פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון

פעילות גופנית מונעת כאבי גב

פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון היא שיטה יעילה ונגישה. כאבים בגב התחתון היא בעיה בריאותית שכיחה ביותר. מעל 80% מכלל האוכלוסייה סובלים או יסבלו מכאבים אלו בגב לפחות פעם אחת בחיים. בחלק מהמקרים הכאבים בגב אינם פוסקים ולפיכך מוגדרים כרוניים. בחיפוש אחר מזור או מניעת הכאבים עוברים החולים טיפולים שרובם חסרי כול תועלת. אמצעי אחד יעיל ונגיש הנמצא מתחת לאף של כולנו הוא כל שנדרש כדי למנוע כאבי גב:

  • פעילות גופנית למניעת כאבי גב הוא כמו כוס מים לאיש צמא

להיות פעיל גופנית חשוב במניעת כאבי גב וגם לצורך הריפוי של הגב לאחר שנפצע. פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון היא שיטת ריפוי שעובדת. הפעילות הגופנית יעילה בין היתר:

  • לשיקום חולים הסובלים מכאבי גב ממקור לא ספציפי (Healthcare (Basel). 2016 Jun; 4(2): 22)

פעילות גופנית שהיא בעלת השפעה מונעת כאב בגב התחתון כוללת:

  • אימוני כוח המחזקים את שרירי הליבה ובכך מייצבים את עמוד השדרה
  • שיפור גמישות הרקמות המפעילות ומרכיבות של עמוד השדרה לשיפור טווחי התנועה והתפקוד
  • ואימונים אירוביים לשיפור זרימת הדם, שיפור הזנת הרקמות ובכך האצת ההחלמה והפחתת הנוקשות

פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון – רקע

כאבי גב תחתון מהווים בעיה כלל עולמית שכיחה הגורמת להוצאות רפואיות עצומות בגין אשפוזים, טיפולים, פיצויים ועוד. כאב בגב התחתון שהיא הפגיעה השכיחה ביותר במערכת שריר ושלד גורמת גם להוצאות לאומיות אדירות בשל אובדן ימי עבודה, אובדן הפריון, עלויות בשל הכשרות של כוח אדם חדש ועוד. השכיחות האדירה של כאבי גב הופכת את התופעה הזאת למגפה עולמית. התפיסה שחולה עם כאבי גב צריך להיכנס למיטה ולנוח עד יעבור הזעם השתנתה. בשנים האחרונות גוברת ההבנה שחולה הסובל מכאבי גב תחתון ממקור לא ספציפי חייב להישאר פעיל גופנית. פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון זו שיטה שעובדת.

להיות פעיל גופנית חשוב לבריאותנו ובכלל זה לבריאות עמוד השדרה. פעילות גופנית שנעשית נכון משמרת ומשפרת את התכונות של הרקמות השונות המרכיבות את עמוד השדרה. בין היתר נציין את שמירת החוזק, החיוניות והגמישות של השרירים, גידים, ורקמות החיבור האחרות כולל רצועות, סחוסים ועוד. חוזק, חיוניות וגמישות מאפשרים לרקמות הללו לעמוד בעומסים המוטלים על עמוד השדרה תוך כדי שמירה על עמוד השדרה בלי להיקרע.

פעילות גופנית מאפשרת את מעבר החומרים המזינים אל הדיסקים הבין חולייתיים ובכך משמרת את חיוניותם. ללא חומרים מזינים אלו הדיסקים צפויים להתנוון, להישחק ולהיפצע. פעילות גופנית ותנועה מאפשרים סיכוך של המפרקים הסינוביאלים בעמוד השדרה. סיכוך זה מאפשר תנועה חלקה יותר ומונע פציעות. על פי מחקר אוסטרלי פעילות גופנית מפחיתה באופן דרמטי את הסיכון ללקות בכאבי גב תחתון ולאבד ימי עבודה. מאידך טוענים החוקרים שאמצעים אחרים כמו חגורות גב התומכות בגב התחתון ומדרסים אינם יעילים בהפחתת הסיכון להתפתחות כאבים אלו בגב התחתון.

המחקר

פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון
פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון

המחקר שלפנינו ערך סקירה שיטתית של 23 מחקרים שונים שנתחו נתונים אודות 31,850 בני אדם ועסקו בהשפעות שיש לגורמים שונים על כאבי גב. המחקר בדק מה ההשפעה שיש למגוון משתנים על הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. המשתנים שנבדקו כללו:

  • פעילות גופנית עם הדרכה
  • פעילות גופנית בלי הדרכה
  • הדרכה על פעילות גופנית
  • חגורת גב
  • מדרסים

ממצאי המחקר

פעילות גופנית יחד עם הדרכה הפחיתה את הסיכון ללקות בכאבי גב תחתון ב- 45% בעוד שפעילות גופנית לבדה הפחיתה את הסיכון ב35% בלבד. פעילות גופנית הפחיתה גם את הסיכון לאובדן ימי עבודה בגלל כאבי גב תחתון ב78%. עוד נמצא שהיתרונות שהושגו מפעילות גופנית המשולבת עם הדרכה פחתו לאחר שנה בעוד שהיתרונות מפעילות גופנית בלבד נעלמו לגמרי לאחר שנה. חשוב לציין שהדרכה בלבד, מדרסים וחגורת גב לא הפחיתו את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון.

מסקנות החוקרים

פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון היא דרך מומלצת וזמינה. המחקר המסוקר כאן מראה כיצד ההשפעה המטיבה של פעילות גופנית הולכת ופוחתת ולכן ישנה חשיבות לביצוע קבוע של פעילות גופנית כדי להגן ולמנוע התפתחות כאבי גב תחתון.

JAMA Internal Medicine, 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שיקום מהו ולמה זה חשוב

שיקום מהו ומה מטרותיו

שיקום מהו? מידע כללי על תהליך זה לאחר פציעה מוגש במאמר הבא. החזרת היכולות של המפרק פצוע המתבצעת באופן המתאים למצב הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמלי. בלי תהליך זה המפרק נותר נטול הגנה מפני פציעה חוזרת.

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים.