כאבים בשכמות מה גורם להם

כאבים בשכמות מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בשכמות מה גורם להם? כאבי שכמות יתפתחו לרוב כתוצאה מחבלה או בעקבות אגירה הדרגתית של נזקים לאחת או יותר מהרקמות בשכמה. הנזקים הללו נגרמים לרוב על רקע של ארגונומיה לקויה כולל הרמת משאות לקויה, עמדת מחשב לא תקינה, עמדת עבודה על פס הייצור שאינה מותאמת ועוד ו/או יציבה לקויה. בין הרקמות בשכמה שעלולות להיפגע נמנה את עצמות השכמה, השרירים, הגידים העצבים, כלי הדם ועוד. בין הרקמות והאיברים המרוחקים שעלולים להיפגע ולהשליך כאב לשכמות נמנה את עמוד השדרה הצווארי, עמוד השדרה החזי, מפרק הכתף, מחלות במערכת העיכול ופגיעה בריאות. בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בשכמות מה גורם להם?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בשכמות מה גורם להם – פירוט

   כאב בגלל נזקים לרקמות בשכמה

   רקמות השונות בשכמה נושאות בעומסים רבים ובכלל זה עומסים שנוצרים בגלל תנועות המתבצעות עם גפיים עליונות,צוואר וגב עליון וכן בגלל תנוחת שינה לקויה. עומסים אלו מעלים את הסיכון לעומסי יתר ועקב כך לפציעות של אחת או יותר מהרקמות בשכמות. בכול פעם שאנחנו נתקלים בחולה עם כאבים בשכמות – מה גורם להם היא השאלה והאם זה קשור בעומסים מקומיים.

   נזקים לשרירים או לגידים בשכמה

   נקודות הדק דלקתיות וכאבי שרירים יכולים להתפתח באחד או יותר משרירי השכמות, הכתפיים או הגב העליון (Back Muscle Pain). הגורמים לכך עלולים להיות חולשה, עומס יתר או חבלה (למשל: תאונת דרכים). כך למשל השריר מרים שכמה (Levator Scapulae) עלול עקב עומס יתר הנובע מכיווץ כרוני (לחץ נפשי) לפתח נקודות הדק וכאבים טורדניים במיוחד. מסיבות דומות עלולה להתפתח דלקת גם באחד הגידים הפועלים באזור השכמות כולל בכתפיים, בגב עליון ובעמוד השדרה הצווארי.

   נזק לשרירים הבין צלעיים

   כאבים חדים בגב העליון באזור השכמות שנשימה עמוקה מחמירה אותם עלולים לנבוע ממתיחה או קרע חלקי או מלא של השרירים הבין-צלעיים (Intercostal muscles). שרירים אלו מהווים מרכיב חשוב במערכת הנשימה. כיווץ והרפיה של השרירים הבין צלעיים מרחיב ומרפה את בית החזה ובכך מסייע לנשימה. מאמצים קיצוניים של בית החזה הכרוכים ברוטציות עלולים להוביל להתפתחות הנזקים האמורים.

   דלקת פרקים

   דלקות פרקים למיניהן עלולות לתקוף את מפרק הכתף, את המפרק שבין עצם השכמה לבית החזה או את עמוד השדרה הצווארי והגבי. דלקת פרקים ניוונית (Spondylosis) שהיא הדלקת הכי שכיחה עלולה לגרום לכאבים פיזיים בשכמה או לכאבים המוקרנים לעבר השכמה. דלקת זאת גורמת לשחיקת הסחוס התוך מפרקי לנזקים גרמיים ולשיבוש עבודת המפרק. דלקות פרקים נוספות שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בשכמות כוללות את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis)

   פגיעה בעצמות השכמה

   שברים בעצם השכמה יכולים להתפתח על רקע טראומתי כגון פציעת ספורט, תאונת דרכים ועוד. גם דלקות זיהומיות בעצם השכמה עלולות להיות הגורם לכאבים בשכמה.

   כאבים על רקע נפשי

   שרירי הצוואר הגב העליון והשכמות רגישים במיוחד ללחץ נפשי. לחצים נפשיים ומתחים גורמים להתכווצות כרונית של השרירים ולהתפתחות דלקות וכאבים.

   כאב בשכמה בגלל נזק בעמוד השדרה

   מגוון פגיעות בעמוד השדרה עלולות ליצור גם כאב המושלך לאזור השכמות והגב העליון. בין יתר הפגיעות השכיחות בעלי יכולת הקרנת כאב לשכמות נמנה פתולוגיות של דיסקים בין חולייתיים, גירוי דלקתי של פרקי השטחה של עמוד השדרה, היצרות תעלת השדרה ועוד. בכל מקרה של כאבים בשכמות – מה גורם להם היא השאלה הראשונה ולאחריה נשאל האם זה קשור בעמוד השדרה.

   בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי

   בין הגורמים לשכיחים ביותר לכאבים המושלכים לשכמות נמנה פגיעה בדיסקים הבין חולייתיים בעמוד שדרה צווארי או בגב העליון. הדיסקים הבין חולייתיים באזורים אלו עלולים להינזק עקב עומסי יתר, חבלות או הליכים ניווניים (Degenerative Disc Disease) בשלוש רמות חומרה בסיסיות: בלט דיסק (Bulging Disc), בקע דיסק או פריצת דיסק. בכול המקרים הדיסק הבין חולייתי שניזוק עלול לצבוט שורש עצב צווארי ולגרום לדלקת בעצב. העצב המודלק יכול לגרום למגוון סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר הקרנת כאב לשכמה.

   דלקת בפרקי השטחה

   דלקת בפרקי השטחה (Facet Joint Pain) בעמוד השדרה הגבי או בעמוד השדרה הצווארי עלולים לגרום לכאב באזור השכמות.

   היצרות תעלת השדרה

   היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis) עלולה להיות הסיבה לכאבים שאתם חשים בשכמה.

   טורטיקוליס חריף

   טורטיקוליס חריף או כפי שהוא קרוי בעברית צוואר מפותל (Wry Neck) עלול לגרום גם לכאבים בשכמות.

   מחלת שוירמן

   מחלת שוירמן (Scheuermann's Disease) היא מחלה התפתחותית של עמוד השדרה  שפוגעת בצעירים בגיל ההתבגרות ועל כן נקראת גם אוסטאוכונדריטיס של נעורים (Juvenilis osteochondritis). במחלה זאת מתרחשת גדילה לא תקינה של חוליות עמוד השדרה החזי. בעוד שהחלק האחורי של החוליה מתפתח בקצב ראוי החלק הקדמי מתפתח לאט והתוצאה מבנה חוליות טריזי הגורם לעקשת (Hyperkyphosis) קימור גבי מוגבר. מאפיינים נוספים כוללים: משטחי חוליות לא סדירים (Endplate irregularities) מה שמוביל להיווצרות קשרים על שם שמורל (Schmorl's nodes) וכאבים בגב העליון ובגב התחתון.

   עקמת

   גם עקמת (Scoliosis) עלולה לגרום לכאבים באזור השכמות. עקמת היא למעשה עקמומיות צידית וסיבובית של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או כאות C ולא כקו ישר. ברוב המקרים אין משמעות קלינית לעקמת והרבה אנשים מגלים שיש להם עקמת באופן אקראי. עם זאת עקמת בכול רמות חומרה יוצרת שינויים ביומכניים ואלה עלולים להוביל להתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת כולל במפרקי הגב העליון ובכך לגרום לכאבים בשכמה. כמובן שעקמת חמורה עלולה לגרום לבעיות מורכבות יותר כולל פגיעה במערכת הנשימה ועל כן מומלץ לנתח מקרים אלו.

   צליפת שוט

   גם צליפת שוט (Whiplash) עלולה להיות סיבה לכאבים בשכמות. צליפת שוט עלולה לגרום לנזקים ישירים באחת או יותר מהרקמות בשכמה ולהוביל להתפתחות כאבים בשכמה. צליפת שוט עלולה לגרום לנזקים בצוואר, בבית החזה, בכתפיים או בעמוד השדרה הגבי ולגרום להשלכת כאב לשכמה.

   כאב בשכמה בגלל נזק עצבי

   נזקים לסיבי עצב או לחוט השדרה עצמו עלולים לגרום בין היתר לכאבים בשכמה.

   גירוי של שורש עצב בצוואר

   לחץ על שורש עצב צווארי בגלל סיבות שונות עלול להוביל להתפתחות דלקתית רדיקולרית בעצב ולכאבים המוקרנים לשכמה.

   גירוי של חוט השדרה

   לחץ על חוט השדרה שעלול להיווצר בגלל מגוון רחב של סיבות עלול לגרום להתפתחות דלקתית בחוט השדרה וכאבים במושלכים בין היתר לשכמות.

   תסמונת מוצא בית החזה

   דוגמה לפגיעה פריפרית בעצבים שעלולה לגרום לכאבים גם בשכמות היא תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome). תסמונת זאת היא למעשה אוסף של סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל פגיעה בסיבי עצבים וכלי דם בעוברם מבסיס הצוואר לבית השחי. הסימנים והתסמינים בתסמונת מוצא בית החזה משתנים בהתאם למקום המדויק שבו נוצר גירוי העצבים והלחץ על כלי הדם. תסמינים אפשריים כוללים כאבים בגב העליון ובגפה העליונה וכן סימנים ותסמינים נוירולוגיים (נימול חולשה ועוד) וסימנים ותסמינים הנובעים מלחץ על כלי דם (שינויי טמפרטורה וגוון העור ביד).

   כאבים בשכמות בגלל מחלות והפרעות בריאותיות

   שלבקת חוגרת

   כאבים בשכמה עלולים להופיע בגלל שלבקת חוגרת (Shingles) או בשמה האחר הרפס זוסטר (Herpes Zoster). שלבקת חוגרת היא דלקת נגיפית הפוגעת בעצבים תחושתיים ונגרמת על ידי נגיפי ההרפס (Varicella Zoster). מדובר באותו נגיף שגרם לכם לחלות באבעבועות רוח המקנן בתא העצב ויכול להתפרץ שוב בהמשך החיים בעיקר בעקבות היחלשות של המערכת החיסונית.

   פיברומיאלגיה

   כאבים בשכמות עלולים להיות תוצאה של תסמונת כאב הקרויה פיברומיאלגיה (Fibromyalgia). סימני ההיכר של מחלה זאת הקרויה גם מחלת העייפות הכרונית (Chronic fatigue syndrome) הם מספר רב של נקודות רגישות לכאב המפוזרות בכול חלקי הגוף, עייפות קיצונית, כאבי ראש ועוד. פיברומיאלגיה נוטה לתקוף נשים בין הגילאים 30-60. סימנים ותסמינים נוספים כוללים: הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, פגיעה ביכולות קוגניטיביות, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו, ראש קל ונטייה להתעלפויות ועוד.

   כאבי ראש

   לכאבי ראש יש יכולת להשליך כאב גם לעבר השכמות. בין סוגי כאבי הראש בעלי יכולת כזאת נמנה את כאב ראש מסוג מיגרנה (Migraine), כאב ראש מתחי (Tension Head Ache) וכאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache).

   כאב המושלך אל השכמה בגלל מחלות פנימיות

   מגוון רחב של בעיות פנימיות עלול לגרום להשלכת כאב לעבר השכמה. בין היתר נמנה מחלות של מערכת העיכול, מחלות של מערכת הריאות וגרורות גרמיות.

   מחלות במערכת העיכול

   מחלות של מערכת העיכול נוטה להקרין כאב לכיוון השכמה הימנית מלבד מחלות של הלבלב שיקרינו כאב לשכמה השמאלית. בין המחלות של מערכת העיכול נמנה דלקת בלבלב (Pancreatitis), מחלות של הכבד (Liver disease), דלקת כיס מרה (Cholecystitis), אבני כיס המרה (Gallstones), כיב פפטי (Peptic Ulcer Disease) ועוד.

   מחלות ריאה

   גם למחלות ריאה יש את היכולת להקרין כאב לשכמה. כך למשל סרטן ריאות הפוגע בחלק העליון של הריאה (Pancoast tumors) יכול להקרין כאב לכתפיים, שכמות וידיים. גם פתולוגיות ריאה אחרות כגון תסחיף ריאתי (Pulmonary embolism) וחזה אוויר (Pneumothorax) עלולים להקרין כאב אל אזור השכמות.

   גרורות גרמיות

   כאבים בשכמה עלולים להתפתח בגלל התפשטות של תאים סרטניים אל עצם השכמה (Bone metastases). מקור ראשוני להתפשטות תאים סרטניים אלו כולל את סרטן החזה (Breast cancer), סרטן ריאות (lung cancer), סרטן הושט (Esophageal cancer), סרטן המעי הגס (Colon cancer) ועוד.

   מחלות לב

   מגוון מחלות לב כולל אוטם שריר הלב (Myocardial infarction), דלקת קרום הלב (Pericarditis) ומפרצת באב העורקים (Aortic aneurism) עלול להקרין כאב לשכמה כמו גם לכתפיים ולזרוע השמאלית. מחלות אלה מסכנות חיים ולכן יש לאבחן ולטפל בהן במהירות האפשרית כדי למנוע סכנות בלתי הפיכות לשריר של הלב או גרוע יותר למוות. מלבד הכאבים לשכמה ולזרוע השמאלית מחלות לב עלולות לגרום לסימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים בחזה ובסרעפת, חולשה, הזעה, בחילה, הקאות, סחרחורת, קוצר נשימה, דפיקות לב וחרדה ועד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל