כאבים בשכמות מה גורם להם
כאבים בשכמות מה גורם להם

כאבים בשכמות מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשכמות מה גורם להם? כאבי שכמות יתפתחו לרוב כתוצאה מחבלה או בעקבות אגירה הדרגתית של נזקים לאחת או יותר מהרקמות בשכמה. הנזקים הללו נגרמים לרוב על רקע של ארגונומיה לקויה כולל הרמת משאות לקויה, עמדת מחשב לא תקינה, עמדת עבודה על פס הייצור שאינה מותאמת ועוד ו/או יציבה לקויה. בין הרקמות בשכמה שעלולות להיפגע נמנה את עצמות השכמה, השרירים, הגידים העצבים, כלי הדם ועוד. בין הרקמות והאיברים המרוחקים שעלולים להיפגע ולהשליך כאב לשכמות נמנה את עמוד השדרה הצווארי, עמוד השדרה החזי, מפרק הכתף, מחלות במערכת העיכול ופגיעה בריאות. בעמוד הזה נפרט ונענה על השאלה: כאבים בשכמות מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בשכמות מה גורם להם – גורמים אפשריים

כאבים בשכמות בגלל נזקים לרקמות בשכמה עצמה

רקמות השכמה השונות נושאות בעומסים רבים כולל עומסים שנוצרים בגלל תנוחת שינה לקויה. התנועות הרבות שאנו מבצעים עם הידיים ועם פלג הגוף העליון מעלים את הסיכון לעומסי יתר בשכמות ועקב כך לפציעות.

נזקי שרירים/גידים

נקודות הדק דלקתיות וכאבי שרירים יכולים להתפתח באחד או יותר משרירי השכמות, הכתפיים או הגב העליון (Back Muscle Pain). הגורמים לכך עלולים להיות חולשה, עומס יתר או חבלה (למשל: תאונת דרכים). כך למשל השריר מרים שכמה (Levator Scapulae) עלול עקב עומס יתר הנובע מכיווץ כרוני (לחץ נפשי) לפתח נקודות הדק וכאבים טורדניים במיוחד. מסיבות דומות עלולה להתפתח דלקת גם באחד הגידים הפועלים באזור השכמות כולל במפרקי הכתפיים, גב עליון ובעמוד השדרה הצווארי.

נזק לשרירים הבין צלעיים

כאבים חדים בגב העליון באזור השכמות שנשימה עמוקה מחמירה אותם עלולים לנבוע ממתיחה או קרע חלקי או מלא של השרירים הבין-צלעיים (Intercostal muscles). שרירים אלו מהווים מרכיב חשוב במערכת הנשימה. כיווץ והרפיה של השרירים הבין צלעיים מרחיב ומרפה את בית החזה ובכך מסייע לנשימה. מאמצים קיצוניים של בית החזה הכרוכים ברוטציות עלולים להוביל להתפתחות הנזקים האמורים.

דלקת פרקים

דלקות פרקים למיניהן ובעיקר דלקת פרקים ניוונית (Spondylosis) עלולה לתקוף את מפרק הכתף, את המפרק שבין עצם השכמה לבית החזה או את עמוד השדרה הצווארי ולגרום לכאבים פיזיים בשכמה או לכאבים המוקרנים לעבר השכמה. דלקת פרקים ניוונית גורמת לשחיקת הסחוס התוך מפרקי לנזקים גרמיים ולשיבוש עבודת המפרק. דלקות פרקים נוספות שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בשכמות כוללות את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis)

פגיעה בעצמות השכמה

שברים בעצם השכמה יכולים להתפתח על רקע טראומתי כגון פציעת ספורט, תאונת דרכים ועוד. גם דלקות זיהומיות בעצם השכמה עלולות להיות הגורם לכאבים בשכמה.

כאבים על רקע נפשי

שרירי הצוואר הגב העליון והשכמות רגישים במיוחד למצב נפשי. לחצים נפשיים ומתחים גורמים להתכווצות כרונית של השרירים ולהתפתחות דלקות וכאבים.

כאבים בשכמות בגלל נזקים בעמוד השדרה

מגוון פגיעות בעמוד השדרה עלולות ליצור גם כאב המושלך לאזור השכמות והגב העליון. בין יתר הפגיעות השכיחות בעלי יכולת הקרנת כאב לשכמות נמנה פתולוגיות של דיסקים בין חולייתיים, גירוי דלקתי של פרקי השטחה של עמוד השדרה, היצרות תעלת השדרה ועוד

בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי

בין הגורמים לשכיחים ביותר לכאבים המושלכים לשכמות נמנה פגיעה בדיסקים הבין חולייתיים בעמוד שדרה צווארי או בגב העליון. הדיסקים הבין חולייתיים באזורים אלו עלולים להינזק עקב עומסי יתר, חבלות או הליכים ניווניים (Degenerative Disc Disease) בשלוש רמות חומרה בסיסיות: בלט דיסק (Bulging Disc), בקע דיסק או פריצת דיסק. בכול המקרים הדיסק הבין חולייתי שניזוק עלול לצבוט שורש עצב צווארי ולגרום לדלקת בעצב. העצב המודלק יכול לגרום למגוון סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר הקרנת כאב לשכמה.

דלקת בפרקי השטחה

דלקת בפרקי השטחה (Facet Joint Pain) בעמוד השדרה הגבי או בעמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום לכאב באזור השכמות.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis) עלולה להיות הסיבה לכאבים שאתם חשים בשכמה.

טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף או כפי שהוא קרוי בעברית צוואר מפותל (Wry Neck) עלול לגרום גם לכאבים בשכמות.

מחלת שוירמן

מחלת שוירמן (Scheuermann’s Disease) היא מחלה התפתחותית של עמוד השדרה  שפוגעת בצעירים בגיל ההתבגרות ועל כן נקראת גם אוסטאוכונדריטיס של נעורים (Juvenilis osteochondritis). במחלה זאת מתרחשת גדילה לא תקינה של חוליות עמוד השדרה החזי. בעוד שהחלק האחורי של החוליה מתפתח בקצב ראוי החלק הקדמי מתפתח לאט והתוצאה מבנה חוליות טריזי הגורם לעקשת (Hyperkyphosis) קימור גבי מוגבר. מאפיינים נוספים כוללים: משטחי חוליות לא סדירים (Endplate irregularities) מה שמוביל להיווצרות קשרים על שם שמורל (Schmorl’s nodes) וכאבים בגב העליון ובגב התחתון.

עקמת

גם עקמת  (Scoliosis) עלולה לגרום לכאבים באזור השכמות. עקמת היא למעשה עקמומיות צידית וסיבובית של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או כאות C ולא כקו ישר. ברוב המקרים אין משמעות קלינית לעקמת והרבה אנשים מגלים שיש להם עקמת באופן אקראי. עם זאת עקמת בכול רמות חומרה יוצרת שינויים ביומכניים ואלה עלולים להוביל להתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת כולל במפרקי הגב העליון ובכך לגרום לכאבים בשכמה. כמובן שעקמת חמורה עלולה לגרום לבעיות מורכבות יותר כולל פגיעה במערכת הנשימה ועל כן מומלץ לנתח מקרים אלו.

צליפת שוט

גם צליפת שוט (Whiplash) עלולה להיות סיבה לכאבים בשכמות. צליפת שוט עלולה לגרום לנזקים ישירים באחת או יותר מהרקמות בשכמה ולהוביל להתפתחות כאבים בשכמה. צליפת שוט עלולה לגרום לנזקים בצוואר, בבית החזה, בכתפיים או בעמוד השדרה הגבי ולגרום להשלכת כאב לשכמה.

כאבים בשכמות בגלל נזקים לעצבים פריפריים

נזקים לסיבי עצבים פריפריים לאחר שעזבו את עמוד השדרה עלולים לגרום בין היתר לכאבים בשכמה.

תסמונת מוצא בית החזה

דוגמא לפגיעה פריפרית בעצבים שעלולה לגרום לכאבים גם בשכמות היא תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא למעשה אוסף של סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל פגיעה בסיבי עצבים וכלי דם בעוברם מבסיס הצוואר לבית השחי. הסימנים והתסמינים בתסמונת מוצא בית החזה משתנים בהתאם למקום המדויק שבו נוצר גירוי העצבים והלחץ על כלי הדם. תסמינים אפשריים כוללים כאבים בגב העליון ובגפה העליונה וכן סימנים ותסמינים נוירולוגיים (נימול חולשה ועוד) וסימנים ותסמינים הנובעים מלחץ על כלי דם (שינויי טמפרטורה וגוון העור ביד).

כאבי ראש

לכאבי ראש יש יכולת להשליך כאב גם לעבר השכמות. בין סוגי כאבי הראש בעלי יכולת כזאת נמנה את כאב ראש מסוג מיגרנה (Migraine), כאב ראש מתחי (Tension Head Ache) וכאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache).

שלבקת חוגרת

כאבים בשכמה עלולים להופיע בגלל שלבקת חוגרת (Shingles) או בשמה האחר הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת היא דלקת נגיפית הפוגעת בעצבים תחושתיים ונגרמת על ידי נגיפי ההרפס (Varicella Zoster). מדובר באותו נגיף שגרם לכם לחלות באבעבועות רוח המקנן בתא העצב ויכול להתפרץ שוב בהמשך החיים בעיקר בעקבות היחלשות של המערכת החיסונית.

פיברומיאלגיה

כאבים בשכמות עלולים להיות תוצאה של תסמונת כאב הקרויה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). סימני ההיכר של מחלה זאת הקרויה גם מחלת העייפות הכרונית (Chronic fatigue syndrome) הם מספר רב של נקודות רגישות לכאב המפוזרות בכול חלקי הגוף, עייפות קיצונית, כאבי ראש ועוד. פיברומיאלגיה נוטה לתקוף נשים בין הגילאים 30-60. סימנים ותסמינים נוספים כוללים: הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, פגיעה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו, ראש קל ונטייה להתעלפויות ועוד.

כאבים בשכמות בגלל הקרנת כאב ממחלות פנימיות

מגוון רחב של בעיות פנימיות עלול לגרום להשלכת כאב לעבר השכמה. בין היתר נמנה מחלות של מערכת העיכול, מחלות של מערכת הריאות וגרורות גרמיות.

מחלות במערכת העיכול

מחלות של מערכת העיכול נוטה להקרין כאב לכיוון השכמה הימנית מלבד מחלות של הלבלב שיקרינו כאב לשכמה השמאלית. בין המחלות של מערכת העיכול נמנה דלקת בלבלב (Pancreatitis), מחלות של הכבד (Liver disease), דלקת כיס מרה (Cholecystitis), אבני כיס המרה (Gallstones), כיב פפטי (Peptic Ulcer Disease) ועוד.

מחלות ריאה

גם למחלות ריאה יש את היכולת להקרין כאב לשכמה. כך למשל סרטן ריאות הפוגע בחלק העליון של הריאה (Pancoast tumors) יכול להקרין כאב לכתפיים, שכמות וידיים. גם פתולוגיות ריאה אחרות כגון תסחיף ריאתי (Pulmonary embolism) וחזה אוויר (Pneumothorax) עלולים להקרין כאב אל אזור השכמות.

גרורות גרמיות

כאבים בשכמה עלולים להתפתח בגלל התפשטות של תאים סרטניים אל עצם השכמה (Bone metastases). מקור ראשוני להתפשטות תאים סרטניים אלו כולל את סרטן החזה (Breast cancer), סרטן ריאות (lung cancer), סרטן הושט (Esophageal cancer), סרטן המעי הגס (Colon cancer) ועוד.

מחלות לב

מגוון מחלות לב כולל אוטם שריר הלב (Myocardial infarction), דלקת קרום הלב (Pericarditis) ומפרצת באב העורקים (Aortic aneurism) עלול להקרין כאב לשכמה כמו גם לכתפיים ולזרוע השמאלית. מחלות אלה מסכנות חיים ולכן יש לאבחן ולטפל בהן במהירות האפשרית כדי למנוע סכנות בלתי הפיכות לשריר של הלב או גרוע יותר למוות. מלבד הכאבים לשכמה ולזרוע השמאלית מחלות לב עלולות לגרום לסימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים בחזה ובסרעפת, חולשה, הזעה, בחילה, הקאות, סחרחורת, קוצר נשימה, דפיקות לב וחרדה ועד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן