ספורט מצמצם את נזקי הישיבה

ספורט מצמצם את נזקי הישיבה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספורט מצמצם את נזקי הישיבה! מחקרים רבים שבים ומזהירים מפני הנזקים שנגרמים בגלל ישיבה ממושכת כולל פציעות ובלאי מהיר לחלקי הגוף השונים הנושאים בעומס הישיבה. בין יתר האזורים האנטומיים שניזוקים בגלל ישיבה נמנה גב תחתון, צוואר, ידיים, גב עליון ועוד. אורח חיים יושבני שמטבעו כרוך בחוסר פעילות גופנית ובאכילה של ג'נק פוד גם מעלה את הסיכון ללקות בהשמנה. השמנה כפי שידוע כבר מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות קשות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סוגים מסוימים של מחלות סרטן ועוד. למעשה אורח חיים יושבני מקצר את החיים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  על רקע הנזקים הבריאותיים הכרוכים בישיבה ממושכת יש המכנים ישיבה ממושכת בכינוי "העישון החדש". חלק מהמחקרים ציינו במפורש שגם פעילות גופנית אינה מבטלת את הנזקים הכרוכים בישיבה. המחקר שלפנינו סותר את הטענה הזאת. לטענת החוקרים פעילות גופנית כן מפחיתה את הסיכון למחלות לב וסוכרת בקרב אנשים שמרבים לשבת. יחד עם זאת לא ברור כמה ואיזה סוג של פעילות גופנית צריך אדם כדי ליהנות מהפחתה בנזקי הישיבה. על פי המחקר המסוקר ספורט מצמצם את נזקי הישיבה.

  {loadposition inside-page}

  ספורט מצמצם את נזקי הישיבה – רקע

  נזקי הישיבה הממושכת

  כולנו יודעים שלא בריא לשבת באופן ממושך וחוזרני. על פי מחקרים שונים יש קשר ישיר בין מספר השעות שאנו יושבים מול הטלוויזה והסיכון למוות מוקדם. על פי מחקרים אלו די בצפייה בטלוויזיה של שעה או שעתיים ביום כדי לעלות את הסיכון למוות מוקדם ב4%. צפייה בטלוויזיה של ארבע שעות ביום מעלה את הסיכון למוות מוקדם ב- 14%. אלו מקרבנו שצופים בטלוויזיה במשך חמש או שש שעות ביום מעלים את הסיכון שלהם למות מוות מוקדם ב- 31%. כאשר הצפייה הזאת בטלוויזיה נמשכת מעל שבע שעות כול יום הסיכוי למות מוות מוקדם עולה ב- 61%.

  ספורט מצמצם את נזקי הישיבה
  ספורט מצמצם את נזקי הישיבה

  מה בדיוק קורה בגוף שלנו בגלל ישיבה? ומה קורה לעמוד השדרה הצווארי והמותני כול יום העבודה מול מחשב?. למעשה כול מערכות הגוף ניזוקות. המוח שאינו מקבל את החמצן הנדרש לחשיבה והתנהלות אופטימאלית, עמוד השדרה שהעומסים הסטטיים המוטלים עליו בזוויות לקויות פוצעות ושוחקות את רקמותיו ובכלל זה גורמים לבלט ופריצת דיסק בצוואר ובגב התחתון, פציעות בכתפיים ובגב העליון שנשחקים מתנוחת העבודה הסטטית והלקויה, ניוון שרירים, ליקוי יציבה, אובדן צפיפות העצם ומחלות שונות כולל מחלות לב וכלי דם, סוכרת, סרטן שבמערכת העיכול ועוד.

  יתרונות הפעילות גופנית

  ספורט או פעילות גופנית היא למעשה תנועות ומאמצים גופניים הגורמים להוצאה אנרגטית. בין סוגי הפעילות הגופנית נמנה הליכה, ריצה, רכיבת אופניים, שחייה, הרמת משקולות ועוד. פעילות גופנית סדירה נושאת יתרונות בריאותיים רבים. היא משפרת את פרופיל השומנים בדם, מפחיתה את השומן התוך בטני, מפחיתה לחץ דם,מחזקת את רקמות הגוף השונות, משפרת את תפקוד הלב וכלי הדם ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   למעשה ישנן הוכחות לכך שאנשים שעוסקים בפעילות גופנית מצמצמים את הסיכון שלהם לחלות במחלות קטלניות כגון השמנה, מחלות לב וכלי דם, סוכרת, סוגים מסוימים של סרטן ועוד. פעילות גופנית מצמצמת גם את הסיכון להתפתחות מחלת דלדול העצם ובכך גם מצמצמת את הסיכון לשברים קטלניים בגיל המבוגר כתוצאה מנפילה. פעילות גופנית משפיעה גם על הנפש שלנו. פעילות גופנית מפחיתה לחצים נפשיים, דיכאונות ומצבים נפשיים נוספים.  השאלה היא האם פעילות גופנית יכולה גם להתמודד עם הנזקים של הישיבה הממושכת?

   המחקר

   במטרה להבין האם ספורט מצמצם את נזקי הישיבה בדקו החוקרים במחקר הנוכחי מידע שהתבסס על סקר בריאות לאומי שנערך בריטניה בשנת 2008. החוקרים חלקו את האנשים לשתי קבוצות על פי כמות הפעילות הגופנית ועל פי זמן הישיבה שלהם. הנתונים שהתקבלו מכול קבוצה נבדקו מול המצב הבריאותי שדווח.

   ממצאי המחקר

   אנשים שישבו הרבה שעות ביום סבלו מסיכון גבוה יותר לחלות במחלות לב בהשוואה לאנשים שאכן ישבו שעות ארוכות מידי יום אך גם עסקו בפעילות גופנית באופן סדיר. כמו כן נמצא שאנשים שישבו מעט שעות נהנו מרמה גבוהה של כולסטרול טוב (HDL) גם אם לא עסקו בפעילות גופנית מסודרת.

   מסקנות החוקרים

   המחקר מדגים כיצד אנשים שברוב הזמן יושבים או אינם פעילים יכולים לנטרל חלק מהתופעות השליליות של ישיבה ארוכה באמצעות פעילות גופנית סדירה. המסקנה של החוקרים היא: ספורט מצמצם את נזקי הישיבה!

   BMC Public Health, 12 January 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם