כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית של הפרעה בריאותית זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני היא אחת מהמחלות העקשניות ביותר שאיתן מתמודדת הרפואה. כאב כרוני גורם בין היתר לעומס כלכלי אישי ולאומי ולפגיעה קשה באיכות החיים. על פי הערכות שונות מתברר שההוצאות הכלכליות הנגרמות בגין כאב כרוני כבדות יותר מההוצאות הכלכליות הנגרמות בגלל מחלות סרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאב חריף הוא כאב הנוצר על ידי מערכת העצבים כדי להזהיר אותנו מפני נזקים. שלא כמו כאב חריף שחולף תוך זמן קצר הכאב הכרוני עלול להימשך חודשים, שנים ואף חיים שלמים. מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מכאבים כרוניים. כלכלנים מטעם אוניברסיטת ג'ון הופקינס אמדו את ההוצאות הנגרמות בארצות הברית בגלל כאבים כרוניים גורמים בסכום של 635 ביליוני דולרים כול שנה. חשוב לציין שמספר הסובלים מכאבים כרוניים גבוה יותר ממספר החולים המשולב של סוכרת, מחלות לב וסרטן וכך גם העלויות השנתיות של ההתמודדות עם כאב כרוני הגבוהות יותר מאלה הנגרמות בגלל סרטן, מחלות לב וסוכרת.

  כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית – רקע

  ההגדרה של כאב כרוני היא כאב שנמשך מעל שלושה חודשים. על פי מחקרים שונים 11% – 40% מאוכלוסיית העולם סובלים מכאבים כרוניים. חשוב לציין שישינם הבדלים תרבותיים ולאומיים בכל הנוגע לכאב. אנשים מלאומים שונים ומתרבויות שונות חשים כאב באופן שונה. לא תמיד ברור מה הגורם לכאב כרוני אך ברוב המקרים הגורמים יהיו פציעה או מחלה.

  חוקרי כאב טוענים שבחלק מהמקרים הגורם לכאב הכרוני הוא מנגנון הקרוי Central Sensitization. מנגנון זה מתפתח כאשר נזק ראשוני לגוף גורם לפעילות מוגברת של סיבי כאב ומסלולי כאב שונים. רגישות יתר זאת גורמת לכך שגירויים מינוריים, כמו לחץ קל על אזור בגוף מתורגם בשל התגובה המוגזמת לגירוי כאב. הכאבים בנגנון הזה גם נמוגים לאט יותר מאשר בקרב אנשים בריאים.

  הכאבים הכרוניים השכיחים ביותר כוללים:

  • כאב גב תחתון (27%)
  • כאבי ראש ומיגרנה (15%)
  • כאבי צוואר (15%)
  • כאבי פנים (4%)

  בארצות הברית כאבים כרוניים מוגדרים כגורם מספר אחד לנכות ומגבלות תפקודיות. ב7% מהמקרים של כאבי גב כרוניים הכאבים לא חולפים לעולם. 63% מהמחולים פונים לקבלת עזרה רפואית, 25% מהחולים הללו מבקשים עזרה מכירופרקט ורק 15% פונים לעזרתם של רופאי כאב. כאבים כרוניים פוגעים בנשים וגברים לאחר גיל 45 עם רוב נשי מובהק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   השפעות הכאב הכרוני על חיי החולה

   כאב כרוני פוגע בנו במספר רב של תחומים ובכלל זה פוגע ביכולת התפקודית שלנו, גורם להפרעות שינה, פוגע ביכולת שלנו לבצע פעילות גופנית, גורם לנו להימנע ממפגשים חברתיים ומשפחתיים, מוביל להתפתחות דיכאונות וחרדות, גורם לנו לאבד ימי עבודה, מעלה את ההוצאות הבריאותיות שלנו ועוד ועוד. מחקרים רבים מוצאים קשר הדוק דו כיווני בין כאב כרוני לבין דיכאון. על אותם מחקרים נוכחות של אחת מההפרעות הללו מעלה את הסבירות לנוכחות של ההפרעה השנייה. לפי המחקרים הללו השכיחות של דיכאון בקרב הסובלים מכאב כרוני גבוהה עד פי 4 ביחס לאוכלוסייה נטולת הכאב. וכך גם לגבי האוכלוסייה הסובלת מדיכאון. רובם סובלים גם מכאבים כרוניים. ממצאים דומים נמצאו גם לגבי הקשר שבין חרדות לכאב כרוני.

   על פי מחקרים שונים ההשפעה של כאב כרוני על חייו של האדם נרחבת יותר מרק לגרום לתחושת כאב. כך למשל:

   • 77% מהאנשים שסובלים מכאבי כרוניים מדווחים גם על דיכאון, חרדות, דימוי עצמי ירוד, כעסים ועוד
   • 51% מאלו הסובלים מכאב כרוני מדווחים על אובדן שליטה על חייהם עקב כאבים אלו
   • 20% מהאנשים הסובלים מכאב כרוני מתלוננים גם על הפרעות שינה הנגרמות בגלל הכאבים הללו.

   השפעות של כאב כרוני על מקום העבודה

   ההשפעות על מקום העבודה הם נרחבות. כול שנה מאבד המשק האמריקאי 36 מיליון ימי עבודה בגלל כאב. כאב גורם לאובדן פריון בעבודה שערכה נאמד ב- 299 – 325 ביליוני דולרים לשנה. המשמעות היא גם נזק לכלכה הלאומית שאינה נהנית ממסים גבוהים יותר. העלויות של העובדים המייצרים פחות, המטופלים והמאושפזים בגלל כאב כרוני היא אדירה.

   • 20% מהעובדים הסובלים מכאבים כרוניים לוקחים ימי מחלה
   • 17% מהעובדים הסובלים מכאב כרוני משנים מקצוע
   • 13% מהעובדים הסובלים מכאב כרוני זקוקים לעזרה בחיי היום יום
   • 13% עוברים לבתים שקל יותר לחיות בהם

   להתמודד עם כאב כרוני

   הכאב הוא הגורם העיקרי לצריכת שירותי רפואה. בעוד שלגבי כאבים חריפים הכוללים בין היתר כאלה הנגרמים על רקע נזקים לגב התחתון נמצאו פתרונות כאלה ואחרים הרי שלגבי כאבים כרוניים הרפואה נותרת בהרבה מקרים חסרת אונים. חלק מהחולים הסובלים מכאבים כרוניים מושבים ריקם ונותרים עם הכאב שלהם לאחר שכול האמצעים למגרם כשלו. רוב הסובלים מכאבים כרוניים כבר לא מאמינים שהכאבים הללו יחלפו אי פעם והיו מוכנים להתפשר גם על הקלה בלבד. טיפול באדם הסובל מכאב כרוני מחייב התייחסות לא רק לרקמה שניזוקה או למקור הכאב אלא גם לחלק הנפשי של הבעיה.

   הטיפול של הרפואה בכאב כרוני הוא בעיקרו טיפול תרופתי. בין היתר ממליצה הרפואה המודרנית על תרופות נגד כאב ותרופות נוגדות דיכאון ופסיכוזה. על פי סקר שנערך בחדשות ABC כ- 40% מהנשאלים השיבו שכירופרקטיקה עזרה להם מאוד והפחיתה את הכאבים שלהם. בכול הנוגע לתרופות שני שליש מהחולים טענו שאלה לא עוזרים להפחית את הכאב שלהם.

   המחקר

   כאבים כרוניים פוגעים באופן קשה באיכות החיים ובכלל זה בחיי המשפחה, בזוגיות, בחיים החברתיים, בחיים המקצועיים ובבריאות. אנשים שסובלים מכאבים כרוניים סובלים גם פגיעה במערכת החיסונית ולפיכך נחשפים לפגיעות בריאותיות נוספות. מחקרים קודמים לא הראו את ההשפעה שיש לכאבים כרוניים על הטיפול בכאב ועל שוק העבודה. החוקרים כלכלנים של אוניברסיטת ג'ון הופקינס יזמו את המחקר הזה כדי לענות על החוסר הזה במידע. החוקרים העריכו את העליות של כאבים כרוניים בארצות הברית בכך שחישבו את ההוצאות של הטיפול בכאבים ואת ההכנסות שנמנעו בגלל כאב כרוני.

   כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית
   כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

   החוקרים השוו בין ההוצאות הנגרמות בגין טיפול בחולה עם כאב כרוני לעומת חולה שאינו סובל מכאב כרוני. החוקרים התבסס על נתונים על סקר שנעשה ב2008 ומטרתו הייתה לסקור את  העומס המוטל על הכלכלה האמריקאית בגלל כאב. 20,214  אנשים שהשתתפו בסקר היו מעל גיל  18 וייצגו את 2010.7 מיליון בוגרים אמריקאים. החוקרים הגדירו אדם כחולה הסובל מכאב כרוני במידה והכאב הגביל את יכולתו לעבוד, או אובחן כסובל מכאב כרוני או דלקת פרקים או סובל מנכות שאינה מאפשרת לו לעבוד ללא מגבלות.

   ממצאי המחקר

   השכיחות של חולים עם כאבים כרוניים על פי המחקר: 10% מהקבוצה היו עם כאב מתון, 11% עם כאב חמור, 33% עם כאבי מפרקים, 25% עם דלקת פרקים ו-12% מהם עם נכות תפקודית. עלות חולה עם כאב מתון היא $4,516 יותר מאדם שאינו סובל מכאב. עלות חולה עם כאב חמור היא $3,210 יותר מאשר הטיפול בחולים שסבלו מכאב מתון.

   ממצאים דומים נמצאו בקרב תסמונות כאב אחרות. עלות חולה עם כאב מפרקים היא $4,048 , עלות חולה עם דלקת פרקים היא $5,838 עלות חולה עם נכות תפקודית היא $9,680. אדם עם כאב החסיר יותר ימי עבודה בהשוואה לאדם ללא כאב. על פי הממצאים עלות כוללת של חולה עם כאבים כרוניים הגיעה לסכום ממוצע של  $4,475. הסכום הכולל של עלות כלל החולים הסובלים מכאבים כרוניים מגיע 560-635 ביליוני דולרים לשנה. 261 – 300 ביליוני דולרים לשנה בגלל הטיפול בכאב ו-299 – 334 ביליוני דולרים לשנה על אובדן פרודוקטיביות.

   מסקנות החוקרים

   המחקר מצביע על גודל הבעיה לכלכלה האמריקאית. לטענת החוקרים העלויות אמורות להיות גדולות אף יותר כיוון שבין היתר לא התייחסו לילדים מתחת לגיל 18 הסובלים מכאבים כרוניים.

   The Journal of Pain, August 2012, Volume 13, Issue 8, Pages 715–724

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,