כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית
כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית של הפרעה בריאותית זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעגמת נפש, פגיעה קשה באיכות החיים וגם לבעיה כלכלית אישית ולאומית. על פי הערכות שונות מתברר שההוצאות הכלכליות הנגרמות בגין כאב כרוני כבדות יותר מההוצאות הכלכליות הנגרמות בגלל מחלות סרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד.

כאב חריף הוא כאב הנוצר על ידי מערכת העצבים כדי להזהיר אותנו מפני נזקים. שלא כמו כאב חריף שחולף תוך זמן קצר הכאב הכרוני עלול להימשך חודשים, שנים ואף חיים שלמים. מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מכאבים כרוניים. כלכלנים מטעם אוניברסיטת ג’ון הופקינס אמדו את ההוצאות הנגרמות בארצות הברית בגלל כאבים כרוניים גורמים בסכום של 635 ביליוני דולרים כול שנה. חשוב לציין שמספר הסובלים מכאבים כרוניים גבוה יותר ממספר החולים המשולב של סוכרת, מחלות לב וסרטן וכך גם העלויות השנתיות של ההתמודדות עם כאב כרוני הגבוהות יותר מאלה הנגרמות בגלל סרטן, מחלות לב וסוכרת.

כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית – רקע

מאה מיליוני אמריקאים וביליון וחצי תושבים ברחבי העולם סובלים מכאב כרוני. לא תמיד ברור מה הגורם לכאב כרוני אך ברוב המקרים הגורמים יהיו פציעה או מחלה. ההגדרה של כאב כרוני היא כאב שנמשך מעל שלושה חודשים. הכאבים הכרוניים השכיחים ביותר כוללים כאבי גב התחתון (27%), כאבי ראש ומיגרנה (15%), כאבי צוואר (15%) וכאבי פנים (4%). בארצות הברית כאבים כרוניים מוגדרים כגורם מספר אחד לנכות ומגבלות תפקודיות. ב7% מהמקרים של כאבי גב כרוניים הכאבים לא חולפים לעולם. 63% מהמחולים פונים לקבלת עזרה רפואית, 25% מהחולים הללו מבקשים עזרה מכירופרקט ורק 15% פונים לעזרתם של רופאי כאב. כאבים כרוניים פוגעים בנשים וגברים לאחר גיל 45 עם רוב נשי מובהק.

ההשפעה של כאב כרוני על חייו של האדם עלולה להיות נרחבת יותר מרק לגרום לתחושת כאב. 77% מהאנשים שסובלים מכאבי כרוניים מדווחים גם על דיכאון בעקבות זה, 51% מהם מדווחים על אי שליטה על חייהם עקב כאבים אלו ו20% מתלוננים על הפרעות שינה הנגרמות בגלל הכאבים הללו. ההשפעות על מקום העבודה הם נרחבות. כול שנה מאבד המשק האמריקאי 36 מיליון ימי עבודה בגלל כאב. כאב גם גורם לאובדן פוריות בעבודה שערכה נאמד ב299 – 325 ביליוני דולרים לשנה. 20% מהחולים הסובלים מכאבים כרוניים לוקחים ימי מחלה, 17% משנים מקצוע, 13% זקוקים לעזרה בחיי היום יום, 13% עוברים למגורים שקל יותר לחיות בהם.

להתמודד עם כאב כרוני

הכאב הוא הגורם העיקרי לצריכת שירותי רפואה. בעוד שלגבי כאבים חריפים הכוללים בין היתר כאלה הנגרמים על רקע נזקים לגב התחתון נמצאו פתרונות כאלה ואחרים הרי שלגבי כאבים כרוניים הרפואה נותרת בהרבה מקרים חסרת אונים. חלק מהחולים הסובלים מכאבים כרוניים מושבים ריקם ונותרים עם הכאב שלהם לאחר שכול האמצעים למגרם כשלו. רוב הסובלים מכאבים כרוניים כבר לא מאמינים שהכאבים הללו יחלפו אי פעם והיו מוכנים להתפשר גם על הקלה בלבד. על פי סקר שנערך בחדשות ABC כ- 40% מהנשאלים השיבו שכירופרקטיקה עזרה להם מאוד והפחיתה את הכאבים שלהם. בכול הנוגע לתרופות שני שליש מהחולים טענו שאלה לא עוזרים להפחית את הכאב שלהם.

המחקר

כאבים כרוניים פוגעים באופן קשה באיכות החיים ובכלל זה בחיי המשפחה, בזוגיות, בחיים החברתיים, בחיים המקצועיים ובבריאות. אנשים שסובלים מכאבים כרוניים סובלים גם פגיעה במערכת החיסונית ולפיכך נחשפים לפגיעות בריאותיות נוספות. מחקרים קודמים לא הראו את ההשפעה שיש לכאבים כרוניים על הטיפול בכאב ועל שוק העבודה. החוקרים כלכלנים של אוניברסיטת ג’ון הופקינס יזמו את המחקר הזה כדי לענות על החוסר הזה במידע. החוקרים העריכו את העליות של כאבים כרוניים בארצות הברית בכך שחישבו את ההוצאות של הטיפול בכאבים ואת ההכנסות שנמנעו בגלל כאב כרוני.

כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית
כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

החוקרים השוו בין ההוצאות הנגרמות בגין טיפול בחולה עם כאב כרוני לעומת חולה שאינו סובל מכאב כרוני. החוקרים התבסס על נתונים על סקר שנעשה ב2008 ומטרתו הייתה לסקור את  העומס המוטל על הכלכלה האמריקאית בגלל כאב. 20,214  אנשים שהשתתפו בסקר היו מעל גיל  18 וייצגו את 2010.7 מיליון בוגרים אמריקאים. החוקרים הגדירו אדם כחולה הסובל מכאב כרוני במידה והכאב הגביל את יכולתו לעבוד, או אובחן כסובל מכאב כרוני או דלקת פרקים או סובל מנכות שאינה מאפשרת לו לעבוד ללא מגבלות.

ממצאי המחקר

השכיחות של חולים עם כאבים כרוניים על פי המחקר: 10% מהקבוצה היו עם כאב מתון, 11% עם כאב חמור, 33% עם כאבי מפרקים, 25% עם דלקת פרקים ו-12% מהם עם נכות תפקודית. עלות חולה עם כאב מתון היא $4,516 יותר מאדם שאינו סובל מכאב. עלות חולה עם כאב חמור היא $3,210 יותר מאשר הטיפול בחולים שסבלו מכאב מתון.

ממצאים דומים נמצאו בקרב תסמונות כאב אחרות. עלות חולה עם כאב מפרקים היא $4,048 , עלות חולה עם דלקת פרקים היא $5,838 עלות חולה עם נכות תפקודית היא $9,680. אדם עם כאב החסיר יותר ימי עבודה בהשוואה לאדם ללא כאב. על פי הממצאים עלות כוללת של חולה עם כאבים כרוניים הגיעה לסכום ממוצע של  $4,475. הסכום הכולל של עלות כלל החולים הסובלים מכאבים כרוניים מגיע 560-635 ביליוני דולרים לשנה. 261 – 300 ביליוני דולרים לשנה בגלל הטיפול בכאב ו-299 – 334 ביליוני דולרים לשנה על אובדן פרודוקטיביות.

מסקנות החוקרים

המחקר מצביע על גודל הבעיה לכלכלה האמריקאית. לטענת החוקרים העלויות אמורות להיות גדולות אף יותר כיוון שבין היתר לא התייחסו לילדים מתחת לגיל 18 הסובלים מכאבים כרוניים.

The Journal of Pain, August 2012, Volume 13, Issue 8, Pages 715–724

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב גב כרוני זה הכול בראש

  כאב כרוני?, זה הכול בראש. האם כאב כרוני הוא למעשה תגובה רגשית? מתברר שהסיכוי להתפתחות כאבים כרוניים בעקבות פציעה תלוי…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • הכאב מושפע גם ממבנה המוח

  הכאב מושפע גם ממבנה המוח! לכאבים תפקיד חשוב בשמירה על שלמות הגוף ובריאותו. הכאב מזהיר אותנו מפני נזקים ובכך מכוון…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בחזה לרוב חסר משמעות

  כאב בחזה? לרוב חסר משמעות! החשש הגדול שמא מדובר במצב חירום שבו חייהם מצויים בסכנה מריץ את רוב האנשים שחשים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? חכו עם ניתוח

  כאב בברך? חכו עם ניתוח. צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים.…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן