כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כירופרקטיקה – שאלות ותשובות נכתב כדי להשלים את הידע של הציבור הרחב על המקצוע הזה. כירופרקטיקה היא מקצוע בריאותי ראשוני המתמקד בטיפול בהפרעות הנוצרות במערכות שריר ושלד ובמערכת העצבים. טיפול כירופרקטי מטפל בהשפעה של ההפרעות הללו על הבריאות הכללית. הכשרתו של הכירופרקט מאפשרת לו לטפל במגוון רחב של הפרעות בריאותיות במתפתחות במערכת שרירי השלד. בין ההפרעות נמנה כאלה שמתפתחות בעמוד השדרה, בגפיים בלסתות ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במאמר הנוכחי "כירופרקטיקה שאלות ותשובות" נבהיר בין היתר מהי כירופרקטיקה, מה עושה כירופרקט, מה המשמעות של טיפול כירופרקטי ועוד. כאן ריכזתי את השאלות שאני נשאל לעתים קרובות לגבי כירופרקטיקה, כירופרקט, ומה זה אומר בדיוק. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

  {loadposition inside-page}

  כירופרקטיקה שאלות ותשובות – רקע

  ד"ר לכירופרקטיקה יתחיל לטפל בהפרעה הבריאותית המובאת לפניו רק לאחר הליך אבחוני יסודי. הלך האבחון כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה והדמיה. הטיפול הכירופרקטי מוגדר כשמרני. הטיפול מתבסס על טכניקות ידניות שמשלב ציוד מתקדם לריפוי דלקות כגון מכשיר לגלי הלם ומכשיר לייזר רך. במידת הצורך יעניק הכירופרקט ייעוץ בנושאים רלוונטיים בכלל זה בנושאים הנוגעים לארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית ועוד. השלב הסופי של הטיפול בחולה הוא שיקום. ללא שיקום הבעיה צפויה לחזור במהרה.

  להלן כירופרקטיקה שאלות ותשובות – אוסף שאלות ותשובות אודות המקצוע הזה ואודות הבעיות שבהם אנו מטפלים:

  מהי כירופרקטיקה?

  את המאמר כירופרקטיקה שאלות ותשובות החלטתי לפתוח בשאלה הקלסית: מהי בכלל כירופרקטיקה?. על פי ההגדרה של האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה מדובר "בתחום רפואי העוסק ביחס שבין המפרקים בגופנו למערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה לצורך שיקום ותחזוקה של הבריאות". הטיפולים הידניים בבעיות במערכות עצב – שריר – שלד היו מקובלים בעולם העתיק והתבצעו באמצעות מתקני עצמות. הכירופרקט המודרני הוא איש מקצוע אקדמאי רפואי המתבסס על עקרונות מדעיים מודרניים העוסק באבחון, בטיפול ובמניעה של מגוון בעיות במערכות עצב- שריר- שלד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   לצורך ביסוס אבחון ילמד הכירופרקט את ההיסטוריה הרפואית של החולה, יבצע בדיקות גופניות ונירולוגיות. במקרים בהם קיים ספק לגבי דיוק האבחון יפנה את המטופל לבדיקות מתקדמות ובכללם שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. לצורך הטיפול ייעזר הכירופרקט באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם ובטכניקות ריפוי ידניות. טכניקות הטיפול הידניות שבהן נעזר כירופרקט כוללות הנעות ומניפולציות למפרקים ותרגילים שונים לחלקי הגוף השונים. כירופרקט לא עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה לצורך הטיפול.

   מה כולל טיפול כירופרקטי?

   אחרי השלב האבחוני שכולל לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית ולאחר שהובהר לחולה מהי הבעיה שממנה הוא סובל וכיצד היא צפויה להגיב יחל הטיפול הכירופרקטי. סוג הטיפול ישתנה בהתאם לסוג הפציעה, חומרת הפציעה והשלב בו היא מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים של הפציעה הטיפול יהיה פסיבי יותר ויכלול אמצעי עזר חשמליים לריפוי דלקות כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. עם תחילת השיפור יהפוך הטיפול באופן הדרגתי לפעיל יותר ויכלול הנעה אקטיבית ופסיבית של המטופל.

   בין המיומנויות שאותן רוכש כירופרקט בשנות הכשרתו הארוכות כוללות איתור ליקויים תפקודיים של אחד או יותר ממפרקי הגוף והרקמות הרכות סביבם וטיפול בהם . הטיפול משיב את החוליות או המפרקים ואת הרקמות הרכות סביבם לתפקוד תקין על ידי החזרת האיזון בכול הנוגע לכוח, גמישות וטווחי התנועה.

   הנעת החוליות נעשית על ידי לחץ מדויק המופעל על החוליה לכיוון ועומק מוגדרים. לעיתים תתלווה להנעת החוליה רעש של פיקוק. הנעת החוליה משפרת את תפקודה ואת טווח התנועה שלה וגם מפחיתה את הכאב המקומי. בעיקרון הטיפול הכירופרקטי אינו כואב עם זאת יתכן כאב קל וזמני לאחר הטיפולים הראשונים.

   כמה טיפולי כירופרקטיקה צריך לריפוי כאבי גב תחתון?

   ברוב המקרים של פריצת דיסק ניתן להשיג הפחתה חדה בעוצמת הכאב תוך טיפולים ספורים. יחד עם זאת, כירופרקט, אינו יכול לרפא את כול בעיות הדיסק ובמצבים שבהם קיים נזק נוירולוגי משמעותי הוא ימליץ על פנייה למנתח. ההשפעה המיטיבה של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון היא השפעה מצטברת. מספר הטיפולים לריפוי כאבי הגב שלכם תלויה בין היתר בגורמים הבאים:

   • חומרת הבעיה
   • מיקומה
   • פרק הזמן שאתה סובל ממנה
   • גילך
   • מקצועך
   • האם אתה טיפוס מתוח או עצבני באופן חריג
   • האם אתה ממלא אחר ההוראות שקיבלת בכול הנוגע לפעילות גופנית, לשינויים ארגונומיים ועוד

   בעיקרון הצלחת הטיפול מחייבת טיפול אינטנסיבי וקרוב ככל האפשר לזמן הפגיעה. טיפול שמתעכב או טיפול שאינו אינטנסיבי מספיק עלולים להאט את הריפוי.

   האם טיפולי מניעה יכולים לעזור?

   כירופרקט, על פי תפיסתו יעדיף למנוע את הבעיות ולא לרפא אותן. בדיקות וטיפולים תקופתיים ישפרו את התפקוד של החוליות ויגבירו את המודעות שלכם לארגונומיה וליציבה נכונים. השילוב הזה עשוי למנוע את הכאבים והמגבלות שנלוות למגוון הפרעות במערכות עצב שריר ושלד. רצוי על כן להמשיך להגיע לבדיקות ולטיפולים מונעים גם כאשר אין כאב. טיפולים מונעים מתבצעים באופן מצומצם יותר (פעם שבוע או מדי מספר שבועות).

   מה זה פריצת דיסק?

   כירופרקטיקה שאלות ותשובות
   כירופרקטיקה שאלות ותשובות

   כאבי גב תחתון וכאבי צוואר על רקע של נזקים לדיסק הבין חולייתי מהווים כרבע מכלל המקרים. בגלל חופש התנועה היחסי וללא ההגנה שמעניקים בית החזה והצלעות חוליות הגב התחתון והצוואר חשופים לעומס רב ומהווים אזורי תורפה. הנזקים לדיסק הבין חולייתי מתרחשים לרוב כאשר הדיסק רך וגמיש למדי, בעודנו צעירים, בין גיל 20 – 40 שנים.

   הנזק הראשוני לדיסק פוגם במבנה האנטומי של הטבעות הסחוסיות ההיקפיות של הדיסק וגורמות למה שאנו קוראים בלט דיסק. המשך הטלת עומס על הדיסק הפצוע יגרום לקרע בדיסק וגלישה של החומר הרך המצוי בתוך הדיסק וכאן אנו מתמודדים כבר עם פריצת דיסק.

   למושג "פריצת דיסק" יש משמעות מפחידה וברוב המקרים זה אכן נכון. יחד עם זאת צריך לזכור שמשמעותה של פריצת דיסק אינה בהכרח תסמינים חמורים יותר. מידת הגירוי שמפעיל הדיסק על העצב הוא שיקבע כמה חמורים יהיו התסמינים. כך למשל עלול בלט דיסק קטנטן להפעיל יותר לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים מאשר פריצת דיסק. ולכן יש לעתים שבלט דיסק קטנטן גורם לכאבים ולחסרים נוירולוגיים חמורים יותר מאשר פריצת דיסק.

   לחץ על שורשי העצבים או על חוט השדרה עלול לפגוע בהולכה העצבית ולגרום לדלקות, כאבים מקומיים וכאבים לאורך הגפיים, לחולשה של שרירים ואף לשיתוק חלקי. מלבד כאבים ותסמינים נוירולוגיים אפשריים לפריצת דיסק ישנן משמעויות נוספות. דיסק שניזוק ומאבד מגובהו עלול לאבד את היכולת לבלום זעזועים ולשמר התנהגות ביו מכנית תקינה של המפרקים והשרירים שפועלים בסמיכות לו ובכך לעודד שינויים ניווניים.

   מה ההבדלים בין בלט דיסק לפריצת דיסק?

   עומס פיזי חוזר ונשנה ונזק מצטבר בדיסקים הבין חולייתיים הם הגורם העיקרי לנזק מצטבר בטבעות הסחוסיות ההיקפיות של הדיסק. הנזק הראשוני יהיה בלט דיסק המשך הנזק לדיסק יוביל לקרע בדפנות של הדיסק ולהיווצרות בקע או פריצת דיסק.

   מה גורם לבלט או לפריצת דיסק?

   הגורם העיקרי לנזקים לדיסק הבין חולייתי הוא עומס פיזי חוזר ונשנה. הישיבה מביאה לידי ביטוי את השילוב הזה של עומס פיזי חוזר ונזק מצטבר באופן מובהק. צמד המילים "ישיבה מזיקה" הן נכונות באופן גורף גם כאשר מדובר בישיבה שהיא לכאורה נכונה. בעיקר נכונות המילים הללו אם אתם נוהגים לשבת ממושכות ובאופן שמוט ומרוח, ללא תמיכתם של השרירים הזוקפים בעמוד השדרה.

   ישיבה "נמרחת" יוצרת עומסים מתמשכים וחוזרים על החומר הצמיגי שמצוי בתוך הדיסק הבין חולייתי. עומסים אלו גורמים לחומר הצמיגי ללחוץ על דפנות הדיסק ולחבל בהן. עומס פיזי חוזר ונזק מצטבר עלולים להתרחש גם כתוצאה מהרמת משאות באופן שאינו נכון ובכך לחשוף את הדיסק הבין חולייתי לנזקים. סיבה נוספת אך לא שכיחה לבלט דיסק או פריצת דיסק היא נזק טראומטי. נזק כזה עלול להתרחש בגלל נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד.

   מהם הסימנים ותסמינים בגלל לחץ על שורש עצב?

   נזק לדיסק בין חולייתי צפוי ליצור מעט מאוד תסמינים אלא אם כן הוא לוחץ ומגרה רקמה עצבית כלשהי. לחץ או גירוי של שורשי העצבים על ידי בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק יובילו למגוון תסמינים אופייניים הכוללים כאבים מקומיים וכאבים מוקרנים, מגבלות תנועה שינויים תחושתיים ועוד. תסמינים אלו וחומרתם משתנים בהתאם לזהות העצב המעורב, מידת הגירוי והלחץ שמופעל עליו ומידת הנזק שנגרם לו.

   לחץ על העצב הסיאטי שנגרם על ידי דיסק בין חולייתי מותני או גורם אחר עלול לגרום לדלקת של העצב הסיאטי. תופעה דלקתית זו והתסמינים המאפיינים אותה נקראת סיאטיקה. התסמינים של סיאטיקה יכולים לכלול החל מכאב גב קל עם הקרנות כאב קלות בחלקו העליון של העכוז וכלה במגבלות תנועה, כאבים חריפים בגב התחתון ולאורך הרגל עד לכף הרגל, עמידה אנטלגית (עמידה מוטה לצד אחד), חסרים נוירולוגיים כגון תחושה שריפה, נימול, הירדמות וחולשה.

   לחץ על שורש עצב צווארי שנגרם על ידי דיסק בין חולייתי צווארי או כול גורם אחר עלול לגרום לדלקת של אותו שורש עצב ולמגוון תסמינים. בין התסמינים הללו ניתן לכלול כאבי צוואר ו או שכמות עם הקרנות כאב לאורך הגפה העליונה, מגבלות תנועה של הצוואר, יציבה אנטלגית של הצוואר (צוואר מוטה לצד אחד), חסרים נוירולוגיים כגון תחושה שריפה, נימול, הירדמות וחולשה.

   מהם התסמינים בגלל לחץ על חוט השדרה?

   לחץ או גירוי של חוט השדרה על ידי בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה או מסיבה אחרת כלשהי (גידול סרטני, תאונת דרכים, דלקת זיהומית) יובילו למגוון תסמינים אופייניים הכוללים כאבים מקומיים, שינויים תחושתיים דרמטומים, חולשה או שיתוק של הגפיים מתחת לגובה הפגיעה אובדן שליטה על הסוגרים רפלקסים מוגברים ועוד. תסמינים אלו וחומרתם משתנה בהתאם לגובה בו ניזוק חוט השדרה, מידת הלחץ שמופעל על חוט השדרה ומידת הנזק שנגרם לו.

   האם כירופרקטיקה מטפלת רק בכאבי גב?

   כירופרקטיקה שאלות ותשובות
   כירופרקטיקה שאלות ותשובות

   התשובה היא כמובן לא. הכירופרקט יודע לאבחן, לטפל ולשקם באופן יעיל מגוון רחב של בעיות מכניות שמתפתחות במערכות עצב שריר ושלד. בין הבעיות שמקצוע זה מוכשר לטפל בהן ניתן למנות:

   • כאבים בעמוד השדרה ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, פריצת דיסק, בלט דיסק, בקע דיסק ועוד.
   • כאבים במפשעה
   • כאבים בגפיים העליונות ובכלל זה כאבים בכתף, כאבים במרפק, כאבים בכף היד
   • כאבים בגפיים התחתונות ובכלל זה כאבי ירך, כאבי ברכיים, כאבים בכף הרגל
   • כאבי עצם זנב
   • כאבים במפרק הלסת
   • כאבי ראש
   • סחרחורת
   • ורטיגו ועוד

   במסגרת הטיפול מספק כירופרקט גם הדרכה והכוונה במגוון נושאים ובכלל זה בתחומים הבאים:

   • יציבה
   • ארגונומיה
   • ייעוץ ויישום ארגונומי במקום העבודה
   • פעילות גופנית שיקומית ועוד

   כיצד מועילה כירופרקטיקה לכאבי ראש?

   תחום זה יעיל במיוחד בכול הנוגע לטיפול בכאבי ראש שנגרמים בגלל בעיות צוואר (Cervicogenic headache) וכאבי ראש שנגרמים בגלל מתח נפשי (Tension headache). מחקרים מראים קשר מובהק בין תפקוד לקוי של הצוואר וכאבי הראש. כירופרקט עשוי לעזור גם לכאבי ראש מסוג מיגרנה.

   הטיפול הכירופרקטי בכאבי ראש מתחיל לאחר שאובחנו כאבי הראש ונמצאו מתאימים לטיפול מסוג זה. ראשית יקפיד הכירופרקט להדריך את החולה לגבי האופן שבו עליו להימנע מחשיפה לגורמים כגון יציבה לקויה שיכולים לגרום לכאבי הראש. הטיפול עצמו יכלול שחרור של החוליות ועבודה על הרקמות הרכות ובכלל זה שרירים.

   כיצד מועיל כירופרקט לסחרחורת וורטיגו?

   ורטיגו ו/או סחרחורת יכולים להתפתח גם בגלל בעיות צוואר ו/או בעיות במפרקי הלסת. טיפול כירופרקטי ישאף להפחית את הדלקת שמתפתחת במפרקים הללו, להחזיר להם את הכשירות התנועתית ואת האיזון השרירי. צעדים אלו יאפשרו לכירופרקט לייצב ולשפר את מידת הדיוק של המידע העצבי שזורם מחוליות הצוואר ו/או מפרקי הלסת אל מערכת העצבים המרכזית. במערכת העצבים המרכזית מעובד המידע יחד עם המידע שמגיע ממערכת הראייה וממרכזי שיווי המשקל באוזניים.

   הטיפול לריפוי הדלקות יעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הייעודי הקיים כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. בשלבים המתקדמים הטיפול יכלול בין היתר הנעה והפעלה מבוקרת פסיבית ואקטיבית של החוליות בצוואר או של מפרקי הלסת וכן מתיחות של שרירים קצרים ושיפור תפקודם.

   כיצד מועיל כירופרקט לתסמונת מפרק הלסת?

   כמו כול מפרק אחר גם מפרק הלסת חשוף לעומסים חריגים ובלאי שמשבשים את תפקודו ובכך מוסיפים להחמיר את העומסים. עומסים אלו גורמים לנזקים ולהתפתחות מכלול סימנים ותסמינים המוגדרים "תסמונת במפרק הלסת". הטיפול הכירופרקטי במפרקי הלסת יכלול שימוש בציוד כגון לייזר רך ואולטרסאונד להפחתת הדלקת, הנעה מבוקרת של מפרקי הלסת לשיפור טווח תנועה ושיפור התפקוד והאיזון השרירי. במידה והסיבה לתסמונת מפרק הלסת היא הידוק לסתות או חריקת שיניים לילית יתכן ונמליץ על שימוש בסד לילה למניעת שחיקת השיניים ולהפחתת הלחץ על המפרקים.

   כיצד מועילה כירופרקטיקה לפציעות ספורט?

   כירופרקט נותן מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוח למרב פציעות הספורט. הוא מאומן לאתר ולטפל ברוב פציעות הספורט שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה או אחד ממפרקי הגוף, או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר או מפציעה טראומטית. בהסתכלותה התפקודית על גוף האדם יכול איש מקצוע בתחום להועיל בעצם הטיפול בפציעות הספורט וכמובן במניעת פציעות ספורט ובשיפור הביצועים האתלטים כפי שספורטאי צמרת רבים יעידו.

   יכולות אלה הקנו לכירופרקטים מקום של כבוד בנבחרות הספורט של רוב מדינות המערב כולל ארצות הברית, בריטניה, קנדה, ניו-זילנד ואוסטרליה. הבנת העקרונות הביו מכניים המעורבים בסוגי הספורט השונים עוזרת לאנשי המקצוע בתחום למנוע פציעות ולהחזיר את הספורטאים שנפצעו לתפקוד מיטבי באמצעות שיקום הולם. הכירופרקט שם דגש מיוחד על השיקום שכן בלעדיו הספורטאי לא יחלים לחלוטין מפציעתו ולא ימנע את המעגל החוזר של פציעות.

   מה החשיבות של שיקום?

   הקלה בכאב אינה מספיקה. הפציעה עלולה לחזור עם מאמץ משמעותי ראשון. הדרך למנוע או להפחית את הסיכויים שהפציעה תשוב היא על ידי שיקום. מטרות השיקום כוללות הפחתה של הכאב, שיקום טווח התנועה, החזרת האיזון השרירי, החזרת תחושת מיקום של המפרק הפצוע ושיפור שיווי המשקל.

   את הכאב נוריד באמצעות שימוש בקומפרסים קרים או חמים, מכשירי עזר רפואיים לריפוי דלקות ובכללם מכשיר אולטרה סאונד, מכשיר לייזר רך, מכשיר המייצר גלי הלם עוד. הנעה פסיבית תחילה ולאחר מכן הנעה אקטיבית של המפרקים הפצועים ישיבו לו את טווחי התנועה. חוסר איזון שרירי יטופל באמצעות תרגילים שונים ובכללם תרגילי כוח איזומטריים, תרגילים איזו קינטיים, תרגילים איזו טוניים תרגילי מתיחות בטכניקות שונות ועוד. את חוש החישה העצמית – פרופריוספציה – נשפר באמצעות תרגילים מיוחדים וכך גם לגבי שיפור שיווי המשקל.

   מה החשיבות של יציבה ו/או ארגונומיה?

   אחת הדרכים היעילות למניעת פגיעות גופניות היא על ידי הקפדה על ארגונומיה תקינה וכמובן על יציבה נכונה. הקפדה על אופן עבודה ארגונומי ושימוש בציוד ארגונומי עשוי להועיל בהפחתת העומסים על עמוד השדרה ועל המפרקים ולהפחית בכך את הנזקים הנלווים לעומסים אלו.

   שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת נזקים לעמוד השדרה, מניעת כאבי גב תחתון, כאבי גב אחרים, כאבי פרקים וכאבי שרירים. עמוד שדרה ומפרקים ושרירים הנתונים לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתחו בהכרח שינויים ניווניים, יתבלו מהר יותר ויגרמו להם דלקות וכאבים.

   האם כירופרקט יכול לישר עקמת?

   אין ביכולתו של הטיפול הכירופרקטי לישר את עמוד השדרה בתופעה קלינית הקרויה עקמת. הדברים נכונים שבעתיים בכול הנוגע לאנשים שעברו את גיל ההתבגרות שלהם. מטרת הטיפול בעקמת היא מניעת החמרתה וכן מניעת התפתחות של דלקת פרקים ניוונית בגין התפקוד המכני הלקוי שנגרם לעמוד השדרה. הטיפול הכירופרקטי בעקמת מרפה את החוליות ואת הרקמות התומכות סביבן ובכך מפחית את הלחצים, שחיקה, דלקות וכאבים. יחד עם תרגילים מתקנים ופעילות גופנית מודרכת ניתן לעקב או אפילו לבלום החמרה של עקמת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,