מחשבים הם מפגע בטיחותי

מחשבים מהווים מכשול לבריאות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מחשבים הם מפגע בטיחותי! העובדה שמחשבים גורמים לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה, אך מחשבים עלולים לגרום לפציעות, בחלקן חמורות לא רק בגלל השימוש בהם. מסכים או מחשבים שנופלים עלולים לגרום לפציעות, כך גם חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות.

העובדה שמחשבים מהווים את כלי העבודה שגורם ליותר נזקים מכל כלי עבודה אחר אינה זקוקה להוכחות נוספות. מחקרים רבים שמסקנתם עסקה בנזקים הללו פורסמו. אך המחקרים הללו התייחסו לנזקים הנגרמים לגב התחתון (כאבי גב) ולצוואר (כאבי צוואר) על רקע שימוש במחשבים. המחקר שלפנינו מצביע על תופעה אחרת – מחשבים הם מפגע בטיחותי. פציעות הנובעות מנפילה של מחשבים ומסכים וכן פציעות הנובעות ממעידה בגלל החיווט הפרוס של המחשבים.

מחשבים הם מפגע בטיחותי – רקע

פציעות ותאונות בבית, במקומות העבודה, בבתי ספר ובמקומות נוספים גובים מחיר בריאותי כבד. פצועים ופצועות אלה ובכלל זה ילדים רבים נותרים במקרה הטוב כאובים ומוגבלים לפרקי זמן משתנים ולעתים גם לפרקי זמן ארוכים. חלק מאותם פציעות מסתיימות בנזקים בלתי הפיכים יותר ואף המוות. מלבד עוגמת הנפש והפגיעה האדירה באיכות החיים של הפצועים הללו ושל בני משפחתם מדובר גם בפגיעה כלכלית עצומה. העלויות הנלוות לטיפול בפצועים והנזקים הכלכליים הנובעים מאבדן הפוריות בעבודה הם גבוהים וטורדים.

כאשר הגורם לפציעות הללו הוא עבודה עם מחשב אז סביר שהפציעות תכלולנה כאבי גב, כאבי צוואר, כאבים בידיים, דלקות גידים, תסמונת התעלה הקרפלית, נזקים למערכת הראייה ובעיות בריאותיות נוספות למכביר הנגרמות בגין עבודה ממושכת עם מחשבים. נכון להיום העבודה עם מחשב גורמת ליותר תאונות והפרעות בריאותיות מעבודה עם כול כלי עבודה אחר ובכלל זה עבודה עם סולם, עבודה עם פטיש ועוד. יחד עם זאת כמות הפציעות העצומה המקושרת למחשבים אינה נגרמת רק בגלל השימוש בהם. על פי המחקר המסוקר כאן מחשבים הם מפגע בטיחותי. נמצא שנכון לשנת 2009 (שנת פרסום המחקר) יש פי 7 יותר פציעות בגלל מחשבים ולא בגלל השימוש בהם. יותר ילדים ומבוגרים מועדים בגלל היתקלות עם מחשבים או עם הכבלים שלהם, יותר ילדים ומבוגרים נחבטים בגלל נפילה של מסכים על ראשם או על חלק אחר בגופם.

המחקר

מחשבים מהווים מכשול לבריאות
מחשבים מהווים מכשול לבריאות

רקע: הבעלות על מחשבים והשימוש בהם עלו באופן משמעותי בשנים האחרונות. אין מחקרים שבדקו האם יש קשר אפשרי בין המחשבים ויתר הציוד ההיקפי לבין פציעות חריפות במשרד, בבית ובכול מקום אחר. המחקר הנוכחי בדק את הקשר הזה בארצות הברית.

השיטה: החוקרים נתחו מידע שעסק בפציעות המקושרות למחשבים שנאסף על ידי ארגון האמריקאי העוקב אחר תאונות ופציעות (The National Electronic Injury Surveillance System). הנתונים שנותחו כללו תאונות שהתרחשו בגלל מחשבים כמפגע בטיחותי בין השנים 1994 -2006. הניתוחים של הממצאים והחישובים הסטטיסטיים בוצעו בשנת 2008.

ממצאים: מחשבים הם מפגע בטיחותי. במהלך שנות המחקר נגרמו כתוצאה ממחשבים וציוד היקפי של המחשבים 78,703 תאונות. הפצועים היו בגילים של חודש ועד 89 שנים וכולם טופלו בחדרי מיון עקב פציעות חריפות שנקשרו למחשבים. הפציעות הללו היו שכיחות יותר בקרב ילדים מתחת לגיל 5 שנים. הגורם השכיח ביותר לפציעות היה מעידה ונפילה של ילדים מתחת לגיל 5 (43.4%) ומבוגרים מעל גיל 60 (37.7%).  ב – 36.9% הפציעות האנשים נחבטו או נלכדו באמצעות ציוד היקפי של מחשבים. הנזקים הגופניים העיקריים התרחשו בגפיים (57.4%).

ילדים מתחת לגיל 10 סבלו לעתים קרובות מפציעות ראש. הנתון הזה נכון לגבי 75.8% מהילדים  מתחת לגיל 5 ו- 61.8% מהילדים בגילים 5 – 9 שנים. 93.2% מהפציעות הללו התרחשו בבית. במהלך 13 שנות המחקר נמצא שכמות הפציעות בגלל מחשבים והציוד הסובב אותם עלה ב732%. בשנים אלו עלה מספר המחשבים שנקנו ב309% . שיעור עליית הפציעות גדול פי 2 יותר משיעור העלייה במספר המחשבים שנקנו לאורך תקופה זאת.

מסקנות: לנוכח העובדה שכמות המחשבים עולה ללא הרף והעובדה שהפציעות הנובעות מנוכחות המחשבים בבתים ובמקומות העבודה עולים באופן מהיר עוד יותר יש להגביר את המאמץ למצוא פתרון למניעת פציעות אלה בעיקר בקרב ילדים קטנים.

American Journal of Preventive Medicine, Volume 37, Issue 1, July 2009

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים