שינויים ניווניים בגלל השמנה

שינויים ניווניים בגלל השמנה

שינויים ניווניים בגלל השמנה היא תופעה שכיחה ביותר. משקל יתר והשמנה יוצרים:

  • עומסי יתר על המפרקים
  • מאיצים תהליכי שחיקה ובלאי
  • גורמים להתפתחות שינויים ניווניים או במילים אחרות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

עם זאת לא מדובר במצב אבוד לחלוטין. הפחתת משקל בקרב אנשים אלו מפחיתה את הכאבים הנלווים לשינויים הניווניים ומשפרת את היכולת לנוע. עם זאת הפחתת משקל אינה יכולה לנטרל את השינויים הניווניים שנוצרו. אלה נותרים בלתי הפיכים ובעלי משמעות קלינית על התפקוד והבריאות העתידית של המפרק.

בהרבה ארצות מדד מסת הגוף עולה ויחד אתו מתרחבת מגפת ההשמנה. משקל גופם של הגבר והאישה בעידן הנוכחי גדול ב-7 קילוגרם ממשקל גופם לפני 20 שנה. לעלייה הזאת במשקל הגוף יש השלכות בריאותיות משמעותיות. ואכן כמות החולים במחלות כרוניות ובכלל זה בדלקת פרקים ניוונית עולה ללא הרף. לפי מחקרים שונים שניים מכול שלושה אנשים הסובלים מהשמנה יחלו בדלקת פרקים ניוונית.

שינויים ניווניים בגלל השמנה – רקע

דלקת פרקים ניוונית היא אחת הבעיות החמורות בעולם המודרני וכך גם השמנה. כך למשל בארצות הברית דלקת פרקים ניוונית היא הגורם השכיח ביותר למוגבלות תפקודית. גם העומס הכלכלי הנוצר בגלל דלקת פרקים זאת הוא אדיר ממדים. על פי הערכות הטיפולים הרפואיים בדלקת הפרקים הזאת עולים 80 מיליארדי דולרים כל שנה. אובדן ההכנסות בגין דלקת פרקים ניוונית נאמד ב- 108 מיליארדי דולרים לשנה.

השמנה מהווה את אחד מגורמי הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. עודף משקל והשמנה מעלים הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל במספר אופנים:

  • על ידי הגברת העומס הפיזי המוטל המפרקים
  • השינוי בהרכב הגוף ושינויים התנהגותיים הנובעים מהשמנה

בין השינויים ההתנהגותיים מציינים החוקרים הפחתה ברמת הפעילות הגופנית וחולשת שרירים המתפתחת עקב כך. חולשת השרירים בפני עצמה מעלה את הסיכון להתפתחות שינויים ניווניים בסחוסי הברכיים. לפיכך חולשת שרירים מחמירה את הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית.

החמרת הכאב במפרקים מורידה עוד יותר את המוטיבציה לפעילות גופנית וכך הלאה. הסיכון להתפתחות שינויים ניווניים במפרקים ודלקת פרקים ניוונית בגלל השמנה מתחיל כבר בשלבים המוקדמים של החיים. כמובן שהקשר הזה פועל גם לכיוון של הריפוי. הפחתה במשקל מפחיתה את הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית בברכיים ואם חליתם במחלה הזאת הרי שהפחתת המשקל שלכם עשויה להפחית את הסימנים והתסמינים של המחלה כולל:

  • כאבים וליקויים תפקודיים
  • ובכך להאט את התקדמות המחלה

אך עם זאת חשוב לזכור שינויים ניווניים במפרקים שכבר התרחשו הם בלתי הפיכים.

תקציר המאמר

שינויים ניווניים בשלד בגלל השמנה
שינויים ניווניים בשלד בגלל השמנה

מה הקשר בין השמנה לבין דלקת פרקים ניוונית

השמנה ודלקת פרקים ניוונית שתיים מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר לאדם הן לעתים קרובות הולכות יד ביד. השמנה מגדילה את הסיכוי להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים במספר דרכים כולל בין היתר באמצעות הגברת העומסים המוטלים על המפרקים נושאי המשקל בגופנו, השינוי ברכיבי הגוף (אחוזי שומן), קיומם של חומרים דלקתיים, גורמים התנהגותיים ובכלל זה חוסר בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני ובשל כך ניוון שרירי ועוד.

הפחתה במשקל תפחית את התסמינים

קשרי הגומלין הללו מציבים אתגר בפני הקלינאי שאליו מגיע חולה זה. חשוב לזכור שהקשר הזה שבין השמנה לבין שינויים ניווניים ודלקת ניוונית במפרקים נושאי המשקל ובכלל זה בברכיים מתחיל בשלבים מוקדמים של החיים. הפחתה במשקל תפחית גם את הסיכון לחלות במחלת פרקים ניוונית זאת ובמידה ואתם כבר חולים במחלה הרי שהפחתה במשקל עשויה להפחית את הסימנים והתסמינים ובכלל זה תפחית את הכאבים, את מגבלות התנועה, את הנפיחות ולמעשה תעכב את התפתחות המחלה.

במאמר הנוכחי דנו החוקרים בדרכים להפחית משקל בקרב חולים הסובלים מהשמנה ובכך למנוע התפתחות שינויים ניווניים ודלקת פרקים ניוונית בברכיים. למרות שהדלקת הזאת בברכיים מציבה קשיים בכול הנוגע לפעילות גופנית עדיין ניתן וצריך להפחית משקל בכול שלב של המחלה. ככול שהמחלה חמורה יותר כך תידרש הפחתה גדולה יותר במשקל.

Nat Rev Rheumatol. 2013 Apr;9(4):225-35

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

מרפק טניס מה גורם לו

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

שלבו אימוני כוח לשריפת שומן בטני

אימוני כוח לשריפת שומן בטני

שריפת שומן בטני? אימוני כוח! כן, כולם חושבים שכדי להפחית את השומן הבטני אפשר להסתפק בפעילות אירובית כגון ריצה, המחקר הנוכחי מצא שחשוב לשלב גם אימוני כוח לצורך זה. שומן בטני מהווה גורם סיכון משמעותי למוות מוקדם. יש לעשות הכול כדי למגרו.

אוזניות לשמיעת מוזיקה עלולות להרוג

שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג

אוזניות עלולות להרוג! פציעות, בחלקן קטלניות, שנגרמות להולכי רגל בעודם שומעים מוסיקה עם אוזניות שולשו מאז 2004. אנשים אלו שהיו ללא מודעות לסביבתם נדרסו על ידי מכוניות, משאיות, אוטובוסים ואפילו רכבות. הסיבה, לדברי החוקרים היא חוסר תשומת הלב.