כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול
כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול

כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול – כאבים ושאר סימנים ותסמינים בחלק זה או אחר בין הברך לקרסול הם עניין שכיח ביותר. הגורם הוא ברוב המקרים עומסי יתר מפעולות חוזרניות כמו ריצה. קרוב ל70% מהרצים צפויים להיפצע כאשר מעל שליש מתוכם התלוננו על מיחושים בחלק התחתון של הגפה התחתונה מתחת לברך. התסמינים הללו יכולים להופיע ישירות על העצם (tibia) או מעל השרירים הפועלים משני הצדדים של העצם הזאת. הכינוי המקובל של תסמינים אלו – שין ספלינט – אינו מפורט או ברור מספיק. הרבה פעמים אנשים מקבלים אבחון זה ואינם יודעים מה בדיוק מקור הבעיה שלהם.

אז מה באמת מוגדר כשין ספלינט? בין המחלות וההפרעות השכיחות שמאובחנות באופן כוללני כשין ספלינט נכלול שברי מאמץ (Stress fracture), תסמונת המדור (Compartment syndrome) ותסמונת עומס פנימי של עצם השוק (Medial tibial stress syndrome). מה הם הגורמים להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק התחתון של הגפה התחתונה?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול – גורמים

כאבים בשוק נגרמים לרוב בגלל שימוש יתר או פציעה וגירוי דלקתי של העצם ו/או השרירים והגידים הפועלים סביבה. התסמינים הללו מתפתחים לרוב אצל ספורטאים מתחילים שלא בנו את היכולות הגופניות שלהם באופן הדרגתי מספיק, אצל ספורטאים החוזרים לפעילות שלהם לאחר פגרה ועושים יותר מידי ומהר מידי או אצל ספורטאים שמשנים משהו מהותי באימון שלהם כמו ריצה על משטח ריצה שונה. גורמים נוספים כוללים פציעות טראומטיות ונזקים מקומיים לרקמות כולל מתיחה או קרע חלקי או מלא בשריר התאומים והסוליה הממוקמים בחלק האחורי של השוק ועוד. תסמינים בחלק התחתון של הגפה עלולים להופיע גם בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי בגב התחתון ולחץ על שורש עצב מותני או בגלל לכידה פריפרית של עצב ברגל.

כאבים בשוק – גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בשוק כוללים ליקויים מבניים וביו מכניים בכף הרגל כולל כף רגל שטוחה הגורמת ליתר פרונציה (Overpronation) או קשת גבוהה הגורמת ליתר סופינציה (Over supination). שינויים אלה באופן עבודת כף הרגל גורמים ציר עומסים שונה על הרגל התחתונה וחושפים אותה לפציעות ותסמינים. גם נעלים שחוקות או לא מתאימות ו/או תמיכה שאינה מספקת בכפות רגליים מעלות את הסיכון להתפתחות מיחושים אלו. פעילות גופנית הכרוכה בפעילות חוזרים הכוללת ריצות ארוכות, קפיצות וספרינטים ועלייה מהירה מידי בעצימות האימונים הגופניים מעלים גם הם את הסיכון לפציעה בחלק הזה של הרגל. יש לעתים שגם נוקשות של השרירים בשוק ובכף הרגל עלולים להוות גורם סיכון.

סימנים ותסמינים

כאבים בשוק עלולים להופיע באופן חד או הדרגתי, להופיע בשעת מאמצים ולהיעלם במנוחה או להפך, להופיע במנוחה ולהשתפר בפעילות, יכולים להתפתח ברגל אחת (לרוב ברגל הדומיננטית) או בשתיהן. סימנים ותסמינים נלווים אפשריים משתנים בהתאם למקור הבעיה. כך למשל עם מקור התסמינים ברגל הוא לחץ על שורש עצב בגב התחתון סביר להניח שהחולה התלונן גם על שינויים תחושתיים ומוטוריים. סימנים ותסמינים שכיחים בין הברך לקרסול כוללים כמובן מיחושים ברגל, נפיחות ובליטות לאורך העצם, שטפי דם חיצוניים, פגיעה עורית, חולשת שרירים, שינויים תחושתיים ברגל, קושי בדריכה, קושי ללכת ועוד. חשוב לאבחן באופן מדויק את מקור הבעיה ולהבין את מנגנון היווצרותו כדי שאפשר יהיה לטפל בסימנים ובתסמינים באופן יעיל ולמנוע את שובם.

כאבים בשוק אבחון

אבחון של כאבים בשוק נועד לזהות את הרקמה שנפגעה, לאתר את מנגנון הפציעה ולאמוד את חומרת הנזק. המידע הזה במידה והושג בשלמותו יאפשרו טיפול יעיל שבו ניתן יהיה להחזיר את הרקמה הפצועה למצבה הקודם טרם פציעה. הליך האבחון של כאבים בשוק יכלול שלושה שלבים מרכזיים: היסטוריה בריאותית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נירולוגיות ולעתים ורק במידת הצורך גם בדיקות הדמיה ו/או בדיקות מעבדה.

היסטוריה בריאותית

השלב של ההיסטוריה הבריאותית של החולה נושא אופי של שאלות ותשובות. אנו נשאל את החולה על הכאבים בשוק כולל בין היתר מתי החלו, מה גרם להופעתם, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים, מה משפיע על הכאבים הללו בשוק ועוד. בשלב הזה גם נלמד על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי (פציעות, ניתוחים) של החולה ובכלל זה על הרקע הגנטי.  נברר על עיסוקיו של החולה ועל תחביביו ונעריך האם יש קשר בינם לבין התלונה על כאבים בשוק. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על גופו של החולה ובעיקר על הגפה התחתונה במצבים דינמיים וסטטיים שונים. לאחר מכן נמשש את הרגל על חלקיה השונים ועל יתר חלקי הגוף הקשורים בקשר קינמטי. נתמקד כמובן  בקרסול ובשוק וננסה לזהות מוקדים של כאב, נפיחות או חוסר סימטריה. נערוך בדיקת יכולת תנועה פסיבית ואקטיבית של הגפה התחתונה ושל יתר חלקי הגוף הקשורים לגפה בקשר קינמטי ובעיקר של האגן ועמוד השדרה המותני. עוד נערוך בשלב הזה בדיקות מיוחדות ובדיקות נירולוגיות.

בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה

במידת הצורך וכאשר יש לנו ספק לגבי האבחון של הבעיה ניעזר בבדיקות מעבדה ובבדיקות הדמיה.

טיפול

כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול
כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול

במקרה של כאב קל באחת או בשתי השוקיים ניתן להתחיל עם טיפול עצמי. ראשית חכמה יש לנוח מפעילות שמחמירה את התסמינים. במצב שבו זה אפשרי מומלץ לבחור בפעילות חלופית ורכה יותר על עצמות הגפה התחתונה כגון רכיבה על אופניים ושחייה. אמצעים נוספים כוללים קומפרסים של חום, תמיכה, עיסוי עדין, מתיחות עדינות של שריר התאומים ושל גיד אכילס ועוד. במידה והמיחושים אינם חולפים או אפילו מחמירים או במידה ומלבד המיחושים אתם סובלים מסימנים ותסמינים נלווים אחרים מומלץ לקבל עזרה מקצועית.

לאחר שאבחן את מהות הנזק כירופרקט יוכל להתמודד עם הסימנים והתסמינים תוך שימוש באמצי עזר לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה על הכשירות הגופנית של הגפה התחתונה והרקמות הפועלות ומרכיבות אותה. מלבד הטיפול ינחה הכירופרקט את החולה בכול הנוגע לנעליים מתאימות ותמיכה מתאימה, פעילות גופנית מותאמת (הימנעו מריצה בעלייה, הימנעו מריצה על משטחים קשיחים, שינוי כיוון בריצה כדי לפזר עומסים, מתיחות עדינות ועוד) ועוד. כאשר הטיפול השמרני כושל יש לשקול אפשרות לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

כאבים בשוק שיקום

שיקום יסודי של השוק יאפשר חזרה לפעילות גופנית מלאה. מדובר בתהליך שעלול להימשך כחודשיים שלושה ולעתים אף יותר אך אסור לדלג מעליו. תהליך השיקום יכלול מעבר הדרגתי מפעילות גופנית פסיבית במרפאה ועד לפעילות אקטיבית מול התנגדות. מהלך השיקום נמשיך תחילה עם פעילות חלופית כמו שחייה ורכיבה על אופניים ונעבור בהדרגה לפעילות גופנית נושאת משקל. את העצימות של הפעילות הזאת נעלה באופן הדרגתי  לא יותר מ10% כול 10 ימים. ישנם טענות שלא הוכחו ששינוי סגנון ריצה לנחיתה על הכריות ולא על העקבים עשוי להפחית את העומסים מעל הגפה התחתונה ובכך לאפשר ריפוי מהיר ומניעת כאבים בשוק או פציעות אחרות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • הכאב מהירך או מהגב

  הכאב מהירך או מהגב? שאלה זאת צריך לשאול כול קלינאי שבפניו ניצב חולה המתלונן על כאבים בגב התחתון ובאגן. בלי…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן