משקאות אנרגיה מזיקים לילדים

משקה אנרגיה מזיק לילדים

משקאות אנרגיה מזיקים לילדים! הבריאות של הילדים שלנו לא מפסיקה להעסיק אותנו. אנו ערים למגוון הרחב של איומים שקיימים על הבריאות הזאת של הילדים. החל:

 • מזמני הצפייה בטלוויזיה ומספר שעות הגלישה באינטרנט
 • באיזה אתרים הוא גולש
 • האם הוא עוסק בפעילות גופנית מספקת
 • ומה לגבי לימודיו
 • ממה הוא ניזון ועוד

משקאות אנרגיה עשירים בסוכרים וקפאין הם בשנים האחרונות לטרנד עם הצלחה כלכלית ניכרת. בארצות הברית נמכרים משקאות אנרגיה בשווי של מעל 40 ביליוני דולרים כול שנה. התחזית לשנת 2021 נאמדת בשווי של 61 ביליוני דולרים לשנה. משקאות אנרגיה עשירים בסוכרים וקפאין פוגעים בבריאות של ילדים ובני נוער.

עקב הנזקים הכרוכים בזה החוקרים מבקשים למנוע את התופעה. גם ארגון הבריאות העולמי הכריז שמשקאות אנרגיה יוצרים איום על בריאות הציבור. הצבא האמריקאי הוציא הערת אזהרה לחיילים לצמצם את השתייה של משקאות אנרגיה. חיילים שותים משקאות אנרגיה במצבים שבו הם צריכים להיות ערניים. מומלץ לבוגרים בריאים לא לשתות יותר ממשקה אנרגיה אחד ביום. הארגון האקדמאי לרפואת ילדים (American Academy of Pediatrics) המליץ שילדים הימנעו מהם לחלוטין.

משקאות אנרגיה מזיקים לילדים – רקע

ילדים המרבים לשתות משקאות אנרגיה מעלים את הסיכון שלהם להתפתחות הפרעות קשב וריכוז. הדבר אינו מפתיע לנוכח ידיעת הרכב התזונתי של משקאות אלה ובכלל זה:

 • ריכוז גבוה של סוכר
 • וריכוז של חומרים מעוררים כגון קפאין

לאור העובדה שמשקאות אנרגיה גורמים להפרעות קשב וריכוז, ממליצים החוקרים:

 • למנוע או לצמצם את צריכתם על ידי ילדים ובני נוער

לטענת החוקרים:

 • מנת הסוכר היומית המקסימלית המותרת לצריכה של ילדים ובני נוער היא 33 גרם
 • משקה אנרגיה מכיל 40 גרם סוכר ולרוב הילדים ובני הנוער לא מסתפקים במשקה אחד

אין לשכוח שמלבד הנזקים לקשב ולריכוז כמות גדולה של סוכר גורמת גם להשמנה. ההשמנה גורמת לנזקים אישיים וכלכליים כבדים ביותר. בארצות שונות בעולם כולל קנדה מחוקקים חוקים שנועדו לפקח על הרכיבים במשקאות האנרגיה ומוטלים מיסים מיוחדים כדי להפחית את הכדאיות של ייצורן. בשנת 2007 הגיעו לחדרי מיון בארצות הברית 1,145 נערים בעקבות שתיית משקאות אנרגיה שהובילו לבעיות בריאותיות. בשנת 2011 מספר הנערים שהגיע לחדרי מיון מסיבה זאת טיפס כבר ל- 1,499.

מה זה משקה אנרגיה

משקאות אנרגיה מזיקים לילדים
משקאות אנרגיה מזיקים לילדים

רוב משקאות האנרגיה כוללים כמויות גדולות של:

 • קפאין
 • סוכר
 • וויטמינים כגון וויטמין B
 • מעוררים חוקיים כגון גוארנה, טאורין, L – קרניטין ועוד

גוארנה הוא צמח טרופי שגדל באמזונס. גוארנה נושא פירות בעלי השפעה מעוררת. עקב ההשפעה המעוררת התושבים המקומיים נוהגים לשתות בארועים מסוימים חליטה של זרעי הפרי.

טאורין היא חומצה אורגנית הנמצאת באופן טבעי בגוף האנושי, בבשר ובדגים. טאורין נמצא במלחי המרה ומתפקד גם כמעביר אותות עצביים במערכת העצבים המרכזית. L-קרניטין הוא חומר המצוי בגוף שלנו ועוזר לנו לפרק שומן ולהפכו למקור לאנרגיה.

הטענות העיקריות הן כנגד הריכוזים הגבוהים של החומרים וההשפעה המגבירה הקיימת ביניהם והשפעתם השלילית הפוטנציאלית על קבוצות אוכלוסין שונות כולל ילדים, נשים בהיריון, אנשים בעלי רגישות לקפאין ואנשים הצורכים תרופות שחומרים אלה משנים את השפעתם.

השפעות משקאות אנרגיה על הבריאות

שתיית משקאות אנרגיה:

 • מאיצים את קצב הלב
 • מעלים את לחץ הדם
 • ומעלים את רמות המתח הנפשי

במצב זה עולה הסיכון לאוטם שריר הלב. סיכון זה גדל משמעותית כאשר מרבים לשתות מהמשקאות הללו. משקה אנרגיה עלול גם לגרום לשיבוש בתפקוד של כלי הדם ולמנוע את היכולת שלהם להתרחב.

במאמצים גופניים כלי הדם חייבים להתרחב כדי לאפשר זרימת דם משופרת לשרירי הלב המתאמצים. שתייה של כמות קטנה של משקה אנרגיה גרמה גם לשיבוש בהעברת האותות החשמליים בלב והעלתה במקביל את לחץ הדם.

שתייה של 200 מיליגרם עלולה לגרום להרעלת קפאין ולגרום לתסמינים כגון חרדות, חוסר שינה, גירוי במערכת העיכול, ריצוד שרירי בלתי רצוני ועוד. במחקר שנערכו בצבא האמריקאי נמצא ששתייה מרובה של משקאות אנרגיה גרמו:

 • לפגיעה בשינה
 • לעייפות בהמשך היום גם במצבים שדרשו ערנות מוחלטת.

Journal Academic Pediatrics, Feb. 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

בריונות מותירה ילדים מצולקים נפשית

בריונות מותירה ילדים מצולקים נפשית

צלקות נפשיות מבריונות אינן עניין נדיר. ילדים רבים הנחשפים לבריונות סובלים מדיכאונות והפרעות אחרות ומטופלים בהמשך חייהם בשל כך. בריונות כוללת איומים חוזרים ונשנים, הפצת שמועות, התקפות ברשתות החברתיות, התקפה פיזית או מילולית וחרם חברתי.

מדרסים בהתאמה אישית לדורבן - מיותר

מדרסים בהתאמה אישית לדורבן – מיותר

מדרסים יקרים לדורבן? לא חובה! חולים הסובלים מכאבים בכף הרגל ובעיקר בעקב בגלל תופעה הקרויה דורבן פונים כדי להקל על התסמינים בין היתר גם ליצרני מדרסים על פי מידה. עלותם של מדרסים מותאמים אישית היא גבוהה משמעותית לעומת מדרסים אחידים.

כתף קפואה אבחון וטיפול

כתף קפואה אבחון וטיפול

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של המפרק. אם אתם סובלים ממיחושים, מגבלות תנועה קשות, הפרעות שינה וקושי לתפקד עם המפרק יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח ביותר לצורך תיקון הקרע במיניסקוס. התועלת בניתוח הזה דומה לזו המתקבלת מניתוח סרק.