ילדים צריכים להתאמן במגוון ענפי ספורט

ילדים צריכים להתאמן בספורט מגוון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ילדים צריכים להתאמן במגוון ענפי ספורט! פעילות גופנית מגוונת לילד הוא המפתח להתפתחותו הגופנית ולהתפתחותו בתחום הספורט. הורים רבים דוחפים את הילד שלהם להתמקצע ולהתמקד בענף ספורט אחד מסוים. התמקדות כזאת כך חושבים ההורים תעניק לילד את אפשרות להגיע להישגים גדולים יותר. האמת היא שונה.

המחקר שלפנינו טוען שהתמקדות הילד בענף ספורט מסוים לא מעניקה לו יתרון. להיפך, עדיף לגוון. ילד המתאמן במגוון רחב של ענפי הספורט מפחית את סיכויו להיפצע, מפעיל יותר חלקי גוף, מפעיל את חלקי הגוף באופנים שונים ומאפשר לילד לפגוש הרבה יותר חברים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןילדים צריכים להתאמן במגוון ענפי ספורט – רקע

בשנים האחרונות אנו עדים למגמת עלייה בשיעור פציעות הספורט בקרב ילדים. מה הסיבות לכך? בין יתר הסיבות יש לקחת בחשבון שהשימוש באותם שרירים, באותם מפרקים ובאותם מיומנויות מגיל הצעיר עלולים להוביל לנזקים ופציעות. פציעות על רקע שימוש יתר (overuse injuries) אופייניות לילדים המשחקים בספורט יחיד. כך למשל בארצות הברית 60 מיליון ילדים ובני נוער משחקים במגוון ענפי ספורט מאורגנים כאשר 27% מהילדים הללו מתאמנים בענף ספורט יחיד. חלק מאותם ילדים משחקים בענף ספורט אחד לאורך כול השנה כבר מגיל 7. קרוב ל70% מהילדים נושרים מפעילותם הגופנית עד הגיעם לגיל 13. חלקם עושים זאת בגלל פציעות טורדניות.

הפציעות השכיחות ביותר הן פציעות ברכיים, פציעות מרפקים ופציעות כתפיים. שחקני כדור רגל חשופים בעיקר לפציעות של הרצועה הצולבת הקדמית. שחקני כדור בסיס נפצעים במרפקים ושחיינים נפצעים בכתפיים. גם עומסים נפשיים גדולים יותר כרוכים בספורט יחיד. ילדים ובני נוער המתאמנים בספורט בודד נוטים להיות במתחים גדולים יותר ולהישחק מהר יותר. הדבר משפיע על הילדים ובני הנוער הללו גם בכול הקשור לחיים החברייתם שלהם והלימודים. הספורט הופך להיות סוג של עבודה והם מאבדים את חדוות החיים ולעתים גם נכנסים למצב של דיכאון על כול המשתמע מכך.

המלצות

להן ההמלצות להורים ולילדים: צריך לעודד את הילד להתאמן במגוון ענפי ספורט ולא בספורט יחיד. הדבר יאפשר להם להפעיל את גופם במגוון דרכים, להפעיל חלקי גוף שונים, להכיר חברים שונים ויקטין את הסיכוי לפציעות מאמץ חוזרני. ההורים צריכים לעקוב ולפקח על עבודת המאמנים של הילדים שלהם. צריך לאפשר לילד יום או יומיים בשבוע של מנוחה מוחלטת מספורט ושלושה חודשים בשנה של חופש מהאימונים ומהשחקים בענף המרכזי שלהם.

המחקר

ילדים צריכים להתאמן במגוון ענפי ספורט
ילדים צריכים להתאמן במגוון ענפי ספורט

בדק האם התמקדות הילד לפני גיל העשרה בענף ספורט אחד מעלה את סיכויו להגיע להישגים בספורט זה ובכך לסלול את דרכו לקבלת מלגה או להשתלב בספורט המקצועי.

ממצאי המחקר

רובם המכריע של האתלטים המצליחים ביותר השתתפו בילדותם המוקדמת במגוון ענפי ספורט ולא התמקדו בענף הספורט שהביא לתהילתם. השתתפות במגוון ענפי ספורט אפשר להם לפתח את הכישורים שלהם וליהנות מסיכוי אמיתי למצוא את הספורט שבו ברבות השנים הם המתמקצעו.

מסקנות המחקר

הסיכוי של ילד טרם הגיעו לגיל העשרה הממוקד בספורט מסוים לפתח קריירה בספורט הזה אינה גדולה משל ילד שמתאמן במגוון ענפי ספורט. עוד מצאו החוקרים שילדים שטרם הגיעו לגיל העשרה המתאמנים במספר ענפי ספורט נהנים יותר, נפצעים פחות ומפתחים כישורים פסיכומוטוריים טובים יותר.ילדים צריכים להתאמן בספורט מגוון!

המלצות החוקרים

כהורים מומלץ להקפיד על כך: ילדים צריכים להתאמן בספורט מגוון! המקרים מפורסמים של ספורטאים מצליחים כדוגמת טייגר ווד ואנדרי אגסי שהוריהם דחפו אותם לענפי הספורט שלהם בשלבים מוקדמים של ילדותם עלולים להטעות את ההורים.

רוב הספורטאים המצליחים לא היו ממוקדים בילדותם בענף ספורט אחד. אפשרו לילד שלכם בטרם הגיעו לגיל העשרה להתנסות במספר ענפי ספורט ובכך תשפרו את יכולתיו ואת הסיכוי שימשיך לעסוק בספורט מסוים ולהצטיין בו.

American Society of Sports Medicine, April 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים