הטלפון החכם גורם לכם לחלות

הטלפון החכם מזיק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

הטלפון החכם גורם לכם לחלות! אדם שאינו ישן את מספר השעות שהוא צריך לישון על פי גילו הוא אדם הסובל מחוסר שינה. כול אדם סובל מידי פעם ממחסור זמני בשעות שינה. לאחר יום או יומיים בלי מספיק שעות שינה אנו חוזרים לישון את מספר שעות השינה המומלצות והמחסור הזה בשעות שינה נעלם ואינו משפיע. מחסור כרוני בשעות שינה זהו סוג המחסור הכרוך בנזקים בריאותיים. חוסר שינה יכול להיגרם  מסביבה רועשת, נדודי שינה, דום נשימה במהלך השינה, משמרות לילה, קימה מוקדמת לעבודה או לימודים ועוד. על פי המחקר שמסוקר כאן גם טלפון חכם יכול לגזול שעות שינה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ללא שינה איכותית מספיק ושינה הנמשכת לאורך מספר סביר של שעות הסיכויים שלנו לסבול ממגוון בעיות בריאותיות ובכללן השמנה, סוכרת, דיכאון ועוד עולה באופן משמעותי. אני מניח שכולם יודעים שהנתונים הללו נכונים עוד יותר לגבי הילדים שלנו (JAMA Pediatrics, Oct. 31, 2016). על פי מחקרים שונים חוסר שינה בתקופת ההתפתחות של הילדים עלולה לפגוע בבריאותם, בהתפתחותם ובהישגים שלהם בלימודים.

  {loadposition inside-page}

  הטלפון החכם גורם לכם לחלות – רקע

  אני מניח שלא יפתיע אף אחד לדעת שהשימוש בטלפונים חכמים ושאר אביזרים אלקטרוניים לפני השינה משבש את איכות השינה ופוגע באורכה. אני מניח שזה גם לא יפתיע אף אחד לדעת שחוסר בשעות שינה איכותית פוגע בבריאות או בקיצור הטלפון החכם גורם לכם לחלות. ההשפעות של חוסר שינה על הבריאות הן עצומות. בין היתר נמצא שאנשים הסובלים מחוסר שינה כרוני נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בהשמנה, מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ועוד. אנשים אלו שאינם ישנים מספיק חשופים גם פגיעה תפקודית במוח, דיכאון, אובדן קשר עם המציאות, מעורבות גבוהה יותר בתאונות דרכים, פציעות ספורט ונפילות,

  אנשים מסוימים כול כך מחוברים לטלפונים הניידים שלהם שהם ישנים איתם. לעתים על השידה לידם, מתחת לכרית ואפילו מחוברים לאוזן. עד שהם נרדמים הם מוסיפים להתעסק אתו, לשלוח הודעות, לשחק ולדבר. גם אם נתעלם לרגע מהקרינה האלקטרו מגנטית אי אפשר להתעלם גם משיבושי השינה וחוסר השינה הנגרמים עקב כך.

  הטלפון החכם גורם לכם לחלות
  הטלפון החכם גורם לכם לחלות

  מחקר חדש שב ומאשר מה שכולנו יודעים: הטלפון החכם גורם לכם לחלות! האור שנפלט מהמכשירים האלקטרוניים בעיקר לפני השינה משפיע על שעות השינה ועל איכות השינה. אז, לכו לישון ואל תשכחו לכבות את המכשירים לפני השינה וזאת מתוך נקודת הנחה שאת המכשירים של הילדים כבר כיבתם מזמן.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   המחקר נמשך כחודש ימים שבמהלכו עקבו החוקרים אחר 650 בוגרים. המשתתפים השתמשו באפליקציה שעקבה אחר הרגלי השימוש בטלפון החכם לאורך כול החודש. במהלך החודש המשתתפים ציינו מידי לילה את מספר שעות השינה ואת איכות השינה שלהם. מטרת המחקר הייתה להעריך האם השימוש בטלפון חכם מעלה את הסיכון לפציעות?

   ממצאי המחקר

   במהלך חודש המחקר השתמשו חברי הקבוצה בטלפונים חכמים בממוצע במשך 38 שעות או כ 4 דקות כול שעה. אלו מקרב חברי הקבוצה ששהו יותר זמן מול המסך סבלו משינה עלובה יותר וקצרה יותר. איכות השינה ואורך השינה נפגעו באופן משמעותי יותר בקרב חברי הקבוצה שעשו שימוש מוגבר בטלפונים החכמים לפני השינה.

   מסקנות החוקרים

   הטלפון החכם גורם לכם לחלות! הפחתה בשעות החשיפה שלנו ושל ילדנו לאור הכחול הבוקע מהמכשירים האלקטרוניים כולל מהטלפון החכם עשוי לשפר את האיכות השינה ולהאריך את מספר שעות השינה שלו. שינה טובה יותר משמעותה בריאות טובה יותר, משקל מאוזן יותר והתפתחות גופנית ושכלית תקינים יותר. לסיכום טוענים החוקרים: הטלפון החכם פוצע אתכם!

   Nov. 9, 2016, PLOS ONE, online

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,