פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון

פעילות גופנית מונעת כאבי גב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון היא שיטה יעילה ונגישה. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם המודרני. מעל 80% מכלל האוכלוסייה סובלים או יסבלו מכאבים אלו בגב לפחות פעם אחת בחיים. בחלק מהמקרים הכאבים בגב אינם פוסקים ולפיכך מוגדרים כרוניים.  בחיפוש אחר מזור או מניעה לכאבים מנסים החולים סוגי טיפולים שרובם חסרי כול תועלת. אמצעי אחד יעיל ונגיש הנמצא מתחת לאף של כולנו הוא כל שנדרש כדי למנוע כאבי גב. פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. ספורט חשוב במניעת כאבי גב ולא פחות חשוב גם בתהליך הריפוי של הגב לאחר שנפצע. פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון היא שיטת הריפוי הנכונה לבחור.

  פעילות גופנית הכוללת אימוני כוח, גמישות ואימונים אירוביים נמצאו יעילים בשיקום חולים הסובלים מכאבי גב ממקור לא ספציפי (Healthcare (Basel). 2016 Jun; 4(2): 22). אימוני הכוח מחזקים את שרירי הליבה ובכך מייצבים את עמוד השדרה. אימוני הגמישות משפרים את הגמישות של הרקמות השונות המפעילות ומרכיבות של עמוד השדרה ובכך משפרות את טווחי התנועה של עמוד השדרה ואת היכולת התפקודית של החולה. אימונים אירוביים מגבירים את זרימת הדם וחומרי הזנה לרקמות השונות בעמוד השדרה ובכך משפרים את תהליכי ההחלמה ומפחיתים נוקשות שעלולה לגרום לכאבי גב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון – רקע

   כאבי גב תחתון מהווים בעיה כלל עולמית שכיחה הגורמת להוצאות רפואיות עצומות בגין אשפוזים, טיפולים, פיצויים ועוד. כאב בגב התחתון שהיא הפגיעה השכיחה ביותר במערכת שריר ושלד גורמת גם להוצאות לאומיות אדירות בשל אובדן ימי עבודה, אובדן הפריון, עלויות בשל הכשרות של כוח אדם חדש ועוד. השכיחות האדירה של כאבי גב הופכת את התופעה הזאת למגפה עולמית. התפיסה שחולה עם כאבי גב צריך להיכנס למיטה ולנוח עד יעבור הזעם השתנתה. בשנים האחרונות גוברת ההבנה שחולה הסובל מכאבי גב תחתון ממקור לא ספציפי חייב להישאר פעיל גופנית. פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון היא הדרך הנכונה.

   פעילות גופנית היא קריטית לבריאות הכוללת שלנו ובכלל זה לבריאות של עמוד השדרה. פעילות גופנית שנעשית נכון משמרת ומשפרת את התכונות של הרקמות השונות המרכיבות את עמוד השדרה. בין היתר נציין את שמירת החוזק, החיוניות והגמישות של השרירים, גידים, ורקמות החיבור האחרות כולל רצועות, סחוסים ועוד. חוזק, חיוניות וגמישות מאפשרים לרקמות הללו לעמוד בעומסים המוטלים על עמוד השדרה תוך כדי שמירה על עמוד השדרה מבלי להיקרע.

   פעילות גופנית מאפשרת את מעבר החומרים המזינים אל הדיסקים הבין חולייתיים ובכך משמרת את חיוניותם. ללא חומרים מזינים אלו הדיסקים צפויים להתנוון, להישחק ולהיפצע. פעילות גופנית ותנועה מאפשרים סיכוך של המפרקים הסינוביאלים בעמוד השדרה. סיכוך זה מאפשר תנועה חלקה יותר ומונע פציעות. על פי מחקר אוסטרלי פעילות גופנית מפחיתה באופן דרמטי את הסיכון ללקות בכאבי גב תחתון ולאבד ימי עבודה. מאידך טוענים החוקרים שאמצעים אחרים כמו חגורות גב התומכות בגב התחתון ומדרסים אינם יעילים בהפחתת הסיכון להתפתחות כאבים אלו בגב התחתון.

   המחקר

   פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון
   פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון

   המחקר שלפנינו ערך סקירה שיטתית של 23 מחקרים שונים שנתחו נתונים אודות 31,850 בני אדם ועסקו בהשפעות שיש לגורמים שונים על כאבי גב. המחקר בדק מה ההשפעה שיש למגוון גורמים על הסיכון לסבול מכאבי גב תחתון. הגורמים שנבדקו כללו:

   • פעילות גופנית עם הדרכה
   • פעילות גופנית בלי הדרכה
   • הדרכה על פעילות גופנית
   • חגורת גב
   • מדרסים

   ממצאי המחקר

   פעילות גופנית יחד עם הדרכה הפחיתה את הסיכון ללקות בכאבי גב תחתון ב- 45% בעוד שפעילות גופנית לבדה הפחיתה את הסיכון ב35% בלבד. פעילות גופנית הפחיתה גם את הסיכון לאובדן ימי עבודה בגלל כאבי גב תחתון ב78%. עוד נמצא שהיתרונות שהושגו מפעילות גופנית המשולבת עם הדרכה פחתו לאחר שנה בעוד שהיתרונות מפעילות גופנית בלבד נעלמו לגמרי לאחר שנה. חשוב לציין שהדרכה בלבד, מדרסים וחגורת גב לא הפחיתו את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון.

   מסקנות החוקרים

   פעילות גופנית למניעת כאבי גב תחתון היא דרך מומלצת וזמינה. המחקר המסוקר כאן מראה כיצד ההשפעה המטיבה של פעילות גופנית הולכת ופוחתת ולכן ישנה חשיבות לביצוע קבוע של פעילות גופנית כדי להגן ולמנוע התפתחות כאבי גב תחתון.

   JAMA Internal Medicine, 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי