הליכה או רכיבה על אופניים

הליכה או רכיבה על אופניים

הליכה או רכיבה על אופניים? זה לא באמת משנה, העיקר לא לנסוע ברכב או באוטובוס. המצב הנוכחי הוא אבסורד: למרות העובדה הידועה שפעילות גופנית משפרת את תפקוד המוח, מונעת מחלות ובכלל זה מונעת כאבי גב ומאריכה חיים, רוב האנשים אינם פעילים גופנית. הליכה ו/או רכיבת אופניים יומית לעבודה עשויים להספיק כדי להחזיר את האיזון לאורח החיים שלנו.

על פי המחקר ללכת או לרכב על אופניים לעבודה היא אפשרות זמינה ובעלת יתרונות בריאותיים. ליתרונות הללו יש משמעות על איכות החיים ואפילו על תוחלת החיים. בין היתרנות המשמעותיים נמנה:

 • שמירה על משקל גוף מאוזן
 • מניעת השמנה ומניעת התחלואה הנקשרת להשמנה ובכלל זה מחלות לב וכלי דם
 • מניעת מחלות סרטן מסוימות ועוד

החשיבות של היתרונות הללו גדולה ביותר בקרב אנשים בגיל העמידה (40 – 69). השמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר. קבוצת גיל זאת נוטה לסבול מעודף משקל והשמנה ולהיות יותר פגיעים לתחלואה הכרוכה בכך.

הליכה או רכיבה על אופניים – רקע

כאשר אנו הולכים או רוכבים על אופניים לעבודה אנו עושים את מה שהגוף תוכנן לעשות. הגוף שלנו תוכנן לנוע ולפעול. הגעה ממקום למקום באמצעות רכיבה על אופנים או הליכה ולא באמצעות רכב כרוכה ביתרונות רבים. היתרונות הללו באים לידי ביטוי במרכיבי הבריאות הפיזיים והמנטליים. בין יתר היתרונות הגופניים הכורים באורח חיים פעיל נציין:

 • משקל גוף מאוזן
 • שיפור תפקוד הגידים, שרירים, העצבים ועוד
 • הפחתה בלחץ דם
 • הפחתת הסיכון ללקות במחלות שחלקן קטלניות כולל מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוכרת ועוד

למעשה אורח חיים פעיל שווה גם שנות חיים. המחקרים על אורח חיים יושבני הגיעו למסקנה שישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית מקצרת את החיים. המחקרים השונים גם יודעים לכמת כמה שנות חיים אתם מפסידים כאשר אתם יושבים מספר שעות מסוים מידי יום.

אין לשכוח את היתרונות הפסיכולוגיים הכרוכים בהגעה אקטיבית למקום עבודה ובכלל זה:

 • שמחה
 • חדות חשיבה
 • אנרגטיות ועוד

יתרונות נוספים הכרוכים בהליכה או רכיבה על אופניים לעבודה כוללים:

 • חיסכון בדלק
 • לא מאבדים זמן בחיפוש חנייה
 • אין תשלומים על חנייה
 • לא צריך לשלם על תחבורה ציבורית ובכלל זה על כרטיסי רכבת, מוניות, אוטובוסים ועוד

ובסוף, וזה לא פחות חשוב, באמצעות הליכה או רכיבה על אופניים אנו תורמים גם לבריאות של כדור הארץ.

המחקר

הליכה או רכיבה על אופניים
הליכה או רכיבה על אופניים

החוקרים נתחו מידע אודות 150,000 בריטים בגילים 40 – 69 שעסק בין היתר בשאלות האם עסקו בפעילות גופנית, סוג הפעילות ועוד. שני שליש מקבוצה זאת נהג ברכבו מידי יום כדי להגיע ולחזור מהעבודה.

ממצאי המחקר

 1. רכיבת אופניים מעניקה את היתרונות הבריאותיים הגדולים ביותר בהשוואה לנהיגה במכונית. גבר בן 53 שרוכב על אופניים לעבודה שוקל 5 קילוגרם פחות ונהנה מירידה של 1.7 במדד מסת הגוף (BMI) בהשוואה לאדם עם נתונים דומים הנוהג לעבודה. אישה בת 52 שרוכבת על אופניים לעבודה תשקול 4.5 קילוגרם פחות ותהנה מירידה של 1.65 במדד מסת הגוף בהשוואה לאישה עם נתונים דומים הנוהגת לעבודה.
 2. הליכה ברגל לעבודה של גבר או אישה תגרום לירידה של 0.98 במדד מסת הגוף.
 3. אלה העושים שימוש בתחבורה ציבורית נהנים מירידה של 0.7 במדד מסת גוף בעוד ששילוב של הליכה או רכיבת אופניים עם תחבורה ציבורית הורידה את מדד מסת הגוף לגברים ב1 ולנשים ב 0.7.

מסקנות החוקרים

חוסר פעילות גופנית היא גורם מוביל בהתפתחות מחלות ומוות מוקדם. נכון להיום שני שליש מהבוגרים באנגליה לא מבצעים את כמות הפעילות הגופנית הנדרשת. עידוד האוכלוסייה לעסוק בפעילות גופנית עשויה למנוע או לבלום את מגפת ההשמנה. עידוד אנשים ללכת או לרכב על אופניים במקום לנהוג תעניק להם את מכסת הפעילות היומית המינימאלית הדרושה. 

The Lancet Diabetes & Endocrinology, March 16, 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

התקררות בגלל חוסר שינה

חוסר שינה עלול לגרום להצטננות

חוסר שינה והתקררות? האם יש קשר ביניהם? על פי מחקרים שונים השינה של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה המודרנית אינה איכותית ואינה כוללת מספיק שעות שינה. הדבר גורם לפגיעה במערכת החיסונית ובין היתר מוביל להתפתחות מחלות וירליות והצטננות.

קליקים בברך

קליקים בברך אבחון וטיפול

קליקים בברך?, אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים קשים יותר במפרק הזה. אם גם המפרק שלכם משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר נזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על דלקת פרקים ניוונית.