ריצה על הליכון האם זה בריא
ריצה על הליכון האם זה בריא

ריצה על הליכון האם זה בריא

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ריצה על הליכון האם זה בריא? ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות? ריצה על הליכון האם זה בריא?

ריצה היא פעילות גופנית עתירת יתרונות אלא שעל פי מחקרים רבים הסיכון להיפצע מריצה הוא ענק. סטטיסטיקות עדכניות מדברות על כך שבין 19.4%- 79.3% מהאנשים שעוסקים בריצה צפויים להיפצע. פציעות ברך הן הנפוצות ביותר (7.2% – 50.0%) , אחריהן: הרגליים ובעיקר אזור השוק (9.0% -32.2%), פציעות של כף הרגל (5.7% – 39.3%), פציעות ירך (3.4% -38.1%), פציעות קרסול (3.9% – 16.6%) פציעות ודלקות של מפרקי האגן ומפרקי הירך (3.3% – 11.5%).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןריצה על הליכון האם זה בריא – רקע

הריצה כרוכה בסיכון משמעותי לפציעה. שניים מגורמי הסיכון לפציעות מריצה הם ריצה של יותר מ- 40 מייל לשבוע ופציעה קודמת. רצים ורצות שחוו פציעה קודמת חייבים על כן לנקוט משנה זהירות. ישנם נתונים סותרים לגבי השפעת הגיל על הסיכוי להיפצע. כמו כן לא נמצא קשר בין מתיחות לפני או אחרי הריצה לבין הסיכון להיפצע. או במילים אחרות העובדה שאתם מבצעים מתיחות לפני הריצה או לאחריה אינה משנה את הסיכון לפציעות.

 כול מאמץ ומחשבה להפחית את הסיכונים ראויים להילקח. האם גם ריצה על הליכון מהווה גורם סיכון? האם עדיף לרוץ בחוץ?… לא מצאתי מחקר מדעי ראוי שעונה על השאלות הללו. להלן הערכתי האישית הניזונה ממחקרים שבדקו את הביומכניקה של ריצה על הליכונים לעומת ריצת חוץ וכן מטיפול בפציעות ריצה לרוב ומעצם העובדה שרוב חיי אני רץ על הליכונים וגם בחוץ על כבישים, מדרכות ושבילי עפר.

ריצה על הליכון – יתרונות

במהלך הריצה אנו סופגים בכל נחיתה של כף הרגל חבטה מהקרקע. חבטה זו היא למעשה כוח תגובה מהקרקע. כוח זה גורם לזעזועים לאורך מערכות עצב-שריר ושלד של האצן וחושפת אותו, במידה וגופו לא הוכן כראוי לעומסים הללו, לפציעות ספורט שונות כגון שברי מאמץ, שחיקת סחוסים, דלקות גידים ועוד. עוצמת החבטה מושפעת בעיקר מטכניקת ריצה, ממהירות הריצה, איכות הנעל, משקל הגוף, סוג המשטח ועוד.

ריצה על הליכון האם זה בריא
ריצה על הליכון האם זה בריא

כאשר נרוץ במהירות שווה, ריצה על הליכון (המצויד בבולם זעזועים) תיצור פחות כוח תגובה מהקרקע (בעיקר בהשוואה לריצה על מסלולים קשיחים ו/או עם פני קרע משתנים בחוץ) ועל כן יש פחות עומסים מידיים על הפרקים והשרירים. הליכון מספק אפשרות להתאמן בכל מזג אוויר, בכל זמן ובכל מצב. ביכולתו לספק לך נתונים מדויקים לגבי המהירות, הזווית והמרחק שאתה רץ מהווה ההליכון כלי אימון יעיל וזמין. כך למשל יש לך אפשרות לרוץ בעלייה ללא צורך לרוץ חזרה בירידה. ריצה על הליכון עם מוזיקה מתאימה מאפשרת להגיע למצב מדיטטיבי בקלות יחסית לעומת הריצה בחוץ והצורך להיזהר ממכוניות ולחצות רמזורים ועוד. ההליכון מספק ריצה ללא מהמורות וללא החלקות.

הליכון הוא מכשיר נהדר לחזרה לריצה לאחר פציעה בהיותו מדויק ונשלט במשתנים של זמן, מהירות וזוויות. הריצה בחוץ לעומת זאת יוצרת פיתוי מתמיד לרוץ מהר מידי ורחוק מידי. ריצה בחוץ יכולה למצוא אותך רחוק מהבית עם תחילתה של פציעה. הפיתוי אז לרוץ חזרה הביתה גדול. בריצה על הליכון אתה פשוט עוצר את המכונה.

ריצה על הליכון – חסרונות

אלא שריצה על הליכונים אינה כרוכה ביתרונות בלבד. מחקרים שונים שבדקו את ההשפעות הביו מכניות של ריצה על הליכון מצאו עליה בעומס מוגבר על השרירים על הכופפים של פרקי הירך והשרירים המותחים של הברכיים.

מחקר אחר מצא שריצה על הליכון מחייבת תדירות צעדים גדולה יותר כיוון שהרגל האחורית נדחפת קדימה על ידי החגורה הנעה והרגל הקדמית חייבת לנחות מהר יותר. התוצאה צעדים קצרים וקצב מהיר יותר, ועומס מוגבר על המערכות עצב –שריר ושלד והמערכת הקרדיווסקולרית.

בעיה נוספת ומשמעותית מאוד בריצה על הליכונים היא חוסר הגיוון בעומסים לעומת ריצת חוץ. בריצה על הליכון אנו נוחתים באותו אופן שוב ושוב. החזרה המדויקת של תנועות גורמת לעומס חוזרני מצטבר ועלולה גם היא לגרום לפציעות. גם עם רמת העומס על הגוף בגין ריצה על הליכון פחותה יותר בהשוואה לריצה בחוץ הרי שחוסר הגיוון בעומסים הנגרמים לגוף בריצה על הליכון עלולים לגרום ליותר פציעות.

– ומה עם הפרופריוספציה?

הריצה על הליכון אינה יוצרת את האתגרים הפסיכו מוטוריים הדרושים למערכת הפרופריוספציה ועל כן מנוונת אותה. מערכת זו היא קריטית לשמירה על תפקוד נכון ומדויק של מערכות שריר עצב ושלד ולמניעת פציעות. חוסר הגיוון בעומסים והיציבות היחסית של הריצה על הליכון לא מאמנים את חיישני הפרופריוספציה המצויים במפרקים השונים, את המערכת הווסטיבולרית ואת המוח.

האדם מבחינה אבולוציונית נועד לרוץ בחוץ על משטחים משתנים מבחינת רכות, פני הקרקע ותכסית. הגיוון בעומסים הנוצרים במהלך ריצה בחוץ על שבילי עפר או על חול מחדדים את המערכת הזאת ומשמרים אותה ערנית לביצועים תנועה מדויקים יותר וכמובן למניעת פציעות.

ריצה על הליכון או בחוץ. התאמה

הרבה רצים חוזרים לרוץ בטבע או על דרכים לאחר שתקופה ארוכה רצו על הליכונים וסברו שאין כל הבדל. לא כך הדבר. קיימים הבדלים מהותיים בין ריצה על הליכון לריצת חוץ שחייבים להילקח בחשבון כדי למנוע פציעות. הליכון לא יכול להכין אותך באופן מלא לריצה על דרכים. טכניקת הריצה על הליכון שונה מריצה בחוץ. בריצה על הליכון אופן הנחיתה של כף הרגל וייצובה שונה. בריצה על הליכון עליך להתאים את טכניקת הריצה למסלול שנע הפוך לכיוון הריצה וגורם לגופך להישאר במקום בעוד ה”קרקע” נעה לעומת מצב הפוך בריצת חוץ. התוצאה הסופית של מעבר מריצה על הליכון לריצת חוץ תהיה הגברה ושינוי בסוג וברמת הזעזועים שאליהם נחשף הגוף וכן עייפות מוגברת.

ומה קשה יותר?

באופן מפתיע הרבה אנשים טוענים שריצה על הליכון מעייפת אותם יותר מריצה בחוץ. רוב הרצים חשים שבאותה מהירות ריצה קל להם יותר לרוץ בחוץ מאשר על הליכון. בניסוי שנערך התבקשו הרצים לכוון את מהירות ריצתם על ההליכון למהירות שבה הם רגילים לרוץ. רוב הרצים כיוונו בלי לראות את מהירות הריצה שלהם למהירות נמוכה יותר. ריצה אטית יחסית על ההליכון גרמה לרצים אלו קושי דומה לרמת הקושי שאליה הם מגיעים בריצה מהירה יותר בחוץ.
על פניו הקושי של הריצה על ההליכון אינו ברור. על פי מחקר מסוים עוצמת הנחיתה שלנו על ההליכון נמוכה יותר (175%) מזו המתרחשת בעת הריצה בחוץ (200%). יתכן וההסבר לקושי הגבוה יחסי לריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ טמון בנפש. הריצה על הליכון בחלל סגור מהנה ומעניינת פחות והיא במובן מסוים ריצה לשום מקום ועל כן קשה יותר.

סיכום

הסיכויים להיפצע מריצה על הליכון נמוכים יותר מריצה בחוץ. זאת אם יוצאים מנקודת הנחה שרכשת הליכון איכותי ואתה רץ במהירות אטית עד בינונית. במהירות גבוהה העומסים החוזרים במדויק בריצה על הליכון הופכים להיות גורמי סיכון גדולים לפציעה. אם נלקחים בחשבון חסרונותיו של ההליכון הרי שביכולתו להפוך לכלי אימון ראשון במעלה. אם זאת אימוני ריצה צריכים להתקיים ככל האפשר בחוץ והשימוש בהליכונים צריך להצטמצם. בכל מקרה לאחר שימוש ממושך בהליכונים אפשרו לעצמכם תקופת הסתגלות במעבר לריצה בחוץ.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות…

 • פעילות גופנית אוהבים או לא

  פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק…

 • פעילות גופנית מחזקת את הלב

  פעילות גופנית ללב חזק היא אסטרטגיה נכונה. מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות…

 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים…

 • פעילות גופנית יעילה בטיפול בדיכאון

  דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את…

 • פעילות גופנית בהריון מה מותר

  פעילות גופנית בהריון? מה מותר ומה אסור? הריון אינה סיבה להפסיק לעסוק בפעילות גופנית. לפעילות גופנית אין השפעה שלילית על…

 • פעילות גופנית מחזקת גם את המוח

  פעילות גופנית וכוח המוח מזינים אחד את השני. מתברר שילדים העוסקים בפעילות גופנית ובעיקר בפעילות אירובית משפיעים על מבנה מוחם…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן