צפייה בטלוויזיה הורגת

צפייה בטלוויזיה יכולה להרוג
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צפייה בטלוויזיה הורגת וזה לא קשור באיזה תכנית אתם צופים! העידן המודרני מתאפיין באורח חיים יושבני. האדם המודרני מרבה לשבת במהלך יום עבודתו וגם בשעות הפנאי בביתו, ממעט לעסוק בפעילות גופנית ומרבה לאכול. לסגנון החיים הזה יש מחיר בריאותי כבד.

ראשית בצד "הקל" של המחיר אדם שמנהל אורח חיים יושבני נטול פעילות גופנית מעלה את הסבירות לנזקים גופניים פיזיים ובכלל זה כאבי צוואר, גב גב תחתון, כאבי גב אמצעי, כאבים בעצם הזנב, כאבים בגפיים העליונות ועוד. בצד הכבד של המחיר הבריאותי האדם המנהל אורח חיים יושבני מעלה אתת הסבירות לחלות במחלות מסוכנות ואף למות מוות מוקדם. ההשפעה השלילית שיש לאורח החיים היושבני (Sedentary lifestyle) על הבריאות של האדם היא עובדה ידועה. מחלות רבות שבחלקן מוגדרות כקטלניות נגרמות עקב כך. החוקרים במחקר הנוכחי יצאו לבדוק מה ההשפעה שיש למנהג המודרני לצפות שעות ארוכות מידי יום בטלוויזיה על הבריאות שלנו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצפייה בטלוויזיה הורגת – רקע

הצפייה הממושכת בטלוויזיה מאפיינת את רוב בני האדם בעולם המודרני. אנשים מגיעים הביתה אחר יום עבודה מתיש נזרקים על הספה מול הטלוויזיה עד שהעיניים נעצמות. הצפייה הרציפה בטלוויזיה המאפיינת חלק ניכר מהאנשים זכתה גם לכינוי עדכני צפיית בינג' או בולמוס צפייה ( Binge-watching). מושג זה מתאר את הנוהג של צפייה בסדרות טלוויזיה שלמות וברצף. על פי מחקרים שונים האמריקאים מבלים מחצית מזמנם הפנוי מול מסך הטלוויזיה. המרתונים הללו של הצפייה בטלוויזיה בסדרות אהובות הורגות אתכם. על פי מחקרים שונים בין המחלות שהסיכון לחלות בהן עולה בגלל תופעה זאת נכלול סרטן, מחלות לב וכלי דם, מחלת ריאות חסימתית כרונית (chronic obstructive pulmonary disease), סוכרת, שפעת, דלקת ריאות, פרקינסון, מחלות כבד ועוד. ישנם מחקרים המצביעים על כך שאנשים אלו מצויים גם בסיכון גבוה יותר להתאבד.

כל למשל מצאו חוקרים  שמי שצופה בטלוויזיה 3-4 שעות כול יום מעלה את סיכויו למות ב15% גם לאחר שהחוקרים שקללו את כול גורמי הסיכון האחרים כולל שתיית אלכוהול, השמנה, עישון ועוד. אלה בקרב הצופים ההדוקים בטלוויזיה שעשו זאת יותר מ7 שעות ליום העלו את סיכוייהם למות ב47% בהשוואה לאנשים שצפו בטלוויזיה פחות משעה ליום. מיותר להזכיר שמה שהורג אותנו הן לא הסדרות שאנו רואים ברצף (את המוח הן הורגות) אלא הישיבה הממושכת. כאשר מוסיפים לישיבה המתמשכת הזאת גם נשנושים ואכילה של מזון זבל והשמנה התוצאה היא קטלנית. הדרך לצמצם את ההשפעות ההרסניות של הצפייה הממושכת בטלוויזיה היא ראשית כול להיות פעיל גופנית ומלבד זאת להקפיד על קימות תכופות לצורך ביצוע הליכות והימנעות מאכילת יתר ובעיקר מאכילת אוכל זבל.

 המחקר

צפייה בטלוויזיה יכולה להרוג
צפייה בטלוויזיה יכולה להרוג

צפייה ממושכת בטלוויזיה יכולה להרוג אתכם. השעות הארוכות שאתם מבלים מול מסך הטלוויזיה מעלים את הסיכון שלכם לפתח קרישי דם בריאות, ברגליים, במוח ועוד. למעשה, כול שעתיים נוספות שאתם צופים בטלוויזיה מעלים את הסיכון בכ40% להתפתחות סחיף דם קטלני בריאות שלכם. צפייה בטלוויזיה במשך5 שעות או יותר כול יום מעלים פי 2.5 את הסיכון שלכם למות מוות מוקדם בהשוואה לאנשים שצופים בטלוויזיה "רק" שעתיים וחצי או פחות מידי יום.

כך למשל נמצא שלאור אימוץ הרגלי הצפייה הממושכת בטלוויזיה על ידי היפנים חלה נסיקה חדה במספר הסובלים מקרישי דם קטלניים בריאות במדינה זאת. כמובן שישנם גורמי סיכון נוספים להתפתחות קרישי דם מלבד הישיבה הממושכת מול מסך הטלוויזיה. בין יתר גורמי הסיכון המשמעותיים להתפתחות קרישי דם בריאות או בכול מקום אחר בגוף חשוב לציין עישון, מחלת סוכרת, לחץ דם גבוה וכמובן את הגורם החשוב מכולם – השמנה.

המחקר שלפנינו בדק את השפעות הרגלי הצפייה בטלוויזיה על בריאותו ואריכות חייו של האדם.

ממצאי המחקר

צפייה של מעל 3 שעות מידי יום בטלוויזיה מכפילה את הסיכון למוות מוקדם.

המלצות החוקרים

להימנע מאורח חיים יושבני, להקפיד על ביצוע פעילות גופנית באופן שגרתי ולהגביל את הצפייה בטלוויזיה לשעה עד שעתיים ביום. הקפידו לבצע הפסקה בצפייה לצורך הימתחות והליכה לאחר כשעה מול המסך. הימנעו מצפיית בינג' או בולמוס צפייה. המונח צפיית בינג' מתאר מצב בעייתי של צפייה רצופה וממושכת של מספר פרקים. לא נמצאו סיכונים דומים כתוצאה מנהיגה או עבודה מול מחשב.

Journal of the American Heart Association, 06/2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים