סקס כאשר יש כאבי גב
כאבי גב וסקס

סקס כאשר יש כאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סקס כאשר יש כאבי גב עלול להיות עניין מאתגר. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת כאבי גב מצוי בתנוחות שאותם אתם בוחרים. בחרו תנוחה שאינה גורמת כאב.

כאבי גב פוגעים בזמן זה או אחר ברוב האוכלוסייה. רוב הגברים והנשים דיווח שהם מוותרים על קיום יחסי מין בגלל כאבים בגב. תנוחה מתאימה תאפשר קיום יחסי מין בלי כאב. במילים אחרות, אם כאבי הגב שלכם אינם מאפשרים תנועה מסוימת בעמוד השדרה בחרו בתנוחה שבה הגב אינו נע בכיוון הכואב. ליחסי מין חשיבות גדולה לשמירה על מערכות יחסים ולכן, חשוב לא להיכנס למצב רוח רע ולאבד את החשק בגלל כאבים בגב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסקס כאשר יש כאבי גב – רקע

לעתים קרובות נשים וגברים הסובלים מכאבי גב מתלוננים על כך שכאבים אלו אינם מאפשרים להם לקיים יחסי מין. לפעמים הכאבים בגב התפתחו בגלל יחסי מין.  במחקר הנוכחי הצליחו החוקרים לעקוב אחר התנועות שמבצע עמוד השדרה האנושי במהלך קיום יחסי מין ובכך להגדיר אלו תנוחות נכונות יותר כדי למנוע כאבי גב. הידע שנרכש במחקר יאפשר לקלינאים להנחות בצורה מדויקת יותר את החולים הסובלים מכאבים בגב כיצד לנהוג בחדר המיטות.

כאבי גב וסקס – מחקר חלוצי

המחקר החלוצי נעזר בטכנולוגית אינפרה – רד ואלקטרומגנטיות כדי ללכוד את תנועת עמוד השדרה של 10 זוגות שקיימו יחסי מין ב5 תנוחות שונות. החוקרים גילו שהשרירים המעורבים ביותר במהלך האורגזמה הם שרירי הבטן והאגן ולא שרירי הגב. עם זאת תנועות כפיפה ומתיחה של עמוד השדרה משתנות במצב אינטימי זה מאדם לאדם. הממצאים שהופקו שימשו בסיס לקביעת קווים מנחים המכוונים את החולה לגבי התנוחה שעליו לבחור במצב שבו הגב כואב.

עד המחקר הזה תנוחת “כפיות” הומלצה על ידי הרופאים כתנוחה הטובה ביותר במצבים של כאבים בגב. כפי שמוכיח המחקר הזה ובניגוד למקובל לחשוב זה לא במצב. תנוחת כפיות אינה בהכרח התנוחה הטובה ביותר כאשר אתם סובלים מכאבי גב תחתון. תנוחה שמתאימה לחולה אחד עם כאבי גב לא תתאים לחולה אחר. יש להתאים את התנוחה למצב הרפואי של כול אחד. הרעיון הבסיסי הוא לבחור תנוחה שאינה מעוררת את הכאב בגב.

כך למשל חולי גב שמתקשים לכופף את גבם צריכים להימנע מתנוחת כפיות הכרוכה בהכרח בכפיפת עמוד השדרה ולהעדיף את תנוחת הכלב. בתנוחה זאת התנועות ממוצעות על ידי מפרק הירך ואילו הגב התחתון נותר ללא תנועה יחסית ואינו מבצע את פעולת הכפיפה שעלולה להחמיר את הכאבים בגב.

המחקר

כאבי גב במהלך קיום יחסי מין הם עניין שכיח בקרב חולים עם כאבי גב. ניתוח ביומכני של התנוחות ושל תנועות עמוד השדרה במהלך קיום יחסי מין לא נערכו אף פעם. החוקרים במחקר הזה בדקו את תנועות עמוד השדרה הגברי בעת  שהייה ב- 5 מנחי סקס שונים וביצוע תנועות אופייניות. לצורך המחקר לקחו החוקרים 10 זוגות שקיימו יחסי מין ב5 תנוחות סקס שונות כולל תנוחת הכלב, התנוחה המיסיונרית, תנוחת כפיות והווריאציות שלהן. החוקרים חיברו מערכת אלקטרונית לעמוד השדרה לצורך מדידת התנועות המבוצעות בו במהלך המשגל.

סקס כאשר יש כאבי גב
סקס כאשר יש כאבי גב

התוצאות

ווריאציות של תנוחת הכלב נמצאו מתאימות במצב שבו כאבי גב מתעוררים כאשר אתם נאלצים לבצע קימור או כפיפה של עמוד השדרה. במקרים אלו תנוחת הכפיות שמקמרת את הגב תחמיר את הכאבים. תנוחה מיסיונרית שבה נשען הגבר על מרפקיו ובכך מקער ומקשית את גבו טובה לקבוצת אנשים זאת שקימור עמוד השדרה מחמיר את הכאבים שלהם. אנשים שקעור הגב גורם להם לכאב צריכים לבחור בתנוחת כפיות שמאפשרת לגב להיות במצב קמור.

סקס כאשר יש כאבי גב – אפשרי, אבל

 1. מה הבעיה בגב שלכם? יש תחילה לערוך בדיקה יסודית ולאבחן את בעיית הגב שלכם
 2. מה המגבלות שלכם? כירופרקט יוכל להגדיר עבורכם מה מותר ומה אסור לכם לבצע
 3.  שוחחו עם בן או בת הזוג שלכם. החליטו מה הן התנוחות הנוחות עבורכם לקיום יחסי המין
 4. למניעת כאבי גב הקפידו על ביצוע הדרגתי וזהיר
 5. הימנעו מכאב. מנח לא נכון או תנועה לא נכונה עלולים להחמיר את הנזק
 6. כואב יותר לאחר קיום יחסי המין? בררו מה היה לקוי ותקנו
 7. לא כואב יותר לאחר קיום יחסי המין? יופי. גוונו תנוחות תוך שמירה על הכללים

Spine, September 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן