ריצה על הליכון האם זה בריא

ריצה על הליכון האם זה בריא
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ריצה על הליכון האם זה בריא? ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן יש סיכוי גבוה יותר לפציעות? ריצה על הליכון האם זה בריא?

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ריצה היא פעילות גופנית עתירת יתרונות אלא שעל פי מחקרים רבים הסיכון להיפצע מריצה הוא ענק. סטטיסטיקות עדכניות מדברות על כך שבין 19.4%- 79.3% מהאנשים שעוסקים בריצה צפויים להיפצע. פציעות ברך הן הנפוצות ביותר (7.2% – 50.0%) , אחריהן: הרגליים ובעיקר אזור השוק (9.0% -32.2%), פציעות של כף הרגל (5.7% – 39.3%), פציעות ירך (3.4% -38.1%), פציעות קרסול (3.9% – 16.6%) פציעות ודלקות של מפרקי האגן ומפרקי הירך (3.3% – 11.5%).

  {loadposition inside-page}

  ריצה על הליכון האם זה בריא – רקע

  הריצה כרוכה בסיכון משמעותי לפציעה. שניים מגורמי הסיכון לפציעות מריצה הם ריצה של יותר מ- 40 מייל לשבוע ופציעה קודמת. רצים ורצות שחוו פציעה קודמת חייבים על כן לנקוט משנה זהירות. ישנם נתונים סותרים לגבי השפעת הגיל על הסיכוי להיפצע. כמו כן לא נמצא קשר בין מתיחות לפני או אחרי הריצה לבין הסיכון להיפצע. או במילים אחרות העובדה שאתם מבצעים מתיחות לפני הריצה או לאחריה אינה משנה את הסיכון לפציעות.

   כול מאמץ ומחשבה להפחית את הסיכונים ראויים להילקח. האם גם ריצה על הליכון מהווה גורם סיכון? האם עדיף לרוץ בחוץ?… לא מצאתי מחקר מדעי ראוי שעונה על השאלות הללו. להלן הערכתי האישית הניזונה ממחקרים שבדקו את הביומכניקה של ריצה על הליכונים לעומת ריצת חוץ וכן מטיפול בפציעות ריצה לרוב ומעצם העובדה שרוב חיי אני רץ על הליכונים וגם בחוץ על כבישים, מדרכות ושבילי עפר.

  ריצה על הליכון – יתרונות

  במהלך הריצה אנו סופגים בכל נחיתה של כף הרגל חבטה מהקרקע. חבטה זו היא למעשה כוח תגובה מהקרקע. כוח זה גורם לזעזועים לאורך מערכות עצב-שריר ושלד של האצן וחושפת אותו, במידה וגופו לא הוכן כראוי לעומסים הללו, לפציעות ספורט שונות כגון שברי מאמץ, שחיקת סחוסים, דלקות גידים ועוד. עוצמת החבטה מושפעת בעיקר מטכניקת ריצה, ממהירות הריצה, איכות הנעל, משקל הגוף, סוג המשטח ועוד. להלן פירוט היתרונות של ריצה על הליכון:

  ריצה על הליכון האם זה בריא
  ריצה על הליכון האם זה בריא
  • כאשר נרוץ במהירות שווה, ריצה על הליכון (המצויד בבולם זעזועים) תיצור פחות כוח תגובה מהקרקע (בעיקר בהשוואה לריצה על מסלולים קשיחים ו/או עם פני קרע משתנים בחוץ) ועל כן יש פחות עומסים מידיים על הפרקים והשרירים.
  • הליכון מספק אפשרות להתאמן בכל מזג אוויר, בכל זמן ובכל מצב.
  • הליכון מספק נתונים מדויקים לגבי המהירות, הזווית והמרחק שאתה רץ
  • ההליכון מהווה כלי אימון יעיל וזמין
  • אפשרויות אימון מגוונות: כך למשל יש לך אפשרות לרוץ בעלייה ללא צורך לרוץ חזרה בירידה
  • ריצה על הליכון עם מוזיקה מתאימה מאפשרת להגיע למצב מדיטטיבי בקלות יחסית לעומת הריצה בחוץ והצורך להיזהר ממכוניות ולחצות רמזורים ועוד
  • ההליכון מספק ריצה ללא מהמורות וללא החלקות.
  • הליכון הוא מכשיר נהדר לחזור באמצעותו לרוץ לאחר פציעה בהיותו מדויק ונשלט במשתנים של זמן, מהירות וזוויות.
  • כאשר אתה נפצע בריצה על הליכון אתה פשוט עוצר את המכונה. ריצה בחוץ יכולה למצוא אותך רחוק מהבית עם תחילתה של פציעה. הפיתוי אז לרוץ חזרה הביתה ולהחמיר את הנזק גדול.
  • בריצה על הליכון תוכלו לתכנן את האימון ולעמוד בו. הריצה בחוץ לעומת זאת יוצרת פיתוי מתמיד לרוץ מהר מידי ורחוק מידי.

  ריצה על הליכון – חסרונות

  אלא שריצה על הליכונים אינה כרוכה ביתרונות בלבד. להלן פירוט חסרונות של הריצה על הליכונים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • מחקרים שונים שבדקו את ההשפעות הביו מכניות של ריצה על הליכון מצאו עליה בעומס מוגבר על השרירים על הכופפים של פרקי הירך והשרירים המותחים של הברכיים.
   • מחקר אחר מצא שריצה על הליכון מחייבת תדירות צעדים גדולה יותר כיוון שהרגל האחורית נדחפת קדימה על ידי החגורה הנעה והרגל הקדמית חייבת לנחות מהר יותר. התוצאה צעדים קצרים וקצב מהיר יותר, ועומס מוגבר על המערכות עצב –שריר ושלד והמערכת הקרדיווסקולרית.
   • בעיה נוספת ומשמעותית מאוד בריצה על הליכונים היא חוסר הגיוון בעומסים לעומת ריצת חוץ. בריצה על הליכון אנו נוחתים באותו אופן שוב ושוב. החזרה המדויקת של תנועות גורמת לעומס חוזרני מצטבר ועלולה גם היא לגרום לפציעות כגון שחיקת סחוסים, שברי מאמץ ועוד. גם עם רמת העומס על הגוף בגין ריצה על הליכון פחותה יותר בהשוואה לריצה בחוץ הרי שחוסר הגיוון בעומסים הנגרמים לגוף בריצה על הליכון עלולים לגרום ליותר פציעות.
   • ריצה על הליכון אינה מאפשרת את אימון יסודי של המערכת הפרופריוצפטיבית

   מה עם הפרופריוספציה?

   הריצה על הליכון אינה יוצרת את האתגרים הפסיכו מוטוריים הדרושים למערכת הפרופריוספציה ועל כן מנוונת אותה. מערכת זו היא קריטית לשמירה על תפקוד נכון ומדויק של מערכות שריר עצב ושלד ולמניעת פציעות. חוסר הגיוון בעומסים והיציבות היחסית של הריצה על הליכון לא מאמנים את חיישני הפרופריוספציה המצויים במפרקים השונים, את המערכת הווסטיבולרית ואת המוח.

   האדם מבחינה אבולוציונית נועד לרוץ בחוץ על משטחים משתנים מבחינת רכות, פני הקרקע ותכסית. הגיוון בעומסים הנוצרים במהלך ריצה בחוץ על שבילי עפר או על חול מחדדים את המערכת הזאת ומשמרים אותה ערנית לביצועים תנועה מדויקים יותר וכמובן למניעת פציעות.

   ריצה על הליכון או בחוץ – הבדלים

   הרבה רצים חוזרים לרוץ בטבע או על דרכים לאחר שתקופה ארוכה רצו על הליכונים וסברו שאין כל הבדל. לא כך הדבר. קיימים הבדלים מהותיים בין ריצה על הליכון לריצת חוץ שחייבים להילקח בחשבון כדי למנוע פציעות. הליכון לא יכול להכין אותך באופן מלא לריצה על דרכים. טכניקת הריצה על הליכון שונה מריצה בחוץ. בריצה על הליכון אופן הנחיתה של כף הרגל וייצובה שונה. בריצה על הליכון עליך להתאים את טכניקת הריצה למסלול שנע הפוך לכיוון הריצה וגורם לגופך להישאר במקום בעוד ה"קרקע" נעה לעומת מצב הפוך בריצת חוץ. התוצאה הסופית של מעבר מריצה על הליכון לריצת חוץ תהיה הגברה ושינוי בסוג וברמת הזעזועים שאליהם נחשף הגוף וכן עייפות מוגברת.

   ומה קשה יותר?

   באופן מפתיע הרבה אנשים טוענים שריצה על הליכון מעייפת אותם יותר מריצה בחוץ. רוב הרצים חשים שבאותה מהירות ריצה קל להם יותר לרוץ בחוץ מאשר על הליכון. בניסוי שנערך התבקשו הרצים לכוון את מהירות ריצתם על ההליכון למהירות שבה הם רגילים לרוץ. רוב הרצים כיוונו בלי לראות את מהירות הריצה שלהם למהירות נמוכה יותר. ריצה אטית יחסית על ההליכון גרמה לרצים אלו קושי דומה לרמת הקושי שאליה הם מגיעים בריצה מהירה יותר בחוץ.
   על פניו הקושי של הריצה על ההליכון אינו ברור. על פי מחקר מסוים עוצמת הנחיתה שלנו על ההליכון נמוכה יותר (175%) מזו המתרחשת בעת הריצה בחוץ (200%). יתכן וההסבר לקושי הגבוה יחסי לריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ טמון בנפש. הריצה על הליכון בחלל סגור מהנה ומעניינת פחות והיא במובן מסוים ריצה לשום מקום ועל כן קשה יותר.

   סיכום

   הסיכויים להיפצע מריצה על הליכון נמוכים יותר מריצה בחוץ. זאת אם יוצאים מנקודת הנחה שרכשת הליכון איכותי ואתה רץ במהירות אטית עד בינונית. במהירות גבוהה העומסים החוזרים במדויק בריצה על הליכון הופכים להיות גורמי סיכון גדולים לפציעה. אם נלקחים בחשבון חסרונותיו של ההליכון הרי שביכולתו להפוך לכלי אימון ראשון במעלה. אם זאת אימוני ריצה צריכים להתקיים ככל האפשר בחוץ והשימוש בהליכונים צריך להצטמצם. בכל מקרה לאחר שימוש ממושך בהליכונים אפשרו לעצמכם תקופת הסתגלות במעבר לריצה בחוץ.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,