ריצה לקויה פוצעת

ריצה לקויה פוצעת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ריצה לקויה פוצעת! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. פציעות ריצה הן מפציעות הספורט השכיחות ביותר ולמעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם נפצעים. ריצה יוצרת עומסים חוזרניים משמעותיים וכל שגיאה או ליקוי יובילו בסבירות גבוהה לעומס יתר וכתוצאה מכך לפציעות ריצה. בין השגיאות והליקויים שניתן למנות כגורמים אפשריים לפציעות מריצה נמנה ליקויים בטכניקת הריצה (כפי שמדגים המחקר הזה), ריצה עם נעלים לא מתאימות, ריצה על משטח לא מתאים, אי הקפדה על הדרגתיות ברמות הקושי ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בכל רגע נתון כמחצית מהרצים בבריטניה פצועים ואינם יכולים לרוץ. עם ניקח בחשבון גם אלו מבין הרצים שממשכים לרוץ למרות היותם פצועים נגיע לשיעור פציעות אדיר ממדים. כיצד ניתן לעצור את מגפת הפציעות מריצה ולאפשר לאנשים ליהנות מהיתרונות של התחביב הזה בלי לשלם את המחיר הכבד של פציעות, תסכולים עלויות ועוד.

  {loadposition inside-page}

  ריצה לקויה פוצעת – רקע

  הריצה היא דרך נפלאה להיכנס לכושר ולשמור עליו. כאשר הריצה נעשית בחברותה ניתן להוסיף על יתרונותיה גם את הממד החברתי. ואכן מסיבות אלה ואחרות הריצה היא הספורט הפופולרי ביותר. יותר ויותר אנשים עוברים מהליכה לריצה. הזמינות של הספורט הזה הופכת את הבחירה בו לקלה יותר. כל שנדרש הוא זוג נעלי ספורט ולצאת לרוץ… האמנם? ובכן מתברר שלא.

  הריצה כרוכה בעומסים אדירים. העומסים המוטחים בהליכה על כפות הרגליים ובמעלה השרשרת הקינטית נאמדים בכ- 5G. עם המעבר לריצה העומסים הללו גדלים פי 3 – 4 ומגיעים עד ל- 20G. עם עומס כזה אין מקום לנקוט בשיטת "יהיה בסדר". גישה כזאת תוביל בסבירות גבוהה לעומסי יתר חוזרניים על חלק כזה או אחר בשרשרת הקינטית ולהתפתחות פציעה. פציעות ריצה שכיחות כוללות ברך רצים (runner's knee), שין ספלינט (shin splints), דלקת בגיד אכילס (Achilles tendinopathy) ופציעות ירך מריצה כמו קרע לברום, שבר מאמץ בירך ועוד.

  ישנם הרבה כללים שצריך להקפיד עליהם כדי לא להצטרף לסטטיסטיקה העגומה של הפציעות. מלבד נעלי ריצה מותאמות ומוחלפות בזמן חשוב בין היתר להקפיד גם על הדרגתיות ברמת המאמץ, להקפיד על זמני התאוששות, להקפיד על בחירת משטח ריצה תקין, להקפיד כפי שמצא המחקר הנוכחי על טכניקת ריצה נכונה ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   עבור רצים, פציעות ריצה היא עניין מתסכל. בעיקר נכונים הדברים לגבי אלו שמושבתים לעתים קרובות בגלל פציעות ואינם יכולים לשמור על שגרת אימונים. על פי המחקר הנוכחי מבית היוצר של אוניברסיטת סלפורד (University of Salford) באנגליה לשגיאות באופן שבו אנו רצים ישנה משמעות גדולה בכל הנוגע להתפתחות פציעות מריצה. במחקר שפורסם השנה בירחון האמריקאי לפציעות ספורט (American Journal of Sports Medicine) סוקר את טכניקות הריצה של רצים שנפצעו ונוטים להיפגע לעתים קרובות לעומת רצים שלא נפצעים כלל.

   מטרת המחקר

   במטרה למנוע או לצמצם את כמות הפציעות הנגרמות מריצה בדקו החוקרים האם טכניקות ריצה לקויות עלולות להוות את הגורם או הגורם המסייע.

   שיטת המחקר

   ריצה לקויה פוצעת
   ריצה לקויה פוצעת

   החוקרים עשו שימוש במצלמות אינפרה רד עם יכולות 3D כדי לצלם ולנתח את אופן הריצה של 72 רצים שסבלו לעתים קרובות ממגוון פציעות ובכלל זה ברך רצים הבאה לידי ביטוי בין היתר על ידי כאבים במפרק פטלו-פמורל (patellofemoral pain), שין ספלינט או בשמה הרפואי "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial Tibial Stress Syndrome), תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS) ודלקת בגיד אכילס. טכניקות הריצה של רצים אלו הושוו לטכניקות הריצה של 36 רצים שמעולם לא נפצעו עקב כך.

   ממצאי המחקר

   נמצא שוני משמעותי בטכניקות הריצה של הרצים שנוטים להיפצע באופן תדיר לעומת טכניקות הריצה של הרצים שלא נפצעו מעולם. בין היתר מצאו החוקרים שבהשוואה לרצים הבריאים הרצים שהרבו להיפצע נטו בשלב הדריכה האמצעי (mid stance) להיות קדימה יותר עם פלג גופם העליון ועם ברך וכף רגל פשוטים יותר בשלב הנגיעה הראשונה בקרקע.

   עם זאת הגורם המשמעותי ביותר לפציעות בקרב רצים היה הנפילה גדולה יותר של האגן בצד המנוגד לרגל הנוחתת (contralateral pelvic drop). התנהלות ביו מכנית זאת אפיינה את ההתנהלות של הרצות בכל ארבעת הקטגוריות של הפציעות המוזכרות מעלה. למעשה על כל מעלה אחת של נפילת האגן העלה את הסיכוי לפציעה בקרב המשתתפים במחקר ב80%.

   מסקנות חוקרים

   ליקויים ביומכניים ובטכניקות ריצה מעלים את העומסים בחלקי הגוף השונים וכתוצאה מכך החלק החלש ביותר בשרשרת נפצע. החוקרים מיישמים את ממצאי המחקר במרפאה במנצ'סטר שבה הם מנתחים את מאפייני הריצה ובמידת הצורך מתקנים אותה. לטענת החוקרים שינויים שהם גורמים לרצים לבצע בסגנון הריצה מועילים בריפוי פציעות ישנות שלהם ומפחיתים באופן חד התפתחות פציעות חדשות.

   The American Journal of Sports Medicine, Vol 46, Issue 12, pp. 3023 – 3031, Sep. 2018

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה