזה אין מקום לנקוט בשיטת "יהיה בסדר". גישה כזאת עלולה להוביל לעומסי יתר חוזרניים ופציעות באחד מחלקי השרשרת הקינטית בגפה התחתונה. פציעות ריצה שכיחות כוללות בין היתר:

 • ברך רצים (runner's knee)
 • שין ספלינט (shin splints)
 • דלקת בגיד אכילס (Achilles tendinopathy)
 • פציעות ירך מריצה כמו קרע לברום, שבר מאמץ בירך ועוד

יש מספר כללים שצריך להקפיד עליהם כדי לא להצטרף לסטטיסטיקה העגומה של פציעות ריצה. בין בכללים נציין:

 • נעלי ריצה מותאמות ומוחלפות בזמן
 • הדרגתיות ברמת המאמץ
 • הקפדה על זמני התאוששות
 • ריצה על משטחים תקינים ומתאימים ליכולתכם
 • וכפי שמצא המחקר הנוכחי להקפיד על טכניקת ריצה נכונה ועוד.

המחקר

עבור רצים, פציעות ריצה היא עניין מתסכל. בעיקר נכונים הדברים לגבי אלו שמושבתים לעתים קרובות בגלל פציעות ואינם יכולים לשמור על שגרת אימונים. על פי המחקר הנוכחי מבית היוצר של אוניברסיטת סלפורד (University of Salford) באנגליה לשגיאות באופן שבו אנו רצים ישנה משמעות גדולה בכל הנוגע להתפתחות פציעות מריצה. במחקר שפורסם השנה בירחון האמריקאי לפציעות ספורט (American Journal of Sports Medicine) סוקר את טכניקות הריצה של רצים שנפצעו ונוטים להיפגע לעתים קרובות לעומת רצים שלא נפצעים כלל.

מטרת המחקר

במטרה למנוע או לצמצם את כמות הפציעות הנגרמות מריצה בדקו החוקרים האם טכניקות ריצה לקויות עלולות להוות את הגורם או הגורם המסייע.

שיטת המחקר

ריצה לקויה פוצעת
ריצה לקויה פוצעת

החוקרים עשו שימוש במצלמות אינפרה רד עם יכולות 3D כדי לצלם ולנתח את אופן הריצה של 72 רצים שסבלו לעתים קרובות ממגוון פציעות ובכלל זה:

 • ברך רצים הבאה לידי ביטוי בין היתר על ידי כאבים במפרק פטלו-פמורל (patellofemoral pain)
 • שין ספלינט או בשמה הרפואי "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial Tibial Stress Syndrome)
 • תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS)
 • דלקת בגיד אכילס

טכניקות הריצה של רצים אלו הושוו לטכניקות הריצה של 36 רצים שמעולם לא נפצעו עקב כך.

ממצאי המחקר

נמצא שוני משמעותי בטכניקות הריצה של הרצים שנוטים להיפצע באופן תדיר לעומת טכניקות הריצה של הרצים שלא נפצעו מעולם. בין היתר מצאו החוקרים שבהשוואה לרצים הבריאים הרצים שהרבו להיפצע נטו בשלב הדריכה האמצעי (mid stance) להיות קדימה יותר עם פלג גופם העליון ועם ברך וכף רגל פשוטים יותר בשלב הנגיעה הראשונה בקרקע.

עם זאת הגורם המשמעותי ביותר לפציעות בקרב רצים היה הנפילה גדולה יותר של האגן בצד המנוגד לרגל הנוחתת (contralateral pelvic drop). התנהלות ביו מכנית זאת אפיינה את ההתנהלות של הרצות בכל ארבע הקטגוריות של הפציעות המוזכרות מעלה. למעשה על כל מעלה אחת של נפילת האגן העלה את הסיכוי לפציעה בקרב המשתתפים במחקר ב- 80%.

מסקנות חוקרים

ליקויים ביומכניים ובטכניקות ריצה מעלים את העומסים בחלקי הגוף השונים וכתוצאה מכך החלק החלש ביותר בשרשרת נפצע. החוקרים מיישמים את ממצאי המחקר במרפאה במנצ'סטר שבה הם מנתחים את מאפייני הריצה ובמידת הצורך מתקנים אותה. לטענת החוקרים שינויים שהם גורמים לרצים לבצע בסגנון הריצה מועילים בריפוי פציעות ישנות שלהם ומפחיתים באופן חד התפתחות פציעות חדשות.

The American Journal of Sports Medicine, Vol 46, Issue 12, pp. 3023 – 3031, Sep. 2018

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

מפרק הירך אנטומיה וביומכניקה

מפרק הירך? אנטומיה וביומכניקה עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים במפרק. בחלק ניכר מהמקרים מקור הבעיה אינו במפרק עצמו אלא נובע מפציעת גב כמו פריצת דיסק מותני, לחץ על עצב מותני הנוצר עקב כך ותסמינים המושלכים לאזור האגן. 

מה מסכן את פוריות הגבר

מה מסכן את פוריות הגבר

פוריות הגבר? גורמי סיכון לפגיעה בפוריות של הגבר כוללים בין היתר ליקויים אנטומיים כמו מיקום לא תקין של האשכים, וריקוצלה ועוד, מחלות שונות, בעיות הורמונליות, סגנון חיים כולל עישון, צריכת סמים, אלכוהול, השמנה, מכנסיים הדוקים, סאונה וג'קוזי ועוד. 

הרצאה על היציבה וטיפוחה

הרצאה על היציבה וטיפוחה

הרצאה בנושא היציבה וטיפוחה כוללת בין היתר הסבר על מהי יציבה, מה הם הגורמים המשפיעים עליה, מה עלול להיגרם לנו מיציבה לקויה ועוד.על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו". לטעמי אין ההגדרה הזאת מקיפה מספיק. 

כאבי ברכיים טיפול

כאבי ברכיים טיפול

כאבי ברכיים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה. סימנים ותסמינים בברך עלולים להופיע בגלל נזקי חבלה, בגלל עומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות המפרק או בגלל דלקות ומחלות פרקים. חשוב לאתר את הגורם המדויק לבעיה.