מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי מה המשמעות? מנח ראש קדמי (Forward head posture) הוא ליקוי יציבה שכיח ביותר. ליקוי זה מתאפיין בראש וצוואר הנמצאים במנח קדמי מידי ביחס ליתר עמוד השדרה. בליקוי זה נוצר עומס חריג שעלול לגרום לנזקים גופניים, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד.

ההבנה והידע אודות הקשר שבין בריאות האדם לבין היציבה שלו הולכים ומתרחבים. אנו יודעים בבירור שיציבה לקויה תגרום בהכרח להתפתחות נזקים גופניים, כולל נזקים לעמוד השדרה, כאבי ראש, פגיעה בתפקוד הריאות ועוד. זיהוי ואבחון הבעיה בשלביה המוקדמים עשויים לשפר את היציבה ולהפחית את הנזקים. כאן במאמר "מנח ראש קדמי מה המשמעות" נבהיר פרטים אודות התופעה הזאת.

מנח ראש קדמי מה המשמעות – רקע

מנח ראש קדמי מה המשמעות
מנח ראש קדמי מה המשמעות

במצב אידאלי הראש מונח ישירות על הצוואר שמהווה המשך טבעי של עמוד השדרה הגבי. אנך שיורד מטה לאורך צד גופו של האדם יחצה באופן אידאלי גם את פתח השמיעה וגם את כתפו. מנח ראש קדמי משמעותו שהצוואר מוטה קדימה והראש על מנת ליישר מבט לפנים מתוח לאחור. במנח ראש קדמי אנך שירד מטה ויחצה את קו האוזן יעבור קדמית למפרק הכתף. לליקוי יציבה זה שמות נוספים כולל:

 • צוואר סטודנט (student's neck)
 • תסמונת סטודנט (Student Syndrome)
 • ראש נישא לפנים (Anterior head carriage)
 • או ראש צב

גורמים למנח ראש קדמי

מנח הראש אצל רוב האנשים בעולם המודרני (66% – 90%) הוא קדמי יותר מהרצוי. כלומר הראש והצוואר אינם נמצאים בהמשך טבעי וישר לעמוד השדרה הגבי. הסיבה לכך היא בסבירות גבוהה התאמת הגוף והצוואר להרגלי העבודה והחיים ולעומסים המצטברים בצוואר. עומסים אלו נגרמים בגלל:

 • אורח חיים יושבני
 • ישיבה לקויה
 • הרגלי צפייה ועבודה עם צוואר כפוף (מחשב ומקלדת, מחשב לוח, טלפון חכם, טלוויזיה, משחקי וידאו)
 • לפי מחקרים מסוימים גם טיפול אורתודנטי ועוד

על פי מחקרים שונים האדם המודרני מבלה בממוצע בין שעתיים לארבע שעות ביום רכון. כמובן שישנם גם הערכות גבוהות יותר. תלמידים, סטודנטים, ובעלי מקצוע נוספים יכולים "לבלות" עם צוואר רכון הרבה יותר. בסיכומו של דבר מדובר במאות ואלפי שעות של צוואר כפוף בשנה. האדם רוכן לרוב מעל:

 • טלפון חכם
 •  טבלט
 • מקלדת
 • או כל מוצר טכנולוגי אחר

גורמים אפשריים נוספים עלולים להשפיע על התפתחות מנח ראש קדמי ובכלל זה:

 • לאחר תאונות דרכים שבהן נחבל הצוואר (צליפת שוט) או הגב העליון
 • בשלב מתקדם של מחלת פרקים הקרויה דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis)
 • הרגלי שינה (שינה על כרית גבוהה מידי או על שתי כריות) ועוד.

משמעות קלינית של ליקוי יציבה זה

משקלו של הראש המוחזק במנח קדמי ולא כפי שאמור היה להיות, מעל עמוד השדרה הצווארי, יוצר עומסים כבדים על עמוד השדרה הצווארי והגבי ועל הרקמות התומכות סביב עמוד השדרה. על פי מחקרים שונים הוסקו המסקנות הבאות כאשר באופן:

 • הראש ממוקם אידאלית (זווית 0)

העומס שיוצר הראש על הצוואר, הגב העליון והרקמות התומכות הוא 5 – 5.5 קילוגרם.

 • הראש ממוקם במנח קדמי של 15 מעלות

מעל 12 קילוגרם הוא העומס שנוצר על הראש, צוואר, גב עליון והרקמות השונות

 • הראש ממוקם במנח קדמי של 30 מעלות

במנח הזה העומס שנוצר על הראש, צוואר, גב עליון והרקמות השונות מטפס ליותר מ- 18 קילוגרם

 • הראש ממוקם במנח קדמי של 45 מעלות

העומס שנוצר על הראש, צוואר, גב עליון והרקמות השונות מטפס למעל 22 קילוגרם.

 • הראש ממוקם במנח קדמי של 60 מעלות

העומס שנוצר על הראש, צוואר, גב עליון והרקמות השונות מטפס ליותר מ 27 קילוגרם!

יישור הלורדוזיס הצווארי

מנח ראש קדמי גורם גם ליישור הקשת הצווארית הטבעית (לורדוזה). ללורדוזיס הצווארי ישנה חשיבות ענקית בכול הנוגע להעברת העומסים באופן תקין לאורך עמוד השדרה הצווארי. למנח קדמי של הראש יש על כן משמעות קלינית כבדה. ככול שהראש מונח קדימה יותר כך גם גדל העומס על עמוד השדרה והרקמות התומכות ועמו גדלים הנזקים.

נזקים לרקמות

התוצאה הישירה של ליקוי היציבה שבו הראש מוטה קדימה היא עומסים ונזקים לכלל הרקמות הנושאות בעול כולל בלאי למפרקי עמוד השדרה, שחיקת סחוסים, בקעים, פריצות ובלטי דיסקים בין חולייתיים, מתיחות ודלקות ברצועות, נזקים פיזיים ותפקודיים לשרירים ועוד. כמובן שכול אחד מהנזקים המצוינים מעלה יובילו בהכרח למגוון רחב נוסף של סימנים ותסמינים. כך למשל פריצת דיסק צווארי עלולה לגרום:

 • לכאבים בשכמה
 • הקרנות כאב לאורך הגפה העליונה
 • נימול בגפה העליונה
 • חולשה של שריר או שרירים בגפה העליונה ועוד

כאבי ראש ושרירים

מנח ראש קדמי מה המשמעות
מנח ראש קדמי מה המשמעות

חשוב להזכיר שהשרירים המכווצים באופן כרוני וזאת כדי לשאת את משקל הראש גורמים לכאבי ראש מהסוג (Muscle tension headaches), כאבי שרירים עייפות שרירים ועוד. כך למשל נמצא במחקרים ששריר הטרפז פעיל משמעותית יותר במצב שבו הראש מצוי קדימה ולא בהמשך לעמוד השדרה הצווארי. יש קורלציה בין הזווית של נטיית הראש לתכיפות ולעצמה של כאבי הראש. ככול שהראש מוטה קדימה כך עלולים להתגבר התכיפות והחומרה של כאבי הראש.

הפרעות נשימה וליקויים נוספים

מתברר שמנח ראש קדמי מפריע לנו גם לנשום. על פי מחקרים שונים מנח ראש קדמי מחליש את שרירי הנשימה ומפחית את תכולת האוויר בריאות ב- 30%. מנח ראש קדמי משפיע גם על תפקוד לקוי של העיניים והאוזניים וכן על התפקוד המנטלי.

מה השפעה של המנח הקדמי של הראש על מפרקי הלסת?

במחקר שעסק ביציבה וכאבי לסתות ופורסם באוגוסט 2014 בירחון רפואי (Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) נמצא שרוב האנשים הסובלים מכאבי לסתות סובלים במידה כזו או אחרת גם ממנח ראש קדמי. הדבר נובע מהקשרים האנטומיים והתפקודיים שישנם בין עצם הלסת לבין הצוואר. מבחינה אנטומית יש שרירים שמחברים את עצם הלסת אל:

 • עצם הלשון (hyoid bone)
 • אל הגולגולת
 • ואל עצם הבריח

כך שמנח של הראש והצוואר משפיעים בהכרח גם על רמת המתח בשרירים הללו. בכך גורמים לשינויים תפקודיים של מפרק הלסת ושל המנשך. חיבורים אנטומיים אלו יוצרים מצב תפקודי שבו פתיחת הפה וסגירתו כרוכה בתנועות בלתי רצוניות של הצוואר והראש. משמעותם של יחסי גומלין אלו שכאשר הצוואר מוטה קדימה כמו בליקוי היציבה שבו אנו עוסקים נוצר לחץ תוך מפרקי במפרק הלסת. על הציר של הזמן ללחץ פיזי זה על רקמות המפרק יש השלכות הרסניות והתפתחות תסמונת מפרק הלסת היא לרוב, רק עניין של זמן.

 

References:

Kim DH, Kim CJ, Son SM. Neck Pain in Adults with Forward Head Posture: Effects of Craniovertebral Angle and Cervical Range of Motion. Osong Public Health Res Perspect. 2018 Dec;9(6):309-313.

Mahmoud NF, Hassan KA, Abdelmajeed SF, Moustafa IM, Silva AG. The Relationship Between Forward Head Posture and Neck Pain: a Systematic Review and Meta-Analysis. Curr Rev Musculoskelet Med. 2019 Dec;12(4):562-577.

Naz, A. & Bashir, Muhammad Salman & Noor,. (2018). Prevalance of forward head posture among university students. Rawal Medical Journal. 43. 260-262.

Oakley, P.A.; Moustafa, I.M.; Haas, J.W.; Betz, J.W.; Harrison, D.E. Two Methods of Forward Head Posture Assessment: Radiography vs. Posture and Their Clinical Comparison. J. Clin. Med. 2024, 13, 2149.

Nishikawa, Y., Watanabe, K., Chihara, T. et al. Influence of forward head posture on muscle activation pattern of the trapezius pars descendens muscle in young adults. Sci Rep 12, 19484 (2022).

Fercho, J.; Krakowiak, M.; Yuser, R.; Szmuda, T.; Zieliński, P.; Szarek, D.; Miękisiak, G. Kinematic Analysis of the Forward Head Posture Associated with Smartphone Use. Symmetry 2023, 15, 667.

Guohao Lin, Xiong Zhao, Weijie Wang, Tracey Wilkinson. The relationship between forward head posture, postural control and gait: A systematic review, Gait & Posture, Volume 98, 2022, Pages 316-329.

Arooj, A. ., Aziz, A. ., Khalid, F. ., Hussain Iqbal, M. ., & Binte Ashfaq, H. . (2022). Forward Head Posture in Young Adults: A Systematic Review: Forward Head Posture in Young Adults. THE THERAPIST (Journal of Therapies &Amp; Rehabilitation Sciences), 3(1), 32–35.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צליעה אבחון וטיפול

צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

הרצאה על שיקום מערכת שריר ושלד

הרצאה על שיקום מערכת שריר ושלד

הרצאה: שיקום מערכת שריר ושלד מתייחסת בין היתר לגורמי מפתח כגון מה כולל השיקופם ומה הם שלבי השיקום. שיקום הינו חלק חיוני מהטיפול בפגיעה במערכות עצב-שריר-שלד. להערכתנו כל אדם שנפגע במערכת עצב-שריר-שלד צריך לעבור שיקום. 

הידוק לסתות למה זה עלול לגרום

הידוק לסתות מה זה עלול לגרום

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.