כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים

כירופרקטים וכירופרקטיקה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים – האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים?. בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה כירופרקטיקה מושכת את תשומת הלב של עולם הבריאות. תחום בריאותי זה בגרסתו המודרנית קיים מעט יותר מ- 100 שנים ובפרק הזמן הזה הפופולריות שלו מטפסת ללא הרף. האיגוד הבין לאומי שלה מגדיר אותה באופן הבא: "המדע של המקצוע הקליני הזה עוסק ביחס שבין הפרקים שבגופנו ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". במקצוע זה חשוב לזכור, לא עושים שימוש בתרופות או כירורגיה. למרות שורשיה העתיקים, העקרונות של המקצוע, בגרסתו המודרנית, מבוססים על המדע ועל התפיסה המערבית ותואמת את הגישה של החולה המודרני, ההגיוני.

  בגלגולה המודרני החל המקצוע להתגבש בשנת 1895 כאשר דניאל דוד פלמר (Daniel David Palmer) טיפל בצווארו של הרווי לילרד (Harvey Lillard). כתוצאה מטיפול זה חזר הרווי לילרד לשמוע. מאז ימיו הראשונים שונו פני המקצוע ללא הכר עד הגיעו להיות המקצוע הרפואי השלישי בגודלו בארצות הברית מיד לאחר מקצועות הרפואה ורפואת השיניים. נכון להיום מדובר במקצוע רפואי ראשוני שמתמחה באבחון, טיפול וניהול מגוון רחב של כאבים והפרעות בריאותיות שמקורם מערכות שרירי ושלד. כירופרקטיקה מתעדכנת ללא הרף בכל הנוגע לבעיות במערכות שרירי ושלד ודרכי הטיפול בהן. כירופרקטיקה גם תורמת לידע הרפואי העולמי בתחומים אלה באמצעות פעילות מחקרית ענפה. כאן במאמר הזה "כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים" נספר לכם מעט על התחום הבריאותי הזה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים – רקע

   כירופרקטים מטפלים בחולים באופן יעיל ועם שביעות רצון גדולה כבר מעל 100 שנים. ההכשרה המקצועית מאפשרת להם לטפל במגוון רחב של הפרעות בריאותיות באופן שמרני ללא תרופות וללא ניתוחים. כירופרקט בודק, מאבחן, מטפל ומשקם מגוון רחב של כאבים וליקויים במערכת שריר ושלד החל מכאבי ראש וכלה בדורבן בכף הרגל.

   הלימודים שבסופם מוענק התואר ד"ר לכירופרקטיקה מתבססים על הידע והמיומנות של הרפואה המערבית. בסוף הלימודים עובר הסטודנט סטז' הכולל עבודה מעשית בהשגחת קלינאים בכירים. ההכשרה הנרחבת מאפשרת לו לבצע אבחנה רפואית ברמת מיומנות גבוהה ולהחליט האם לטפל בחולה או להפנות אותו. הכשרתו המיוחדת מקנה לו את היכולת לבחון את הגורם למחלה באופן שונה ומקורי.

   תכנית הלימודים לצורך הכשרת כירופרקט כוללת אלפי שעות של לימודים במגוון רחב של מקצועות אקדמיים ורפואיים הכוללים בין היתר אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביומכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גינקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, אתיקה ומשפט, ועוד.

   במה מטפל המקצוע הזה?

   עיקר כלי עבודתו של כירופרקט הן שכלו וכפות ידיו. בחלק מהמקרים הכירופרקט המודרני עושה שימוש באמצעי עזר מתקדמים כגון לייזר רך ומכשיר גלי הלם על מנת לקדם את הליך הריפוי. אופן הטיפול המדויק נגזר מסוג הרקמה שניזוקה ומחומרת הנזקים. בין יתר הבעיות שבהן אנו מטפלת הכירופרקטיקה נציין מגוון רחב של תסמונות כאב הנגרמים בגלל פציעות ספורט, תאונות דרכים, פציעות ממאמצים חוזרניים, בלאי ושחיקה הנובעים מארגונומיה לקויה ו/או יציבה לקויה ועוד.

   כירופרקט מאבחן, מטפל ומשקם כאבים ומגבלות תנועה על רקע צליפת שוט, כאבים במפרקים או בשרירים בגלל "תנועה לא טובה" או בגלל בלאי טבעי (דלקת פרקים ניוונית), כאבי גב בהריון, פריצת דיסק בצוואר או בגב התחתון, סיאטיקה, כאבים בכף הרגל בגלל נקיעת קרסול או בגלל דורבן, קרע שרירים, שברי מאמץ, שחיקת סחוסים, לכידה של עצבים פריפריים, פגיעות עצביות הנגרמות בעמוד השדרה, כאבי גב תחתון, היצרות תעלת השדרה, כאבי צוואר, כאבי גפיים, כאבי לסתות ועוד ועוד.

   מבין כלל היכולות אותן רוכש הכירופרקט במסגרת הכשרתו היכולת החשובה ביותר היא לדעת מתי צריך להפנות את החולה לגורם חיצוני. ברובן המכריע של החולים עם הפרעות בריאותיות במערכות שריר ושלד אנו יודעים לטפל באופן יעיל ובטוח. ישנם גם מקרים שדגל אדום מתנוסס עליהם. אלו מקרים שהסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה עלולים לנבוע ממחלות מערכתיות קשות ומסכנות חיים. את המקרים הללו חשוב לזהות ובהקדם האפשרי ולהפנותם לבירור ואולי אף טיפול מתאים יותר.

   מה כולל המפגש עם הכירופרקט?

   כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים
   כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים
   היסטוריה בריאותית

   הטיפול הכירופרקטי יחל רק לאחר למידה יסודית של ההיסטוריה הבריאותית של החולה. בשלב הזה ילמד הכירופרקט כל מה שצריך לדעת על הבעיה שבגינה הגיעה החולה למרפאה. בין היתר ימלד הכירופרקט על התלונות של החולה, מתי החלו, היכן הם ממוקמים בדיוק, מה משפיע עלהם ועוד. עוד ילקט הכירופרקט מידע ופרטים אחרים שעשויים להתגלות כרלוונטיים לבעיה הזאת כולל בין היתר פרטים על הגנטיקה המשפחתית. האם מישהו במשפחה הקרובה סבל מבעיה דומה. הכירופרקט יברר פרטים על העיסוקים והתחביבים של החולה האם הם קשורים לתלונתו. במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית של החולה ילמד הכירופרקט גם פרטים על הרקע ההיסטורי הבריאותי של החולה. האם טופל, אושפז, נותח בגלל בעיה זהה או דומה?

   בדיקה גופנית

   לאחר מכן יחל השלב של הבדיקה הגופנית. בשלב הזה התבונן הכירופרקט על החולה ובכלל זה על האזור עליו הוא מתלונן. החולה התבקש, בהתאם לבעיה ממנה הוא סובל, לבצע מגוון מטלות ובכלל זה לעמוד, לשבת ללכת ולקפץ. הכירופרקט יחפש סימנים חיצוניים לבעיה. נפיחות, שטף דם, צלקות, עיוות של אזור כזה או אחר ועוד. במסגרת הבדיקה הגופנית ימושש הכירופרקט את חלקי הגוף הרלוונטיים. באמצעות המישוש ינסה לאתר אזורי גוף נפוחים, מעוותים או כואבים. בשלב הבא יבחן הכירופרקט את יכולות התנועה של החלק הפצוע ושל השרשרת הקינטית שלו. תיבחן יכולת התנועה האקטיבית ויכולת התנועה הפסיבית. עוד יערוך הכירופרקט בדיקות מיוחדות ובדיקות נירולוגיות.

   טיפול כירופרקטי

   מניפולציה של עמוד השדרה או כוונון של החוליות הוא כלי רב עוצמה הנתון בידיו האמונות של כירופרקט. באמצעות המגוון הרחב של טכניקות הכוונון יכול הכירופרקט לתקן את אופן עבודת החוליה ולשפר את טווחי התנועה שלה. חוליה המתפקדת טוב ונעה בטווחי תנועה תקינים מצמצמת את הסיכון לגירוי דלקתי וכאבי גב. במקרים של כאבי גב וגם כאשר הפציעות אינן ממוקדות בעמוד השדרה כוונון של החוליות מהווה כלי טיפולי כירופרקטי מרכזי.

   כמובן שמלבד כוונון החוליות עושה הכירופרקט שימוש נרחב בציוד חשמלי מתקדם שמטרתו האצה בהליך ההחלה כולל בין היתר לייזר רך ומכשיר גלי הלם, תרגילים כאלה ואחרים ועוד. כדי להאיץ את קצב ההחלמה יעניק הכירופרקט גם ייעוץ ארגונומי, ייעוץ לגבי היציבה, ייעוץ בנושא פעילות גופנית ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב