לחץ נפשי – ספורט לא מספיק

לחץ נפשי? ספורט לא מספיק

לחץ נפשי – ספורט לא מספיק! ללחץ נפשי יש הרבה מילים נרדפות ובכלל זה עקה, סטרס, מתח או דחק. כול אלה מצבעים על אותה הפרעה שכיחה. הגורם ללחץ נפשי עלול להיות גורם לחץ פנימי או גורם לחץ חיצוני. בהרבה מקרים גורם הלחץ הזה מתקיים רק בתודעה של האדם ואינו קיים במציאות.

ספורט יכול להפחית את הלחצים הנפשיים ולעזור לנו להתמודד טוב יותר עם בעיות הנובעות מהם. עם זאת, ספורט לא יכול לנטרל לחלוטין את הנזקים הנגרמים לגוף ולנפש בגלל לחצים אלה. לחצים נפשיים כרוניים גורמים לנזקים בריאותיים הכוללים בין יתר:

חשיפה ללחצים נפשיים כרוניים מוקדם בחיים מפחיתה את היכולת העתידית של האדם להתמודד עם לחצים. מתברר מהמחקר הנוכחי שספורט לא מספיק כדי לנטרל את הנזקים הנגרמים בשל לחץ נפשי כרוני.

לחץ נפשי – ספורט לא מספיק – רקע

לא כולם יודעים ומסוגלים להתמודד עם לחצים נפשיים באופן זהה. ישנם אנשים עם יכולת מוגבלת להתמודד עם לחצים שכול אירוע זעיר מלחיץ אותם בעצמה. ההשפעות של לחצים נפשיים אלו צפויים להימשך אצל אותם אנשים אלו זמן ארוך. לצעירים עם בעיות הסתגלות ללחץ נפשי יש סיכון גבוה יותר להשפעות בריאותיות שליליות. בין ההשפעות שניתן לזהות במקרים של לחץ נפשי כרוני נציין השפעות פזיולוגיות כמו:

 • רמת אדרנלין גבוהה
 • עלייה ברמת הקורטיזול
 • קצב לב גבוה
 • עלייה בלחץ הדם
 • שינויים במערכת העיכול שלשולים ועוד

השפעות בריאותיות שכיחות בגלל לחץ נפשי כרוני כוללות:

 • אוטם שריר הלב
 • פגיעה במערכת העיכול
 • לחץ דם גבוה
 • דיכוי של המערכת החיסונית ועוד

ברמה הרגשית אדם החשוף ללחץ נפשי כרוני עלול לפתח דרכי התנהגות בעיתיות ובכלל זה:

 • ראשית – התנהגות תוקפנות
 • שנית – התנהלות אדישה
 • שלישית – פסיביות
 • רביעית – התפרצויות זעם
 • חמישית – דיכאון ועוד

מה עושה ספורט ללחץ נפשי?

פעילות גופנית היא דרך יעילה להפליא בהתמודדות עם לחץ נפשי ולמניעת מחלות ולשיפור הבריאות שלנו. היא משחררת בין היתר אנדורפינים במוח שהם חומרים בעלי השפעה מרגיעה ומרפה המפחיתים את המתחים הנפשיים ומשפרים את היכולת שלנו לישון. שנים רבות הייתה קיימת תפיסה שפעילות גופנית היא סוג של תרופה יעילה נגד לחץ נפשי. המחקר הנוכחי מראה שלא זה המצב. הסיכון להתפתחותיות בריאותיות שליליות בשל לחץ נפשי לא יפחת גם אם אנשים הרגישים ללחצים נפשיים יקפידו לבצע פעילות גופנית.

לחץ נפשי - ספורט לא מספיק
לחץ נפשי – ספורט לא מספיק

היתרונות הללו של הפעילות הגופנית אינם חלים בעיקר על אותו פלג באוכלוסייה שנחשף בילדותו למתחים כרוניים. גם באותם מקרים שבהם אנשים חווים לחץ נפשי כרוני ספורט לא מספיק כדי לנטרל את הנזקים הפוטנציאליים.

לפי המחקר הנזקים שגורמים לחצים נפשיים כרוניים בקרב קבוצה זאת כול כך גדולים שפעילות גופנית לבדה אינה יכולה לנטרל אותם. עבור אנשים אלה עם יכולת הסתגלות נמוכה ללחצים נפשיים נדרשת אסטרטגית הגנה כפולה:

 • שילוב של פעילות גופנית
 • יחד עם לימוד דרכים להסתגל למתחים נפשיים.

המחקר

לצורך ביצוע המחקר עקבו החוקרים אחר 238,000 גברים בגילים 59 – 63. גברים אלו עברו בעת גיוסם לצבא השבדי לפני יותר מ- 40 שנה מבחני הערכה לגבי מצבם הבריאותי הפיזי והמנטלי. בין היתר נבדקה אז יכולתם לעמוד בלחצים והאם לחץ נפשי כרוני היווה מרכיב בחייהם.

ממצאי המחקר

בין השנים 1987 – 2010 יותר מ 10,500 מאותם גברים פתחו אוטם שריר בלב. כאשר נערכה קורלציה עם הממצאים מהבדיקות שערך הצבא לגבי יכולת העמידה בלחצים התברר שאותם גברים שהתקשו להתמודד עם לחצים סבלו מאוטם שריר בלב יותר מהגברים האחרים שלא חיו אז עם לחץ נפשי כרוני וידעו להתמודד עם לחץ נפשי בצורה יעילה.

המלצת החוקרים

לחץ נפשי – ספורט לא מספיק! מלבד פעילות גופנית על הגופים האחראיים לתת את הדעת על החשיבות שיש ללימוד בבתי הספר של טכניקות ודרכי התמודדות עם לחצים.

Heart, 03/2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מעי רגיז דיאטת פודמאפ

מעי רגיז? דיאטת פודמאפ

מעי רגיז? דיאטת פודמאפ היא שיטת טיפול מדעית ומוכחת המטפלת בתסמונת המעי הרגיז (IBS-Irritable bowel syndrome). תסמונת זאת הכוללת סימנים ותסמינים שונים הנובעים מתפקוד לקוי של מערכת העיכול מהווה מטרד קשה ופגיעה באיכות החיים.

אל תגזימו בשתיית מים זה מסוכן

חשוב לשתות מים במידה

שתו מים, אך לא יותר מידי! מים מהווים 66% מגוף האדם. בלי לשתות מים אין לנו חיים, אך שתייה של יותר מידי מים עלולה להיות קטלנית. שתיית יתר עלולה לגרום בין היתר להתכווצות שרירים, בחילות, הקאות, עילפון, אובדן הכרה ואפילו למוות.

כאבי גדילה אבחון וטיפול

כאבי גדילה אבחון וטיפול

כאבי גדילה יופיעו בערב או בלילה אצל בנים ובנות בגילאים 3 – 12 ויכללו לרוב את שרירי הרגליים. מיחושי רגליים אלו עלולים להיות חריפים ואף להעיר את הילד משנתו. אם זאת, הם אינם פוגעים במפרקים ועל כן לא יוצרים מגבלות תנועה תנועה או הפרעות אחרות.

דלקת באמה

דלקת באמה מה גורם לה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.