שינויים ניווניים בגלל השמנה

שינויים ניווניים בגלל השמנה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שינויים ניווניים בגלל השמנה היא תופעה שכיחה ביותר. משקל יתר והשמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים, מאיצים תהליכי שחיקה ובלאי וגורמים להתפתחות שינויים ניווניים או למעשה לדלקת פרקים ניוונית. מאידך הפחתת משקל בקרב אנשים בעל עודף משקל והשמנה מפחיתה את הכאבים הנלווים לשינויים הניווניים הללו ואפילו משיבה את היכולת לנוע. עם זאת הפחתת משקל אינה יכולה לנטרל את השינויים הניווניים שנוצרו. אלה נותרים בלתי הפיכים ובעלי משמעות קלינית על התפקוד והבריאות של המפרק.

  בהרבה ארצות מדד מסת הגוף עולה ויחד אתו מתרחבת מגפת ההשמנה. על פי נתונים סטטיסטיים משקל גופם  של הגבר והאישה בעידן הנוכחי גבוה יותר ב6 -7 קילוגרם ממשקל גופם של הגבר האישה לפני 20 שנה. לעלייה הזאת במשקל הגוף יש השלכות בריאותיות משמעותיות ואכן רבים יותר חולים במחלות כרוניות ובכלל זה בדלקת פרקים ניוונית. על פי מחקרים שונים שניים מכול שלושה אנשים שמנים יפתחו דלקת פרקים במהלך חייהם.

  שינויים ניווניים בגלל השמנה – רקע

  דלקת פרקים היא אחת הבעיות החמורות בעולם המודרני וכך גם השמנה. כך למשל בארצות הברית דלקת פרקים היא הגורם השכיח ביותר למוגבלות תפקודית בקרב כל אדם חמישי ובבני המשפחות שלהם. גם העומס הכלכלי הנוצר בגלל דלקת פרקים הוא אדיר ממדים. על פי הערכות הטיפולים הרפואיים בדלקת פרקים עולים 80 ביליוני דולרים כל שנה ואילו אובדן ההכנסות בגין דלקת פרקים נאמד ב- 108 ביליון דולר לשנה. ההשמנה והתפתחות שינויים ניווניים או דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא תופעה נרחבת. השמנה מעלה את הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית בברכיים במספר אופנים בין היתר על ידי הגברת העומס הפיזי המוטל הברכיים, השינוי בהרכב הגוף ושינויים התנהגותיים הנובעים מהשמנה. בין השינויים ההתנהגותיים מציינים החוקרים הפחתה ברמת הפעילות הגופנית וחולשת שרירים המתפתחת עקב כך.

  חולשת שרירים בפני עצמה מעלה את הסיכון להתפתחות שינויים ניווניים בסחוסי הברכיים ולפיכך מחמירה את הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית. החמרת הכאב בברכיים מורידה עוד יותר את המוטיבציה לפעילות גופנית וכך הלאה. הסיכון להתפתחות שינויים ניווניים במפרקים ודלקת פרקים ניוונית בגלל השמנה מתחיל כבר בשלבים המוקדמים של החיים. כמובן שהקשר זה פועל גם לכיוון של הריפוי. הפחתה במשקל מפחיתה את הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית בברכיים ואם חליתם במחלה הזאת הרי שהפחתת המשקל שלכם עשויה להפחית את הסימנים והתסמינים של המחלה כולל כאבים וליקויים תפקודיים ולהאט את התקדמותה. אך עם זאת חשוב לזכור שינויים ניווניים במפרקים שכבר התרחשו הם בלתי הפיכים.

  תקציר המאמר

  שינויים ניווניים בשלד בגלל השמנה
  שינויים ניווניים בשלד בגלל השמנה

  מה הקשר בין השמנה לבין דלקת פרקים ניוונית

  השמנה ודלקת פרקים ניוונית שתיים מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר לאדם הן לעתים קרובות הולכות יד ביד. השמנה מגדילה את הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים במספר דרכים כולל בין היתר באמצעות הגברת העומסים המוטלים על המפרקים נושאי המשקל בגופנו, השינוי ברכיבי הגוף (אחוזי שומן), קיומם של חומרים דלקתיים, גורמים התנהגותיים ובכלל זה חוסר בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני וכתוצאה מכך ניוון שרירי ועוד.

  הפחתה במשקל תפחית את התסמינים

  קשרי הגומלין הללו מציבים אתגר בפני הקלינאי שאליו מגיע חולה זה. חשוב לזכור שהקשר הזה שבין השמנה לבין שינויים ניווניים ודלקת ניוונית במפרקים נושאי המשקל ובכלל זה בברכיים מתחיל בשלבים מוקדמים של החיים. הפחתה במשקל תפחית גם את הסיכון לחלות במחלת פרקים ניוונית זאת ובמידה ואתם כבר חולים במחלה הרי שהפחתה במשקל עשויה להפחית את הסימנים והתסמינים ובכלל זה תפחית את הכאבים, את מגבלות התנועה, את הנפיחות ולמעשה תעכב את התפתחות המחלה.

  במאמר הנוכחי דנו החוקרים בדרכים להפחית משקל בקרב חולים הסובלים מהשמנה ובכך למנוע התפתחות שינויים ניווניים ודלקת פרקים ניוונית בברכיים. למרות שהדלקת הזאת בברכיים מציבה קשיים בכול הנוגע לפעילות גופנית עדיין ניתן וצריך להפחית משקל בכול שלב של המחלה. ככול שהמחלה חמורה יותר כך תידרש הפחתה גדולה יותר במשקל.

  Nat Rev Rheumatol. 2013 Apr;9(4):225-35

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   לחיות עם דלקת מפרקים

   לחיות עם דלקת מפרקים

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

   פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

   פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר

   פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

   פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק