לחץ נפשי? ספורט לא מספיק
לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לחץ נפשי? ספורט לא מספיק! למושג לחץ נפשי יש הרבה מילים נרדפות ובכלל זה עקה, סטרס, מתח או דחק. כמות זאת של מילים נרדפות מייצגת אולי את שכיחות התופעה. הגורם ללחץ נפשי עלול להיות גום לחץ פנימי או גורם לחץ חיצוני. בהרבה מקרים גורם הלחץ הזה מתקיים רק בתודעה של האדם ואינו קיים במציאות. נכון, ספורט יכול להפחית את הלחצים הנפשיים שלנו ובכך לעזור לנו להתמודד טוב יותר עם בעיות הנובעות מהם אך ספורט לא יכול לנטרל לחלוטין את הנזקים הנגרמים לגוף ולנפש בגלל לחצים נפשיים. יש על כן לצמצם את החשיפה ללחצים נפשיים.

לחצים נפשיים כרוניים גורמים לנזקים בריאותיים הכוללים בין יתר מחלות אוטואימוניות (כשל חיסוני), כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי לסתות, אוטם שריר הלב ועוד. חשיפה ללחצים נפשיים כרוניים בשלבים המוקדמים של החיים היא זו המפחיתה את היכולת העתידית של האדם להתמודד עם לחצים. מתברר על פי המחקר המסוקר כאן במצב כרוני של לחץ נפשי ספורט לא מספיק כדי לנטרל את הנזקים הנגרמים עקב כך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלחץ נפשי? ספורט לא מספיק – רקע

עבור אנשים עם יכולת מוגבלת להתמודד עם לחצים כול אירוע זעיר יכול להפוך למקור של לחץ נפשי אדיר וההשפעות של לחצים אלו ימשכו זמן ארוך יותר. לצעירים עם בעיות הסתגלות ללחץ נפשי יש סיכון גבוה יותר להשפעות בריאותיות שליליות. בין ההשפעות שניתן לזהות במקרים של לחץ נפשי כרוני נציין השפעות פזיולוגיות כמו בין היתר עלייה ברמת האדרנלין, עלייה ברמת הקורטיזול, עלייה בקצב הלב, עלייה בלחץ הדם, שינויים במערכת העיכול שלשולים ועוד. השפעות בריאותיות שכיחות בגלל לחץ נפשי כרוני כוללות  אוטם שריר הלב, פגיעה במערכת העיכול, לחץ דם גבוה, דיכוי של המערכת החיסונית ועוד. ברמה הרגשית אדם החשוף ללץ נפשי כרוני עלול לפתח דרכי התנהגות בעיתיות ובכלל זה התנהגות תוקפנות, התנהלות אדישה, פסיביות, התפרצויות זעם, דיכאון ועוד.

פעילות גופנית היא דרך יעילה להפליא בהתמודדות עם לחץ נפשי ולמניעת מחלות ולשיפור הבריאות שלנו. היא משחררת בין היתר אנדורפינים במוח שהם חומרים בעלי השפעה מרגיעה ומרפה המפחיתים את המתחים הנפשיים ומשפרים את היכולת שלנו לישון. שנים רבות הייתה קיימת תפיסה שפעילות גופנית היא סוג של תרופה יעילה נגד לחץ נפשי. המחקר הנוכחי מראה שלא זה המצב. הסיכון להתפחותיות בריאותיות שליליות כתוצאה מלחץ נפשי זה לא יפחת גם אם אותם אנשים הרגישים ללחצים נפשיים יקפידו לבצע פעילות גופנית.

לחץ נפשי? ספורט לא מספיק
לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

היתרונות הללו של הפעילות הגופנית אינם חלים בעיקר על אותו פלג באוכלוסייה שנחשף בילדותו למתחים כרוניים. גם באותם מקרים שבהם אנשים חווים  לחץ נפשי כרוני ספורט לא מספיק כדי לנטרל את הנזקים הפוטנציאליים. על פי המחקר הנזקים שגורמים לחצים נפשיים כרוניים בקרב קבוצה זאת כול כך גדולים שפעילות גופנית לבדה אינה יכולה לנטרל אותם. עבור אנשים אלה עם יכולת הסתגלות נמוכה ללחצים נפשיים נדרשת אסטרטגית הגנה כפולה, שילוב של פעילות גופנית יחד עם לימוד דרכים להסתגל למתחים נפשיים.

המחקר

לצורך ביצוע המחקר עקבו החוקרים אחר 238,000 גברים בגילאים שבין 59 – 63. גברים אלו עברו בעת גיוסם לצבא השבדי לפני יותר מ40 שנה מבחני הערכה לגבי מצבם הבריאותי הפיזי והמנטלי. בין היתר נבדקה אז יכולתם לעמוד בלחצים והאם לחץ נפשי כרוני היווה מרכיב בחייהם.

ממצאי המחקר

בין השנים 1987 – 2010 יותר מ 10,500 מאותם גברים פתחו אוטם שריר בלב. כאשר נערכה קורלציה עם הממצאים מהבדיקות שערך הצבא לגבי יכולת העמידה בלחצים התברר שאותם גברים שהתקשו להתמודד עם לחצים סבלו מאוטם שריר בלב יותר מהגברים האחרים שלא חיו אז עם לחץ נפשי כרוני וידעו להתמודד עם לחץ נפשי בצורה יעילה.

המלצת החוקרים

לחץ נפשי? ספורט לא מספיק! מלבד פעילות גופנית על הגופים האחראיים לתת את הדעת על החשיבות שיש ללימוד בבתי הספר של טכניקות ודרכי התמודדות עם לחצים.

Heart, 03/2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים