ספורט מקל על כאבים בברכיים

ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

ספורט מקל על כאבים בברכיים! כאבי ברכיים מהווים בעיה שכיחה ביותר. מגוון דרכי הטיפול בכאבים הללו כוללים בין היתר טיפולים תרופתיים ופתרונות כירורגיים. על פי המחקר המסוקר כאן ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. הנעת הברך יעילה בהתמודדות עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

כדי לטפל בכאבי ברכיים בגלל דלקת פרקים ניוונית יש לפנות לאפיקים דינמיים. אלה צריכים לכלול פעילות גופנית אירובית, פעילות גופנית במים וחיזוק שרירים. מנוחה מלאה אינה מועילה אלא רק במקרים קיצוניים וגם אז רק לזמן קצר. ניתן כמובן לבחור בפעילות חלופית. הברכיים כואבות בריצה או בהליכה עברו לאופניים או שחייה. העיקר, המשיכו להניע את הברכיים הכואבות!

ספורט מקל על כאבים בברכיים – רקע

כ-30 מיליוני מבוגרים בארצות הברית וכ- 10 מיליוני מבוגרים בבריטניה סובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. השכיחות של המחלה הזאת גדלה ככול שאנו מתבגרים. 14% מהאנשים מעל גיל 25 ו- 33% מהאנשים מעל גיל 65 סובלים מתסמיני המחלה. הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים במהלך החיים הוא כ-45% אצל גברים ו-47% אצל נשים. הסיכון מטפס ל60.5% כאשר האדם סובל מעודף משקל או השמנה. עם ההתבגרות האוכלוסייה ועם העלייה התמידית במשקל הממוצע הסיכון להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בברכיים גדל. עקב שכיחותה הרבה של המחלה חוקרים רבים מחפשים דרכים יעילות לטפל בה. טיפול יעיל שאינו כירורגי בכאבים ובמגבלות התנועה והתפקוד הנלווים:

  • ימנעו פגיעה אנושה באיכות החיים ואת התלות של החולים בסובבים

מסקנות החוקרים:

  • מבוגר עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים צריך להיות פעיל כדי לשפר את מצבו. פעילות גופנית שיכולה להיות אירובית, אימוני כוח או פעילות גופנית במים תשיג שיפור במצב הברכיים. תוצאות הפעילות הגופנית בקשר לכאבים בברכיים טובות ממש כמו אלו שהיו מושגות באמצעות כירורגיה.

פעילות גופנית במצב של דלקת פרקים ניוונית בברכיים מאפשרת:

  • הזנה טובה לסחוסים השחוקים בברכיים. אלה סופגים מזון במצב של לחץ על הסחוסים והרפיה של הלחץ הזה לסירוגין
  • פעילות גופנית מחזקת את השרירים ברגליים ובכך מאפשרת חלוקת עומס טובה יותר
  • ולא פחות חשוב פעילות גופנית מאפשרת לכם להפחית במשקל. משקל עודף והשמנה מהווים גורם סיכון לדלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל בגוף כולל בברכיים.

המחקר

ספורט מקל על כאבים בברכיים
ספורט מקל על כאבים בברכיים

דלקת פרקים ניוונית בברכיים היא אחת הרעות החולות השכיחות ביותר לאדם. לאחר כאבי גב תחתון כאבים בברכיים מהווים את תסמונת הכאב השכיחה ביותר בגיל המבוגר. מחקרים רבים יוצאים לדרך כדי לזהות דרכי התמודדות חדשות עם מחלה זאת. גם המחקר הזה החליט לבדוק את הנושא. השיטה: קריאה ולמידה של מחקרים וקווים מנחים שפורסמו כדרכי טיפול בכאבי ברכיים בגלל דלקת פרקים ניוונית.

החוקרים מאוניברסיטת מינסוטה קראו ונתחו 193 מחקרים בנושא ומגוון של קווים מנחים (guidelines). אלה פורסמו בין השנים 1970-2012 והמליצו על טיפולים שמרניים כולל תרגילים כאלה ואחרים, גירויים חשמליים, טאי צ'י ועוד. הם בחנו כיצד כול טיפול משפיע על רמת הכאב ועל התפקוד של הברכיים והגיעו למסקנות שלעתים סתרו את הקווים המנחים הללו.

ממצאי המחקר

על סמך הניתוח של המידע החוקרים לא מצאו ששיטת האימון טאי צ'י, פיזיותרפיה, עיסוי או טנס (transcutaneous electrical nerve stimulation) יעילים בטיפול בכאבי ברכיים. מכשיר הטנס אכן הוריד את הכאב אך עשה זאת לפרק זמן קצר של פחות מ- 6 שבועות ולאחר מכן הכאב חזר והיה אף חמור יותר. פעילות גופנית רציפה נתנה תוצאות קליניות טובות יותר בכול הנוגע לחומרת הכאב ולקשיי התפקוד עם הברכיים. לא הוכח במחקר הזה שיותר פעילות גופנית משמעותו שיפור גדול יותר במצב הברכיים.

מסקנות החוקרים: על תוותרו על פעילות גופנית בגלל כאבי ברכיים. פעילות גופנית עקבית יכולה לשפר את מצב הברכיים כולל להפחית כאב ושלשפר טווחי תנועה.

Nov. 6, 2012, Annals of Internal Medicine

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת פרקים אבחנה מבדלת

דלקת פרקים אבחנה מבדלת

דלקת פרקים? אבחנה מבדלת יסודית תוביל אתכם לטיפול נכון ויעיל. ישנם מעל 100 סוגים של מחלות שפוגעות בפרקים. כול אחת מהן עלולה להיות האחראית למיחושים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים בשלב כזה או אחר של חייכם.