נעלי ריצה עלולות להזיק

נעלי ריצה עלולות להזיק

נעלי ריצה עלולות להזיק כך קובעים החוקרים המצוטטים כאן. האם יתכן שנעלי ריצה משוכללות גורמות יותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרובם המכריע של העוסקים בו נפצעים. רמת הסיכון להיפצע אינה פוחתת וזאת למרות ההשתכללות הבלתי פוסקת של נעלי הריצה. אז איך למנוע כאב בגלל ריצה? המחקר הנוכחי מצא שנעל ריצה משנה את המנגנון הקפיצי הטבעי של כף הרגל. האם כדאי להתייחס גם לכך.

ריצה הפכה לספורט פופולארי ביותר ממגוון סיבות כולל ניסיון להפחית במשקל, שמירה על כושר ו/או שמירה על איזון נפשי. הפופולאריות האדירה של הריצה גרמה ליצרניות נעלי ספורט לפתח דגמים ייחודיים לרצים. כול שני וחמישי יוצא לאוויר העולם דגם חדש של נעל ריצה, עם תמיכות, עם חיישנים, עם בולמים משוכללים, עם סולייה סופגת, קפיצים ושאר אביזרים. האם נעליים משוכללות אלה גרמו לצניחה בשיעור הנפצעים מריצה? התשובה היא לא. יותר ויותר רצים נפצעים בגלל ריצה.  בין הפציעות השכיחות הנגרמות בגלל ריצה נמנה:

נעלי ריצה עלולות להזיק – רקע

נעלי ריצה גורמות יותר נזק מתועלת
נעלי ריצה גורמות יותר נזק מתועלת

הפציעות הנגרמות מריצה הגיעו לממדי מגפה. הנעליים המשוכללות הללו שהיו אמורים לגרום לנו לרוץ כמו שדים תוך הגנה הרמטית על כפות הרגליים אינן מצליחות במשימתן. על פי מחקרים שונים עד 79% מכלל הרצים נפצעים. המשמעות של הנתונים הללו היא שכמעט כול מי שרץ פצוע, נפצע, או היפצע בעתיד. חלק מהחוקרים החלו לתהות אם נעליי הריצה מהוות חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון לבעיית הפציעות.

הקשת האורכית בכף הרגל (Longitudinal arch) והשרירים הפועלים על הרגליים במהלך הריצה יוצרים מנגנון קפיצי טבעי המאפשר ריצה יעילה, חיסכון באנרגיה ומניעת פציעות. תפקוד תקין של כפות הרגליים מאפשר לכן לרוץ מרחק גדול יותר, תוך צריכה קלורית נמוכה יותר ועם רמת סיכון נמוכה להיפצע. החוקרים במחקר שלפנינו בדקו מה קורה עם המנגנון הקפיצי הזה תוך כדי ריצה עם נעלי ריצה או בלעדיהם.

המחקר

החוקרים חיברו אלקטרודות לשרירי הרגליים של 16 מתנדבים בריאים שרצים באופן קבוע. מטרת האלקטרודות הייתה לזהות את פעילות השרירים ברגלים. המתנדבים התבקשו לרוץ מספר פעמים על מסוע חשמלי:

  • בחלק מהריצות הם נעלו נעלי ריצה
  • ובחלק אחר רצו יחפים, ללא נעלי ריצה

החוקרים גם עקבו אחר פעולת הרגליים של הרצים באמצעות מצלמות. בסך הכול נאספו נתונים עלף

  • הקינטיקה של הגוף (אנרגיה קינטית או אנרגיית תנועה)
  • על הקינמטיקה של הגוף (מהלך התנועה וחיזוי המשך התנועה של הגוף)
  • ורישומים חשמליים של השרירים (EMG) ברגליים

ממצאי המחקר

ריצה עם נעלי ריצה משבשת במהלך הריצה במנגנון הקפיצי הטבעי של כפות הרגליים. ריצה עם נעלי ריצה מפחיתה ב 25% את הלחץ המופעל על הקשת האורכית בכפות הרגליים ובשל כך מפחיתה גם את הרתע (Recoil). עוד התברר לחוקרים שהגוף פיצה (Compensate) על שינויים אלו על ידי הפעלה של שרירים אחרים ברגליים. הרצים עשו שימוש אינטנסיבי יותר (70%- 60%) בשריר פושט האצבעות הקצר ( Flexor digitorum brevis), שימוש אינטנסיבי יותר (+70%) בשריר מצדיד הבוהן (Musculus abductor hallucis).

מסקנות המחקר

החוקרים במקרה הזה לא הגיעו למסקנה חד משמעית המחייבת המלצה לרוץ יחף. מאידך ממליצים החוקרים להמשיך לחקור את הנושא כדי שאפשר יהיה להגיע למסקנות חד משמעיות בכול הנוגע לריצה עם נעלי ריצה.

הערה

חשוב לציין שבשנים האחרונות נחקר רבות הנושא הזה של ריצה, נעלי ריצה וסגנון ריצה. ניתן לסכם את מסקנות המחקרים הללו באופן הבא. אין יתרון לסוג מסוים של נעלי ריצה ואין גם יתרון לסגנון ריצה מסוים. אם אתם נוחתים על העקב ולא כואב לכם אל תשנו. כדאי לבצע שינוי בסגנון הריצה רק עם הסגנון הקודם גרם לכם לפציעות. הדברים נכונים גם לגבי נעלי ריצה. החליפו את סוג הנעל (מינימלית, משוכללת וכיוצא בזה) רק עם הסוג הקודם פצע אתכם.

Journal of the Royal Society, 15 June 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מה לאכול לפני אימון ולאחריו

מה לאכול לפני אימון ולאחריו

מה לאכול לפני אימון ולאחריו? את השאלה הזאת שואלים רבים וטובים. תזונה מאוזנת חשובה במיוחד לאנשים שעוסקים בספורט. תזונה לקויה היא אחד הגורמים המשמעותיים לפגיעה ביכולות ובהתפתחות פציעות ספורט ואילו תזונה מאוזנת תשפר ביצועים. 

נוגד פרכוסים לא יעיל לכאב גב

כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה

נוגד פרכוסים לא יעיל לכאב גב תחתון! כאבי גב תחתון מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים ולנכות. מדובר בתופעה שהיא לא פחות ממגפה. המחקר הנוכחי מצא שתרופות נוגדי פרכוסים לא מועילים לטיפול בכאבים בגב התחתון ובהקרנות כאב לגפיים.

כאבי גב עליון כיצד למנוע אותם

כאבי גב עליון כיצד למנוע אותם

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

קרע לברום בכתף אבחון וטיפול

קרע לברום בכתף אבחון וטיפול

קרע לברום בכתף? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את החמרת הקרע וצורך עתידי בפתרון כירורגי. הלברום במפרק הזה היא רקמה סחוסית התומכת בראש עצם הזרוע בשקע הגלנואידי. הגורם לקרע יכול להיות טראומה או עומס יתר על המפרק בגלל מאמצים חוזרניים.