קודם כול להיפטר מהכאב בגב

ראשית יש להיפטר מהכאב בגב

קודם כול להיפטר מהכאב בגב זה כל מה שנדרש מהקלינאי המטפל. כאבי גב תחתון מהווים תופעה אנושית שכיחה וטורדנית. ההשפעות של מגפה זאת של כאבי הגב נוגעות לכיס ולאיכות החיים של כל אחד מאיתנו. העלויות העצומות של מגפת כאבי הגב מדירים שינה מעיני המומחים לבריאות הציבור. ההוצאות של מגפת כאבי הגב נגרמות בשל:

 • אובדן ימי עבודה
 • ירידה בפריון בעבודה
 • עלויות של טיפולים, אשפוזים ועוד
 • פיצויים ועוד

אותם חולים המחפשים מזור לכאביהם מודדים את היעילות של הטיפול רק לפי מדד אחד:

 • האם הכאב פחת

את החולה המטופל לא מעניין שטווח התנועה שלו גדל או שהיציבה שלו השתפרה. הוא רוצה הקלה מידית ואם אפשר אז קודם כול להיפטר מהכאב בגב. את העובדה הזאת חשוב שכול קלינאי ישים לנגד עיניו.

ברוב המקרים, מלבד כאבי הגב סובלים החולים מסימפטומים קשים וטורדניים ובכלל זה:

 • ממגבלות תנועה ותפקוד
 • עמידה אנטלגית ועוד

במחקר חדש שנערך בארצות הברית מצאו החוקרים שלמרות הסימפטומים האחרים, מבחינת החולים:

 • חשוב להיפטר תחילה מהכאב

למרות הקושי להתנהל בחיי היום יום עם מגבלות התנועה, רוב הסובלים מכאבי גב תחתון ומהמגבלות הנלוות לו, מעדיפים: ראשית יש להיפטר מהכאב בגב ורק לאחר מכן שיפור ביכולת התנועה, ביציבה וביכולת לתפקד.

קודם כול להיפטר מהכאב בגב – רקע

קודם כול להיפטר מהכאב בגב
קודם כול להיפטר מהכאב בגב

היצרות תעלת השדרה גורמת ללחץ על חט השדרה או על שורשי העצבים ולמגוון סימנים ותסמינים אופייניים כולל כאבי גב תחתון, כאבים בישבן וברגל, נימול, הירדמות, חולשה, קושי ללכת וקושי לעמוד. הגורם העיקרי לתופעה הזאת הם שינויים ניווניים בעמוד השדרה. בין יתר השינויים הניווניים נציין:

 • שחיקת סחוסים
 • ניוון של הדיסק הבין חולייתי
 • היווצרות אוסטאופיטים ועוד

במחקר הנוכחי בחנו את איכות חיי החולים שסבלו מהיצרות תעלת השדרה המותנית וכאבים בגב התחתון. כאשר שאלו את החולים במה הם בוחרים:

 • טיפול שיפחית את כאבם?
 • או טיפול שישפר את יכולתם לעמוד וללכת?

רובם המכריע של החולים בחר באופציה ראשונה. להפחית כאב. החולים הללו פותרים קונפליקט המצוי בקרב הקלינאים לגבי האופן שבו יש לגשת לפתולוגיה בגב התחתון. האם ראשית לשכך כאב ולאחריו להתחיל לטפל ביכולת התנועתית או להיפך.

לאור העובדה שרק מעט מהחולים מתאימים לפרוצדורה הכירורגית ממליצים רופאים על זריקות אפידורליות על בסיס סטרואידים כדרך להקל על הכאב. זריקות אלה אכן מפחיתות את הכאב לפרק זמן קצר בלבד. האם זה מה שנדרש כדי להיפטר מהכאב בגב?

המחקר

היצרות תעלה השדרה מתרחשת לרוב כאשר רקמות בעמוד השדרה מתבלות ומצרות את התעלה. בין הרקמות שמתבלות ועלולות לגרום לכך נציין:

 • חוליות, דיסקים בין חולייתיים, מפרקים בין חולייתיים, רצועות ועוד

הלחץ שנוצר על חוט השדרה ו/או על שורשי העצבים גורם לכאבים בעיקר בעמידה והליכה. עוד מתפתח חסר נוירולוגי ובכלל זה נימול והירדמות הישבנים והרגליים.

החוקרים בדקו את המשמעות שמייחסים 270 חולים הסובלים מהיצרות תעלת השדרה המותנית (lumbar spinal stenosis) לכאבים ולמגבלות התנועה המאפיינות את המחלה, ובכלל זה קושי לעמוד וללכת. החולים התבקשו לבחור איזה טיפול הם מעדיפים כזה שיאפשר להם להיפטר מהכאב בגב או כזה שישפר את יכולת התנועה שנפגעה.

ממצאי המחקר

רוב החולים (80%) בחרו את הטיפול שיאפשר להם להיפטר מהכאב בגב שלהם על פני שיפור ביכולת לנוע.

מסקנות החוקרים

לטענת החוקרים יש דיון ארוך בקרב הקהילה הרפואית לגבי החשיבות שיש לתת ליכולת תנועה ולכאב במהלך הטיפול. בעוד שלרוב הרופאים מעניקים חשיבות עליונה ליכולת התנועה הרי שמחקר זה מדגים שמבחינת החולים חשוב יותר להפחית את הכאב. החוקרים ממליצים לקהילה הרפואית לשנות את סדרי החשיבות. ראשית יש להיפטר מהכאב בגב היא על כן הבחירה של החולים. לא לנוע טוב יותר או לחזור לשחק כדורגל. קודם כול קחו ממני את הכאב.

 • A patient-centered approach. Neurology, 2015 
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בקע דיסק - חוות דעת אתר רמקול

בקע דיסק – חוות דעת אתר רמקול

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

למבוגרים עדיף לרוץ

מבוגרים רוצו כול עוד אתם יכולים

למבוגרים עדיף לרוץ! האופן שבו אתם צועדים מהווה אינדיקציה טובה לניבוי חולי בקרב מבוגרים. מבוגרים העוסקים בפעילות גופנית המתבססת על ריצה שומרים על היעילות אנרגטית של ההליכה שלהם יותר ממבוגרים העוסקים בספורט הכולל צעידה בלבד. 

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

תסמונת הצביטה בכתף מה גורם לה

צביטה בכתף? גורמים ותסמינים שונים עשויים להועיל לנו באבחון ובאומדן חומרת הנזק. תסמונת זאת נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת לזיז שיא הכתף. התוצאה היא לרוב מיחושים ומגבלות תנועה של המפרק.