מיתוסים אודות כאבי גב
מיתוסים אודות כאבי גב

מיתוסים אודות כאבי גב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מיתוסים אודות כאבי גב גורמים לנזקים בכך שהם מונעים התנהלות נכונה. הדרך הנכונה לטפל בסימנים ותסמינים באזור עמוד השדרה המותני והאגן מתנגשת לעיתים עם תפיסות מוטעות שקיימות בציבור. אמנה כאן חלק  (ישנם הרבה) מהמיתוסים המרכזיים שבהם נתקלתי במרפאתי. 

כאבי הגב שלנו נגרמים ממגוון גדול של סיבות. גם גורמי הסיכון ללקות בכאבי הגב מגוונים ורבים. נתונים אלה עלולים להפוך את האבחון והטיפול של מקור הכאבים שלכם למאתגר. הדרך היחידה להתמודד עם כאבי גב היא הסתכלות רציונאלית על הנתונים והעובדות והתעלמות ממיתוסים כמו “מים קדושים יכולים לרפא כאבי גב”.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמיתוסים אודות כאבי גב – רקע

 מיתוסים אודות מה גורם לכאבים ומה ירפא אותם יבלבלו אתכם ועלולים לגרום להימשכות בלתי רצויה של הכאבים שלכם ואולי אף חמור יותר. להלן רשימה של מיתוסים וכיצד יש לנהוג בהם.

 1. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים חיזוק שרירי הליבה הוא הפתרון לבעיה. 

עובדה: שרירי ליבה חזקים חשובים מאוד למניעת כאבי גב. חיזוק שרירי הליבה עלול בקלות רבה ליצור גירוי חריף יותר של הרקמות הפצועות בגבכם. לחזק כן אך בזהירות

2. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים יש להעדיף ישיבה על פני עמידה או הליכה. 

עובדה: ישיבה יוצרת עומס הגבוה ביותר מ 50% על הגב התחתון מאשר עמידה נכונה. העומס על הגב יורד באופן חד עוד יותר במצב של הליכה. 

3. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים קומפרסים קרים הם הדבר היעיל ביותר. 

קומפרסים חמיםעובדה: קירור של הגב התחתון יכול להקל על הכאב בגלל שהוא גורם להאטה של הדלקת. אלא שהאטה של הדלקת משמעותה גם האטה בהחלמה ושיבוש ההחלמה. 

4. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים שחייה היא הדבר הכי נכון לעשות. 

עובדה: שחייה במצב של כאבי גב חריפים עלולה בסבירות גבוהה להחמיר את הנזק ואת הכאבים בגב. הליכה איטית וזהירה בבריכה, ולא שחייה, באופן שאינו גורם לכאב עשויה להועיל. 

5. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים כיסא עיסוי הוא האמצעי היעיל ביותר לבעיה. 

עובדה: הזעזועים, הוויברציות והלחצים המכניים האופייניים לכיסאות עיסוי הם הדבר האחרון שכאבי הגב החריפים שלנו זקוקים לו. כיסא עיסוי עשוי לעזור, לא בכול המקרים, רק כאשר השלב החריף של הדלקת חולף ובעיקר כאשר מקור הכאבים בגב הוא שרירי. 

6. מיתוס: חשוב לכופף בירכיים לחזה כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עם הקרנות כאב לרגל. 

עובדה: כפיפת בירכיים לחזה גורמת לקימור בגב התחתון. קימור של הגב התחתון עלול להחמיר את הלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי על העצב ובכך להחמיר את הנזק. הרבה פעמים ביצוע הפעולה ההפוכה, כלומר מתיחת הגב לאחור, עשויה להועיל לכאבי גב שמקורם נזק לדיסק בגב התחתון. 

7. מיתוס: כאבי גב תחתון נגרמים בגלל שרירי גב חלשים. 

עובדה: סביר להניח שכאבי הגב שלכם אינם נובעים משרירי גב חלשים. הגורם העיקרי לכאבי גב תחתון הוא אורח חיים הכרוך בישיבה וגרוע יותר בישיבה לקויה. ישיבה לקויה אינה עושה שימוש בכוח השרירים אלא נסמכת במלוא העומס על החוליות והדיסקים הבין חולייתיים. לכן אם הישיבה שלכם לקויה גם שרירים אימתניים לא ימנעו את הנזק בגב. 

8. מיתוס: הכלל הכי חשוב בכול הנוגע לישיבה זה נוחות. הישיבה על כיסא חייבת להיות נוחה. 

ישיבהעובדה: חשוב לזכור שהגוף שלנו לא תוכנן לשבת על כיסא אלא לנוע. נתון נוסף שחשוב לזכור: כול ישיבה, על כול כיסא גורמת נזק. ישיבה זקופה גורמת פחות נזק. ישיבה שפופה ומרוחה על הכיסא גורמת להכי הרבה נזק. ישיבה שבה הגב שלכם זקוף והמשענת נוטה לאחור תגרום להכי פחות נזק לגב. במידה ועבודתכם מחייבת הקלדה או כתיבה ישרו את גב המושב תוך המשך הקפדה על גב זקוף. 

9. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים חובה לאבחן אותם עם CT MRI או לכול הפחות צילום רנטגן. 

עובדה: הרוב המכריע של כאבי הגב הם מכניים בבסיסם וניתנים לאבחון מבלי להזדקק לאמצעי הדמיה יקרים שחלקם CT וכן X-RAY כרוכים בקרינה מזיקה. ההפניה לאמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה אחרות נשמרים רק למקרים המועטים שבהם יש ספק לגבי האבחון או שהחולה אינו מגיב לטיפול שניתן לו. 

10. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים חובה להמשיך עם פעילות גופנית למרות שהיא מחמירה את הכאבים. 

עובדה: אי התייחסות לכאב היא טעות שסופה בהרבה מקרים נזקים קשים יותר וקושי גדול יותר לרפא את הבעיה. על פי הארגון העולמי ללמידת כאב הגדרה של כאב היא ” תחושה לא נעימה אשר נגרמים מנזק או נזק פוטנציאלי שנגרם לרקמות הגוף”…. יש להפסיק לאלתר פעילות גופנית שגורמת לכאב ולחפש פעילות אלטרנטיבית. 

11. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חובה להקפיד על ישיבה זקופה. 

עובדה: לא לכול בעיות הגב נכון לשבת זקוף. יש בעיות גב שמקורן לרוב בנזקים לדיסקים בין חולייתיים המצויים גבוה יותר בעמוד השדרה המותני שישיבה זקופה עלולה להגביר את הלחץ המופעל על שורש העצב. במקרים אלו יש להעדיף ישיבה שפופה. כמובן שעם השיפור במצב יש לחזור ולשבת זקוף. 

12. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים עדיף לישון על מזרן קשה או אפילו על הרצפה. 

עובדה: מזרן קשיח מידי וכמובן שינה על הרצפה אינם מספקים תמיכה טובה לעמוד השדרה, מציקים לאזורי הגוף הבולטים כמו אגן וכתפיים ומשבשים את השינה. כמובן שגם מזרן רך מידי אינו תומך באופן הנדרש שכן הוא גורם לתופעת הערסל שבה מרכז הגוף שוקע. רמת קושי טובה תלויה כמובן במבנה ובמשקל הגוף אך באופן כללי ניתן לומר שמזרן בעל רמת קושי בינונית יהיה נכון יותר. 

13. מיתוס: כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים עדיף לנוח במיטה עד שהכאבים עוברים. 

עובדה: שכיבה במיטה עד שכאבי הגב יחלפו עשוי להיות צעד מוטעה. הסיבה לכך היא שתוך ימים ספורים שבהם אנו שוכבים במיטה מתחילים תהליכים ניווניים של רקמות הגוף השונות שעלולים בסיכומו של דבר להאט את ההחלמה. נסו בהקדם האפשרי לקום משכיבה ולשלב הליכות קצרות. בהמשך נסו להאריך את זמן ההליכה ולצמצם את זמן השכיבה. 

14. מיתוס: אין מה לעשות, כאבי גב הם גזרה שצריך ללמוד לחיות אתה 

עובדה: ניתן לרפא או לכול הפחות לשפר את הרוב המכריע של בעיות הגב. חשוב לזכור שככול שאתם מקדימים לטפל בגב שלכם כך גם גדל הסיכוי להיפטר ממנו. 

15. מיתוס: כאבי גב? זה הכול בראש. 

עובדה: כאבי גב בדומה לכול כאב אחר בגוף הם כאבים אמתיים. ברוב המקרים כאבי גב נובעים מנזקים מכניים שניתן לזהותם. יחד עם זאת אין להתעלם מהעובדה שלמצבים נפשיים כמו דיכאון יש השפעה מעצימה על כאבים ובכלל זה על כאבי גב. 

16. מיתוס: לא אוכל לעסוק יותר בפעילות ספורט או בתחביבים שלי בגלל כאבי גב. 

עובדה: כמובן שקיומם של כאבי גב מחייב שינויים התנהגותיים ובכלל זה הקפדה על פעילות גופנית והתנהלות ארגונומית שאינה גורמת לכאבים. עם זאת, ברגע שהכאבים חולפים ניתן לחזור באופן זהיר והדרגתי לפעילות האהובה עליכם. 

17. מיתוס: ברוב המקרים כאבי הגב מופיעים ללא סיבה 

עובדה: לרובם המכריע של כאבי הגב יש סיבה ברורה. לא תמיד אנו מודעים לסיבה להתפתחותם של כאבי הגב וזאת בגלל אורח החיים המודרני שלנו שפוגם בין היתר גם במודעות הגופנית שלנו. ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים בעקבות נזקים טראומתיים או נזקים מצטברים עקב התנהלות לא נכונה. הסרת האחריות העצמית להתפתחות הכאבים תגרום לנו לא לנסות ולפתח את ההקשבה הנדרשת כדי למנוע את הופעת הכאבים שוב ושוב. 

18. מיתוס: המשמעות של כאבי גב היא שאתם מזדקנים 

כאבי גבעובדה: כאבי גב יכולים להופיע בכול גיל. למעשה, אנו חיים בתקופה שבה גם ילדים ובני נוער, עקב אורח החיים היושבני וחוסר בפעילות גופנית, סובלים מכאבים בגב. כאבי גב נוטים להופיע לרוב בקרב אנשים בגילאים 30-50 . הנתון הזה נכון בעיקר בכול הנוגע לפתולוגיות של הדיסק הבין חולייתי. לאחר גיל 50 ישנה ירידה באחוז האנשים שסובלים מכאבי גב. יחד עם זאת אין ספק שהזנחה של הגב לאורך שנים עלולה לגרום לכאבי הגב שלכם להחמיר. 

19. מיתוס: חייבים להקפיד על מינימום עומסים על הגב כדי למנוע התפתחות כאבי גב 

עובדה: חוסר בפעילות גופנית הם אחד הגורמים לניוון והתפתחות נזקים בגוף בכלל ובגב בפרט. יש חשיבות גדולה ביצירת עומסים על הגוף שלנו, העומסים הללו מאפשרים לגוף להתחזק ולהשביח. הגנת יתר על הגוף ועל הגב ישיגו את התוצאה ההפוכה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא עומסים מקסימליים שאינם גורמים לכאבים להחמיר. כאשר אנו סובלים מכאבים יש להתנהל באופן אחראי ולהפחית עומסים הגורמים לכאבים להחמיר. הקפדה על ארגונומיה ופעילות גופנית נכונים תעזור לנו לרפא את הכאבים מהר יותר. 

20. מיתוס: כדי למנוע את כאבי הגב אני חייב להמשיך קבל טיפול אצל כירופרקט על בסיס קבוע 

עובדה: בשלבים הראשונים במצב שבו כאבי הגב הם חריפים תדרשו לעבור מספר טיפולים בשבוע. די מהר עם השיפור במצב גם מספר הטיפולים ירד. כאשר הכאבים חולפים, ורק במקרים רגישים במיוחד ימליץ הכירופרקטור על פגישות תקופתיות לקבלת טיפול תחזוקתי. ברוב המקרים, התנהלות ארגונומית נכונה, הקפדה על יציבה נכונה ופעילות גופנית מותאמת עשויים למנוע את הישנות הכאבים בגב גם מבלי לראות כירופרקט. 

21. מיתוס: אין קשר בין משקל עודף לכאבי גב 

עובדה: משקל עודף משבש את היציבה שלנו, משבש התפקוד הביומכני של הגוף ובסיכומו של דבר פוגע בבריאות של המפרקים שלנו ובכלל זה על המפרקים של חוליות עמוד השדרה. הקער המותני המוגבר המאפיין אנשים על כרס, אופן התנועה והמשקל יוצרים עומסי יתר על המפרקים ועל החוליות וגורמים לשחיקה ובלאי מוקדמים. יחד עם זאת חשוב לזכור שכאבי גב נגרמים מסיבות נוספות מלבד משקל עודף ולכן גם אנשים רזים סובלים מהם. 

22. מיתוס: תרופות נוגדות כאב ו/או נוגדות דלקת הם הטיפול המתאים ביותר לכאבי גב. 

עובדה: תרופות נגד כאב ותרופות נוגדות דלקת מפחיתות את הכאב בגב אך אינן עושות דבר כדי לשפר את הגורם לכאבים אלו. שימוש ממושך בתרופות נוגדות דלקת עלול אפילו להפריע להבראה וזאת בגלל העובדה שהתהליך הדלקתי הוא חלק חשוב מתהליך ההחלמה. 

23. מיתוס: למניעת כאבי גב יש להימנע מהרמת משאות כבדים 

עובדה: כאבי גב אינם נגרמים בגלל הרמת משאות גם אם מדובר במשאות כבדים. כאבי גב עלולים להתפתח בגלל הרמת משאות לא נכונה. הכללים להרמה נכונה של משא ולא משנה מה משקלו כוללים: כפיפה באמצעות הברכיים ולא עם הגב וקרבה מקסימאלית למשא. זכרו, הרבה פעמים התכופפות עם הגב גם אם לא הרמתם דבר מספיקה כדי לגרום לכאבי גב. 

24: מיתוס: עם יש לי פריצת דיסק רק ניתוח יכול לפתור לי את הבעיה 

עובדה: ישנם מצבים ברורים שבהם ניתוח גב עקב פריצת דיסק הוא הכרחי: במצב של חסר נוירולוגי מתפתח ובמצב של אובדן שליטה על הסוגרים. כאשר מדובר בצורך להקל על כאבי גב הנובעים מפריצת דיסק יש להעדיף תחילה טיפולים שמרניים, לא חודרניים כמו טיפולי כירופרקטיקה ולחשוב על ניתוח רק כמוצא אחרון. חשוב לציין שמחקרים שעשו שימוש ב MRI מראים שפריצות דיסק עשויות להתכווץ מעצמן עם השנים ובכך להפחית את הסיכון ללחץ חוזר על העצבים. 

25. מיתוס: חגורות גב מונעות כאבי גב 

עובדה: חגורות גב אינן מונעות כאבי גב. למעשה שימוש יתר בחגורות גב עלול להחליש את שרירי הגב ובכך להחמיר את בעיות הגב שלכם. עם התפתחות כאבי הגב ניתן להיעזר בתמיכה לגב אך יש לעשות זאת באופן מצומצם. יש להגביל את השימוש למספר ימים בלבד ורק במצב שבו אתם יושבים. 

אתם מוזמנים לקרוא את כלל המאמרים והחדשות שהוספנו לאתר אודות כאבי גב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן