כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול

כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול – כאבים ושאר סימנים ותסמינים בחלק זה או אחר בין הברך לקרסול הם עניין שכיח ביותר. הגורם הוא ברוב המקרים עומסי יתר מפעולות חוזרניות כמו ריצה. קרוב ל70% מהרצים צפויים להיפצע כאשר מעל שליש מתוכם התלוננו על מיחושים בחלק התחתון של הגפה התחתונה מתחת לברך. התסמינים הללו יכולים להופיע ישירות על עצם השוק (tibia), משני צדי עצם השוק על השרירים הפועלים במיקום אנטומי זה או מאחור. במקרים רבים האבחון שמקבלים החולים הסובלים מתסמינים בשוק – שין ספלינט – אינו מפורט או ברור מספיק.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ריבוי הגורמים האפשריים לכאבים בשוק מחייב אבחון מדויק יותר אחרת החולה עלול לא לקבל את הטיפול המיטבי. בין המחלות וההפרעות הבריאותיות השכיחות שעלולות לגרום בין היתר נכלול שברי מאמץ (Stress fracture), תסמונת המדור (Compartment syndrome) ותסמונת עומס פנימי של עצם השוק (Medial tibial stress syndrome), קרע בשריר התאומים ועוד. כאן במאמר הנוכחי אתייחס לגורמים האפשריים להתפתחות כאבים בשוק, וכמובן אבחון וטיפול בהפרעה בריאותית שכיחה זאת.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול – גורמים

  כאבים בשוק נגרמים לרוב בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות בשוק. מנגנון הפגיעה הוא לרוב עומסי יתר חוזרניים ונזק מצטבר או פציעה טראומטית המובילים להתפתחות דלקת ברקמה מקומית: עצם, שרירים, גידים ורקמות אחרות הפועלות באזור אנטומי זה. התסמינים הללו שכיחים במיוחד אצל ספורטאים מתחילים שלא בנו את היכולות הגופניות שלהם באופן הדרגתי מספיק, אצל ספורטאים החוזרים לפעילות שלהם לאחר פגרה ועושים יותר מידי ומהר מידי או אצל ספורטאים שמשנים משהו מהותי באימון שלהם כמו ריצה על משטח ריצה שונה. גורמים נוספים כוללים פציעות טראומטיות ונזקים מקומיים לרקמות כולל מתיחה או קרע חלקי או מלא בשריר התאומים והסוליה הממוקמים בחלק האחורי של השוק ועוד. תסמינים בחלק התחתון של הגפה עלולים להופיע גם בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי בגב התחתון ולחץ על שורש עצב מותני או בגלל לכידה פריפרית של עצב ברגל.

  כאבים בשוק – גורמי סיכון

  גורמי סיכון להתפתחות כאבים בשוק כוללים גורמים שאינם תלויים באדם וגם כאלה שניתנים לשליטתו. בין הגורמים שאין לנו שליטה עליהם נכלול גיל. ככול שאנו מתבגרים הרקמות בגוף עוברות תהליכי ניוון ויכולתן להתמודד עם עומסים פוחתת. התוצאה היא יותר פציעות. גורמים נוספים שאין לנו שליטה עליהם כוללים ליקויים מבניים וביו מכניים בכף הרגל בברכיים ועוד. דוגמאות לכך כוללות כף רגל שטוחה הגורמת ליתר פרונציה (Over pronation), קשת גבוהה הגורמת ליתר סופינציה (Over supination), ברכי O או ברכי X.

  שינויים אלה באופן עבודת הגפה התחתונה גורמים ציר עומסים שונה וחושפים אותה לפציעות ותסמינים. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בשוק שיש לנו שליטה עליהם נכלול נעלים שחוקות או לא מתאימות שאינן מעניקות תמיכה טובה לכפות רגליים מעלות את הסיכון להתפתחות פציעות בשוק. גורמי סיכון נוספים שיש לנו שליטה עליהם כוללים את ענף הספורט שאנו בוחרים לעסוק בו. פעילות גופנית הכרוכה בפעילות חוזרים הכוללת ריצות ארוכות, קפיצות וספרינטים ועלייה מהירה מידי בעצימות האימונים הגופניים מעלים את הסיכון לפציעה בחלק הזה של הרגל. יש לעתים שגם נוקשות של השרירים בשוק ובכף הרגל עלולים להוות גורם סיכון.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סימנים ותסמינים

   כאבים בשוק עלולים להופיע באופן חד או הדרגתי, להופיע בשעת מאמצים ולהיעלם במנוחה או להפך, להופיע במנוחה ולהשתפר בפעילות, יכולים להתפתח ברגל אחת (לרוב ברגל הדומיננטית) או בשתיהן. סימנים ותסמינים נלווים אפשריים משתנים בהתאם למקור הבעיה. כך למשל עם מקור התסמינים ברגל הוא לחץ על שורש עצב בגב התחתון סביר להניח שהחולה התלונן גם על שינויים תחושתיים ומוטוריים. סימנים ותסמינים שכיחים בין הברך לקרסול כוללים כמובן מיחושים ברגל, נפיחות ובליטות לאורך העצם, שטפי דם חיצוניים, פגיעה עורית, חולשת שרירים, שינויים תחושתיים ברגל, קושי בדריכה, קושי ללכת ועוד. חשוב לאבחן באופן מדויק את מקור הבעיה ולהבין את מנגנון היווצרותו כדי שאפשר יהיה לטפל בסימנים ובתסמינים באופן יעיל ולמנוע את שובם.

   כאבים בשוק אבחון

   אבחון של כאבים בשוק נועד לזהות את הרקמה שנפגעה, לאתר את מנגנון הפציעה ולאמוד את חומרת הנזק. המידע הזה במידה והושג בשלמותו יאפשרו טיפול יעיל שבו ניתן יהיה להחזיר את הרקמה הפצועה למצבה הקודם טרם פציעה. הליך האבחון של כאבים בשוק יכלול שלושה שלבים מרכזיים: היסטוריה בריאותית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נירולוגיות ולעתים ורק במידת הצורך גם בדיקות הדמיה ו/או בדיקות מעבדה.

   היסטוריה בריאותית

   השלב של ההיסטוריה הבריאותית של החולה נושא אופי של שאלות ותשובות. אנו נשאל את החולה על הכאבים בשוק כולל בין היתר מתי החלו, מה גרם להופעתם, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים, מה משפיע על הכאבים הללו בשוק ועוד. בשלב הזה גם נלמד על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי (פציעות, ניתוחים) של החולה ובכלל זה על הרקע הגנטי.  נברר על עיסוקיו של החולה ועל תחביביו ונעריך האם יש קשר בינם לבין התלונה על כאבים בשוק. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית.

   בדיקה גופנית

   הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על גופו של החולה ובעיקר על הגפה התחתונה במצבים דינמיים וסטטיים שונים. לאחר מכן נמשש את הרגל על חלקיה השונים ועל יתר חלקי הגוף הקשורים בקשר קינמטי. נתמקד כמובן  בקרסול ובשוק וננסה לזהות מוקדים של כאב, נפיחות או חוסר סימטריה. נערוך בדיקת יכולת תנועה פסיבית ואקטיבית של הגפה התחתונה ושל יתר חלקי הגוף הקשורים לגפה בקשר קינמטי ובעיקר של האגן ועמוד השדרה המותני. עוד נערוך בשלב הזה בדיקות מיוחדות ובדיקות נירולוגיות.

   בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה

   במידת הצורך וכאשר יש לנו ספק לגבי האבחון של הבעיה ניעזר בבדיקות מעבדה ובבדיקות הדמיה.

   טיפול

   כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול
   כאבים בשוק: גורמים אבחון וטיפול

   במקרה של כאב קל באחת או בשתי השוקיים ניתן להתחיל עם טיפול עצמי. ראשית חכמה יש לנוח מפעילות שמחמירה את התסמינים. במצב שבו זה אפשרי מומלץ לבחור בפעילות חלופית ורכה יותר על עצמות הגפה התחתונה כגון רכיבה על אופניים ושחייה. אמצעים נוספים כוללים קומפרסים של חום, תמיכה, עיסוי עדין, מתיחות עדינות של שריר התאומים ושל גיד אכילס ועוד. במידה והמיחושים אינם חולפים או אפילו מחמירים או במידה ומלבד המיחושים אתם סובלים מסימנים ותסמינים נלווים אחרים מומלץ לקבל עזרה מקצועית.

   לאחר שאבחן את מהות הנזק כירופרקט יוכל להתמודד עם הסימנים והתסמינים תוך שימוש באמצי עזר לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה על הכשירות הגופנית של הגפה התחתונה והרקמות הפועלות ומרכיבות אותה. מלבד הטיפול ינחה הכירופרקט את החולה בכול הנוגע לנעליים מתאימות ותמיכה מתאימה, פעילות גופנית מותאמת (הימנעו מריצה בעלייה, הימנעו מריצה על משטחים קשיחים, שינוי כיוון בריצה כדי לפזר עומסים, מתיחות עדינות ועוד) ועוד. כאשר הטיפול השמרני כושל יש לשקול אפשרות לטיפול תרופתי ו/או כירורגי.

   כאבים בשוק שיקום

   שיקום יסודי של השוק יאפשר חזרה לפעילות גופנית מלאה. מדובר בתהליך שעלול להימשך כחודשיים שלושה ולעתים אף יותר אך אסור לדלג מעליו. תהליך השיקום יכלול מעבר הדרגתי מפעילות גופנית פסיבית במרפאה ועד לפעילות אקטיבית מול התנגדות. מהלך השיקום נמשיך תחילה עם פעילות חלופית כמו שחייה ורכיבה על אופניים ונעבור בהדרגה לפעילות גופנית נושאת משקל. את העצימות של הפעילות הזאת נעלה באופן הדרגתי  לא יותר מ10% כול 10 ימים. ישנם טענות שלא הוכחו ששינוי סגנון ריצה לנחיתה על הכריות ולא על העקבים עשוי להפחית את העומסים מעל הגפה התחתונה ובכך לאפשר ריפוי מהיר ומניעת כאבים בשוק או פציעות אחרות.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,