מנח ראש קדמי מה המשמעות
מנח ראש קדמי מה המשמעות

מנח ראש קדמי מה המשמעות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מנח ראש קדמי מה המשמעות? מנח ראש קדמי (Forward head posture) הוא ליקוי יציבה שכיח ביותר. ליקוי זה מתאפיין בראש וצוואר הנמצאים במנח קדמי מידי ביחס ליתר עמוד השדרה. בליקוי זה נוצר עומס חריג שעלול לגרום לנזקים גופניים, כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים במפרקי הלסת ועוד.

ההבנה והידע אודות הקשר שבין בריאות האדם לבין היציבה שלו הולכים ומתרחבים. אנו יודעים היום באופן חד משמעי שיציבה לקויה תגרום בהכרח להתפתחות נזקים גופניים, כולל נזקים לעמוד השדרה, כאבי ראש, פגיעה בתפקוד הריאות ועוד ועוד. זיהוי ואבחון הבעיה בשלביה המוקדמים עשויים לשפר את היציבה ולהפחית את הנזקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמנח ראש קדמי מה המשמעות – רקע

מנח ראש קדמי מה המשמעות
מנח ראש קדמי מה המשמעות

במצב אידאלי הראש מונח ישירות על הצוואר בעוד שהצוואר מהווה המשך טבעי של עמוד השדרה הגבי. אנך שיורד מטה לאורך צד גופו של האדם יחצה באופן אידאלי גם את פתח השמיעה וגם את כתפו. מנח ראש קדמי משמעותו שהצוואר מוטה קדימה והראש על מנת ליישר מבט לפנים מתוח לאחור. במנח ראש קדמי אנך שירד מטה ויחצה את קו האוזן יעבור קדמית למפרק הכתף. לליקוי יציבה זה שמות נוספים כולל צוואר סטודנט (student’s neck), תסמונת סטודנט (Student Syndrome), ראש נישא לפנים (Anterior head carriage) או ראש צב.

גורמים למנח ראש קדמי

אצל רוב האנשים בעולם המודרני (66% – 90%) קיימת נטייה מסוימת למנח שבו הראש מצוי במנח קדמי ולא בהמשך טבעי וישר לעמוד השדרה הגבי. הסיבה לכך הן בסבירות גבוהה ההתאמה של הגוף והצוואר לעומסים המצטברים בגלל ישיבה ממושכת, ישיבה לקויה, הרגלי צפייה ועבודה עם צוואר כפוף (מחשב ומקלדת, מחשב לוח, טלפון חכם, טלוויזיה, משחקי וידאו) ועוד. על פי מחקרים שונים האדם המודרני מבלה בממוצע בין שעתיים לארבע שעות ביום רכון מעל טלפון חכם, מקלדת או טכנולוגיה אחרת ישנם גם הערכות גבוהות יותר. תלמידים, סטודנטים, ובעלי מקצוע נוספים יכולים “לבלות” עם צוואר רכון הרבה יותר. בסיכומו של דבר מדובר במאות ואלפי שעות של צוואר כפוף בשנה.

גורמים אפשריים נוספים עלולים להשפיע על התפתחות ליקוי יציבה זה. בין היתר ניתן למנות התפתחות מנח ראש קדמי לאחר תאונות דרכים שבהן נחבל הצוואר (צליפת שוט) או נחבל הגב העליון, מנח ראש קדמי יכול להתפתח בשלב מתקדם של מחלת פרקים הקרויה דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis), מנח ראש קדמי יכול להתפתח גם בגלל הרגלי שינה (שינה על כרית גבוהה מידי או על שתי כריות) ועוד.

 משמעות קלינית של מנח ראש קדמי

משקלו של הראש המוחזק במנח קדמי ולא כפי שאמור היה להיות, מעל עמוד השדרה הצווארי, יוצר עומסים כבדים על עמוד השדרה הצווארי והגבי ועל הרקמות התומכות סביב עמוד השדרה. על פי מחקרים שונים הוסקו המסקנות הבאות:

 • כאשר הראש מונח במקומו האידאלי (זווית 0) העומס שיוצר הראש על הצוואר, על הגב העליון ועל הרקמות התומכות הוא 5 – 5.5 קילוגרם.
 • כאשר הראש מצוי במנח קדמי של 15 מעלות, העומס שנוצר על הראש על הצוואר ועל הגב העליון והרקמות השונות מטפס ליותר מ 12 קילוגרם.
 • כאשר הראש מצוי במנח קדמי של 30 מעלות העומס שנוצר על הראש על הצוואר ועל הגב העליון והרקמות השונות מטפס ליותר מ- 18 קילוגרם
 • כאשר הראש מצוי במנח קדמי של 45 מעלות העומס שנוצר על הראש על הצוואר ועל הגב העליון והרקמות השונות מטפס ליותר מ 22 קילוגרם.
 • כאשר הראש מצוי במנח קדמי של 60 מעלות העומס שיוצר הראש על הצוואר, על הגב העליון ועל הרקמות התומכות מטפס ליותר מ 27 קילוגרם!.

יישור הלורדוזיס הצווארי

מנח ראש קדמי גורם גם ליישור הקשת הצווארית הטבעית (לורדוזה). ללורדוזיס הצווארי ישנה חשיבות ענקית בכול הנוגע להעברת העומסים באופן תקין לאורך עמוד השדרה הצווארי. למנח קדמי של הראש יש על כן משמעות קלינית כבדה. ככול שהראש מונח קדימה יותר כך גם גדל העומס על עמוד השדרה והרקמות התומכות ועמו גדלים הנזקים.

נזקים לרקמות

התוצאה הישירה של ליקוי היציבה שבו הראש מוטה קדימה היא עומסים ונזקים לכלל הרקמות הנושאות בעול כולל בלאי למפרקי עמוד השדרה, שחיקת סחוסים, בקעים, פריצות ובלטי דיסקים בין חולייתיים, מתיחות ודלקות ברצועות, נזקים פיזיים ותפקודיים לשרירים ועוד. כמובן שכול אחד מהנזקים המצוינים מעלה יובילו בהכרח למגוון רחב נוסף של סימנים ותסמינים. כך למשל נזק פריצת דיסק צווארי עלולה לגרום לכאבים בשכמה, הקרנות כאב לאורך הגפה העליונה, נימול בגפה העליונה, חולשה של שריר או שרירים בגפה העליונה ועוד.

כאבי ראש ושרירים

מנח ראש קדמי מה המשמעות
מנח ראש קדמי מה המשמעות

חשוב להזכיר שהשרירים המכווצים באופן כרוני וזאת כדי לשאת את משקל הראש גורמים לכאבי ראש על רקע של התכווצות שרירים (Muscle tension headaches), כאבי שרירים עייפות שרירים ועוד. כך למשל נמצא במחקרים ששריר הטרפז פעיל משמעותית יותר במצב שבו הראש מצוי קדימה ולא בהמשך לעמוד השדרה הצווארי. יש קורלציה בין הזווית של נטיית הראש לתכיפות ולעצמה של כאבי הראש. ככול שהראש מוטה קדימה כך עלולים להתגבר התכיפות והחומרה של כאבי הראש.

הפרעות נשימה וליקויים נוספים

מתברר שמנח ראש קדמי מפריע לנו גם לנשום. על פי מחקרים שונים מנח ראש קדמי מחליש את שרירי הנשימה ומפחית את תכולת האוויר בריאות בכ 30%. מנח ראש קדמי משפיע גם על תפקוד לקוי של העיניים והאוזניים וכן על התפקוד המנטלי.

מנח ראש קדמי והשפעתו על מפרקי הלסת

במחקר שעסק ביציבה וכאבי לסתות ופורסם באוגוסט 2014 בירחון רפואי (Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) נמצא שרוב האנשים הסובלים מכאבי לסתות סובלים במידה כזו או אחרת גם מליקוי היציבה שבו הראש מצוי במנח קדמי. הדבר נובע מהקשרים האנטומיים והתפקודיים שישנם בין עצם הלסת לבין הצוואר. מבחינה אנטומית יש שרירים שמחברים את עצם הלסת אל עצם הלשון (hyoid bone) אל הגולגולת ואל עצם הבריח כך שמנח של הראש והצוואר משפיעים בהכרח גם על רמת המתח בשרירים הללו ובכך גורמים לשינויים תפקודיים של מפרק הלסת ושל המנשך.

חיבורים אנטומיים אלו יוצרים מצב תפקודי שבו פתיחת הפה וסגירתו כרוכה בתנועות בלתי רצוניות של הצוואר והראש. משמעותם של יחסי גומלין אלו שכאשר הצוואר מוטה קדימה כמו בליקוי היציבה שבו אנו עוסקים נוצר לחץ תוך מפרקי במפרק הלסת. על הציר של הזמן ללחץ פיזי זה על רקמות המפרק יש השלכות הרסניות והתפתחות תסמונת מפרק הלסת היא לרוב, רק עניין של זמן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה ניוונית של המוח שנלווים לה מנעד רחב של סימנים ותסמינים.

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ מוחי הוא תופעה נדירה בקרב צעירים. על פי מחקר הנוכחי…

 • האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

  רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים, מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רוגע. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה…

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם נפצעים. ריצה יוצרת עומסים חוזרניים משמעותיים וכול שגיאה או ליקוי…