כירופרקטיקה שאלות ותשובות
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כירופרקטיקה – שאלות ותשובות נכתב על מנת להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. כאן ריכזתי עבורכם את השאלות העיקריות שאני נשאל לעתים קרובות לגבי כירופרקטיקה, כירופרקט, ומה בדיוק זה אומר. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד “צור קשר” או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

מדובר במקצוע בריאותי ראשוני המתמקד בטיפול בהפרעות הנוצרות במערכות שריר ושלד ובמערכת העצבים ובהשפעה של הפרעות אלה על הבריאות הכללית. ההכשרה של תחום קליני זה מאפשרת לבוגרי כירופרקטיקה לטפל בין היתר בכאבי גב, כאבי צוואר, כאבי מפרקים בגפיים התחתונות והעליונות, כאבי ראש, כאבים בלסתות ועוד. כירופרקטיקה שאלות ותשובות נסביר בין היתר מהי כירופרקטיקה, מה עושה כירופרקט, מה המשמעות של טיפול כירופרקטי ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכירופרקטיקה שאלות ותשובות – רקע

גישתו של הדוקטור הכירופרקט לבעיות המובאות לפניו היא שמרנית בעיקרה ותכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה ואבחון החולה ורק לאחר מכן טיפול ושיקום שמתבססים על טכניקות טיפול ידניות ומשולבים בו שימוש בציוד מתקדם לריפוי דלקות כגון מכשיר לגלי הלם ומכשיר לייזר רך וכן הדרכת החולים בנושאים הנוגעים לארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית ועוד. להלן כירופרקטיקה שאלות ותשובות – אוסף שאלות ותשובות אודות המקצוע הזה ואודות הבעיות שבהם אנו מטפלים:

מהי כירופרקטיקה?

את המאמר כירופרקטיקה שאלות ותשובות החלטתי לפתוח בשאלה הקלסית: מהי בכלל כירופרקטיקה? על פי ההגדרה של האיגוד הבין לאומי לכירופרקטיקה מדובר “בתחום רפואי העוסק ביחס שבין המפרקים בגופנו למערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה לצורך שיקום ותחזוקה של הבריאות”. הטיפולים הידניים בבעיות במערכות עצב – שריר – שלד היו מקובלים בעולם העתיק והתבצעו באמצעות מתקני עצמות. הכירופרקט המודרני הוא איש מקצוע אקדמאי רפואי המתבסס על עקרונות מדעיים מודרניים העוסק באבחון, בטיפול ובמניעה של מגוון בעיות במערכות עצב- שריר- שלד.

לצורך ביסוס אבחון ילמד הכירופרקט את ההיסטוריה הרפואית של החולה, יבצע בדיקות גופניות ונירולוגיות. במקרים בהם קיים ספק לגבי דיוק האבחון יפנה את המטופל לבדיקות מתקדמות ובכללם שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. לצורך הטיפול ייעזר הכירופרקט באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם ובטכניקות ריפוי ידניות. טכניקות הטיפול הידניות שבהן נעזר כירופרקט כוללות הנעות ומניפולציות למפרקים ותרגילים שונים לחלקי הגוף השונים. כירופרקט לא עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה לצורך הטיפול.

מה כולל טיפול כירופרקטי?

אחרי השלב האבחוני שכולל לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית ולאחר שהובהר לחולה מהי הבעיה שממנה הוא סובל וכיצד היא צפויה להגיב יחל הטיפול הכירופרקטי. סוג הטיפול ישתנה בהתאם לסוג הפציעה, חומרת הפציעה והשלב בו היא מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים של הפציעה הטיפול יהיה פסיבי יותר ויכלול אמצעי עזר חשמליים לריפוי דלקות כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. עם תחילת השיפור יהפוך הטיפול באופן הדרגתי לפעיל יותר ויכלול הנעה אקטיבית ופסיבית של המטופל.

איתור ליקויים תפקודיים של אחד או יותר ממפרקי הגוף והרקמות הרכות סביבם והשיפור שלהם הם מיומנויות שאותן רוכש כירופרקט במהלך שנות ההכשרה הארוכות שלו. הטיפול משיב את החוליות או המפרקים ואת הרקמות הרכות סביבם לתפקוד תקין על ידי החזרת האיזון בכול הנוגע לכוח, גמישות וטווחי התנועה.

הנעת החוליות נעשית על ידי לחץ מדויק המופעל על החוליה לכיוון ועומק מוגדרים. לעיתים תתלווה להנעת החוליה רעש של פקוק. הנעת החוליה משפרת את תפקודה ואת טווח התנועה שלה וגם מפחיתה את הכאב המקומי. בעיקרון הטיפול הכירופרקטי אינו כואב עם זאת יתכן כאב קל וזמני לאחר הטיפולים הראשונים.

כמה טיפולי כירופרקטיקה צריך לריפוי כאבי גב תחתון?

ברוב המקרים של פריצת דיסק ניתן להשיג הפחתה חדה בעוצמת הכאב תוך שבועות ספורים. יחד עם זאת, כירופרקט, אינו יכול לרפא את כול בעיות הדיסק ובמצבים שבהם קיים נזק נוירולוגי משמעותי הוא ימליץ על פנייה למנתח.

ההשפעה המיטיבה של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון היא השפעה מצטברת. מספר הטיפולים לריפוי כאבי הגב שלכם תלויה בחומרת הבעיה, מיקומה, פרק הזמן שאתה סובל ממנה, גילך, מקצועך, האם אתה טיפוס מתוח או עצבני באופן חריג והאם אתה ממלא אחר ההוראות שקיבלת בכול הנוגע לפעילות גופנית, לשינויים ארגונומיים ועוד.

בעיקרון הצלחת הטיפול מחייבת טיפול אינטנסיבי וקרוב ככל האפשר לזמן הפגיעה. טיפול שמתעכב או טיפול שאינו אינטנסיבי מספיק עלולים להאט את הריפוי.

האם טיפולי כירופרקטיקה מונעים יכולים לעזור?

כירופרקט, על פי תפיסתו יעדיף למנוע את הבעיות ולא לרפא אותן. בדיקות תקופתיות וטיפולים מפעם לפעם עשויים לשפר את התפקוד של החוליות בפרט ושל הגוף בכלל, להגביר את המודעות שלכם לארגונומיה תקינה וליציבה נכונה ובכך למנוע את הכאבים והמגבלות שנלוות לבעיות במערכות עצב שריר ושלד. רצוי על כן להמשיך להגיע לבדיקות ולטיפולים מונעים גם כאשר אין כאב. טיפולים מונעים מתבצעים לרוב באופן מצומצם (פעם שבוע או מדי מספר שבועות).

מה זה פריצת דיסק?

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כאבי גב תחתון וכאבי צוואר על רקע של נזקים לדיסק הבין חולייתי מהווים כרבע מכלל המקרים. בגלל חופש התנועה היחסי וללא ההגנה שמעניקים בית החזה והצלעות חוליות הגב התחתון והצוואר חשופים לעומס רב ומהווים אזורי תורפה. הנזקים לדיסק הבין חולייתי מתרחשים לרוב כאשר הדיסק רך וגמיש למדי, בעודנו צעירים, בין גיל 20-40 שנים.

הנזק הראשוני לדיסק פוגם במבנה האנטומי של הטבעות הסחוסיות ההיקפיות של הדיסק וגורמות למה שאנו קוראים בלט דיסק. בשלב הבא הטבעות הסחוסיות הללו נבקעות ומתפתח מה שקרוי בקע דיסק. המשך הטלת עומס על הדיסק הפצוע יגרום לגלישה החוצה של החומר הרך המצוי בתוך הדיסק וכאן אנו מתמודדים כבר עם פריצת דיסק.

למושג “פריצת דיסק” יש משמעות מפחידה. יחד עם זאת צריך לזכור שמשמעותה של פריצת דיסק אינה בהכרח תסמינים חמורים יותר. מידת הגירוי שמפעיל הדיסק על העצב הוא שיקבע כמה חמורים יהיו התסמינים. בלט דיסק קטנטן עלול להפעיל לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים ולגרום לכאבים קשים ולחסרים נוירולוגיים בעוד שפריצת דיסק ענקית לא תבוא בכלל במגע עם רקה עצבית כלשהי ולכן אפילו לא נהיה מודעים לה.

לחץ על שורשי העצבים או על חוט השדרה עלול לפגוע בהולכה העצבית ולגרום לדלקות, כאבים מקומיים וכאבים לאורך הגפיים, לחולשה של שרירים ואף לשיתוק חלקי. מלבד כאבים ותסמינים נוירולוגיים אפשריים לפריצת דיסק ישנן משמעויות נוספות. דיסק שניזוק ומאבד מגובהו עלול לאבד את היכולת לבלום זעזועים ולשמר התנהגות ביו מכנית תקינה של המפרקים והשרירים שפועלים בסמיכות לו ובכך לעודד שינויים ניווניים.

בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק. הבדלים?

עומס פיזי חוזר ונשנה ונזק מצטבר בדיסקים הבין חולייתיים הם הגורם העיקרי לנזק מצטבר בטבעות הסחוסיות ההיקפיות של הדיסק. הנזק הראשוני יהיה בלט דיסק המשך הנזק לדיסק יוביל לקרע בדפנות של הדיסק ולהיווצרות בקע דיסק המשך העומסים על הדיסק הפצוע יוביל לפריצת דיסק.

בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק. מהם הגורמים?

הגורם העיקרי לנזקים לדיסק הבין חולייתי הוא עומס פיזי חוזר ונשנה. הישיבה מביאה לידי ביטוי את השילוב הזה של עומס פיזי חוזר ונזק מצטבר באופן מובהק. צמד המילים “ישיבה מזיקה” הן נכונות באופן גורף גם כאשר מדובר בישיבה שהיא לכאורה נכונה. בעיקר נכונות המילים הללו אם אתם נוהגים לשבת ממושכות ובאופן שמוט ומרוח, ללא תמיכתם של השרירים הזוקפים בעמוד השדרה.

ישיבה “נמרחת” יוצרת עומסים מתמשכים וחוזרים על החומר הצמיגי שמצוי בתוך הדיסק הבין חולייתי. עומסים אלו גורמים לחומר הצמיגי ללחוץ על דפנות הדיסק ולחבל בהן. עומס פיזי חוזר ונזק מצטבר עלולים להתרחש גם כתוצאה מהרמת משאות באופן שאינו נכון ובכך לחשוף את הדיסק הבין חולייתי לנזקים. סיבה נוספת לבלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק היא נזק חבלתי שיכול להתרחש בגין נפילה, תאונה או פציעת ספורט אך כאמור אין מדובר בגורם שכיח.

מהם התסמינים בגלל לחץ על שורש עצב?

נזק לדיסק בין חולייתי צפוי ליצור מעט מאוד תסמינים אלא אם כן הוא לוחץ ומגרה רקמה עצבית כלשהי. לחץ או גירוי של שורשי העצבים על ידי בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק יובילו למגוון תסמינים אופייניים הכוללים כאבים מקומיים וכאבים מוקרנים, מגבלות תנועה שינויים תחושתיים ועוד. תסמינים אלו וחומרתם משתנים בהתאם לזהות העצב המעורב, מידת הגירוי והלחץ שמופעל עליו ומידת הנזק שנגרם לו.

לחץ על העצב הסיאטי שנגרם על ידי דיסק בין חולייתי מותני או גורם אחר עלול לגרום לדלקת של העצב הסיאטי. תופעה דלקתית זו והתסמינים המאפיינים אותה נקראת סיאטיקה. התסמינים של סיאטיקה יכולים לכלול החל מכאב גב קל עם הקרנות כאב קלות בחלקו העליון של העכוז וכלה במגבלות תנועה, כאבים חריפים בגב התחתון ולאורך הרגל עד לכף הרגל, עמידה אנטלגית (עמידה מוטה לצד אחד), חסרים נוירולוגיים כגון תחושה שריפה, נימול, הירדמות וחולשה.

לחץ על שורש עצב צווארי שנגרם על ידי דיסק בין חולייתי צווארי או כול גורם אחר עלול לגרום לדלקת של אותו שורש עצב ולמגוון תסמינים. בין התסמינים הללו ניתן לכלול כאבי צוואר ו או שכמות עם הקרנות כאב לאורך הגפה העליונה, מגבלות תנועה של הצוואר, יציבה אנטלגית של הצוואר (צוואר מוטה לצד אחד), חסרים נוירולוגיים כגון תחושה שריפה, נימול, הירדמות וחולשה.

מהם התסמינים בגלל לחץ על חוט השדרה?

לחץ או גירוי של חוט השדרה על ידי בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, היצרות תעלת השדרה או מסיבה אחרת כלשהי (גידול סרטני, תאונת דרכים, דלקת זיהומית) יובילו למגוון תסמינים אופייניים הכוללים כאבים מקומיים, שינויים תחושתיים דרמטומים, חולשה או שיתוק של הגפיים מתחת לגובה הפגיעה אובדן שליטה על הסוגרים רפלקסים מוגברים ועוד. תסמינים אלו וחומרתם משתנה בהתאם לגובה בו ניזוק חוט השדרה, מידת הלחץ שמופעל על חוט השדרה ומידת הנזק שנגרם לו.

האם כירופרקטיקה מטפלת רק בכאבי גב?

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

התשובה היא כמובן לא. הכירופרקט יודע לאבחן, לטפל ולשקם באופן יעיל מגוון רחב של בעיות מכניות שמתפתחות במערכות עצב שריר ושלד. בין הבעיות שמקצוע זה מוכשר לטפל בהן ניתן למנות: כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, פריצת דיסק, בלט דיסק, בקע דיסק, כאבי עצם זנב, כאבים במפרק הלסת, כאבי ראש, סחרחורת, ורטיגו, כאבי רגליים, כאבי ירך, כאבי ברכיים, כאבי קרסול, כאבים בכף הרגל, כאבים במפשעה, כאבים בידיים, כאבים בכתף, כאבים במרפק, כאבים בכף היד. כירופרקט מספק גם הדרכה והכוונה בנושא יציבה וארגונומיה, הרצאות, ייעוץ ויישום ארגונומי במקום העבודה, פעילות גופנית נכונה ועוד.

כיצד מועילה כירופרקטיקה לכאבי ראש?

תחום זה יעיל במיוחד בכול הנוגע לטיפול בכאבי ראש שנגרמים בגלל בעיות צוואר (Cervicogenic headache) וכאבי ראש שנגרמים בגלל מתח נפשי (Tension headache). מחקרים מראים קשר מובהק בין תפקוד לקוי של הצוואר וכאבי הראש. כירופרקט עשוי לעזור גם לכאבי ראש מסוג מיגרנה.

הטיפול הכירופרקטי בכאבי ראש מתחיל לאחר שאובחנו כאבי הראש ונמצאו מתאימים לטיפול מסוג זה. ראשית יקפיד הכירופרקט להדריך את החולה לגבי האופן שבו עליו להימנע מחשיפה לגורמים כגון יציבה לקויה שיכולים לגרום לכאבי הראש. הטיפול עצמו יכלול שחרור של החוליות ועבודה על הרקמות הרכות ובכלל זה שרירים.

כיצד מועיל כירופרקט לסחרחורת וורטיגו?

ורטיגו ו/או סחרחורת יכולים להתפתח גם בגלל בעיות צוואר ו/או בעיות במפרקי הלסת. טיפול כירופרקטי ישאף להפחית את הדלקת שמתפתחת במפרקים הללו, להחזיר להם את הכשירות התנועתית ואת האיזון השרירי. צעדים אלו יאפשרו לכירופרקט לייצב ולשפר את מידת הדיוק של המידע העצבי שזורם מחוליות הצוואר ו/או מפרקי הלסת אל מערכת העצבים המרכזית. במערכת העצבים המרכזית מעובד המידע יחד עם המידע שמגיע ממערכת הראייה וממרכזי שיווי המשקל באוזניים.

הטיפול לריפוי הדלקות יעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הייעודי הקיים כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. בשלבים המתקדמים הטיפול יכלול בין היתר הנעה והפעלה מבוקרת פסיבית ואקטיבית של החוליות בצוואר או של מפרקי הלסת וכן מתיחות של שרירים קצרים ושיפור תפקודם.

כיצד מועיל כירופרקט לתסמונת מפרק הלסת?

כמו כול מפרק אחר גם מפרק הלסת חשוף לעומסים חריגים ובלאי אשר משבשים את תפקודו ובכך מוסיפים להחמיר את הנזקים. מכלול התסמינים הנובעים מנזקים אלו נקרא “תסמונת במפרק הלסת”. הטיפול הכירופרקטי במפרקי הלסת יכלול שימוש בציוד כגון לייזר רך ואולטרה סאונד להפחתת הדלקת, הנעה מבוקרת של מפרקי הלסת לשיפור טווח תנועה ושיפור התפקוד והאיזון השרירי. במידה והסיבה לתסמונת מפרק הלסת היא הידוק לסתות או חריקת שיניים לילית יתכן ונמליץ על שימוש בסד לילה למניעת שחיקת השיניים ולהפחתת הלחץ על המפרקים.

כיצד מועילה כירופרקטיקה לפציעות ספורט?

כירופרקט נותן מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוח למרב פציעות הספורט. הוא מאומן לאתר ולטפל ברוב פציעות הספורט שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה או אחד ממפרקי הגוף, או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר או מפציעה טראומטית. בהסתכלותה התפקודית על גוף האדם יכול איש מקצוע בתחום להועיל בעצם הטיפול בפציעות הספורט וכמובן במניעת פציעות ספורט ובשיפור הביצועים האתלטים כפי שספורטאי צמרת רבים יעידו.

יכולות אלה הקנו לכירופרקטים מקום של כבוד בנבחרות הספורט של רוב מדינות המערב כולל ארצות הברית, בריטניה, קנדה, ניו-זילנד ואוסטרליה. הבנת העקרונות הביו מכניים המעורבים בסוגי הספורט השונים עוזרת לאנשי המקצוע בתחום למנוע פציעות ולהחזיר את הספורטאים שנפצעו לתפקוד מיטבי באמצעות שיקום הולם. הכירופרקט שם דגש מיוחד על השיקום שכן בלעדיו הספורטאי לא יחלים לחלוטין מפציעתו ולא ימנע את המעגל החוזר של פציעות.

מה החשיבות של שיקום?

הקלה בכאב אינה מספיקה. הפציעה עלולה לחזור עם מאמץ משמעותי ראשון. הדרך למנוע או להפחית את הסיכויים שהפציעה תשוב היא על ידי שיקום. מטרות השיקום כוללות הפחתה של הכאב, שיקום טווח התנועה, החזרת האיזון השרירי, החזרת תחושת מיקום של המפרק הפצוע ושיפור שיווי המשקל.

את הכאב נוריד באמצעות שימוש בקומפרסים קרים או חמים, מכשירי עזר רפואיים לריפוי דלקות ובכללם מכשיר אולטרה סאונד, מכשיר לייזר רך, מכשיר המייצר גלי הלם עוד. הנעה פסיבית תחילה ולאחר מכן הנעה אקטיבית של המפרקים הפצועים ישיבו לו את טווחי התנועה. חוסר איזון שרירי יטופל באמצעות תרגילים שונים ובכללם תרגילי כוח איזומטריים, תרגילים איזו קינטיים, תרגילים איזו טוניים תרגילי מתיחות בטכניקות שונות ועוד. את חוש החישה העצמית – פרופריוספציה – נשפר באמצעות תרגילים מיוחדים וכך גם לגבי שיפור שיווי המשקל.

מה החשיבות של יציבה ו/או ארגונומיה?

אחת הדרכים היעילות למניעת פגיעות גופניות היא על ידי הקפדה על ארגונומיה תקינה וכמובן על יציבה נכונה. הקפדה על אופן עבודה ארגונומי ושימוש בציוד ארגונומי עשוי להועיל בהפחתת העומסים על עמוד השדרה ועל המפרקים ולהפחית בכך את הנזקים הנלווים לעומסים אלו.

שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת נזקים לעמוד השדרה, מניעת כאבי גב תחתון, כאבי גב אחרים, כאבי פרקים וכאבי שרירים. עמוד שדרה ומפרקים ושרירים הנתונים לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתחו בהכרח שינויים ניווניים, יתבלו מהר יותר ויגרמו להם דלקות וכאבים.

האם כירופרקט יכול לישר עקמת?

אין ביכולתו של הטיפול הכירופרקטי בתופעה קלינית של עמוד השדרה הידועה בשם עקמת לישר את עמוד השדרה. הדברים נכונים שבעתיים בכול הנוגע לאנשים שעברו את גיל ההתבגרות שלהם. מטרת הטיפול בעקמת היא מניעת החמרתה וכן מניעת התפתחות של דלקת פרקים ניוונית בגין התפקוד המכני הלקוי. הטיפול הכירופרקטי בעקמת מרפה את החוליות ואת הרקמות התומכות סביבן ובכך מפחית את הלחצים, שחיקה, דלקות וכאבים. יחד עם תרגילים מתקנים ופעילות גופנית מודרכת ניתן לעקב או אפילו לבלום החמרה של עקמת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום.אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת.{loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן