הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית ובכלל זה על הליכה על הבריאות שלנו. האם ההשפעות המטיבות של ההליכה חלות גם כאשר מפרקים נושאי משקל כמו ברכיים, מפרקי ירך ועמוד השדרה חולים בדלקת פרקים ניוונית? שנים רבות טענו "מומחים לבריאות" שהליכה כאשר אתם סובלים מדלקת בפרקים ניוונית בברכיים עלולה להחמיר את שחיקת הסחוסים ולהחמיר את המצב.

מתברר שלא זו בלבד שהליכה אינה גורמת לשחיקת סחוסים בברכיים היא משפרת אותם. הליכה היא הפעילות הגופנית הטבעית ביותר שלנו. ללכת מידי יום 30 עד 60 דקות מהווה מזור להרבה חוליים כולל:

 • שמירה על משקל גוף תקין
 • שיפור של הכושר הגופני
 • שמירה על בריאות הלב
 • שיפור ושמירה של צפיפות העצם
 • שמירה ושיפור של מערכת שיווי המשקל
 • שיפור מצב הרוח

וכפי שמציע המחקר הנוכחי גם מועילה לדלקת הפרקים הניוונית שלכם. הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית היא שיטה שעובדת. הקפידו ללכת מידי יום.

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית – רקע

דלקת מפרקים ניוונית (OA) היא הפרעת המפרקים הנפוצה ביותר בעולם. בארצות הברית דלקת פרקים סימפטומטית בברך מופיעה אצל:

 • 10% גברים ו -13% אצל נשים בגילאי 60 ומעלה

מספר האנשים שנפגעים מדלקת פרקים ניוונית סימפטומטית צפוי לגדול עקב הזדקנות האוכלוסייה ומגפת ההשמנה. לדלקת פרקים ניוונית יש אטיולוגיה שהיא רב גורמית. הפרעה זאת יכולה להיחשב כתוצר של יחסי גומלין בין גורמים מערכתיים ומקומיים. בין יתר הגורמים הממלאים תפקיד בהתפתחות דלקת פרקים ניוונית, במיוחד במפרקים נושאי המשקל, נציין:

זקנה, מין נשי, עודף משקל והשמנת יתר, פגיעה בברך, שימוש חוזר ונשנה במפרקים, צפיפות עצם, חולשת שרירים, רפיון מפרקים ועוד. התייחסות ושינוי של גורמים אלה עשוי להפחית את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית ולמנוע כאב ונכות עתידית.

כאב הוא סימפטום מרכזי של דלקת פרקים ניוונית. הכאב הוא גם זה הדוחף להחלטה לפנות לטיפול רפואי והוא מקדים חשוב לנכות. מגבלות תנועה הן תסמין נוסף שנלווה לדלקת פרקים ניוונית. מוגבלות זאת נובעת מהשכיחות הגבוהה של מחלה במפרקים נושאי משקל כמו הברך והירך. דלקת פרקים ניוונית גורמת לעיתים לקשיי טיפוס במדרגות ובהליכה מכל מחלה אחרת.

דלקת פרקים ניוונית היא גם הסיבה הנפוצה ביותר להחלפת מפרק ירך מלאה והחלפת ברך כוללת. העלייה המהירה בשכיחות מחלת הפרקים הזאת מצביעה על כך שתהיה לה השפעה גוברת על שירותי הבריאות ומערכות הבריאות הציבוריות בעתיד. כיצד מתמודדים עם המחלה הזאת? האם הליכה טובה לדלקת פרקים ניוונית?

 הליכה כטיפול בדלקת פרקים ניוונית

לאנשים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית הליכה היא תרופה. ההליכה היא פשוטה, בריאה וכמעט כול אחד יכול ללכת. כמה זמן ללכת? באיזו מהירות ללכת? באיזו תדירות ללכת? ובכן התשובה הפשוטה היא כמה שאפשר וכמה שיותר. אם אתם לא גורמים לנזקים וכאבים לכו כל יום למשך שעה במהירות גבוהה. אבל גם הליכה מועטה יותר ובמהירות מופחתת יותר ובתדירות פחותה יועילו לבריאות שלכם.

מחקר שפורסם ב -1 באפריל 2019, בכתב העת American Journal of Preventive Medicine מצא שגם פעילות מועטה יכולה לעשות הבדל גדול כשמדובר בניהול דלקת מפרקים ניוונית. חוקרים גילו כי הליכה מהירה במשך שעה אחת בשבוע בלבד יכולה לעשות השפעה עצומה כשמדובר בשמירה על עצמאות ודחיית נכות עבור אנשים עם כאבי דלקת פרקים.

ד"ר דורותי דאנלופ המחברת הראשית של המחקר ופרופסור לרפואה מונעת בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת נורת'ווסטרן פיינברג בשיקגו ציינה: "מדובר בפחות מ-10 דקות ביום לאנשים כדי לשמור על עצמאותם. זה מאוד אפשרי"

חוקרי המחקר בחנו במשך ארבע שנים נתונים מיותר מ -1,500 מבוגרים ביוזמה הלאומית לדלקת פרקים ניוונית ממספר מדינות בארצות הברית. גילם של המשתתפים נע בין 49 – 83; 56% היו נשים, ול-38% היה מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה. בתחילת המחקר כל המשתתפים חוו כאב, כאב או נוקשות במפרקי הגפיים התחתונות כתוצאה מדלקת פרקים ניוונית, אך היו ללא מוגבלות.

הפעילות הגופנית של החולים נוטרה באמצעות מדי תאוצה. מצב ללא מוגבלות הוערך בתחילת המחקר, בתום שנתיים ובתום ארבע השנים. ניידות נמדדה באמצעות מבחן הליכה מתוזמן, ופעילויות של חיי היומיום (ADL) הוערכו מהדיווח על היעדר מגבלות בביצוע משימות ADL בסיסיות: הליכה בחדר, הלבשה, רחצה, אכילה, שימוש בשירותים והעברת מיטה.

ממצאי המחקר

המחקר מצא כי המשתתפים שעסקו בשעה שבועית של פעילות גופנית בינונית עד נמרצת הצליחו לשמור על יכולתם לבצע פעילויות של חיי היום יום. אנשים אלה הפחיתו את הסיכון שלהם לנכות ומוגבלות בכמעט 45 אחוזים. שעת הפעילות השבועית גם הפחיתה את הסיכון לנכות בניידות (הליכה איטית מדי כדי לחצות כביש בבטחה, או פחות ממטר לשנייה) ב-85%.

למתחילים: לא לשכוח את ההדרגתיות

כמובן שאם אתם מתחילים עכשיו ללכת בפעם הראשונה יש לעשות זאת באופן הדרגתי אחרת תגרמו לנזקים.

 • ההליכה מחזקת את השרירים ובכך עוזרת להפחית עומסים מעל המפרק:
 • ההליכה מפחיתה משקל ובכך מפחיתה עומסים מעל המפרקים,
 • הליכה משפרת את שיווי המשקל ובכך מפחיתה את הסיכון ליפול ולהיפצע. פציעה היא גורם סיכון משמעותי בהתפתחות דלקת פרקים ניוונית

כיצד הליכה עוזרת לברכיים?

עם זאת, ההשפעה החשובה ביותר שיש להליכה על המפרקים החולים בדלקת פרקים ניוונית היא:

 • התזונה הטובה יותר שמקבלים המפרקים החולים בזכותה. ההליכה יוצרת לסירוגין לחץ על הסחוסים בתוף המפרקים נושאי המשקל. לחצים חוזרניים אלה גורמים לנוזל הסינוביאלי לנוע על פני הסחוסים, לספק להם חמצן וחומרי הזנה ולפנות חומרי פסולת דלקתיים.

שינויים אפשריים באופן ההליכה

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית
הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

כאמור יש לשנות קצב הליכה, תדירות הליכה ומרחקי הליכה בהתאם לתחושות שלכם. כואב? האטו, צמצמו, נוחו יותר בין הליכה אחת לשנייה. את הדקות הראשונות של ההליכה בצעו באופן איטי יחסית כדי להתחמם וכך גם את הדקות האחרונות של ההליכה כדי להתקרר.

שינויים נוספים ניתן לעשות בגודל הצעדים. שנו את גודל הצעד בהתאם לתחושות שלכם. צעדים קטנים יפחיתו את העומסים מעל המפרקים נושאי המשקל. שינויים נוספים מתייחסים לסוג המשטח שעליו אתם הולכים. משטח רך ומישורי יהיה קל יותר מאשר משטח הררי או על כביש. במידת הצורך נסו להשתמש בתומכי מפרק למיניהם, שנו סוגי נעליים ומדרסים.

המחקר

אי הוודאות בכל הנוגע להשפעות של הליכה על ברכיים החולות בדלקת פרקים ניוונית הובילו את החוקרים (Arthritis Care & Research, 06/2014) לבחון את הנושא. במחקר שלפנינו בדקו החוקרים מה ההשפעה שיש לצעידה על דלקת פרקים ניוונית בברכיים.

תוצאות המחקר

הליכה בת 6000 צעדים ביום יכולה להאט ואף לעצור את דלקת הפרקים הניוונית בברכיים. לדעת החוקרים צעידה יומית בת שעה משפרת את תפקודם של השרירים, מפחיתה את סימני ותסמיני מחלת הפרקים בברכיים ומפחית ואף מונעת את המגבלות הנלוות לדלקת פרקים ניוונית.

המלצות החוקרים

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית היא אסטרטגיה טובה ויעילה. הקפידו להמשיך להניע את המפרקים גם כאשר אתם סובלים ממחלת פרקים ניוונית. הליכה היא דרך טובה להניע את המפרקים. יחד עם זאת חשוב להזכיר לאלה שרוצים להתחיל לצעוד: התחילו באופן הדרגתי.

References:

Felson DT, Lawrence RC, Dieppe PA, et al. Osteoarthritis: new insights. Part 1: The disease and its risk factors. Ann Intern Med. 2000;133(8):635–46.

Burden of Musculoskeletal Diseases Bone and Joint Decade.

Hadler NM. Knee pain is the malady–not osteoarthritis. Ann Intern Med. 1992;116(7):598–9.

Guccione AA, Felson DT, Anderson JJ, et al. The effects of specific medical conditions on the functional limitations of elders in the Framingham Study. Am J Public Health. 1994;84(3):351–8.

DeFrances CJ, Podgornik MN. 2004 National Hospital Discharge Survey. Adv Data. 2006;371:1–19.

Lawrence RC, Felson DT, Helmick CG, et al. Estimates of the prevalence of arthritis and other rheumatic conditions in the United States. Part II. Arthritis Rheum. 2008;58(1):26–35.

Dorothy D. Dunlop, Jing Song, Jennifer M. Hootman, et al. One Hour a Week: Moving to Prevent Disability in Adults with Lower Extremity Joint Symptoms. American journal of preventive medicine. VOLUME 56, ISSUE 5, P664-672, MAY 2019

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פעילות גופנית אוהבים או לא

פעילות גופנית אוהבים או לא?

פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא תחושת הסבל הנגרמת כתוצאה מביצוע הפעילות הגופנית. מדוע לא כולם חשים כך?

כמה ספורט צריך לעשות כל שבוע

כמה ספורט צריך לעשות כל שבוע

ספורט? מה הן ההמלצות? מה היא הכמות המומלצת של ספורט שכדאי לבצע כדי לקבל רק את היתרונות ולהימנע מפגיעה? החוקרים השוויצרים טרחו ומצאו שכמות הפעילות הגופנית האופטימאלית היא 14 שעות בשבוע. יותר שעות של פעילות לא תורמות לבריאות אלא פוגעות בה.