מיתוסים אודות כאבי גב תחתון
מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מיתוסים אודות כאבי גב תחתון גורמים לנזקים בכך שהם מונעים התנהלות נכונה. הדרך הנכונה לטפל בסימנים ותסמינים באזור עמוד השדרה המותני והאגן מתנגשת לעיתים עם תפיסות מוטעות שקיימות בציבור. אמנה כאן חלק  (ישנם הרבה) מהמיתוסים המרכזיים שבהם נתקלתי במרפאתי.

כאבי הגב שלנו נגרמים ממגוון גדול של סיבות. גם גורמי הסיכון ללקות בכאבי הגב מגוונים ורבים. נתונים אלה עלולים להפוך את האבחון והטיפול של מקור הכאבים שלכם למאתגר. הדרך היחידה להתמודד עם כאבי גב היא הסתכלות רציונאלית על הנתונים והעובדות והתעלמות ממיתוסים כמו “מים קדושים יכולים לרפא כאבי גב תחתון”. מיתוסים אודות כאבי גב תחתון גורמים להתנהגות לא רציונלית ולא מועילה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמיתוסים אודות כאבי גב תחתון – רקע

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון ובכלל זה מיתוסים אודות מה גורם להם ומה מרפא אותם מבלבלים אתכם וגורמים לכם להתנהל לא נכון. התנהלות לא נכונה על כאבי גב תחתון משמעותה לעתים היא הפיכת בעיית הגב שלכם לבעיה כרונית ולפגיעה קשה וממושכת באיכות החיים. להלן רשימה של מיתוסים וכיצד יש לנהוג בהם.

 1. מיתוס: סובלים מכאב בגב התחתון חריפים? חזקו את שרירי הליבה

עובדה: שרירי ליבה חזקים חשובים מאוד למניעת כאבי גב תחתון. יחד עם זאת חיזוק שרירי הליבה כאשר הגב התחתון שלכם פצוע ודלוק עלול בקלות רבה ליצור גירוי חריף יותר של הרקמות הפצועות בגבכם. לסיכום: לחזק את שרירי הליבה זה נכון ורצוי אבל העיתוי חשוב על תעשו זאת כאשר אתם נמצאים בהתקף גב. במצב של כאבי גב תחתון חריפים העדיפו ללכת (במידה וזה לא כואב) ורק עם שוך הכאב תתחילו בזהירות לחזק את שרירי הליבה.

2. מיתוס: סובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון חריפים? שבו והימנעו מעמידה או הליכה

עובדה: בהשוואה לעמידה ובוודאי להליכה ישיבה מגדילה את העומס המוטל על הגב התחתון ב- 50%. העומס על הגב יורד באופן חד בעמידה ובאופן חד יותר במצב של הליכה. עם זאת ישנם מצבים מקרים שבהם כאבי גב תחתון נגרמים בגלל לחץ על חוט השדרה המותני או בגלל לחץ על שורש עצב מותני גבוה יותר. במצבים הללו יתכן מאוד שעדיף לחולה לשבת ולא לעמוד או ללכת.

3. מיתוס: סובלים מכאבים בגב התחתון? הניחו קומפרסים קרים

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון
מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

עובדה: קירור של הגב התחתון יכול להקל על הכאב בגלל שהוא גורם להאטה של הדלקת. אלא שהאטה של הדלקת משמעותה גם האטה בהחלמה. מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך שהנחה של קומפרסים קרים על מקום הפציעה מאטים

4. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? שחייה היא הדבר הכי נכון לעשות

עובדה: שחייה במצב של כאבי גב חריפים עלולה בסבירות גבוהה להחמיר את הנזק ואת הכאבים בגב. הליכה איטית וזהירה בבריכה, ולא שחייה, באופן שאינו גורם לכאב עשויה להועיל.

5. מיתוס: סובלים מכאב גב תחתון? כיסא עיסוי הוא האמצעי היעיל ביותר

עובדה: הזעזועים, הוויברציות והלחצים המכניים האופייניים לכיסאות עיסוי הם הדבר האחרון שכאבי הגב החריפים שלנו זקוקים לו. כיסא עיסוי עשוי לעזור, לא בכול המקרים, רק כאשר השלב החריף של הדלקת חולף ובעיקר כאשר מקור הכאבים בגב הוא שרירי.

6. מיתוס: סובלים מכאב בגב התחתון? כופפו את הברכיים לחזה

עובדה: כפיפת בירכיים לחזה גורמת לקימור בגב התחתון. קימור וכפיפה של הגב התחתון כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עם הקרנות כאב לרגל אינם מומלצים. קימור של הגב התחתון עלול להחמיר את הלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי על העצב ובכך להחמיר את הנזק. הרבה פעמים ביצוע הפעולה ההפוכה, כלומר מתיחת הגב לאחור, עשויה להפחית כאבי גב תחתון שמקורם נזק לדיסק בגב התחתון.

7. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? זה בגלל שרירי גב חלשים

עובדה: סביר להניח שלא ניתן לייחס את כאבי הגב שלכם לשרירי גב חלשים. הגורם העיקרי להתפחות כאבי גב תחתון הוא אורח חיים הכרוך בישיבה וגרוע יותר בישיבה לקויה. ישיבה לקויה אינה עושה שימוש בכוח השרירים אלא נסמכת במלוא העומס על החוליות והדיסקים הבין חולייתיים. לכן אם הישיבה שלכם לקויה גם שרירים אימתניים לא ימנעו את הנזק בגב.

8. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? זה בגלל שהישיבה שלכם על הכיסא אינה נוחה

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון
מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

עובדה: חשוב לזכור שהגוף שלנו לא תוכנן לשבת על כיסא אלא לנוע. נתון נוסף שחשוב לזכור: כול ישיבה, על כול כיסא גורמת נזק. ישיבה זקופה גורמת פחות נזק. ישיבה שפופה ומרוחה על הכיסא גורמת להכי הרבה נזק. ישיבה שבה הגב שלכם זקוף והמשענת נוטה לאחור תגרום להכי פחות נזק לגב. במידה ועבודתכם מחייבת הקלדה או כתיבה ישרו את גב המושב תוך המשך הקפדה על גב זקוף.

9. מיתוס: סובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון? חובה לאבחן אותם עם רנטגן CT או MRI

עובדה: הרוב המכריע של כאבי גב תחתון הם מכניים בבסיסם וניתנים לאבחון מבלי להזדקק לאמצעי הדמיה יקרים שחלקם CT וכן X-RAY כרוכים בקרינה מזיקה. ההפניה לאמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה אחרות נשמרים רק למקרים המועטים שבהם יש ספק לגבי האבחון או שהחולה אינו מגיב לטיפול שניתן לו.

10. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? צריך להמשיך לבצע פעילות גופנית גם אם היא מחמירה את הכאבים

עובדה: אי התייחסות לכאב היא טעות שסופה בהרבה מקרים נזקים קשים יותר וקושי גדול יותר לרפא את הבעיה. על פי הארגון העולמי ללמידת כאב הגדרה של כאב היא ” תחושה לא נעימה אשר נגרמים מנזק או נזק פוטנציאלי שנגרם לרקמות הגוף”…. יש להפסיק לאלתר פעילות גופנית שגורמת לכאב ולחפש פעילות אלטרנטיבית.

11. מיתוס: סובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון? חובה להקפיד על ישיבה זקופה.

עובדה: לא לכול בעיות הגב נכון לשבת זקוף. יש בעיות גב שמקורן לרוב בנזקים לדיסקים בין חולייתיים המצויים גבוה יותר בעמוד השדרה המותני שישיבה זקופה עלולה להגביר את הלחץ המופעל על שורש העצב. במקרים אלו יש להעדיף ישיבה שפופה. כמובן שעם השיפור במצב יש לחזור ולשבת זקוף.

12. מיתוס: סובלים כאב בגב התחתון? עדיף לישון על מזרן קשה או אפילו על הרצפה

עובדה: מזרן קשיח מידי וכמובן שינה על הרצפה אינם מספקים תמיכה טובה לעמוד השדרה, מציקים לאזורי הגוף הבולטים כמו אגן וכתפיים ומשבשים את השינה. כמובן שגם מזרן רך מידי אינו תומך באופן הנדרש שכן הוא גורם לתופעת הערסל שבה מרכז הגוף שוקע. רמת קושי טובה תלויה כמובן במבנה ובמשקל הגוף אך באופן כללי ניתן לומר שמזרן בעל רמת קושי בינונית יהיה נכון יותר.

13. מיתוס: סובלים ממהתפתחות כאבי גב תחתון? עדיף לנוח במיטה עד שהכאבים עוברים

עובדה: שכיבה במיטה עד שכאבי הגב יחלפו עלולה להיות צעד מוטעה. הסיבה לכך היא שתוך ימים ספורים שבהם אנו שוכבים במיטה מתחילים תהליכים ניווניים של רקמות הגוף השונות שעלולים בסיכומו של דבר להאט את ההחלמה. נסו בהקדם האפשרי לקום משכיבה ולשלב הליכות קצרות. בהמשך נסו להאריך את זמן ההליכה ולצמצם את זמן השכיבה.

14. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? אין מה לעשות, כאבי גב תחתון הם גזרה שצריך ללמוד לחיות אתה

עובדה: ניתן לרפא או לכול הפחות לשפר את הרוב המכריע של בעיות הגב. חשוב לזכור שככול שאתם מקדימים לטפל בגב שלכם כך גם גדל הסיכוי להיפטר ממנו.

15. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? זה הכול בראש.

עובדה: כאבי גב תחתון בדומה לכול כאב אחר בגוף הם כאבים אמיתיים. ברוב המקרים כאבי גב נובעים מנזקים מכניים שניתן לזהותם. יחד עם זאת אין להתעלם מהעובדה שלמצבים נפשיים כמו דיכאון יש השפעה מעצימה על כאבים ובכלל זה על כאבי גב.

16. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? לא ניתן יותר לעסוק בספורט או בתחביבים שלי

עובדה: כמובן שקיומם של כאבי גב תחתון מחייבים שינויים התנהגותיים ובכלל זה הקפדה על פעילות גופנית והתנהלות ארגונומית שאינה גורמת לכאבים. עם זאת, ברגע שהכאבים חולפים ניתן לחזור באופן זהיר והדרגתי לפעילות האהובה עליכם.

17. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? ברוב המקרים הם מופיעים ללא סיבה

עובדה: לרובם המכריע של כאבי הגב יש סיבה ברורה. לא תמיד אנו מודעים לסיבה להתפתחותם של כאבי הגב וזאת בגלל אורח החיים המודרני שלנו שפוגם בין היתר גם במודעות הגופנית שלנו. ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים בעקבות נזקים טראומתיים או נזקים מצטברים עקב התנהלות לא נכונה. הסרת האחריות העצמית להתפתחות הכאבים תגרום לנו לא לנסות ולפתח את ההקשבה הנדרשת כדי למנוע את הופעת הכאבים שוב ושוב.

18. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? המשמעות היא שאתם מזדקנים

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון
מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

עובדה: כאבי גב תחתון יכולים להופיע בכול גיל. למעשה, אנו חיים בתקופה שבה גם ילדים ובני נוער, עקב אורח החיים היושבני וחוסר בפעילות גופנית, סובלים מכאבים בגב. כאבי גב נוטים להופיע לרוב בקרב אנשים בגילאים 30-50 . הנתון הזה נכון בעיקר בכול הנוגע לפתולוגיות של הדיסק הבין חולייתי. לאחר גיל 50 ישנה ירידה באחוז האנשים שסובלים מכאבי גב. יחד עם זאת אין ספק שהזנחה של הגב לאורך שנים עלולה לגרום לכאבי הגב שלכם להחמיר.

19. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? חייבים להקפיד על מינימום עומסים על הגב

עובדה: חוסר בפעילות גופנית הם אחד הגורמים לניוון והתפתחות נזקים בגוף בכלל ובגב בפרט. יש חשיבות גדולה ביצירת עומסים על הגוף שלנו, העומסים הללו מאפשרים לגוף להתחזק ולהשביח. הגנת יתר על הגוף ועל הגב ישיגו את התוצאה ההפוכה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא עומסים מקסימליים שאינם גורמים לכאבים להחמיר. כאשר אנו סובלים מכאבים יש להתנהל באופן אחראי ולהפחית עומסים הגורמים לכאבים להחמיר. הקפדה על ארגונומיה ופעילות גופנית נכונים תעזור לנו לרפא את הכאבים מהר יותר.

20. מיתוס: כדי למנוע כאבי גב תחתון? חייבים לקבל טיפול כירופרקטי על בסיס קבוע

עובדה: בשלבים הראשונים במצב שבו כאבי הגב הם חריפים תדרשו לעבור מספר טיפולים בשבוע. די מהר עם השיפור במצב גם מספר הטיפולים ירד. כאשר הכאבים חולפים, ורק במקרים רגישים במיוחד ימליץ הכירופרקטור על פגישות תקופתיות לקבלת טיפול תחזוקתי. ברוב המקרים, התנהלות ארגונומית נכונה, הקפדה על יציבה נכונה ופעילות גופנית מותאמת עשויים למנוע את הישנות הכאבים בגב גם מבלי לראות כירופרקט.

21. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? אין קשר בין משקל עודף להתפתחות כאבי גב תחתון

עובדה: משקל עודף משבש את היציבה שלנו, משבש התפקוד הביומכני של הגוף ובסיכומו של דבר פוגע בבריאות של המפרקים שלנו ובכלל זה על המפרקים של חוליות עמוד השדרה. הקער המותני המוגבר המאפיין אנשים על כרס, אופן התנועה והמשקל יוצרים עומסי יתר על המפרקים ועל החוליות וגורמים לשחיקה ובלאי מוקדמים. יחד עם זאת חשוב לזכור שכאבי גב נגרמים מסיבות נוספות מלבד משקל עודף ולכן גם אנשים רזים סובלים מהם.

22. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? תרופות נוגדות כאב ו/או נוגדות דלקת הם הטיפול המתאים ביותר

עובדה: תרופות נגד כאב ותרופות נוגדות דלקת מפחיתות את הכאב בגב אך אינן עושות דבר כדי לשפר את הגורם לכאבים אלו. שימוש ממושך בתרופות נוגדות דלקת עלול אפילו להפריע להבראה וזאת בגלל העובדה שהתהליך הדלקתי הוא חלק חשוב מתהליך ההחלמה.

23. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? למניעת כאבי גב תחתון יש להימנע מהרמת משאות כבדים

עובדה: כאבי גב אינם נגרמים בגלל הרמת משאות גם אם מדובר במשאות כבדים. כאבי גב תחתון עלולים להתפתח בגלל הרמת משאות לא נכונה. הכללים להרמה נכונה של משא ולא משנה מה משקלו כוללים: כפיפה באמצעות הברכיים ולא עם הגב וקרבה מקסימאלית למשא. זכרו, הרבה פעמים התכופפות עם הגב גם אם לא הרמתם דבר מספיקה כדי לגרום לכאבי גב.

24: מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? אם זה נגרם בגלל פריצת דיסק רק ניתוח יכול לעזור

עובדה: ישנם מצבים ברורים שבהם ניתוח גב עקב פריצת דיסק הוא הכרחי: במצב של חסר נוירולוגי מתפתח ובמצב של אובדן שליטה על הסוגרים. כאשר מדובר בצורך להקל על כאבי גב תחתון הנובעים מפריצת דיסק יש להעדיף תחילה טיפולים שמרניים, לא חודרניים כמו טיפולי כירופרקטיקה ולחשוב על ניתוח רק כמוצא אחרון. חשוב לציין שמחקרים שעשו שימוש ב MRI מראים שפריצות דיסק עשויות להתכווץ מעצמן עם השנים ובכך להפחית את הסיכון ללחץ חוזר על העצבים.

25. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? רק חגורות גב מונעות כאבי גב

עובדה: חגורות גב אינן מונעות כאבי גב תחתון. למעשה שימוש יתר בחגורות גב עלול להחליש את שרירי הגב ובכך להחמיר את בעיות הגב שלכם. עם התפתחות כאבי הגב ניתן להיעזר בתמיכה לגב אך יש לעשות זאת באופן מצומצם. יש להגביל את השימוש למספר ימים בלבד ורק במצב שבו אתם יושבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן