קודם כול להיפטר מהכאב בגב

ראשית יש להיפטר מהכאב בגב

קודם כול להיפטר מהכאב בגב זה כול הנדרש. כאבי גב תחתון מהווים תופעה אנושית שכיחה וטורדנית. ההשפעות של מגפה זאת של כאבי הגב נוגעות לכיס ולאיכות החיים של כול אחד מאיתנו. העלויות העצומות של מגפת כאבי הגב מדירים שינה מעיני המומחים לבריאות הציבור. ההוצאות של מגפת כאבי הגב נגרמות בשל:

 • אובדן ימי עבודה
 • ירידה בפריון בעבודה
 • עלויות של טיפולים, אישפוזים ועוד
 • פיצויים ועוד

אותם חולים המחפשים מזור לכאביהם מודדים את היעילות של הטיפול רק לפי מדד אחד:

 • האם הכאב פחת

את החולה המטופל לא מעניין שטווח התנועה שלו גדל או שהיציבה שלו השתפרה. הוא רוצה הקלה מידית ואם אפשר אז קודם כול להיפטר מהכאב בגב. את העובדה הזאת חשוב שכול קלינאי ישים לנגד עיניו.

ברוב המקרים, מלבד כאבי הגב סובלים החולים מסימפטומים קשים וטורדניים ובכלל זה:

 • ממגבלות תנועה ותפקוד
 • עמידה אנטלגית ועוד

במחקר חדש שנערך בארצות הברית מצאו החוקרים שלמרות הסימפטומים האחרים, מבחינת החולים:

 • חשוב להיפטר תחילה מהכאב

למרות הקושי להתנהל בחיי היום יום עם מגבלות התנועה, רוב הסובלים מכאבי גב תחתון ומהמגבלות הנלוות לו, מעדיפים: ראשית יש להיפטר מהכאב בגב ורק לאחר מכן שיפור ביכולת התנועה, ביציבה וביכולת לתפקד.

קודם כול להיפטר מהכאב בגב – רקע

קודם כול להיפטר מהכאב בגב
קודם כול להיפטר מהכאב בגב

היצרות תעלת השדרה גורמת ללחץ על חט השדרה או על שורשי העצבים ולמגוון סימנים ותסמינים אופייניים כולל כאבי גב תחתון, כאבים בישבן וברגל, נימול, הירדמות, חולשה, קושי ללכת וקושי לעמוד. הגורם העיקרי לתופעה הזאת הם שינויים ניווניים בעמוד השדרה. במחקר הנוכחי בחנו את איכות חיי החולים שסבלו מהיצרות תעלת השדרה המותנית וכאבים בגב התחתון.

כאשר נשאלו החולים במה הם בוחרים:

 • טיפול שיפחית את כאבם?
 • או טיפול שישפר את יכולתם לעמוד וללכת?

רובם המכריע של החולים בחר באופצייה ראשונה. להפחית כאב. החולים הללו פותרים קונפליקט המצוי בקרב הקלינאים לגבי האופן שבו יש לגשת לפתולוגיה בגב התחתון. האם ראשית לשכך כאב ולאחריו להתחיל לטפל ביכולת התנועתית או להיפך.

לאור העובדה שרק מעט מהחולים מתאימים לפרוצדורה הכירורגית ממליצים רופאים על זריקות אפידורליות על בסיס סטרואידי כדרך להקל על הכאב. זריקות אלה אכן מפחיתות את הכאב לפרק זמן קצר בלבד. האם זה מה שנדרש כדי להיפטר מהכאב בגב?

המחקר

היצרות תעלה השדרה מתרחשת לרוב כאשר רקמות בעמוד השדרה מתבלות ומצרות את התעלה. בין הרקמות שמתבלות ועלולות לגרום לכך נציין:

 • חוליות, דיסקים בין חולייתיים, מפרקים בין חולייתיים, רצועות ועוד

הלחץ שנוצר על חוט השדרה ו/או על שורשי העצבים גורם לכאבים בעיקר בעמידה והליכה. עוד מתפתח חסר נוירולוגי ובכלל זה נימול והירדמות הישבנים והרגליים.

החוקרים בדקו את המשמעות שמייחסים 270 חולים הסובלים מהיצרות תעלת השדרה המותנית (lumbar spinal stenosis) לכאבים ולמגבלות התנועה המאפיינות את המחלה, ובכלל זה קושי לעמוד וללכת. החולים התבקשו לבחור איזה טיפול הם מעדיפים כזה שיאפשר להם להיפטר מהכאב בגב או כזה שישפר את יכולת התנועה שנפגעה.

ממצאי המחקר

רוב החולים (80%) בחרו את הטיפול שיאפשר להם להיפטר מהכאב בגב שלהם על פני שיפור ביכולת לנוע.

מסקנות החוקרים

לטענת החוקרים יש דיון ארוך בקרב הקהילה הרפואית לגבי החשיבות שיש לתת ליכולת תנועה ולכאב במהלך הטיפול. בעוד שלרוב הרופאים מעניקים חשיבות עליונה ליכולת התנועה הרי שמחקר זה מדגים שמבחינת החולים חשוב יותר להפחית את הכאב. החוקרים ממליצים לקהילה הרפואית לשנות את סדרי החשיבות.ראשית יש להיפטר מהכאב בגב היא על כן הבחירה של החולים. לא לנוע טוב יותר או לחזור לשחק כדורגל. קודם כול קחו ממני את הכאב.

 • A patient-centered approach. Neurology, 2015 
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מה מאיים על הבריאות של ילדכם

מה מאיים על בריאות הילד

איומים על בריאות הילד ובכלל זה על הבריאות הגופנית שלו הם עניין שכיח. ילדים ובני נוער סובלים מבעיות גופניות בגלל סיבות רבות כולל תאונות, חבלות, מומים מולדים, פעילות גופנית לקויה, עודף פעילות גופנית, חוסר בפעילות גופנית, ליקויים ארגונומיים, ליקויי יציבה, השמנה ועוד.

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?

כירופרקטיקה למי היא עוזרת

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

בריאות הגבר

איך שומרים על בריאות הגבר

בריאות הגבר נתונה לסיכונים ייחודיים. ישנם מספר איומים מוחשיים על בריאותם של בני האדם בכלל ועל בריאות הגבר בפרט. חלק מהאיומים הם על איכות חייו של הגבר וחלק אחר על עצם חייו. במאמר זה אצביע על האיומים הבריאותיים על הגברים ועל הדרכים להתמודד איתם.

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

מרפק טניס מה גורם לו

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.