חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי
יותר חלבון מהחי למניעת שבץ

חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! החשיבות של התזונה בכל הנוגע לבריאות שלנו ידועה. אלא שאין מרשם תזונתי אחד מוסכם שאיליו צריך להיצמד כדי ליהנות מבריאות טובה. ישנם אין סוף סוגי דיאטות ובניהם מככבים אוכלי הבשר, הטבעוניים והצמחוניים. המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת. מחקרים מכול צד משמשים תחמושת במאבק להוכחת הצדק של כול אחד מהצדדים וחשוב יותר הוכחת אי הצדק של הקבוצה היריבה.

סלט או סטייק? קינואה או כבד אווז? במחקר שלפנינו אוכלי הבשר זוכים לרוח גבית בכול הנוגע לויכוח שלהם עם צמחונים. אכילת חלבון מהחי ובעיקר חלבון שמקור בדגים מפחיתה את הסיכוי ללקות בשבץ ב- 26% בעוד שאנשים שניזונים מחלבון מהצומח מפחיתים את הסיכון ללקות בשבץ ב- 12% בלבד. המלצת החוקרים: שלבו חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןחלבון מהחי למניעת שבץ מוחי – רקע

ההשפעה שיש לסוגי מזון שונים על בריאות המוח ובכלל זה על היכולת הקוגניטיבית, על התבגרותנו, על מצב הרוח שלנו ועל ההתנהגות שלנו ידועה. לצורך תפקודו נזקק המוח לכמות גדולה יותר של קלוריות מכול איבר אחר בגוף. כך למשל 87% מהאנרגיה של התינוקות וכ- 40-50% מהאנרגיה של ילדים בני 6-12 מופנים למוח. לסוג המזון והרכביו השונים ישנה השפעה משתנה על המוח ובריאותו. עם זאת ישנו ויכוח ער לגבי מהם סוגי בהמזון שעלינו לאכול כדי לשמר ואף לשפר את הבריאות שלנו. חלק מהחוקרים מצדד במזנות מהצומח בלבד ואילו אחרים טוענים שיש לשלב מזון מהצומח עם מזון מהחי. בין המזונות שמומלץ לנו לאכול כדי לאפשר התפתחות ובריאות תקינה של המוח נמנה כפי שהמחקר הנוכחי מציין את הדגים ובעיקר את דגים שמנים כמו סלומון העשירים באומגה 3.

רובו של המוח מורכב משומן ואומגה 3 מהווה כמחצית מהשומן הזה. אומגה 3 משמשת במוח לבנייה של תאי עצב חשובים ללימוד ולזיכרון, מונעת התדרדרות קוגניטיבית, ועוד. חוסר באומגה 3 מוביל לפגיעה ביכלות הללו ומעלה את הסיכון לדיכאונות. קפאין, שוקולד כהה ותה הם מזונות נוספים בעלי השפעה על המוח. הם מעלים את רמת הערנות, משפרים את מצב הרוח ומפחיתים את הסיכון ללקות בשיטיון. מזונות נוספים בעלי תכונות נוגדות חימצון וריכוז של וויטמינים ומינרלים כאלה ואחרים כוללים פירות יעיר, ברוקולי, זרעי דלעת, אגוזים, פרי הדר, ביצים ועוד.

המחקר

חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי
חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי

המחקר מסוג מטא אנליזה שמטרתו להשוות תוצאות שהושגו במחקרים שונים שעוסקים באותו נושא ולצרפם לתוצאה אחת. במקרה הזה נבדק היחס שבין צריכת חלבון לבין הסיכון לחלות בשבץ מוחי. לצורך המחקר החוקרים בררו ואספו מחקרים אחרים בנושא שעמדו בסטנדרטים הנדרשים ולמדו את המסקנות שלהם.

תוצאות המחקר

מסקנות החוקרים התבססו על 7 מחקרים שבדקו 254,489 משתתפים לאורך 14 שנים. המשתתפים שאכלו את כמות החלבון הגבוה ביותר נמצאו בסיכון קטן ב20 ללקות בשבץ מוחי לעומת המשתתפים במחקר שאכלו פחות חלבון. התוצאות הללו לקחו בחשבון את גורמי הסיכון האחרים להתפתחות שבץ מוחי כולל עישון, כולסטרול גבוה ועוד. אכילה נוספת של 20 גרם חלבון ביום בעיקר מדגים הפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ב26%. ההפחתה בסיכון לשבץ מוחי הייתה קטנה יותר משמעותית בקרב אנשים שניזונו מחלבון מהצומח.

מסקנות החוקרים

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! חלבון מפחית את לחץ הדם, יתכן וזה מסביר את ההפחתה הניצפת כאן בסיכון לשבץ מוחי. עם כול אדם בעולם היה ניזון ממספיק חלבון כול יום היינו עדים לפחות 1.4 מיליון מקרי מוות של בני אדם כול שנה ולמליוני בני אדם נוספים הנותרים נכים בגלל שבץ מוחי ברחבי העולם.

Neurology, 06/2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי

  פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי! לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים גופניים ונפשיים רבים. על פי המחקר הנוכחי אדם מבוגר שמקפיד לבצע…

 • עבודה קשה גורמת שבץ ומחלות לב

  עבודה קשה? שבץ מוחי ומחלות לב ממתינות לכם מעבר לפינה. ובכן, מתברר על פי מחקרים רבים כולל המחקר הנוכחי שיש קשר…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

  שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • ללעוס יותר כדי לאכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים…

 • המשיכו ללמוד כדי למנוע שיטיון

  למידה למניעת שיטיון היא אחת הדרכים היעילות להתמודד עם חולי אכזרי זה. דמנציה, שיטיון או בשמה העכשוי קהיון היא מחלה…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • לחיים ארוכים שבו פחות ונועו יותר

  שבו פחות, נועו יותר! זה העיקרון שצריך להנחות אותנו. הנזקים מישיבה ובעיקר מישיבה לא נכונה ו/או ישיבה ממושכת כוללים כאבי…