כירופרקטיקה לקט עובדות
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה לקט עובדות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כירופרקטיקה – לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם וייתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

הטיפול בבעיות גב באופן כללי וכאבי גב תחתון בפרט הפכו עם השנים להיות מזוהים עם כירופרקטיקה. ואכן חלק ניכר מזמנו של המקצוען בתחום הזה מתמקד בפתרון בעיות עמוד שדרה ובכלל זה טיפול ושיקום בלט דיסק, פריצת דיסק, כאבי צוואר כאבים באגן ועוד. אך אין לשכוח את התופעות האחרות המטופלות ביעילות גם הן כולל בין היתר כאבים ראש, כאבי לסתות, סחרחורות, כאבי ברכיים, כאבים בכפות רגליים, כאבים בכתף ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכירופרקטיקה לקט עובדות – רקע

כירופרקטיקה לקט עובדות
כירופרקטיקה לקט עובדות

במהלך מאה השנים האחרונות הפכו הכירופרקטים מבעלי מקצוע אקזוטי וחריג למקצוע רפואי ראשוני אשר מהלך ההכשרה שלו דומה ואף עולה במספר נושאים (תזונה, לימוד מערכות שריר ושלד ועוד) על זו של הרפואה הרגילה. נכון להיום מוכר המקצוע הזה כתחום המטפל בהצלחה גדולה יחסית במגוון בעיות בריאותיות הנגרמות בגלל ליקויים כאלה ואחרים במערכות שריר ושלד ובמערכת העצבים.

כירופרקט מוכשר לטפל במגוון בעיות בעמוד השדרה כולל בין היתר בכאבי גב תחתון, כאבי צוואר וכאבי גב עליון אך גם בבעיות הנוצרות ומתפתחות בגפיים כולל קרע במיניסקוס בברך, קרע רצועה בברך, דלקת גידים בכתף, כאבי ראש, תסמונת מפרק הלסת, דורבן בכף הרגל, דלקת בגיד אכילס ועוד. הכירופרקט שהוא בעל תואר דוקטור יחל את עבודת הריפוי והשיקום רק לאחר שלמד את ההיסטוריה הרפואית של החולה, בדק את החולה ואבחן את מקור תלונותיו.

כירופרקטיקה לקט עובדות שעוסקות במקצוע הזה

 • מדובר במקצוע רפואי ראשוני הגדל בארצות הברית בקצב המהיר ביותר
 • ההכשרה של הכירופרקטים כוללת בממוצע 4,200 שעות ומקבילה באורכה ובהיקפה לזו של הרופאים
 • הטיפול הכירופרקטי מכוסה על ידי חלקם הגדול של חברות הביטוח בארצות הברית
 • הגילוי המחודש של המקצוע הזה התרחש לפני מעל 100 שנים.
 • מדובר במקצוע המספק שירות בריאות ראשוני (אבחון, טיפול, שיקום או הפנייה)
 • הכירופרקט מתמחה בטיפול לא רק בעמוד השדרה אלא גם ביתר חלקי מערכת עצב שריר ושלד
 • הכירופרקטים מועסקים בכל קופות החולים ובתי החולים.
 • עבודתו של הכירופרקט מתבססת על עקרונות מדעיים מודרניים
 • מעל 77,000 כירופרקטים עובדים בארצות הברית, 10,000 ביפן, 5,000 בקנדה, 2,500 באוסטרליה, בבריטניה 1,000 וכמה מאות כירופרקטים בבלגיה, דנמרק, צרפת, איטליה, נורווגיה, שבדיה, שווייץ, ניו-זילנד, הולנד ודרום אפריקה. בישראל פועלים כ- 100 כירופרקטים.
 • הכירופרקטים מקובלים כיום כבעלי מקצוע בריאותי מקובל על ידי הציבור ועל ידי מספר גדל של רופאים (ארגון מגנה-1993).
 • הכירופרקטיקה היא מרכיב גדל והולך בשירות הרפואי ונפוץ מאוד בקרב מהאוכלוסייה (בית ספר לרפואה- ריצ’מונד וירג’יניה).94% מכל המניפולציות בעמוד השדרה נעשים על ידי כירופרקטים (ארגון ראנד).

לקט עובדות על החולים שאנו מטפלים בהם

 • כירופרקטים מבצעים כל שנה בארצות הברית כ 35 מיליון טיפולים ובישראל כ- 200,000 טיפולים.
 • כ30% מהאוכלוסייה האמריקאית מעל גיל 18 טופלה על ידי כירופרקטים (ארגון גאלופ- 1991).
 • 58% מהנעזרים בשירותיו של כירופרקט במסגרת הביטוח הרפואי מגדירים זאת כעזרה קריטית עבורם (ארגון גאלופ- 1991).
 • מחקרים שנערכו על ידי מדינות בארצות הברית וברחבי העולם נמצא שטיפול על ידי כירופרקטים יכול לחסוך בין 45%-55% מעלויות לעומת הטיפול על ידי הרפואה. ראה יעילות ובטיחות הטיפול
 • בקרב כל 10 מטופלים על ידי כירופרקט 9 חשו שהטיפול יעיל והצהירו על כוונתם לחזור במידה והכאב ישוב (ארגון גאלופ 1991).
 • המטופלים על ידי כירופרקט היו פי 3 יותר מרוצים בהשוואה לטיפול אותו קבלו מרופאי המשפחה (הירחון המערבי לרפואה-1989).

כירופרקטיקה לקט עובדות על הגב האנושי

 • כאבי גב תחתון מהווים את הגורם השכיח ביותר לנכויות ומגבלות תפקודיות של אנשים מתחת לגיל 45.
 • בעיות גב מהוות את אחד הגורמים הנפוצים ביותר לשחרור משירות צבאי.
 • האם ידעתם? בבוקר, לאחר שנת לילה אנו גבוהים יותר ב2-3 סנטימטרים. תופעה זו מתרחשת בגין אגירה חוזרת של הנוזלים בתוך הדיסקים הבין חולייתיים אותם איבדנו במשך היום.
 • האם ידעתם? אנו מאבדים גובה עם השנים. היחס בין עובי הדיסקים בין חוליות עמוד השדרה לעובי החוליות משתנה וגורם לנו להיות נמוכים יותר ככל שאנו מתבגרים. אצל תינוק עובי הדיסק זהה לעובי החוליה ובגיל 60 הדיסק מהווה רק רבע מעובי החוליה.

לקט עובדות על העלויות של בעיות גב בעולם המערבי

 • בעיות גב מהווים את הגורם הנפוץ ביותר לאובדן ימי עבודה, אשפוזים ואובדן הכנסות בעולם המערבי.
 • בעולם המערבי 85% מהאנשים יהיו מוגבלים פיזית בזמן כלשהו במהלך חייהם בגין כאבי גב (עמוד שדרה 12(3):264-268).
 • עלויות בגין כאבי גב תחתון בארצות הברית במהלך 1992 הוערכו בכ- 60 ביליוני דולרים אמריקאים (דוח מנגה-1993).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כירופרקטיקה, עקרונות יסוד

  כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה…

 • כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?

  כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

 • כירופרקטים וכירופרקטיקה

  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים - האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים? בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה ואולי בגלל זה כירופרקטיקה…

 • כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

  כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום…

 • כירופרקט או אורתופד

  כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם.…

 • כירופרקטיקה שאלות ותשובות

  כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

 • במה מטפל כירופרקט

  במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן