הבדל באורך הרגליים מה המשמעות

רגל קצרה יותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

הבדל באורך הרגליים מה המשמעות? אורך רגליים לא זהה היא תופעה שכיחה. ברוב המקרים ההבדלים באורך הרגליים מסתכמים במילימטרים ספורים ואינם משמעותיים קלינית. לעתים ההבדלים בין אורך הרגליים הם משמעותיים יותר ועלולים להוות גורם סיכון לפציעות. בין יתר הפגיעות שעלולים להתפתח עקב הבדל באורך הרגליים נמנה כאבי גב, כאבים בירך, כאבים בברכיים ועוד. למניעת נזקים עתידיים חשוב לאבחן בעיה זאת בזמן.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  רגליים סימטריות באורכן מהוות תופעה נדירה. השאלה שנשאלת היא מתי הופך ההבדל להיות בעל משמעות קלינית?. במשך שנים נחלקו הדעות בין המומחים השונים לגבי ההשפעה שיש לחוסר שוויון באורך הרגליים על הבריאות שלנו. חלק מהמומחים טענו שלגוף יש את יכולת להתאים את עצמו גם כשמדובר בהבדלים של שניים ואפילו שלושה סנטימטרים בעוד שאחרים טענו שאפילו לחצי סנטימטר ישנה משמעות קלינית. בכל מקרה של הבדל באורך הרגליים – מה המשמעות צריכה להיות השאלה שאתם מפנים לכירופרקט שלכם.

  {loadposition inside-page}

  הבדל באורך הרגליים מה המשמעות – רקע

  הבדל באורך של הרגליים העולה על סנטימטר ולפעמים אף פחות מזה כבר טומן בחובו את היכולת להזיק. המשמעות האסתטית לחוסר הסימטריה באורך הרגליים ברורה ואולם לטווח הארוך המשמעות המכנית היא זו שצריכה להטריד אותנו. רגליים לא שוות באורכן עלולות לגרום לאגן הלא מאוזן, עקמת שמתפתחת בעמוד השדרה, כתפיים לא מאוזנות ועוד. כול השינויים הללו מובילים עם השנים בגלל התפקוד המכני הלקוי של המפרקים השונים לשינויי בצורת ההליכה ובלאי מוקדם של מפרקי הגוף והשרירים השונים. התוצאה עלולה להיות נזקים גופניים כגון קרע מיניסקוס, קרע לברום בירך, שחיקת סחוסים, שברי מאמץ ועוד. נזקים אלו מובילים בסבירות גבוהה להתפתחות תסמונות כאב ודלקות ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי ירך, כאבים בשוקיים ועוד.

  הבדל באורך רגליים – מחקר

  מחקר חדש (02/2007) קובע: אנשים עם רגליים שאינן שוות באורכן מצויים בסיכון מוגבר לדלקת פרקים ניוונית – אוסטאוארטריטיס – של הברכיים ופרקי הירך. המחקר האמור שעקב אחר 3,161 אנשים כאשר מתוכם ל 6.4% יש הבדלים באורך הרגליים, מצא שהבדל של שני סנטימטר בין האורך של הרגליים יכול לעלות את הסיכון למחלת פרקים באופן משמעותי ולגרום בין היתר לכאבים ברגליים.

  על פי המחקר ההבדלים באורך רגליים נחלק באוכלוסיה באופן שווה אצל בין גברים ונשים וכן בין בני הגזעים השונים. מלבד יוצא דופן אחד לא נמצאה נטייה של מחלת הפרקים להתמקם ברגל הקצרה או ברגל הארוכה. החלוקה הייתה פחות או יותר שווה מלבד נטייה קלה למחלת פרקים ניוונית של פרק הירך הימנית כאשר הרגל השמאלית ארוכה יותר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המשמעות הקלינית של שוני באורך הגפיים התחתונות

   הבדל באורך הרגליים מה המשמעות
   הבדל באורך הרגליים מה המשמעות

   המשמעות האסתטית לחוסר הסימטריה שנוצרת ברורה ואולם לטווח הארוך המשמעות המכנית היא זו שצריכה להטריד אותנו. האגן הלא מאוזן, העקמת שמתפתחת בעמוד השדרה והכתפיים הלא מאוזנות גורמות עם השנים בגין התפקוד המכני הלקוי לשינויי בצורת ההליכה ובלאי מוקדם של המפרקים, השרירים והעצמות. ש לזכור שבמצב של חוסר איזון כזה כל פעילות גופנית בעיקר אירובית (ריצה ואפילו הליכה) דינה להזיק ולכן ספורטאים העוסקים בענפי ספורט אלו יתלוננו יותר מאחרים. במקרה של ספק לגבי הכשירות והאיזון של המערכות שריר ושלד עדיף לצמצם למינימום פעילות מסוג זה ולעבור לפעילות חלופית כגון שחייה, אופני כושר, חתירה וכו.

   דלקות שרירים בגב ובאגן

   בגלל הצורך להחזיק קו עיניים מאוזן הרי שכל מה שמצוי מתחת לקו העיניים חייב לפצות על הרגל הקצרה. התוצאה היא אגן המוטה למטה בצד של הרגל הקצרה. עמוד השדרה המוטה (עקמת) גם הוא לכיוון הרגל הקצרה וחגורת הכתפיים המתאימה עצמה למצב החדש על ידי הטיה משלה. חוסר איזון זה גורם לעבודת פיצוי מאומצת חד צדדית של השרירים והתוצאה היא מאמץ חריג ולא סימטרי של השרירים הזוקפים בעמוד השדרה, של שרירי הכתפיים, של שרירי האגן ועוד. התוצאה מתיחות שרירים, קרע שרירים, והתפתחות נקודות הדק.

   בלאי עצמות, מפרקים וחוליות

   רגל קצרה ועומסי היתר הנגרמים בעקבות זאת על העצמות והמפרקים נושאי המשקל בגופנו עלולים לגרום על ציר הזמן לשברי מאמץ בשוקיים או במקומות אחרים, שחיקת סחוסים והתפתחות דלקת פרקים ניוונים במפרקים הללו. בין יתר המפרקים שעלולים להיפגע נמנה את מפרק הירך, את הברכיים, את הקרסוליים ואת מפרקי עמוד השדרה. למעשה, בגלל העיקרון הקינמטי שעל פיו הגוף פועל כשרשרת וליקוי בקצה אחד של הגוף עלול לגרום לליקוי בקצה השני, גם חלקי גוף אחרים עלולים להיפגע כולל עמוד השדרה הגבי ועמוד השדרה הצווארי.

   הבדל באורך הרגליים – בדיקה שגרתית

   בדיקה של אורך רגליים צריכה להתבצע באופן שיגרתי על ידי כל גורמי הבריאות העוקבים אחר התפתחות התינוק והילד. בוודאי שבדיקה כזאת חייבת להיעשות כאשר הילד או מאוחר יותר האדם הבוגר מתלונן על כאבי גב ו/או כאבים במפרקי הירך. אחרת כל המפרקים שנושאים אותנו והשרירים התומכים בהם עתידים לשלם על חוסר גילוי מוקדם זה.

   מה גורם לשוני באורך הגפיים התחתונות?

   הסיבות לחוסר סימטריה באורך הרגליים נחלקות לשתי קטגוריות עיקריות:

   1. חוסר שוויון אנטומי באורך רגליים

   תופעה זו נגרמת על ידי התפתחות לא תקינה של עצמות הרגליים, כפות הרגליים והאגן. בין אם על רקע טראומתי: שברים חבלות, דלקות זיהומיות, או על רקע רפואי: ניתוחי רגליים (החלפת מפרקים), ניתוחי אגן, גידולים, שיתוק (כגון פוליו), דלקות פרקים ועוד. כך למשל 65% מהגדילה של עצמות הרגליים מקורה באזור הברכיים. קרי פגיעה קשה בברך עלולה להוביל לשיבוש בגדילה ובהתפתחות של הרגל ועל כן לאי שיווין אנטומי באורך הרגליים.

   2. חוסר שוויון תפקודי באורך רגליים

   למרות אורך רגליים אנטומי זהה קיים חוסר שיווין במהלך תפקוד. תופעה זו עלולה להתרחש על רקע של שוני בסימטריה שרירית (גמישות, כוח, אורך) או מבנית של הרגליים, האגן או עמוד השדרה. ביומכניקה לקויה ו/או גמישות יתר של אחד או יותר מהמפרקים ברגליים: כפות רגליים – שוני והבדלים במבנה כף רגל (כף רגל שטוחה או גבוהה) אחת לעומת השנייה, מפרקי הברכיים – שנוי והבדלים במבנה מפרק ברך ( ברכי O או ברכי X) אחת לעומת השנייה. עקמת תפקודית עלולה גם היא לגרום לחוסר שיווין תפקודי באורך רגליים. גם הרגלי יציבה לקויים יכולים להוביל לאי שיווין באורך רגליים תפקודי.

   איתור ההבדל באורך הרגליים

   ראשית עלינו לבדוק עם מדובר ברגל קצרה אנטומית או שהינה קצרה רק תפקודית. הבדיקה הפשוטה ביותר ורמת דיוק סבירה היא זו הנעשית עם סרט המדידה. יש להשתמש לצורך המדידה בנקודות זהות באגן ובקרסול ולערוך השוואה בין שני הצדדים. אמצעי אחר המשמש למדידה הוא צילום הרנטגן. ברוב המקרים המדידה יכולה להיעשות בדיוק מספק בלעדיו. עם זאת יש לזכור שנדרשת מיומנות לשם השגת מדידות מדויקות. דבר זה נכון בעיקר כאשר מדובר בתינוקות שבגין המבנה האופייני (קפלי שומן, שכבות שומן בכפות הרגליים וגמישות מרובה) והנטייה לזוז הופכים משימה זו למורכבת.

   הבדיקה במקרה של ילדים המוסיפים להתפתח צריכה להיעשות כל חצי שנה עד שנה. יש לעקוב אחר התפתחותו המוטורית של הילד לבחון את הליכתו ולבצע מדידות של אורך הרגליים כל חצי שנה. במקרים רבים ההבדלים ייעלמו או יוותרו בעינם. בדיקה עצמית יכולה להתבצע בצורה הבאה. הבט במראה בעודך רפוי. כעת בחן את גובה הכתפיים. האם כתף אחת גבוהה יותר? הנח את האגודלים על פרקי הירך והבט במראה האם אגודל אחד גבוה יותר?

   חוסר שוויון אנטומי – מדידה.

   מדידת אורך הרגליים נעשית באמצעות סרט מדידה. סרט המדידה אמור להראות הבדלים ממשיים באורך הרגליים. המידה של יהיה שונה רגל אחת תהייה קצרה יותר. קוצר כזה יכול להיווצר כתוצאה מבעיה מולדת, שבר, דלקת זיהומית ועוד.

   חוסר שוויון תפקודי – מדידה.

   אורך רגליים שנמדד באמצעות סרט מדידה יהיה אמנם שווה אלא שתפקודית (בעמידה או הליכה) נמצא שרגל אחת קצרה מהאחרת. קוצר זה יכול להיות תוצר של חוסר סימטריה בחוזקם ו/או באורכם של קבוצות שרירים מסוימות (כתוצאה מהרגלים לקויים: יציבה לקויה, שיכול רגליים וכו), כף רגל (אחת) שטוחה, כאבים בגב התחתון ו/או פרק הירך וכו.

   טיפול בהבדל באורך הרגליים

   עד לפני שנים ספורות חוסר שוויון באורך רגליים של פחות מסנטימטר לא טופל. גם חוסר שוויון באורך הרגליים של סנטימטר ועד שני סנטימטר הוגדר כהבדל שהגוף יודע לחיות אתו ולרוב לא טופל. רק הבדל של מעל שני סנטימטר טופל. נכון להיום חלוקה זו מיטשטשת ויש לנקוט בפעולה מתקנת גם כאשר ההבדלים זעירים יותר. יש חשיבות באיתור הגורם לקוצר זה על מנת לחזות מהם סיכוייו להוסיף ולהחמיר. כך למשל בעיה שרירית – נירולוגית ברגל אחת מן ההכרח שתוביל עם הזמן להחמרה נוספת ועל כן נדרשת התערבות מידית.

   הטיפול השמרני כולל תוספת לרגל הקצרה ותרגילי מתיחות ו/או חיזוק להחזרת האיזון של השרירים ניתנים בין היתר על-ידי כירופרקטים. במקרים חמורים הטיפולים עלולים גם לכלול פרוצדורות ניתוחיות. האופציות הכירורגיות הן רבות. פעולות מקובלות הנן עצירת ההתפתחות של העצם הארוכה של הילד לפרק זמן קצוב ו/או הארכה של העצם הקצרה (על פי שיטתו של הרופא הרוסי ד"ר ליזרוב). קיימות אופציות נוספות אך הן נועדו למקרים חמורים במיוחד שלמזלנו הנם מאוד נדירים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,