רגל קצרה יותר
רגל קצרה יותר

רגל קצרה יותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רגל קצרה יותר היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים הם מילמטריים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים גדולים יותר ועלולים לגרום לפגיעות בגב, בירך,בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן. 

רגליים סימטריות באורכן מהוות תופעה נדירה. השאלה שנשאלת היא מתי הופך ההבדל להיות בעל משמעות קלינית?. במשך שנים נחלקו הדעות בין המומחים השונים לגבי ההשפעה שיש לחוסר שוויון באורך הרגליים על הבריאות שלנו. חלק מהמומחים טענו שלגוף יש את יכולת להתאים את עצמו גם כשמדובר בהבדלים של שניים ואפילו שלושה סנטימטרים בעוד שאחרים טענו שאפילו לחצי סנטימטר ישנה משמעות קלינית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןרגל קצרה יותר – רקע

הבדל באורך של הרגליים העולה על סנטימטר ולפעמים אף פחות מזה כבר טומן בחובו את היכולת להזיק. המשמעות האסתטית לחוסר הסימטריה באורך הרגליים ברורה ואולם לטווח הארוך המשמעות המכאנית היא זו שצריכה להטריד אותנו. רגליים לא שוות באורכן עלולות לגרום לאגן הלא מאוזן, עקמת שמתפתחת בעמוד השדרה, כתפיים לא מאוזנות ועוד. כול השינויים הללו מובילים עם השנים בגלל התפקוד המכאני הלקוי של המפרקים השונים לשינויי בצורת ההליכה ולבלאי מוקדם של מפרקי הגוף והשרירים השונים. התוצאה עלולה להיות מגוון תסמונות כאבים ודלקות ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי ירך ועוד.

הבדל באורך רגליים – מחקר

מחקר חדש (02/2007) קובע: אנשים עם רגליים שאינן שוות באורכן מצויים בסיכון מוגבר לדלקת פרקים ניוונית אוסטאוארטיריטיס של הברכיים ופרקי הירך. המחקר האמור שעקב אחר 3,161 אנשים כאשר מתוכם ל 6.4% יש הבדלים באורך הרגליים, מצא שהבדל של שני סנטימטר בין האורך של הרגליים יכול לעלות את הסיכון למחלת פרקים באופן משמעותי ולגרום בין היתר לכאבים ברגליים

על פי המחקר ההבדלים באורך רגליים נחלק באוכלוסיה באופן שווה אצל בין גברים ונשים וכן בין בני הגזעים השונים. מלבד יוצא דופן אחד לא נמצאה נטייה של מחלת הפרקים להתמקם ברגל הקצרה או ברגל הארוכה. החלוקה הייתה פחות או יותר שווה מלבד נטייה קלה למחלת פרקים ניוונית של פרק הירך הימנית כאשר הרגל השמאלית ארוכה יותר.

משמעות קלינית

אורך רגליים לא שווההמשמעות האסתטית לחוסר הסימטריה שנוצרת ברורה ואולם לטווח הארוך המשמעות המכנית היא זו שצריכה להטריד אותנו. האגן הלא מאוזן, העקמת שמתפתחת בעמוד השדרה והכתפיים הלא מאוזנות גורמות עם השנים בגין התפקוד המכאני הלקוי לשינויי בצורת ההליכה ולבלאי מוקדם של המפרקים, השרירים והעצמות. ש לזכור שבמצב של חוסר איזון כזה כל פעילות גופנית בעיקר אירובית (ריצה ואפילו הליכה) דינה להזיק ולכן ספורטאים העוסקים בענפי ספורט אלו יתלוננו יותר מאחרים. במקרה של ספק לגבי הכשירות והאיזון של המערכות שריר ושלד עדיף לצמצם למינימום פעילות מסוג זה ולעבור לפעילות חלופית כגון שחייה, אופני כושר, חתירה וכו.

דלקות שרירים בגב ובאגן

בגלל הצורך להחזיק קו עיניים מאוזן הרי שכל מה שמצוי מתחת לקו העיניים חייב לפצות על הרגל הקצרה. התוצאה היא אגן המוטה למטה בצד של הרגל הקצרה. עמוד השדרה המוטה (עקמת) גם הוא לכיוון הרגל הקצרה וחגורת הכתפיים המתאימה עצמה למצב החדש על ידי הטיה משלה. חוסר איזון זה גורם לעבודת פיצוי מאומצת חד צדדית של השרירים והתוצאה היא מאמץ חריג ולא סימטרי של השרירים הזוקפים בעמוד השדרה, של שרירי הכתפיים, של שרירי האגן ועוד. התוצאה דלקות שריריות (נקודות הדק). 

בלאי עצמות, מפרקים וחוליות

רגל קצרה ועומסי היתר הנגרמים בעקבות זאת על העצמות והמפרקים נושאי המשקל בגופנו עלולים לגרום על ציר הזמן לשברי מאמץ בשוקיים או במקומות אחרים, שחיקת סחוסים והתפתחות דלקת פרקים ניוונים במפרקים הללו. בין יתר המפרקים שעלולים להיפגע נמנה את מפרק הירך, את הברכיים, את הקרסוליים ואת מפרקי עמוד השדרה. למעשה, בגלל העיקרון הקינטי שעל פיו הגוף פועל כשרשרת וליקוי בקצה אחד של הגוף עלול לגרום לליקוי בקצה השני, גם חלקי גוף אחרים עלולים להיפגע כולל עמוד השדרה הגבי ועמוד השדרה הצווארי.

בדיקה שגרתית

בדיקה של אורך רגליים צריכה להתבצע באופן שיגרתי על ידי כל גורמי הבריאות העוקבים אחר התפתחות התינוק והילד. בודאי שבדיקה כזאת חייבת להיעשות כאשר הילד או מאוחר יותר האדם הבוגר מתלונן על כאבי גב ו/או כאבים במפרקי הירך. אחרת כל המפרקים שנושאים אותנו והשרירים התומכים בהם עתידים לשלם על חוסר גילוי מוקדם זה.

גורמים להבדלים באורך הרגליים 

הסיבות לחוסר סימטריה באורך הרגליים נחלקות לשתי קטגוריות עיקריות:

1. חוסר שוויון אנטומי באורך רגליים

תופעה זו נגרמת על ידי התפתחות לא תקינה של עצמות הרגליים, כפות הרגליים והאגן. בין אם על רקע טראומתי: שברים חבלות, דלקות זיהומיות, או על רקע רפואי: ניתוחי רגליים (החלפת מפרקים), ניתוחי אגן, גידולים, שיתוק (כגון פוליו), דלקות פרקים ועוד. כך למשל 65% מהגדילה של עצמות הרגליים מקורה באזור הברכיים. קרי פגיעה קשה בברך עלולה להוביל לשיבוש בגדילה ובהתפתחות של הרגל ועל כן לאי שיווין אנטומי באורך הרגליים.

2. חוסר שוויון תפקודי באורך רגליים

למרות אורך רגליים אנטומי זהה קיים חוסר שיוויון במהלך תפקוד. תופעה זו עלולה להתרחש על רקע של שוני בסימטריה שרירית (גמישות, כוח, אורך) או מבנית של הרגליים, האגן או עמוד השדרה. ביומכניקה לקויה ו/או גמישות יתר של אחד או יותר מהמפרקים ברגליים: כפות רגליים – שוני והבדלים במבנה כף רגל (כף רגל שטוחה או גבוהה) אחת לעומת השנייה, מפרקי הברכיים – שנוי והבדלים במבנה מפרק ברך ( ברכי O או ברכי X) אחת לעומת השנייה. עקמת תפקודית עלולה גם היא לגרום לחוסר שיוויון תפקודי באורך רגליים. גם הרגלי יציבה לקויים יכולים להוביל לאי שיווין באורך רגליים תפקודי.

אבחון

ראשית עלינו לבדוק עם מדובר ברגל קצרה אנטומית או שהינה קצרה רק תפקודית. הבדיקה הפשוטה ביותר ורמת דיוק סבירה היא זו הנעשית עם סרט המדידה. יש להשתמש לצורך המדידה בנקודות זהות באגן ובקרסול ולערוך השוואה בין שני הצדדים. אמצעי אחר המשמש למדידה הוא צילום הרנטגן. ברוב המקרים המדידה יכולה להיעשות בדיוק מספק בלעדיו. עם זאת יש לזכור שנדרשת מיומנות לשם השגת מדידות מדויקות. דבר זה נכון בעיקר כאשר מדובר בתינוקות שבגין המבנה האופייני (קפלי שומן, שכבות שומן בכפות הרגליים וגמישות מרובה) והנטייה לזוז הופכים משימה זו למורכבת. 

הבדיקה במקרה של ילדים המוסיפים להתפתח צריכה להיעשות כל חצי שנה עד שנה. יש לעקוב אחר התפתחותו המוטורית של הילד לבחון את הליכתו ולבצע מדידות של אורך הרגליים כל חצי שנה. במקרים רבים ההבדלים ייעלמו או יוותרו בעינם. בדיקה עצמית יכולה להתבצע בצורה הבאה. הבט במראה בעודך רפוי. כעת בחן את גובה הכתפיים. האם כתף אחת גבוהה יותר? הנח את האגודלים על פרקי הירך והבט במראה האם אגודל אחד גבוה יותר?

חוסר שוויון אנטומי. מדידה.

מדידת אורך הרגליים נעשית באמצעות סרט מדידה. סרט המדידה אמור להראות הבדלים ממשיים באורך הרגליים. המידה של יהיה שונה רגל אחת תהייה קצרה יותר. קוצר כזה יכול להיווצר כתוצאה מבעיה מולדת, שבר, דלקת זיהומית ועוד.

חוסר שוויון תפקודי. מדידה.

אורך רגליים שנמדד באמצעות סרט מדידה יהיה אמנם שווה אלא שתפקודית (בעמידה או הליכה) נמצא שרגל אחת קצרה מהאחרת. קוצר זה יכול להיות תוצר של חוסר סימטרייה בחוזקם ו/או באורכם של קבוצות שרירים מסוימות (כתוצאה מהרגלים לקויים: יציבה לקויה, שיכול רגליים וכו), כף רגל (אחת) שטוחה, כאבים בגב התחתון ו/או פרק הירך וכו.

טיפול

עד לפני שנים ספורות חוסר שוויון באורך רגליים של פחות מסנטימטר לא טופל. גם חוסר שוויון באורך הרגליים של סנטימטר ועד שני סנטימטר הוגדר כהבדל שהגוף יודע לחיות אתו ולרוב לא טופל. רק הבדל של מעל שני סנטימטר טופל. נכון להיום חלוקה זו מיטשטשת ויש לנקוט בפעולה מתקנת גם כאשר ההבדלים זעירים יותר. יש חשיבות באיתור הגורם לקוצר זה על מנת לחזות מהם סיכוייו להוסיף ולהחמיר. כך למשל בעיה שרירית – נאורולוגית ברגל אחת מן ההכרח שתוביל עם הזמן להחמרה נוספת ועל כן נדרשת התערבות מידית. 

הטיפול השמרני כולל תוספת לרגל הקצרה ותרגילי מתיחות ו/או חיזוק להחזרת האיזון של השרירים ניתנים גם על-ידי כירופרקטורים. במקרים חמורים הטיפולים עלולים גם לכלול פרוצדורות ניתוחיות. האופציות הכירורגיות הן רבות. פעולות מקובלות הנן עצירת ההתפתחות של העצם הארוכה של הילד לפרק זמן קצוב ו/או הארכה של העצם הקצרה (על פי שיטתו של הרופא הרוסי ד”ר ליזרוב). קיימות אופציות נוספות אך הן נועדו למקרים חמורים במיוחד שלמזלנו הנם מאוד נדירים. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות שונות של כאבי גב כולל כאבי גב תחתון וכן סכיאטיקה שיכולים להתפתח בין היתר בגלל הבדל באורך הרגליים. בעיות שכיחות נוספות על רקע זה כוללות: כאבי מפרקי עצה וכסל ואפילוכאבי גב עליון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן