שינויים ניווניים בגלל השמנה

שינויים ניווניים בגלל השמנה

שינויים ניווניים בגלל השמנה היא תופעה שכיחה ביותר. משקל יתר והשמנה גורמים בין היתר לעומסי יתר על המפרקים ולתהליכי שחיקה ובלאי. השינויים הניווניים הללו במפרקים בעיקר במפרקים נושאי המשקל גורמים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

עם זאת לא מדובר במצב אבוד לחלוטין. הפחתת משקל בקרב אנשים אלו מפחיתה את הכאבים הנלווים לשינויים הניווניים ומשפרת את היכולת לנוע. עם זאת הפחתת משקל אינה יכולה לנטרל את השינויים הניווניים שנוצרו. אלה נותרים בלתי הפיכים ובעלי משמעות קלינית על התפקוד והבריאות העתידית של המפרק.

בהרבה ארצות מדד מסת הגוף עולה ויחד אתו מתרחבת מגפת ההשמנה. משקל גופם של הגבר והאישה בעידן הנוכחי גדול ב-7 קילוגרם ממשקל גופם לפני 20 שנה. לעלייה הזאת במשקל הגוף יש השלכות בריאותיות משמעותיות. ואכן כמות החולים במחלות כרוניות ובכלל זה בדלקת פרקים ניוונית עולה ללא הרף. לפי מחקרים שונים שניים מכול שלושה אנשים הסובלים מהשמנה יחלו בדלקת פרקים ניוונית.

שינויים ניווניים בגלל השמנה – רקע

שינויים ניווניים הם תוצאה של תהליך מתמשך המבוסס על שינויים ניווניים בתאי הגוף השונים. השינויים הללו שמתגברים על ציר הזמן משפיעים על רקמות ואיברים. אחת הצורות הנפוצות ביותר של שינויים ניווניים היא דלקת מפרקים ניוונית. דלקת פרקים ניוונית משפיעה על הרקמות השונות במפרקים ובעמוד השדרה.

דלקת פרקים ניוונית היא אחת הבעיות החמורות בעולם המודרני וכך גם השמנה. כך למשל בארצות הברית דלקת פרקים ניוונית היא הגורם השכיח ביותר למוגבלות תפקודית. גם העומס הכלכלי הנוצר בגלל דלקת פרקים זאת הוא אדיר ממדים. על פי הערכות הטיפולים הרפואיים בדלקת הפרקים הזאת עולים 80 מיליארדי דולרים כל שנה. אובדן ההכנסות בגין דלקת פרקים ניוונית נאמד ב- 108 מיליארדי דולרים לשנה.

הליכי ניוון בעמוד השדרה

שינויים ניווניים במפרקים ובעמוד השדרה, ידועים גם בשם דלקת מפרקים ניוונית. השינויים הניווניים שמתרחשים לרוב בגב התחתון ובצוואר שכיחים בקרב רוב בני האדם מעל גיל 40. דלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה מתרחשת כאשר הסחוסים בין המפרקים האחוריים נשחקים ומתבלים. מלבד הסחוסים גם הדיסקים הרכים הפועלים ככריות בין חוליות עמוד השדרה מתייבשים ומתכווצים. כתוצאה מכך מצטמצמים החללים בין החוליות ומתפתחים גם זיזים גרמיים. השינויים הניווניים הללו בעמוד השדרה עלולים להוביל לדלקת ולמגוון תסמינים כגון:

 • כאב, נוקשות, ניידות מופחתת ולחץ על שורשי עצבים ו/או על חוט השדרה

הליכי ניוון במפרקים

דלקת פרקים ניוונית פוגעת ביתר שאת גם במפרקים ובעיקר אלו הנושאים משקל. דלקת פרקים ניוונית במפרקים נגרמת על ידי פירוק הדרגתי של הסחוס המרפד את קצות העצמות במפרקים. שינויים ניווניים במפרקים יכולים להתרחש בכל מפרק, אך הם שכיחים יותר במפרקים נושאי משקל. מפרקים אלה כוללים את:

 • הירכיים, הברכיים ועמוד השדרה

גורמי הסיכון להתפתחות שינויים ניווניים במפרקים כוללים:

 • גיל, גנטיקה, השמנת יתר, פציעה, שימוש יתר ועיסוקים מסוימים

התסמינים של דלקת פרקים ניוונית במפרקים כוללים בין היתר:

 • דלקת, חיכוך עצם בעצם, רעשים וחריקות, כאב, נוקשות ואובדן תנועה

הליכי ניוון במערכת העצבים המרכזית

שינויים ניווניים יכולים להשפיע גם על מערכת העצבים המרכזית ולגרום למחלות. בין יתר המחלות שעלולות להתפתח בגלל שינויים ניווניים נציין:

 • אלצהיימר, פרקינסון וטרשת נפוצה

שינויים ניווניים בגוף עלולים להתפתח בגלל סיבות שונות ובכללן:

 • הזדקנות, גנטיקה, גורמי אורח חיים, זיהומים, רעלים ועוד

השמנה ועודף משקל

השמנת יתר היא מצב מורכב ורב-גורמי המשפיע על בריאותם ורווחתם של מיליוני אנשים ברחבי העולם. כל מי שחוצה את מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה מוגדר כסובל מהשמנה. השמנת יתר מעלה את הסיכון לפתח מחלות כרוניות שונות, כגון סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, שבץ וסוגי סרטן מסוימים. עם זאת, השמנה גם מעלה את הסבירות להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית. השמנת יתר היא גורם סיכון עיקרי לפיתוח בעיות מפרקים. בין יתר המחלות שעלולות להתפתח בגלל השמנה נציין:

 • דלקת מפרקים ניוונית, שיגדון ודלקת מפרקים שגרונית

מה הקשר בין השמנה לשינויים ניווניים?

השמנה ודלקת פרקים ניוונית שתיים מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר לאדם הן לעתים קרובות הולכות יד ביד. ההשפעות של השמנת יתר על המפרקים הן משמעותיות ומרובות פנים. השמנת יתר לא רק מגבירה את הלחץ המכני על המפרקים נושאי המשקל, כגון הברכיים והירכיים, אלא גם מפעילה תהליכים דלקתיים שיכולים לפגוע ברקמות המפרקים.

לפי האקדמיה האמריקאית למנתחים אורתופדיים, כל קילוגרם של משקל גוף מפעיל לחץ של ארבעה עד שישה קילוגרמים על כל מפרק ברך. על פי מחקר מסוים, לאנשים עם השמנת יתר יש סיכוי גבוה פי 20 להזדקק להחלפת ברך מאשר לאנשים שאינם סובלים מעודף משקל. השמנת יתר גם תורמת לדלקת מפרקים ניוונית של היד ומפרקים אחרים שאינם נושאים משקל, אולי כתוצאה משחרור:

 • ציטוקינים מעודדי דלקת מרקמת השומן. יתר על כן, השמנת יתר יכולה לפגוע בריפוי ובהחלמה של פציעות וניתוחים משותפים, כמו גם להגביר את הסיכון לסיבוכים ולזיהומים.

לסיכום השפעות ההשמנה על המפרקים

השמנה מגדילה את הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים במספר דרכים. בין היתר ההשמנה:

 • מגבירה את עומסים המוטלים על המפרקים נושאי המשקל בגופנו
 • יוצרת שינוי ברכיבי הגוף (אחוזי שומן)
 • מגבירה את קיומם של ציטוקינים מעודדי דלקת
 • גורמת לניוון שרירים וסחוסים מואץ ועוד

התפתחות דלקת פרקים ניוונית גורמת בין היתר:

 • לכאבים, מגבלות תנועה, נוקשות ועוד וכתוצאה מכך משנה את ההתנהלות. לאנשים שמנים יש נטייה לחוסר בפעילות גופנית ולאורח חיים יושבני. חוסר בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני מגביר עוד יותר את הבלאי במפרקים וכן הלאה.

הסיכון להתפתחות שינויים ניווניים במפרקים ודלקת פרקים ניוונית בגלל השמנה מתחיל כבר בשלבים המוקדמים של החיים. כמובן שהקשר הזה פועל גם לכיוון של הריפוי. הפחתה במשקל מפחיתה את הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית בברכיים ואם חליתם במחלה הזאת הרי שהפחתת המשקל שלכם עשויה להפחית את הסימנים והתסמינים של המחלה כולל:

 • כאבים וליקויים תפקודיים
 • ובכך להאט את התקדמות המחלה

אז מה עושים?

שינויים ניווניים בשלד בגלל השמנה
שינויים ניווניים בשלד בגלל השמנה

חשוב לזכור שינויים ניווניים במפרקים שכבר התרחשו הם בלתי הפיכים. אין תרופה לשינויים ניווניים במפרקים. עם זאת, טיפולים יכולים לעזור לנהל את הסימפטומים ולהאט את התקדמות המחלה. הטיפולים עשויים לכלול כירופרקטיקה, פעילות גופנית, ירידה במשקל ועוד.

ירידה במשקל יכולה לעזור למנוע או להפחית בעיות מפרקים על ידי הקלה על הלחץ על המפרקים והורדת רמות הדלקת. תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה חיוניות לשמירה על משקל תקין ולשיפור בריאות המפרקים.

תזונה מאוזנת צריכה לכלול שפע של פירות, ירקות, דגנים מלאים, חלבון רזה ושומנים בריאים, תוך הגבלת צריכת מזונות מעובדים, סוכרים מוספים ושומנים רוויים. פעילות גופנית יכולה לעזור לחזק את השרירים התומכים במפרקים, לשפר את הגמישות ואת טווח התנועה ולשפר את מצב הרוח ואת רמות האנרגיה. פעילויות בעצימות בינונית מומלצות לאנשים עם בעיות מפרקים וזאת מכיוון שהן בעלות השפעה נמוכה ועדינות על המפרקים. פעילויות כאלה כוללות:

 • הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים או יוגה.

התייעצו עם הרופא לפני תחילת כל ירידה במשקל או תוכנית פעילות גופנית כדי להבטיח שזה בטוח ומתאים למצבך.

אבחנה מבדלת של כאבי פרקים

לא כל מקרה של כאב במפרקים נובע מדלקת פרקים ניווניים. חשוב על כן לבצע אבחנה מבדלת ובמהלכה לעלות את כלל הגורמים האפשריים לכאב במפרק. בין יתר הגורמים האפשריים נציין:

 • נזקי חבלה במפרק
 • דלקת זיהומית במפרק
 • דלקת פרקים שגרונית ועוד

הפחתה במשקל תפחית את התסמינים

קשרי הגומלין הללו מציבים אתגר בפני הקלינאי שאליו מגיע חולה זה. חשוב לזכור שהקשר הזה שבין השמנה לבין שינויים ניווניים ודלקת ניוונית במפרקים נושאי המשקל ובכלל זה בברכיים מתחיל בשלבים מוקדמים של החיים. הפחתה במשקל תפחית גם את הסיכון לחלות במחלת פרקים ניוונית זאת ואם אתם כבר חולים במחלה הרי שהפחתה במשקל עשויה להפחית את חומרת הדלקת. בין היתר הרזייה תפחית את הכאבים, את מגבלות התנועה, את הנפיחות ולמעשה תעכב את התפתחות המחלה.

במאמר הנוכחי דנו החוקרים בדרכים להפחית משקל בקרב חולים הסובלים מהשמנה ובכך למנוע התפתחות שינויים ניווניים ודלקת פרקים ניוונית בברכיים. אף על פי שהדלקת הזאת בברכיים מציבה קשיים בכל הנוגע לפעילות גופנית עדיין ניתן וצריך להפחית משקל בכל שלב של המחלה. ככול שהמחלה חמורה יותר כך תידרש הפחתה גדולה יותר במשקל.

Nat Rev Rheumatology. 2013 Apr;9(4):225-35

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מומים ומחלות מולדות

הפרעות קוגניטיביות

מומים ומחלות מולדות ובכלל זה ליקויים מולדים כמו עקמת וליקויים כימיים של התינוק הנולד אינם מחזה שכיח. הסיבה לליקויים הללו כוללת מחלות גנטיות, השפעה סביבתית המשליכה על העובר ברחם או משילוב של הסיבות הללו. לעיתים הסיבה אינה ברורה.

כף רגל נפוחה מה גורם לזה

כף רגל נפוחה מה גורם לזה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

הנקה מעלה סיכויי הילד לעושר וחוכמה

הנקה מעלה סיכויי הילד לעושר וחכמה

הנקה עושר וחוכמה הולכים לעתים קרובות יחדיו. כולנו רוצים שהילדים שלנו יהיו חכמים יותר, עשירים יותר, בריאים יותר ומוצלחים יותר. איך עושים זאת? כול מה שצריך לעשות כדי להשיג את זה הוא בסך הכול להקפיד להניק את התינוקות שלנו.