גורמים המסכנים את בריאות הגב
גורמים המסכנים את בריאות הגב

גורמים המסכנים את בריאות הגב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


גורמים המסכנים את בריאות הגב שלכם נמצאים בכול מקום החל מהכיסא שעליו אתם יושבים ואופן הישיבה עליו וכלה בסוג המקצוע שבחרתם, בספורט המועדף עליכם או סוג המזרן שעליו אתם ישנים. שורה ארוכה של גורמים המוגדרים כגורמי סיכון מעלים את הסיכוי שלכם להתפתחות נזקים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגב וכתוצאה מכך לגרום לכאבי גב.

יחד עם זאת חשוב לזכור שגורם הסיכון העיקרי הוא כמובן הגיל שלנו. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון לכך. גורמי סיכון נוספים כוללים מחלות, ליקויים מבניים גנטיים או נרכשים, פעילות גופנית מועדפת, מקצוע, אורח חיים ועוד. חשוב להכיר את גורמי הסיכון הללו ולזכור שנטרול שלהם (של גורמי הסיכון הנמצאים בשליטתנו) משמעותו מניעת כאבי גב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןגורמים המסכנים את בריאות הגב – רקע

כאבי גב מהווים מטרד קשה מנשוא. מטרד אישי ומטרד לאומי. מטרד אישי על רקע הפגיעה באיכות חייו של החולה ובכלל זה פגיעה בחייו החברתיים, פגיעה ביכולתו לעסוק בפעילות גופנית, קשיים כלכליים אישיים ומשפחתיים ועוד. פגיעה לאומית על רקע העלויות הכלכליות האדירות שגורמת בעיה זאת הנאמדות בארצות הברית לבדה במיליארדי דולרים רבים. הוצאות כבדות אלה נגרמות בגלל אובדן ימי עבודה, אובדן הכנסות והוצאות עצומות עקב טיפולים, ניתוחים, אשפוזים ועוד.

נשים וגברים סובלים מכאבי גב באותה מידה. לכאבי גב פנים רבות, הוא יכול להופיע בצורה של כאב מקומי קל ולחלוף תוך שעות עד ימים אבל הוא עלול להופיע גם בצורה של כאב גב משתק. החומרה של רוב כאבי הגב נמצאת בין שני הקצוות הללו. ההכרה של הגורמים שיש ביכולתם לגרום או למנוע כאבים בגב ולהשפיע על בריאות הגב היא על כן צורך אישי וצורך לאומי. לנוכח ממדי המגפה של כאבי הגב יש ללמד כבר בגן הילדים כול מה שאפשר על הגורמים השונים המקיפים אותנו שיש ביכולתם לסכן את בריאות הגב שלכם.

גורמים המסכנים את בריאות הגב – פירוט:

גיל

הגיל שלנו הוא בין גורמי הסיכון לכאבי גב הגדולים ביותר. מהווה את גורם הסיכון העיקרי להתפתחות כאבי גב. למרות שאנו עדים לכך שיותר ויותר בני נוער מתלוננים על כאבי גב עדיין, תופעה זאת נותר בעיקרה בעיה של אנשים מבוגרים יותר. על ציר הזמן הרקמות שמרכיבות את עמוד השדרה מתבלות. השאלה שנשאלת היא לא האם הן מתבלות אלא כמה הן מתבלות או באיזה קצב הן מתבלות. התנהלות נכונה הכוללת בין היתר פעילות גופנית מאוזנת, ארגונומיה תקינה ויציבה טובה תצמצם את הבלאי למינימום ותאט את קצב הבלאי. אחרי גיל 30 הסיכוי לסבול מכאבי גב עולה משמעותית כאשר עד גיל 60 קיים סיכוי גדול שהכאבים שלכם נובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי גדול יותר לאחר גיל 60 קיים סיכוי גדול שהכאבים שלכם נובעים מדלקת פרקים ניוונית.

גנטיקה בין גורמי הסיכון לכאבי גב

גורמים המסכנים את הגב שלכם כוללים ללא ספק גם תורשה. ישנן עדויות רבות לכך שכאבי גב הם דבר העובד בירושה. אם האבא או האימא שלכם סבלו מכאבי גב עולה הסיכוי לכך שגם אתם תסבלו מהם. תסמונות מוגדרות של עמוד השדרה כמו למשל היצרות תעלת השדרה, או מחלה ניוונית של עמוד השדרה שכיחות יותר בקרב בני משפחה אחת.

עודף משקל והשמנה

עודף משקל והשמנה יוצרים עומסי יתר קבועים על הרקמות השונות ובכלל זה על עמוד השדרה וכן משנים את האופן שבו אתם נעים. שינויים אלו על ציר הזמן מאיצים את הליכי הבליה של הרקמות השונות בגב. אסור לשכוח שעודף משקל או השמנה גם מעודדים אורח חיים יושבני המהווה גם הוא גורם סיכון להתפתחות כאבי גב.

מחלות שהן בין גורמי הסיכון לכאבי גב

חולי במחלות מסוימות מעלה את הסבירות לכך שתסבלו בין היתר גם מכאבי גב. ככול שהסיכוי שלכם לחלות במחלות אלו גבוה יותר כך גם גדל הסיכון להתפתחות כאבי גב. בין יתר המחלות שעלולות לגרום לסיכון מוגבר לסבול מכאבי גב נציין במיוחד את מחלת דלדול העצם המהווה גורם סיכון להתפתחות שברים בחוליות ובכך לגרום לכאבי גב. כמובן שגם הסיכון לחלות במחלת דלדול העצם עולה ככול שאנו מתבגרים. מחלות נוספות שעלולות לעלות את הסיכון להתפתחות כאבים בגב כוללות בין היתר דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים אחרת שעלולות לגרום לשינויים במפרקים ובדיסקים הבין חולייתיים ועקב כך לגרום לכאבי גב, תסמונת זנב הסוס, גידול סרטני בעמוד השדרה, דלקת זיהומית בעמוד השדרה, שלבקת חוגרת ועוד. ישנן גם מחלות התוקפות חלקי גוף ואיברים מרוחקים שהם בעלי יכולת להשליך כאב לגב. דוגמאות לכך כוללות דלקת בשלפוחית השתן, הפרעות בריאותיות בכליות ועוד. גם חולי במחלות נפשיות כמו דיכאון, חרדות ועוד מעלה את הסבירות להתפתחות כאבי גב.

ליקויים מבניים נרכשים או מולדים

גם ליקויים מבניים מולדים או נרכשים הם גורמים המסכנים את הגב שלכם. ליקויים אלה עלולים לגרום לשינויים ביומכניים ובעקבות זאת מובילים בין היתר להתפתחות עומסי יתר על עמוד השדרה. תוצאה אפשרית לכך היא כאבי גב. בין יתר השינויים המבניים בעלי יכולת להשפיע על בריאות הגב נמנה עקמת או עיוות מולד או נרכש אחר בקשתות ובקימורים הטבעיים של עמוד השדרה כמו קיפוזיס, כפות רגליים שטוחות, רגל קצרה וזוויות לא תקינות של הברכיים ו/או של מפרקי הירך.

אורח חיים יושבני

גורם מרכזי להתפתחות נזקים ברקמות הגב השונות הוא הליכי הניוון. אורח חיים יושבני מוביל על ציר הזמן להשמנה, כושר גופני לקוי ולהליכי ניוון מואצים. כתוצאה מכך אנו עדים להתפתחות מואצת של נזקים ברקמות השונות בגב כולל בין היתר שחיקת סחוסים, בלטי דיסק או פריצות דיסק ועוד. המשמעות היא לעתים קרובות כאבי גב. גב בריא מצריך אורח חיים אקטיבי. אורח חיים אקטיבי הכולל פעילות גופנית ונמנע מישיבות מנוונות מאפשר לנו לשמור על שרירי הליבה האוחזים ומייצבים את חוליות עמוד השדרה, שומר על בריאות הרקמות השונות בגב ובכך מונע או מאט את תהליך הניוון שלהן ועוד.

פעילות גופנית מועדפת

גורמים המסכנים את בריאות הגב
גורמים המסכנים את בריאות הגב

הסיכון של ספורטאי העוסק באומניות לחימה לסבול מכאבי גב אינה שווה או דומה לסיכוייו של אדם שמשתתף בשיעורי פלדנקרייז. ככול שהפעילות שבה אנו עוסקים כרוכה ביותר פעולות אלימות יותר, במאמצים קיצוניים יותר ובתנועות חריגות יותר כך גם עולה הסיכון לפציעות והתפתחות כאבי גב. אין לראות בדברים הללו דבר הפותר אתכם מהקפדה על זהירות ומודעות בעת ביצוע כול פעילות גופנית ללא יוצר מהכלל. גם מתאמני פלדנקרייז נפצעים.

הריון

במהלך היריון עולה הסיכון להתפתחות כאבי גב. הסיבות לכך הן השינויים שעובר הגוף הנשי במהלך חודשי ההיריון. בין יתר השינויים נציין: עלייה במשקל על כול המשתמע מכך בכול הנוגע לעומסים הנוצרים על עמוד השדרה והאגן, שינויים הורמונליים (רמה גבוהה של הורמון הקרוי רלקסין) הגורמים בסיכומו של דבר להתרככות של רקמות החיבור שאמורות לאחוז ולייצב את עמוד השדרה והאגן, שינויים במרכז הכובד של גוף האישה המתרחשים עם התקדמות ההיריון וגורמים לשינויים ביציבה, התארכות והחלשות של שרירי הבטן שתפקידם בין היתר לאחוז ולייצב את עמוד השדרה.

עישון

עישון מהווה גורם סיכון לרבות מההפרעות הבריאותיות של האדם והוא גם בין גורמי הסיכון לכאבי גב.  פרסום המחקרים הראשונים אודות הנזקים הבריאותיים של עישון החלו כבר בשנות ה- 50. מאז נוספו מאמרים רבים שקישרו עישון עם סיכון לחלות במחלות לב, מחלות ריאות, סרטן וכמעט כול מחלה אחרת אפשרית. בשנים האחרונות הצטרף העישון לשורה הארוכה של גורמי סיכון לכאבי גב. בין ההסברים האפשריים להשפעה זאת מעלים החוקרים את הסברה שעישון מצמצם את מעבר החמצן ושאר חומרי ההזנה החשובים לדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה ובכך חושף אותם לבלאי.

מקצוע

גורמים המסכנים את הגב שלכם עלולים להיות המקצוע או התחביב שלכם. מקצועות שונים יוצרים עומסים שונים על הגוף האנושי ובכך חושפות אותו לבעיות אופייניות. כך למשל מקצועות כמו עובדי בניין, אחיות, סבלים ועוד המחייבים הרמה ודחיפה של משאות מעלים את הסיכון שלכם להתפתחות נזקים בגב ובעקבות כך גם התפתחות כאבים בגב. נזקים דומים לרקמות הגב השונות עלולים להתפתח גם בגלל מקצועות המחייבים ישיבה ארוכה (עובדי מחשבים, פקידים, נהיגה), עמידה ממושכת (ספר, קופאי, עובדי פס ייצור) ועוד.

גורמים נפשיים

מתברר שגם הפרעות נפשיות כמו דיכאון, מתחים נפשיים, חרדות, דאגות ויתר והפרעות במצב הרוח מהווים גורמי סיכון לכאבי גב. ההסבר המקובל לקשר שבין לחצים נפשיים לבין כאבי גב הוא ההסבר שמצביע על כך שמצבי דחק נפשיים מפעילים את תגובת הגוף למצבי סכנה. במצב זה של “ברח או הילחם” שרירי הגוף מתקשים ומתכווצים כהכנה לקרב והתוצאה כאבי גב כאבי צוואר ועוד. ישנם חוקרים הטוענים שניתן להסביר את הקשר שבין מצבים נפשיים לבין כאבי גב גם באמצעות השינויים ההתנהגותיים שעובר האדם שמצוי במצב של דחק נפשי. האדם הממוצע הנמצא במצב של דחק נפשי התכנס פיזית לתוך עצמו וישנה את היציבה שלו, יפסיק להיות פעיל גופנית ויהפוך להיות רגיש יותר לאותות כאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי הגב - סקר של מגזין מנטה

  כתבה במגזין מנטה מאי 2009,  בחודש מאי 2009 פורסמה כתבה מקיפה במגזין מנטה על כאבי גב. במסגרת הכתבה פורסם גם…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל…

 • כאבי ברכיים טיפול

  כאבי ברכיים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה. סימנים ותסמינים בברך עלולים להופיע בגלל נזקי חבלה, בגלל…

 • כאבי גב עליון גורמים

  כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת…

 • איך מונעים כאבי גב?

  איך מונעים כאבי גב? התשובה לשאלה זאת היא ישירה למדי. נטרלו את גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב ובכך תצמצמו הסיכון…

 • נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי

  נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני…

 • כאבי צוואר מה הם הגורמים

  כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד…

 • אימוני כוח להפחתת כאבי גב

  אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב…