כאבי גב תחתון מיתוסים

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון – מיתוסים המתייחסים להפרעה הבריאותית הזאת גורמים להתנהלות שגויה ועיכוב בריפוי. הדרך לטפל בגב תפוס ובשאר תסמינים במותן ובאגן מתנגשת לעיתים עם תפיסות מוטעות שקיימות בציבור. אמנה כאן חלק (ישנם הרבה) מהמיתוסים המרכזיים שבהם נתקלתי בשנות עבודתי הארוכות ככירופרקט.

כאבי הגב שלנו נגרמים ממגוון גדול של סיבות. גם גורמי הסיכון ללקות בכאבי הגב מגוונים ורבים. נתונים אלה עלולים להפוך את האבחון והטיפול של מקור הכאבים שלכם למאתגר. הדרך היחידה להתמודד עם כאבי גב היא הסתכלות רציונלית על הנתונים והעובדות והתעלמות ממיתוסים כגון "מים קדושים מרפאים כאבי גב תחתון". זכרו בכל הנוגע להתפתחות כאבי גב תחתון מיתוסים גורמים להתנהגות לא רציונלית ולא מועילה.

כאבי גב תחתון מיתוסים – רקע

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון ובכלל זה מיתוסים אודות מה גורם להם ומה מרפא אותם מבלבלים אתכם וגורמים לכם להתנהל לא נכון. התנהלות לא נכונה בעת שאתם סובלים מכאב בגב התחתון משמעותה עלול להיות הפיכת בעיית הגב שלכם לבעיה כרונית ולפגיעה קשה וממושכת באיכות החיים. להלן רשימה של מיתוסים וכיצד יש לנהוג בהם.

1. מיתוס: סובלים מכאב בגב התחתון חריפים? חזקו מיד את שרירי הליבה

עובדה: שרירי ליבה חזקים חשובים מאוד למניעת כאבי גב תחתון. יחד עם זאת חיזוק שרירי הליבה כאשר הגב התחתון שלכם פצוע ודלוק עלול בקלות רבה ליצור גירוי חריף יותר של הרקמות הפצועות בגבכם. לסיכום: לחזק את שרירי הליבה זה נכון ורצוי אבל העיתוי חשוב על תעשו זאת כאשר אתם נמצאים בהתקף גב. במצב של כאבי גב תחתון חריפים העדיפו ללכת (אם זה לא כואב) ורק עם שוך הכאב תתחילו בזהירות לחזק את שרירי הליבה.

2. מיתוס: סובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון חריפים? שבו והימנעו מעמידה או הליכה

עובדה: בהשוואה לעמידה ובוודאי להליכה ישיבה מגדילה את העומס המוטל על הגב התחתון ב- 50%. העומס על הגב יורד באופן חד בעמידה ובאופן חד יותר במצב של הליכה. עם זאת ישנם מצבים מקרים שבהם כאבי גב תחתון נגרמים בגלל לחץ על חוט השדרה המותני או בגלל לחץ על שורש עצב מותני גבוה יותר. במצבים הללו יתכן מאוד שעדיף לחולה לשבת ולא לעמוד או ללכת.

3. מיתוס: סובלים מכאבים בגב התחתון? הניחו קומפרסים קרים

עובדה: קירור של הגב התחתון יכול להקל על הכאב משום שהוא גורם להאטה של הדלקת. אלא שהאטה של הדלקת משמעותה גם האטה בהחלמה. מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך שהנחה של קומפרסים קרים על מקום הפציעה מאטים

4. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? שחייה היא הדבר הכי נכון לעשות

עובדה: שחייה במצב של כאבי גב חריפים עלולה בסבירות גבוהה להחמיר את הנזק ואת הכאבים בגב. הליכה איטית וזהירה בבריכה, ולא שחייה, באופן שאינו גורם לכאב עשויה להועיל.

5. מיתוס: סובלים מכאב גב תחתון? כיסא עיסוי הוא האמצעי היעיל ביותר

עובדה: הזעזועים, הוויברציות והלחצים המכניים שיוצרים כיסאות עיסוי מסוכנים לכאבי גב חריפים. כיסא עיסוי עשוי לעזור, לא בכל המקרים, רק כאשר השלב החריף של הדלקת חולף ובעיקר כאשר מקור הכאבים בגב הוא שרירי.

6. מיתוס: סובלים מכאב בגב התחתון? כופפו את הברכיים לחזה

עובדה: כפיפת בירכיים לחזה גורמת לקימור בגב התחתון. קימור וכפיפה של הגב התחתון כאשר אנו סובלים מכאבי גב חריפים על רקע של בלט, בקע או פריצת דיסק עם הקרנות כאב לרגל אינם מומלצים. קימור של הגב התחתון עלול להחמיר את הלחץ שמפעיל הדיסק הבין חולייתי על העצב ובכך להחמיר את הנזק. הרבה פעמים ביצוע הפעולה ההפוכה, כלומר מתיחת הגב לאחור, עשויה להפחית כאבי גב תחתון שמקורם נזק לדיסק בגב התחתון.

7. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? זה משום ששרירי הגב שלכם חלשים

עובדה: סביר להניח שלא ניתן לייחס את כאבי הגב שלכם לשרירי גב חלשים. הגורם העיקרי להתפתחות כאבי גב תחתון הוא אורח חיים הכרוך בישיבה לקויה וממושכת. ישיבה לקויה אינה עושה שימוש בכוח השרירים אלא נסמכת במלוא העומס על החוליות והדיסקים הבין חולייתיים. לכן אם הישיבה שלכם לקויה גם שרירים אימתניים לא ימנעו את הנזק בגב.

8. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? זה מכיוון שהישיבה על הכיסא אינה נוחה

מיתוסים אודות כאבי גב תחתון
מיתוסים אודות כאבי גב תחתון

עובדה: חשוב לזכור שהגוף שלנו לא תוכנן לשבת על כיסא אלא לנוע. נתונים נוספים שחשוב לזכור:

 • כל ישיבה ממושכת, על כל כיסא גורמת נזק
 • ישיבה זקופה גורמת פחות נזק
 • מאידך ישיבה שפופה ומרוחה על הכיסא גורמת למירב הנזק
 • ישיבה שבה הגב שלכם זקוף והמשענת נוטה לאחור תגרום לפחות נזק לגב
 • אם עבודתכם מחייבת הקלדה או כתיבה ישרו את גב המושב תוך המשך הקפדה על גב זקוף.

9. מיתוס: סובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון? חובה לאבחן אותם עם רנטגן CT או MRI

עובדה: הרוב המכריע של כאבי גב תחתון הם מכניים בבסיסם וניתנים לאבחון גם בלי אמצעי הדמיה. אמצעי הדמיה אלה יקרים וחלקם CT וגם X-RAY כרוכים בקרינה מזיקה. ההפניה לאמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה אחרות נשמרים רק למקרים המועטים שבהם יש ספק לגבי האבחון או שהחולה אינו מגיב לטיפול שניתן לו.

10. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? להמשיך עם פעילות גופנית למרות שהיא מחמירה את הכאבים

עובדה: אי התייחסות לכאב היא טעות שסופה בהרבה מקרים נזקים קשים יותר וקושי גדול יותר לרפא את הבעיה. על פי הארגון העולמי ללמידת כאב הגדרה של כאב היא " תחושה לא נעימה אשר נגרמים מנזק או נזק פוטנציאלי שנגרם לרקמות הגוף"…. יש להפסיק לאלתר פעילות גופנית שגורמת לכאב ולחפש פעילות אלטרנטיבית.

11. מיתוס: סובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון? חובה להקפיד על ישיבה זקופה.

עובדה: לא לכול בעיות הגב נכון לשבת זקוף. יש בעיות גב שמקורן לרוב בנזקים לדיסקים בין חולייתיים המצויים גבוה יותר בעמוד השדרה המותני שישיבה זקופה עלולה להגביר את הלחץ המופעל על שורש העצב. במקרים אלו יש להעדיף ישיבה שפופה. כמובן שעם השיפור במצב יש לחזור ולשבת זקוף.

12. מיתוס: סובלים כאב בגב התחתון? עדיף לישון על מזרן קשה או אפילו על הרצפה

עובדה: מזרן קשיח מידי וכמובן שינה על הרצפה אינם מספקים תמיכה טובה לעמוד השדרה, מציקים לאזורי הגוף הבולטים כמו אגן וכתפיים ומשבשים את השינה. כמובן שגם מזרן רך מידי אינו תומך באופן הנדרש שכן הוא גורם לתופעת הערסל שבה מרכז הגוף שוקע. רמת קושי טובה תלויה כמובן במבנה ובמשקל הגוף אך באופן כללי ניתן לומר שמזרן בעל רמת קושי בינונית יהיה נכון יותר.

13. מיתוס: סובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון? עדיף לנוח במיטה עד שהכאבים עוברים

עובדה: שכיבה במיטה עד שכאבי הגב יחלפו עלולה להיות צעד מוטעה. הסיבה לכך היא שתוך ימים ספורים שבהם אנו שוכבים במיטה מתחילים תהליכים ניווניים של רקמות הגוף השונות שעלולים בסיכומו של דבר להאט את ההחלמה. נסו בהקדם האפשרי לקום משכיבה ולשלב הליכות קצרות. בהמשך נסו להאריך את זמן ההליכה ולצמצם את זמן השכיבה.

14. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון?  כאבי גב תחתון הם גזרה שצריך ללמוד לחיות אתה

עובדה: ברוב המכריע של המקרים מהלך המחלה הצפוי הוא ריפוי גם ללא כל טיפול. רובם המכריע של החולים מקרב החולים שממשיכים לסבול מכאבי גב תחתון יגיבו היטב לטיפול שמרני של כירופרקט. ומכאן שניתן לרפא או לכול הפחות לשפר את הרוב המכריע של בעיות הגב. חשוב לזכור שככול שאתם מקדימים לטפל בגב שלכם כך גם גדל הסיכוי להיפטר ממנו.

15. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? זה הכול בראש

עובדה: כאבי גב תחתון בדומה לכול כאב אחר בגוף הם כאבים אמיתיים. ברוב המקרים כאבי גב נובעים מנזקים מכניים שניתן לזהותם. יחד עם זאת אין להתעלם מהעובדה שלמצבים נפשיים כמו דיכאון יש השפעה מעצימה על כאבים ובכלל זה על כאבי גב.

16. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? אסור לעסוק בספורט, בסקס ובתחביבים אחרים

עובדה: כמובן שקיומם של כאבי גב תחתון מחייבים שינויים התנהגותיים ובכלל זה הקפדה על פעילות גופנית, קיום יחסי מין והתנהלות ארגונומית שאינה גורמת לכאבים. עם זאת, ברגע שהכאבים חולפים ניתן לחזור באופן זהיר והדרגתי לפעילות האהובה עליכם.

17. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? ברוב המקרים הם מופיעים ללא סיבה

עובדה: לרובם המכריע של כאבי הגב יש סיבה ברורה. לא תמיד אנו מודעים לסיבה להתפתחותם של כאבי הגב וזאת בגלל אורח החיים המודרני שלנו שפוגם בין היתר גם במודעות הגופנית שלנו. ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים בעקבות נזקים טראומתיים או נזקים מצטברים עקב התנהלות לא נכונה. הסרת האחריות העצמית להתפתחות הכאבים תגרום לנו לא לנסות ולפתח את ההקשבה הנדרשת כדי למנוע את הופעת הכאבים שוב ושוב.

18. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? המשמעות היא שאתם מזדקנים

עובדה: כאבי גב תחתון יכולים להופיע בכל גיל. למעשה, אנו חיים בתקופה שבה גם ילדים ובני נוער, עקב אורח החיים היושבני וחוסר בפעילות גופנית, סובלים מכאבים בגב. כאבי גב נוטים להופיע לרוב בקרב אנשים בגילים 30 – 50. הנתון הזה נכון בעיקר בכל הנוגע לפתולוגיות של הדיסק הבין חולייתי. לאחר גיל 50 ישנה ירידה באחוז האנשים שסובלים מכאבי גב. יחד עם זאת אין ספק שהזנחה של הגב לאורך שנים עלולה לגרום לכאבי הגב שלכם להחמיר.

19. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? חייבים להקפיד על מינימום עומסים על הגב

עובדה: חוסר בפעילות גופנית הם אחד הגורמים לניוון והתפתחות נזקים בגוף בכלל ובגב בפרט. יש חשיבות גדולה ביצירת עומסים על הגוף שלנו, העומסים הללו מאפשרים לגוף להתחזק ולהשביח. הגנת יתר על הגוף ועל הגב ישיגו את התוצאה ההפוכה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא עומסים מקסימליים שאינם גורמים לכאבים להחמיר. כאשר אנו סובלים מכאבים יש להתנהל באופן אחראי ולהפחית עומסים הגורמים לכאבים להחמיר. הקפדה על ארגונומיה ופעילות גופנית נכונים תעזור לנו לרפא את הכאבים מהר יותר.

20. מיתוס: כדי למנוע כאבי גב תחתון? חייבים לקבל טיפול כירופרקטי על בסיס קבוע

עובדה: בשלבים הראשונים במצב שבו כאבי הגב הם חריפים תדרשו לעבור מספר טיפולים בשבוע. די מהר עם השיפור במצב גם מספר הטיפולים ירד. כאשר הכאבים חולפים, ורק במקרים רגישים במיוחד ימליץ הכירופרקט על פגישות תקופתיות לקבלת טיפול תחזוקתי. ברוב המקרים ניתן למנוע את הישנות הכאבים בגב גם בלי טיפול כירופרקטי. במקרים אלה אתם נדרשים:

 • להתנהלות ארגונומית נכונה
 • הקפדה על יציבה נכונה
 • ולפעילות גופנית מותאמת

21. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? אין קשר בין משקל עודף להתפתחות כאבי גב תחתון

עובדה: משקל עודף משבש את היציבה שלנו, משבש התפקוד הביו מכני של הגוף ובסיכומו של דבר פוגע בבריאות של המפרקים ובכלל זה מפרקי עמוד השדרה. המשקל העודף והלורדוזיס המוקצן המאפיין בעלי כרס יוצרים עומסי יתר על מפרקי עמוד השדרה וגורמים לשחיקתם. אלא שכאבי גב נגרמים מסיבות נוספות מלבד משקל עודף ולכן גם אנשים רזים סובלים מהם.

22. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? תרופות נוגדות כאב ו/או נוגדות דלקת הם הטיפול המתאים ביותר

עובדה: תרופות נוגדות כאב ודלקת מפחיתות את הכאב בגב אך לא מטפלות בגורם להם. שימוש ממושך בתרופות נוגדות דלקת עלול אפילו להפריע להבראה וזאת בגלל העובדה שהתהליך הדלקתי הוא חלק חשוב מתהליך ההחלמה.

23. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? למניעת כאבי גב תחתון יש להימנע מהרמת משאות כבדים

עובדה: כאבי גב אינם נגרמים בגלל הרמת משאות גם אם מדובר במשאות כבדים. כאבי גב תחתון עלולים להתפתח בגלל הרמת משאות לא נכונה. הכללים להרמה נכונה של משא ולא משנה מה משקלו כוללים:

 • כפיפה באמצעות הברכיים ולא עם הגב
 • קרבה מקסימלית למשא

זכרו, הרבה פעמים התכופפות עם הגב גם אם לא הרמתם דבר מספיקה כדי לגרום לכאבי גב.

24: מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? אם זה נגרם בגלל פריצת דיסק רק ניתוח יכול לעזור

עובדה: במצב של חסר נוירולוגי מתפתח ו/או אובדן שליטה על הסוגרים ניתוח גב הוא הכרחי. לצורך הפחתת כאבים הנגרמים בגלל פריצת דיסק יש להעדיף תחילה:

 • טיפולים שמרניים, לא חודרניים כמו טיפולי כירופרקטיקה
 • ועל ניתוח רק כמוצא אחרון

חשוב לציין שמחקרים שעשו שימוש ב MRI מראים שפריצות דיסק עשויות להתכווץ מעצמן עם השנים ובכך להפחית את הסיכון ללחץ חוזר על העצבים.

25. מיתוס: סובלים מכאבי גב תחתון? רק חגורות גב מונעות כאבי גב

עובדה: חגורות גב אינן מונעות כאבי גב תחתון. למעשה שימוש יתר בחגורות גב עלול להחליש את שרירי הגב ובכך להחמיר את בעיות הגב שלכם. עם התפתחות כאבי הגב ניתן להיעזר בתמיכה לגב אך יש לעשות זאת באופן מצומצם. יש להגביל את השימוש למספר ימים בלבד ורק במצב שבו אתם יושבים.

26. מיתוס: ככל שיש לי יותר כאב, כך עמוד השדרה שלי נפגע יותר

עובדה: עוצמת הכאב לא תמיד משקפת את מידת הפגיעה או הנזק לעמוד השדרה. גורמים רבים יכולים להשפיע על האופן שבו אתה תופס כאב, כגון מתח, רגשות, אמונות וציפיות. אנשים מסוימים עשויים לסבול מכאב חמור מפציעות קלות, בעוד שאחרים עשויים לסבול מכאב מועט או ללא כאב ממצבים חמורים.

27 מיתוס: צילומי רנטגן ו-MRI תמיד יכולים לזהות מה לא בסדר עם הגב שלי

עובדה: גם אם יש לכם ממצא חריג בצילום רנטגן או MRI, זה לא חייב להיות המקור לכאב שלכם. לאנשים רבים יש שינויים ניווניים, בליטות דיסק או הפרעות אחרות בעמוד השדרה שלהם ללא כל תסמינים. כמו כן, אנשים מסוימים עשויים לקבל תוצאות הדמיה נורמליות אך עדיין סובלים מכאבי גב תחתון עקב גורמים אחרים כגון התכווצות שרירים, דלקת או גירוי עצבי.

References:

5 myths people believe about lower back pain – Baylor Scott & White Health https://www.bswhealth.com/blog/5-myths-people-believe-about-lower-back-pain

The Myths and Reality of Back Pain and Back Problems https://www.spine-health.com/conditions/lower-back-pain/myths-and-reality-back-pain-and-back-problems

Back Pain Myths: Posture, Core Strength, Bulging Discs – Scientific American https://www.scientificamerican.com/article/back-pain-myths-posture-core-strength-bulging-discs/

Back Pain Myths vs Facts – Cleveland Clinic https://my.clevelandclinic.org/health/articles/12060-back-pain-myths-vs-facts

Low Back Pain Fact Sheet – National Institute of Neurological Disorders and Stroke https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Low-Back-Pain-Fact-Sheet

Myths and Facts About Back Pain – WebMD https://www.webmd.com/back-pain/ss/slideshow-back-pain-myths

Back pain myth busters – The Chartered Society of Physiotherapy https://www.csp.org.uk/publications/back-pain-myth-busters

7 myths about lower back pain busted – TELUS https://www.telus.com/en/blog/care-centres/8-myths-that-may-be-increasing-your-low-back-pain

Low back pain myths debunked and all your treatment options reviewed – PainScience.com https://www.painscience.com/tutorials/low-back-pain.php

Common myths about low back pain – Harvard Health Publishing https://www.health.harvard.edu/pain/common-myths-about-low-back-pain

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי שרירים אבחון וטיפול

כאבי שרירים אבחון וטיפול

כאבי שרירים? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים בשרירים מהווים בעיה שכיחה ביותר שכמעט כולם סובלים ממנה מידי פעם. התסמינים הללו נגרמים לרוב בגלל מתח נפשי, עומסי יתר ונזקי חבלה אך גם בגלל מגוון מחלות רחב כולל שפעת.

קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

קרע ברצועה הצולבת בגלל אסטרוגן

קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של ספורטאיות צעירות לקרוע את הרצועה הצולבת הקדמית ולסבול מכאבי ברכיים גבוה פי  2 – 8 (תלוי במחקר) מהסיכוי של ספורטאי ממין זכר. 

כאב ראש מתחי אבחון וטיפול

כאב ראש מתחי אבחון וטיפול

כאב ראש מתחי? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל ולמנוע את האפיזודות הבאות. העלויות הכלכליות העצומות של בעיה זאת הן תוצאה ישירה של השכיחות הגבוהה שלה. האבחון של ההפרעה הזאת מתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת פתולוגיות אחרות.

פציעות ספורט בקרב בני נוער

פציעות ספורט בקרב בני נוער

פציעות ספורט בקרב בני נוער היא תופעה שכיחה ביותר. כול שנה מיליוני בני נוער ברחבי העולם סובלים ממגוון רחב של פגיעות גופניות עקב עיסוקם הספורטיבי. בין יתר הפגיעות נמנה קרע ברצועה הצולבת בברך, שבר מאמץ ועוד. לרוב, הסיבה היא אי שמירה על כללי אימון נכונים.