הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס
הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס

הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס! אובדן מסת עצם היא תופעה שכיחה בקרב נשים בעיקר אך גם בקרב גברים. מסת עצם ירודה מהווה גורם סיכון לשברים וכתוצאה מכך אף למוות. אחד מגורמי הסיכון לאובדן צפיפות העצם  היא הרזיית יתר. רבות נכתב על החסרונות שבהשמנה עם זאת להשמנה יש גם יתרון. אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי שנוצר על העצמות שלהם בגלל המשקל גורם להתעבותן ולהתחזקותן.

הגוף האנושי צריך מספר קלוריות יומיות מינימליות כדי לשמר את הבריאות שלו ואת החוזק של הרקמות השונות. הנטייה שלנו לקבל תוצאות מידיות בדיאטה גורמת לנו, הרבה פעמים, לנקוט בגישות אגרסיביות להפחתת משקל. התוצאה עלולה להיות גוף רזה ועצמות חלולות. הורדת משקל דרסטית עלולה לגרום לאובדן מסת עצם. המחקר הנוכחי מצא שבקרב אנשים מבוגרים דיאטה ואובדן משקל הוביל לאובדן צפיפות עצם למרות האימונים הגופניים.

הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס – רקע

הרזיה ואובדן מסת עצם הולכים לעתים יחדיו. כך למשל נשים, גם צעירות, שסובלות מאנורקסיה ומרעיבות עצמן לפרקי זמן ממושכים חשופות להתפתחות מחלת דלדול העצם (Osteoporosis). ישנם מספר הסברים להשפעה זאת כולל בין היתר שיבושים בתפקוד ההורמונים שתפקידם לתחזק את חילוף החומרים של העצם וחסרים תזונתיים שאינם מאפשרים לעצם להתעבות. על פי מחקרים שונים אתם לא צריכים לסבול מאנורקסיה כדי לאבד את הצפיפות של העצמות שלכם. גם דיאטה חריפה עלולה לגרום לכך.

דיאטה קיצונית שנמשכת ימים ספורים לא צפויה להשפיע על מסת העצם אך דיאטת כאסח ממושכת זה סיפור אחר. על פי מומחים שונים אנשים שמתחזקים גוף רזה לאורך שנים כשמדד מסת הגוף שלהם היא 18.5 או פחות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח אוסטאופורוזיס.

1200 קלוריות זהו המינימום למניעת אוסטאופורוזיס

המלחמה של האוכלוסייה המערבית במשקל העודף ובהשמנה נעשית הרבה פעמים בצורה של דיאטת כאסח. דיאטה שבה צורכים פחות מ- 900 קלוריות ליום מעלה את הסיכון שלכם לפתח אוסטאופורוזיס. לדעת מומחים הצריכה הקלורית המינימלית כדי לתחזק מסת עצם תקינה ולמנוע את מחלת דלדול העצם עומדת על 1200 קלוריות ליום. חשיבות רבה נודעת גם למה אתם אוכלים: למניעת מחלת דלדול העצם יש לצרוך כול יום לפחות 1000מ"ג סידן ובין 400-800 יחידות בין לאומיות של ויטמין D. ערכים אלו עולים כאשר אתם חוצים את גיל 50, אז תצטרכו לצרוך 1200 מ"ג סידן ועד 1000 יחידות בין לאומיות של ויטמין D.

המחקר

הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס
הרזיה עלולה לגרום אוסטאופורוזיס

ההשפעה המטיבה של הפחתת משקל ופעילות גופנית על הלב וכל הדם ידועה ומוסכמת על הכול. ההשפעה שיש לפעילות גופנית המשולבת עם דיאטה לצורך הפחתת משקל על צפיפות העצמות אינן ברורות מספיק.

מטרת המחקר הייתה להעריך כיצד ישפיעו פעילות גופנית ודיאטה דלת קלוריות על צפיפות העצם של אנשים שמנים ומבוגרים. לצורך המחקר שנמשך שנה והיה מסוג ניסוי אקראי מבוקר (randomized controlled trial) עקבו החוקרים אחר 27 משתתפים שמנים בגיל ממוצע של 70 שנה ועם מדד מסת גוף של בממוצע 39. המשתתפים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות כאשר הקבוצה הראשונה (17 משתתפים) החלה לבצע דיאטה שמטרתה הפחתת משקל וגם החלה תכנית של פעילות גופנית והקבוצה השנייה (10 משתתפים) היוותה את קבוצת הביקורת.

ממצאי המחקר

השילוב של דיאטה להורדת משקל יחד עם פעילות גופנית הפחיתה את צפיפות העצם באזור הירך.

מסקנות החוקרים

לא ידוע עם השילוב של פעילות גופנית והורדה במשקל מפחיתים את הסיכון לשבר בירך למרות הירידה בצפיפות העצם.

The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2008 Jun; 93(6): 2181–2187

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון