גורמים המסכנים את בריאות הגב
גורמים המסכנים את בריאות הגב

גורמים המסכנים את בריאות הגב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


גורמים המסכנים את בריאות הגב שלכם נמצאים בכול מקום החל מהכיסא שעליו אתם יושבים ואופן הישיבה עליו וכלה בסוג המקצוע שבחרתם, בספורט המועדף עליכם או סוג המזרן שעליו אתם ישנים. שורה ארוכה של גורמים המוגדרים כגורמי סיכון מעלים את הסיכוי שלכם להתפתחות נזקים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומפעילות את הגב וכתוצאה מכך לגרום לכאבי גב.

יחד עם זאת חשוב לזכור שגורם הסיכון העיקרי הוא כמובן הגיל שלנו. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון לכך. גורמי סיכון נוספים כוללים מחלות, ליקויים מבניים גנטיים או נרכשים, פעילות גופנית מועדפת, מקצוע, אורח חיים ועוד. חשוב להכיר את גורמי הסיכון הללו ולזכור שנטרול שלהם (של גורמי הסיכון הנמצאים בשליטתנו) משמעותו מניעת כאבי גב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןגורמים המסכנים את בריאות הגב – רקע

כאבי גב מהווים מטרד קשה מנשוא. מטרד אישי ומטרד לאומי. מטרד אישי על רקע הפגיעה באיכות חייו של החולה ובכלל זה פגיעה בחייו החברתיים, פגיעה ביכולתו לעסוק בפעילות גופנית, קשיים כלכליים אישיים ומשפחתיים ועוד. פגיעה לאומית על רקע העלויות הכלכליות האדירות שגורמת בעיה זאת הנאמדות בארצות הברית לבדה במיליארדי דולרים רבים. הוצאות כבדות אלה נגרמות בגלל אובדן ימי עבודה, אובדן הכנסות והוצאות עצומות עקב טיפולים, ניתוחים, אשפוזים ועוד.

נשים וגברים סובלים מכאבי גב באותה מידה. לכאבי גב פנים רבות, הוא יכול להופיע בצורה של כאב מקומי קל ולחלוף תוך שעות עד ימים אבל הוא עלול להופיע גם בצורה של כאב גב משתק. החומרה של רוב כאבי הגב נמצאת בין שני הקצוות הללו. ההכרה של הגורמים שיש ביכולתם לגרום או למנוע כאבים בגב ולהשפיע על בריאות הגב היא על כן צורך אישי וצורך לאומי. לנוכח ממדי המגפה של כאבי הגב יש ללמד כבר בגן הילדים כול מה שאפשר על הגורמים השונים המקיפים אותנו שיש ביכולתם לסכן את בריאות הגב שלכם.

גורמים המסכנים את בריאות הגב – פירוט:

גיל

הגיל שלנו הוא בין גורמי הסיכון לכאבי גב הגדולים ביותר. מהווה את גורם הסיכון העיקרי להתפתחות כאבי גב. למרות שאנו עדים לכך שיותר ויותר בני נוער מתלוננים על כאבי גב עדיין, תופעה זאת נותר בעיקרה בעיה של אנשים מבוגרים יותר. על ציר הזמן הרקמות שמרכיבות את עמוד השדרה מתבלות. השאלה שנשאלת היא לא האם הן מתבלות אלא כמה הן מתבלות או באיזה קצב הן מתבלות. התנהלות נכונה הכוללת בין היתר פעילות גופנית מאוזנת, ארגונומיה תקינה ויציבה טובה תצמצם את הבלאי למינימום ותאט את קצב הבלאי. אחרי גיל 30 הסיכוי לסבול מכאבי גב עולה משמעותית כאשר עד גיל 60 קיים סיכוי גדול שהכאבים שלכם נובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי גדול יותר לאחר גיל 60 קיים סיכוי גדול שהכאבים שלכם נובעים מדלקת פרקים ניוונית.

גנטיקה בין גורמי הסיכון לכאבי גב

גורמים המסכנים את הגב שלכם כוללים ללא ספק גם תורשה. ישנן עדויות רבות לכך שכאבי גב הם דבר העובד בירושה. אם האבא או האימא שלכם סבלו מכאבי גב עולה הסיכוי לכך שגם אתם תסבלו מהם. תסמונות מוגדרות של עמוד השדרה כמו למשל היצרות תעלת השדרה, או מחלה ניוונית של עמוד השדרה שכיחות יותר בקרב בני משפחה אחת.

עודף משקל והשמנה

עודף משקל והשמנה יוצרים עומסי יתר קבועים על הרקמות השונות ובכלל זה על עמוד השדרה וכן משנים את האופן שבו אתם נעים. שינויים אלו על ציר הזמן מאיצים את הליכי הבליה של הרקמות השונות בגב. אסור לשכוח שעודף משקל או השמנה גם מעודדים אורח חיים יושבני המהווה גם הוא גורם סיכון להתפתחות כאבי גב.

מחלות שהן בין גורמי הסיכון לכאבי גב

חולי במחלות מסוימות מעלה את הסבירות לכך שתסבלו בין היתר גם מכאבי גב. ככול שהסיכוי שלכם לחלות במחלות אלו גבוה יותר כך גם גדל הסיכון להתפתחות כאבי גב. בין יתר המחלות שעלולות לגרום לסיכון מוגבר לסבול מכאבי גב נציין במיוחד את מחלת דלדול העצם המהווה גורם סיכון להתפתחות שברים בחוליות ובכך לגרום לכאבי גב. כמובן שגם הסיכון לחלות במחלת דלדול העצם עולה ככול שאנו מתבגרים. מחלות נוספות שעלולות לעלות את הסיכון להתפתחות כאבים בגב כוללות בין היתר דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים אחרת שעלולות לגרום לשינויים במפרקים ובדיסקים הבין חולייתיים ועקב כך לגרום לכאבי גב, תסמונת זנב הסוס, גידול סרטני בעמוד השדרה, דלקת זיהומית בעמוד השדרה, שלבקת חוגרת ועוד. ישנן גם מחלות התוקפות חלקי גוף ואיברים מרוחקים שהם בעלי יכולת להשליך כאב לגב. דוגמאות לכך כוללות דלקת בשלפוחית השתן, הפרעות בריאותיות בכליות ועוד. גם חולי במחלות נפשיות כמו דיכאון, חרדות ועוד מעלה את הסבירות להתפתחות כאבי גב.

ליקויים מבניים נרכשים או מולדים

גם ליקויים מבניים מולדים או נרכשים הם גורמים המסכנים את הגב שלכם. ליקויים אלה עלולים לגרום לשינויים ביומכניים ובעקבות זאת מובילים בין היתר להתפתחות עומסי יתר על עמוד השדרה. תוצאה אפשרית לכך היא כאבי גב. בין יתר השינויים המבניים בעלי יכולת להשפיע על בריאות הגב נמנה עקמת או עיוות מולד או נרכש אחר בקשתות ובקימורים הטבעיים של עמוד השדרה כמו קיפוזיס, כפות רגליים שטוחות, רגל קצרה וזוויות לא תקינות של הברכיים ו/או של מפרקי הירך.

אורח חיים יושבני

גורם מרכזי להתפתחות נזקים ברקמות הגב השונות הוא הליכי הניוון. אורח חיים יושבני מוביל על ציר הזמן להשמנה, כושר גופני לקוי ולהליכי ניוון מואצים. כתוצאה מכך אנו עדים להתפתחות מואצת של נזקים ברקמות השונות בגב כולל בין היתר שחיקת סחוסים, בלטי דיסק או פריצות דיסק ועוד. המשמעות היא לעתים קרובות כאבי גב. גב בריא מצריך אורח חיים אקטיבי. אורח חיים אקטיבי הכולל פעילות גופנית ונמנע מישיבות מנוונות מאפשר לנו לשמור על שרירי הליבה האוחזים ומייצבים את חוליות עמוד השדרה, שומר על בריאות הרקמות השונות בגב ובכך מונע או מאט את תהליך הניוון שלהן ועוד.

פעילות גופנית מועדפת

גורמים המסכנים את בריאות הגב
גורמים המסכנים את בריאות הגב

הסיכון של ספורטאי העוסק באומניות לחימה לסבול מכאבי גב אינה שווה או דומה לסיכוייו של אדם שמשתתף בשיעורי פלדנקרייז. ככול שהפעילות שבה אנו עוסקים כרוכה ביותר פעולות אלימות יותר, במאמצים קיצוניים יותר ובתנועות חריגות יותר כך גם עולה הסיכון לפציעות והתפתחות כאבי גב. אין לראות בדברים הללו דבר הפותר אתכם מהקפדה על זהירות ומודעות בעת ביצוע כול פעילות גופנית ללא יוצר מהכלל. גם מתאמני פלדנקרייז נפצעים.

הריון

במהלך היריון עולה הסיכון להתפתחות כאבי גב. הסיבות לכך הן השינויים שעובר הגוף הנשי במהלך חודשי ההיריון. בין יתר השינויים נציין: עלייה במשקל על כול המשתמע מכך בכול הנוגע לעומסים הנוצרים על עמוד השדרה והאגן, שינויים הורמונליים (רמה גבוהה של הורמון הקרוי רלקסין) הגורמים בסיכומו של דבר להתרככות של רקמות החיבור שאמורות לאחוז ולייצב את עמוד השדרה והאגן, שינויים במרכז הכובד של גוף האישה המתרחשים עם התקדמות ההיריון וגורמים לשינויים ביציבה, התארכות והחלשות של שרירי הבטן שתפקידם בין היתר לאחוז ולייצב את עמוד השדרה.

עישון

עישון מהווה גורם סיכון לרבות מההפרעות הבריאותיות של האדם והוא גם בין גורמי הסיכון לכאבי גב.  פרסום המחקרים הראשונים אודות הנזקים הבריאותיים של עישון החלו כבר בשנות ה- 50. מאז נוספו מאמרים רבים שקישרו עישון עם סיכון לחלות במחלות לב, מחלות ריאות, סרטן וכמעט כול מחלה אחרת אפשרית. בשנים האחרונות הצטרף העישון לשורה הארוכה של גורמי סיכון לכאבי גב. בין ההסברים האפשריים להשפעה זאת מעלים החוקרים את הסברה שעישון מצמצם את מעבר החמצן ושאר חומרי ההזנה החשובים לדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה ובכך חושף אותם לבלאי.

מקצוע

גורמים המסכנים את הגב שלכם עלולים להיות המקצוע או התחביב שלכם. מקצועות שונים יוצרים עומסים שונים על הגוף האנושי ובכך חושפות אותו לבעיות אופייניות. כך למשל מקצועות כמו עובדי בניין, אחיות, סבלים ועוד המחייבים הרמה ודחיפה של משאות מעלים את הסיכון שלכם להתפתחות נזקים בגב ובעקבות כך גם התפתחות כאבים בגב. נזקים דומים לרקמות הגב השונות עלולים להתפתח גם בגלל מקצועות המחייבים ישיבה ארוכה (עובדי מחשבים, פקידים, נהיגה), עמידה ממושכת (ספר, קופאי, עובדי פס ייצור) ועוד.

גורמים נפשיים

מתברר שגם הפרעות נפשיות כמו דיכאון, מתחים נפשיים, חרדות, דאגות ויתר והפרעות במצב הרוח מהווים גורמי סיכון לכאבי גב. ההסבר המקובל לקשר שבין לחצים נפשיים לבין כאבי גב הוא ההסבר שמצביע על כך שמצבי דחק נפשיים מפעילים את תגובת הגוף למצבי סכנה. במצב זה של “ברח או הילחם” שרירי הגוף מתקשים ומתכווצים כהכנה לקרב והתוצאה כאבי גב כאבי צוואר ועוד. ישנם חוקרים הטוענים שניתן להסביר את הקשר שבין מצבים נפשיים לבין כאבי גב גם באמצעות השינויים ההתנהגותיים שעובר האדם שמצוי במצב של דחק נפשי. האדם הממוצע הנמצא במצב של דחק נפשי התכנס פיזית לתוך עצמו וישנה את היציבה שלו, יפסיק להיות פעיל גופנית ויהפוך להיות רגיש יותר לאותות כאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי הגב - סקר של מגזין מנטה

  כתבה במגזין מנטה מאי 2009,  בחודש מאי 2009 פורסמה כתבה מקיפה במגזין מנטה על כאבי גב. במסגרת הכתבה פורסם גם…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל…

 • כאבי ברכיים טיפול

  כאבי ברכיים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה. סימנים ותסמינים בברך עלולים להופיע בגלל נזקי חבלה, בגלל…

 • כאבי גב עליון גורמים

  כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת…

 • איך מונעים כאבי גב?

  איך מונעים כאבי גב? התשובה לשאלה זאת היא ישירה למדי. נטרלו את גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב ובכך תצמצמו הסיכון…

 • נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי

  נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני…

 • כאבי צוואר מה הם הגורמים

  כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד…

 • אימוני כוח להפחתת כאבי גב

  אימוני כוח להפחתת כאבי גב! אימוני כוח יחזקו אתכם, ישפרו את הסבולת שלכם וגם יפחיתו את הסיכון לסבול מכאבי גב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן