פציעות ספורט מה גורם להן
פציעות ספורט מה גורם להן

פציעות ספורט מה גורם להן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ספורט מה גורם להן? הגורם העיקרי לפגיעה מפעילות גופנית הם עומסי יתר חוזרניים בגלל ביצוע מטלות חוזרניות. ספורטאים חשופים יותר מאחרים למנגנון פציעה זה. למעשה רוב סוגי הספורט כרוכים במטלות חוזרניות. דוגמאות לכך כוללות ריצה, שחייה, משחקי כדור כולל טניס ועוד. מאידך אנשים שאינם פעילים גופנית חשופים לנזקי ניוון ולהתפתחות מחלות הפוגעות באיכות החיים וחלקן אפילו מקצרות חיים.

פציעות ספורט עלולות להתרחש גם בגלל נזקי חבלה. רגע אחד אתה בריא וברגע שלאחריו נקעת את הקרסול, קרעת רצועה בברך או שברת את שורש כף היד. אין דבר יותר מתסכל מפציעת ספורט שמשביתה אותך ולא משנה אם אתה ספורטאי צמרת או “סתם” ספורטאי שרץ על מנת לשמור על כושר. מודעות לגורמים השונים לפציעות ספורט היא הצעד הראשון במניעת פציעות ספורט. כאן במאמר הזה נענה על השאלה: פציעות ספורט מה גורם להן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות ספורט מה גורם להן – רקע

פציעות ספורט מה גורם להן
פציעות ספורט מה גורם להן

הגורמים להתפתחות פציעות ספורט הנם רבים ומגוונים. כול אחד יכול לסבול מפציעת ספורט החל מהאתלט המעוטר ביותר וכלה בספורטאי של סוף שבוע. הגורם לפציעות הללו הוא לרוב שימוש יתר, מכה ישירה או חשיפה לכוח גדול יותר מהיכולת של הרקמה לספוג. אנו מחלקים באופן גס את סוגי הפגיעות מספורט לשני סוגים: פציעות חריפות ופציעות כרוניות. פציעות חריפות מתרחשות באופן חד כמו למשל שבר של עצם בגלל התנגשות עם שחקן יריב, קרע של רצועה בברך, קרע בשריר ההמסטרינג או של גיד אכילס במהלך משחק כדורגל ועוד. פציעות כרוניות שמהוות את רוב הפגיעות מספורט נגרמות על ציר הזמן בגלל שימוש יתר ונזק מצטבר ברקמות כמו למשל דלקת בגיד, שחיקת סחוס ועוד.

היכולת שלנו למנוע את הפגיעות הללו או לכול הפחות לצמצמן תלויה רבות במודעות שלנו וביכולתנו לנהוג בשיקול דעת. לעיתים עלול שיקול דעתנו להיות מופר על ידי אנדורפינים. אנדורפינים הם משכך כאבים טבעי המופרש על ידי הגוף בשעת מאמץ ומסוגל להסיח דעתנו מהכאב.

גורמים רבים חושפים אותנו להתפתחות פציעות ספורט. על חלק מהגורמים אין לנו שליטה, מאידך ישנם גורמים שיש לנו שליטה לגביהם ובאפשרותנו להפחית או אפילו לבטל את השפעתם. המאמר “פציעות ספורט מה גורם להן” מרכז את רוב גורמי הסיכון להתפתחות פציעות ספורט.

פציעות ספורט – גורמי סיכון שאין לנו שליטה עליהם

גיל

גיל הוא גורם רב השפעה שאין לנו עליו השפעה. ככל שאנו מתבגרים אנו מעלים את הסיכון להתפתחות פציעות ספורט. הדבר נובע מהשינויים הניווניים שאנו צוברים ברקמות ובמפרקים ואשר חושפים אותנו לפגיעות ובלאי מצטבר.

מחלות גנטיות או מחלות כרוניות נרכשות

מגוון מחלות מולדות או נרכשות עלולות לגרום לשינויים מבניים ותפקודיים ברקמות הגוף השונות ובכך לחשוף אותו לסיכוי גבוה יותר להתפתחות פציעות ספורט.

ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

שינויים אלו משבשים את הביו-מכניקה של הגוף וחושפים אותו לעומס יתר וסיכון גבוה יותר להתפתחות פציעות ספורט. דוגמה למבנה בעייתי שעלול, על הציר של הזמן, לגרום לעומס יתר, לשחיקת סחוס ודלקת פרקים מוקדמת היא  ברכיים בעלי מבנה O או ברכיים בעלי מבנה X.

פציעות ספורט – גורמי סיכון שיש לנו שליטה עליהם

התאמת הציוד אתו אנו מתאמנים

לציוד אתו אנו מתאמנים יש השפעה משמעותית על הסיכוי להיפצע. יש על כן לתת את הדעת להתאמת הנעליים אותם אנו נועלים, למחבטים איתם אנו משחקים, לביגוד אותו אנו לובשים ועוד.

משטח אימונים לא מתאים

גם למשטח עליו אנו מתאמנים יש השפעה על הסיכוי שלנו לגרימת פציעות ספורט. שאלו את עצמכם: לרוץ על דשא, על שביל עפר, על חול ים על מדרכה או על כביש? האם השטח שעליו אנו מתאמנים זרוע במכשולים ומהמורות? מה הסיכוי שלנו להחליק על משטח האימונים שבחרנו?

אי הקפדה על ביצוע חימום לפני הפעילות

חימום המפרק והשרירים לפני הפעילות מפחיתים את הסיכוי להתפתחות פציעות ספורט. כנסיה למצב של פעילות גופנית עם גוף “קר” היא הזמנה לפציעה.

טכניקות אימון לא מהוקצעות

טכניקת אימון או משחק לקויים תוביל לעומס יתר על הרקמות המופעלות ולפגיעות. השקיעו בשיפור טכניקות הביצוע ובכך תשפרו את ההישגים שלכם ותמנעו פציעות ספורט.

כושר גופני ירוד

כושר גופני ירוד הכולל סיבולת לב ריאה שאינה מספקת, שרירים חלשים ואו בריאות לקויה מעלים את הסיכון להיפצע

אי הקפדה על סרגל מאמצים

הקפידו על סרגל מאמצים הדרגתי. אפשרו לגוף להתחזק ולהתאים את עצמו לדרישות שאתם מציבים בפניו.

זמני התאוששות קצרים מידי

הגוף חייב זמן מנוחה בין מאמץ אחד למשנהו על מנת להתאושש. פעילות ממושכת מידי או מעט מידי זמן להתאוששות יובילו להתפתחות פציעות ספורט.

התעלמות מהמצב של הגוף לפני האימון

אם הגוף שלכם נוקשה מידי או תשוש יתכן והדבר הנכון לעשות הוא לדלג על אימון. אם בכול זאת החלטתם לצאת לאימון הקפידו לבצע חימום ארוך במיוחד ותתחילו את הפעילות לאט.

אי הקפדה על היגיינה וטמפרטורת גוף מאוזנת

עומסים קיצוניים המאפיינים ספורטאים עלולים לגרום להיחלשות המערכת החיסונית. הקפדה על היגיינה ועל טמפרטורת גוף מאוזנת יכולה לסייע במניעת מחלות.

אי הקפדה על כללים וחוקים במגרש הספורט

על תכסחו ותתרחקו מהמכסחים. שמרו על כללי המשחק המקובלים.

מתח נפשי

דיכאון ולחץ נפשי מעלים את הסיכון להתפתחות פציעות ספורט. פעילות גופנית דורשת בין היתר ריכוז. חוסר ריכוז בין היתר בגלל מתחים נפשיים מהווה גורם לפגיעות גוף.

התעלמות מכאב

כאב הוא שומר הסף של הגוף מפני נזקים. התעלמות מכאב היא חסרת היגיון ותוביל במהרה להתפתחות פציעות ספורט.

אי הקפדה על אכילה ושתייה נכונים

לסוג המזון והשתייה שאתם צורכים ולעיתוי שבו הם נצרכים יש השפעה על הביצועים שלכם כספורטאים ועל הסיכוי שלכם להיפצע. צמא, רעב או חולשה הנובעת ממחסור מעלה את הסיכוי להיפצע.

פציעות קודמות

פציעות ספורט קודמות ובעיקר פציעות ספורט ופציעות אחרות שלא שוקמו כראוי מותירות את הרקמה הפצועה חלשה ופגיעה. במקרה כזה עומס מינימאלי עלול לגרום לפציעה חוזרת. פציעות קודמות שלא טופלו כראוי עלולות גם לשנות את האופן שבו אנו מתפקדים ובכך לעלות את הסיכון לפגיעות חוזרות.

חוסר איזון שרירי

השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים חייבים להיות מאוזנים בכול הנוגע לגמישות, כוח ותפקוד כדי לא להפריע לתנועה. שריר קצר יפריע לעבודת השריר שמולו, ישבש את התנועה ויעלה את הסיכוי לפציעה.

אימון יתר

אימון יתר שיכול להיגרם בגלל אי הקפדה על חלק מגורמי הסיכון שפירטנו כאן ובכלל זה אי הקפדה על זמני מנוחה והעלאה מהירה בסרגל המאמצים הוא מהגורמים העיקריים להתפתחות פציעות ספורט. סימנים ותסמינים שכיחים במצב של אימון יתר כוללים: קצב לב מואץ, עייפות קיצונית, הפרעות שינה, קושי להתרכז, קושי לבצע פעילות באופן נכון ועוד.

ספורט החושף אתכם לתנועות חוזרניות ושימוש יתר

פציעות ספורט מה גורם להן
פציעות ספורט מה גורם להן

פעילות חוזרנית כמו למשל שחייה יוצרת עומסים על אותן קבוצות שרירים, מפרקים וגידים. ספורט מסוג מהווה גורם סיכון להתפתחות פציעות ספורט מהסוג הכרוני. בין הפציעות מהסוג הזה נמנה מרפק טניס, מרפק גולף, תסמונת הצביטה בכתף, דורבן בכף הרגל ועוד.

ספורט החושף אתכם לחבטות והתנגשויות

סוגי ספורט הכרוכים בין היתר במגע שעלול להיות אלים מעלה את הסיכוי להתפתחות פציעות ספורט מהסוג החריף. דוגמאות לספורט כזה כולל כדורגל, כדורסל, אגרוף, רוגבי או אומנויות לחימה. דוגמאות לפציעות בגלל סוג כזה של ספורט כוללות קרעים של רקמות, שברים של עצמות, פריקות של מפרקים, פציעות של עמוד השדרה, פציעות ראש ועוד. כשזה אפשרי השתמשו בציוד מגן למניעת פציעות.

ביומכניקה לקויה והשפעתה על פציעות מספורט

החשיבות הביומכנית קריטית לבריאותם ולביצועיהם של כל העוסקים בספורט. בעוד שהגפים שלנו מעבירות כוח ומאפשרות תנועה למרחק הן גם יוצרות עומס החוזר ומתגבר על הפרקים ועל מערכות העצב, השריר והשלד. כך למשל אצנים גומעים מרחקים גדולים כל שבוע, שחיינים שוחים שעות מידי יום, מפתחי גוף וכוח מרימים משקולות במשקלים מצטברים של טונות. העומס המצטבר עקב פעילויות אלו מחייב שהתנועות תהיינה חלקות ומדויקות.

ספורטאי שיוצא לפעילות מבלי שיהיה כשיר מבחינה ביו מכנית ב100% חשוף להתפתחות פציעות ספורט. אפילו ליקוי ביומכני מינורי באחד המפרקים, בין אם אתם מודעים לו או לאו, עלול לשבש את התפקוד המוטורי שלכם, ליצור עומסים חריגים ולהגביר את הסיכויים שלכם להיפצע. ראוי לציין שבמקרה של ליקוי ביומכני גם הביצועים של הספורטאי לא יהיו מיטביים.

עם זאת יש לזכור שגם פעילות נכונה ומדויקת ככול שתהיה אינה פותרת אתכם מהקפדה על עקרונות האימון הגופני הנכון ובכלל אלו חימום לפני הפעילות, עלייה הדרגתית ברמות המאמץ, הקפדה על זמני התאוששות ועוד. פעילות גופנית המבוצעת באופן ביומכני מושלם מבלי להקפיד על יתר עקרונות האימון הנכון תוביל לאגירה של נזק, דלקת וכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • ספורט בגיל הצעיר צריך להיות מגוון

  גיוון בספורט בגיל הצעיר? חשוב מאוד לכול ספורטאי צעיר להקפיד על גיוון בענפי הספורט שבהם הוא מעורב. מתברר שעיסוק בסוגים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן