מחשבים הם גם מפגע בטיחותי

מחשבים מהווים מכשול לבריאות

מחשבים הם גם מפגע בטיחותי! העובדה ששימוש אינטנסיבי במחשבים גורם לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה. עם זאת, אין להתעלם מכך שמחשבים עלולים להיות גם מפגע בטיחותי. מחשבים עלולים לגרום לפציעות, בחלקן חמורות לא רק בגלל השימוש בהם. פציעות נגרמות גם בגלל:

  • מסכים או מחשבים שנופלים
  • חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות ועוד

מחשבים מהווים את כלי העבודה שגורם ליותר נזקים מכל כלי עבודה אחר. מחקרים רבים שעוסקים בנזקים הנובעים מעבודה עם מחשבים פורסמו. עם זאת, המחקרים הללו התייחסו לנזקים הנגרמים משימוש במחשבים. בין היתר הנזקים הנגרמים משימוש במחשבים נציין:

המחקר שלפנינו מצביע על תופעה אחרת – מחשבים הם גם מפגע בטיחותי הגורם לפציעות.

מחשבים הם גם מפגע בטיחותי – רקע

פציעות ותאונות בבית, במקומות העבודה, בבתי ספר ובמקומות נוספים גובים מחיר בריאותי כבד. פצועים ופצועות אלה ובכלל זה ילדים רבים נותרים כאובים ומוגבלים לפרקי זמן משתנים. חלק מפציעות מסתיימות בנזקים בלתי הפיכים ואף המוות. מלבד עוגמת הנפש והפגיעה באיכות החיים של הפצועים ובני משפחתם מדובר גם בפגיעה כלכלית עצומה. העלויות הנלוות לטיפול בפצועים והנזקים הכלכליים הנובעים מאובדן הפוריות בעבודה הם גבוהים וצורבים.

עבודה ממושכת עם מחשב עלולה לגרום לנזקים מצטברים בעמוד השדרה ובגפיים העליונות והתפתחות:

נכון להיום העבודה עם מחשב גורמת ליותר תאונות והפרעות בריאותיות מכול עבודה אחרת ובכלל זה:

  • עבודה עם סולם
  • עבודה עם פטיש ועוד

יחד עם זאת כמות הפציעות העצומה המקושרת למחשבים אינה נגרמת רק בגלל השימוש בהם. על פי המחקר המסוקר כאן מחשבים הם מפגע בטיחותי. נכון לשנת פרסום המחקר (2009) מחשבים גורמים פי 7 יותר פציעות בגלל היותם מפגע בטיחותי מאשר בגלל השימוש בהם. שימוש במחשבים מחשבים גורם להרבה יותר פציעות בקרב ילדים ומבוגרים בגלל:

  • היתקלות עם מחשבים או עם הכבלים שלהם
  • נפילה של מסכים על ראשם או על חלק אחר בגופם

המחקר

מחשבים מהווים מכשול לבריאות
מחשבים מהווים מכשול לבריאות

רקע: הבעלות על מחשבים והשימוש בהם עלו באופן משמעותי בשנים האחרונות. אין מחקרים שבדקו האם יש קשר אפשרי בין המחשבים ויתר הציוד ההיקפי לבין פציעות חריפות במשרד, בבית ובכול מקום אחר. המחקר הנוכחי בדק את הקשר הזה בארצות הברית.

השיטה: החוקרים נתחו מידע שעסק בפציעות המקושרות למחשבים שנאסף על ידי ארגון האמריקאי העוקב אחר תאונות ופציעות (The National Electronic Injury Surveillance System). הנתונים שנותחו כללו תאונות שהתרחשו בגלל מחשבים כמפגע בטיחותי בין השנים 1994 – 2006.

ממצאים: מחשבים הם מפגע בטיחותי. במהלך שנות המחקר נגרמו בגלל מחשבים והציוד ההיקפי של מחשבים 78,703 תאונות. הפצועים היו בגילים של חודש ועד 89 שנים וכולם טופלו בחדרי מיון עקב פציעות חריפות שנקשרו למחשבים. הפציעות הללו היו שכיחות יותר בקרב ילדים מתחת לגיל 5 שנים. הגורם השכיח ביותר לפציעות הייתה מעידה ונפילה:

  • של ילדים מתחת לגיל 5 (43.4%)
  • ושל מבוגרים מעל גיל 60 (37.7%)

עוד נמצא:

  • ב – 36.9% הפציעות האנשים נחבטו או נלכדו באמצעות ציוד היקפי של מחשבים
  • הנזקים הגופניים העיקריים התרחשו בגפיים (57.4%).

ילדים מתחת לגיל 10 סבלו לעתים קרובות מפציעות ראש. הנתון הזה נכון לגבי 75.8% מהילדים מתחת לגיל 5 ו- 61.8% מהילדים בגילים 5 – 9 שנים. 93.2% מהפציעות הללו התרחשו בבית. במהלך 13 שנות המחקר נמצא שכמות הפציעות בגלל מחשבים והציוד הסובב אותם עלה ב732%. בשנים אלו עלה מספר המחשבים שנקנו ב309%. שיעור עליית הפציעות גדול פי 2 יותר משיעור העלייה במספר המחשבים שנקנו לאורך תקופה זאת.

מסקנות: לנוכח העובדה שכמות המחשבים עולה ללא הרף והעובדה שהפציעות הנובעות מנוכחות המחשבים בבתים ובמקומות העבודה עולים באופן מהיר עוד יותר יש להגביר את המאמץ למצוא פתרון למניעת פציעות אלה בעיקר בקרב ילדים קטנים.

American Journal of Preventive Medicine, Volume 37, Issue 1, July 2009

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם גם רגיעה יכולה לגרום למיגרנה? 

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר שהליכה אינה גורמת לשחיקת סחוסים בברכיים.

סחרחורת מה גורם לה ומה הטיפול

סחרחורת מה הגורם ומה הטיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך.