ישיבה גורמת למחלות סרטן

ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ישיבה גורמת למחלות סרטן! גורמים שכיחים למחלות סרטן כוללים עישון, סוגי מזון מסוימים, חוסר בפעילות גופנית, קרני השמש, סוגים של קרינה (קרינה הנלווית לבדיקת סיטי, קרינה הנלווית לממוגרפיה, קרינה הנפלטת ממתקני שיזוף), דלקות וירליות, גזים רעילים כמו עשן דיזל ועוד. מתברר שגם אורח החיים היושבני מהווה גורם סיכון למחלות סרטן.

אורח החיים המודרני הוא למעשה אורח חיים יושבני. מחד כול העיסוקים השגרתיים שלנו בעבודה ובבית מתנהלים בישיבה. מאידך אורח חיים זה אינו מעודד פעילות גופנית. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. התוצאה הסופית של אורח חיים יושני היא השמנה ורמות סיכון גבוהות לחלות במחלות ובכלל זה מחלות קטלניות. בשנים האחרונות הנזקים הבריאותיים הנובעים מישיבה ממושכת מרבים להיחקר. אחת התובנות ששבה וצצה במחקרים הללו היא: ישיבה גורמת למחלות סרטן.

חוקרים הצליחו להוכיח את הקשר שבין ישיבה ממושכת, בנהיגה, מול מחשב או מול טלוויזיה, לבין התפתחות כאבי גב, כאבי צוואר ומחלות כלי דם, לב, סוכרת ואף מוות. המחקר המסוקר כאן בדומה למחקרים אחרים מצא קשר בין ישיבה ממושכת לבין הסיכוי לחלות בסוגים מסוימים של מחלות סרטן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןישיבה גורמת למחלות סרטן – רקע

אנו יודעים רבות על גורמי סיכון לחלות בסרטן. אנו מודעים למשל לכך שעישון, זיהום אוויר וסןגים שונים של מזון מעובד עלולים להוביל להתפתחות מחלות סרטן. המחקר שאנו סוקרים כאן מצא שגם ישיבה ממושכת מהווה גורם סיכון. מתברר על פי המחקר הזה שמי שמבלה את יומו על כיסא מעלה את סיכוייו לחלות בסוגים מסוימים של סרטן ב66%! לעומת אנשים שאינם מנהלים חיים יושבניים.

ממצאי המחקר הזה מטרידים משום שעל פניו מדובר במצב שאין לנו שליטה עליו ואין דרך למנוע את רוע הגזרה. ישבת רוב היום? העלת את הסיכון לחלות בסרטן. אם עד היום סברנו שבמידה ונקום תכופות, נלך יותר, נהייה פעילים גופנית ואלה ינטרלו את הנזקים של הישיבה בא המחקר הזה וטוען שלא. לא משנה כמה אתה פעיל גופנית וגם עם אתה מאוד פעיל מבחינה גופנית אבל אתם גם יושבים רוב היום בעבודה ובבית הסיכויים שלכם לחלות בסרטן גבוהים יותר מזה של חברכם שאינם יושבים או יושבים מעט.

ישיבה גורמת למחלות סרטן
ישיבה גורמת למחלות סרטן

חשוב לציין שהמצצאים במחקר הזה אינם מתיישבים עם ממצאים של מחקרים אחרים הטוענים שאורח חיים פעיל, וקטיעות תכופות של זמני הישיבה לצורך הליכות קצרות מצמצם את נזקי הישיבה. כך למשל אנשים שנוקטים בצעדים אלו הצליחו להפחית את רמות הסוכר בדם לעומת אחרים שנותרו ישובים ברציפות.

המחקר

הנזקים הנובעים מישיבה ממושכת מהווים נתון ברור וחד משמעי. מסיבה זאת ישנם חוקרים המגדירים את הישיבה הממושכת "כעישון החדש". החוקרים במחקר הזה בדקו האם ישיבה ממושכת משפיעה גם על הסיכויים לחלות בסרטן המעי או בסרטן הרחם.

ממצאי המחקר

ישיבה גורמת למחלות סרטן. על פי המחקר אנשים שמרבים לשבת מעלים את הסיכון לחלות בסרטן המעי ב- 24%, את הסיכון לחלות בסרטן הרחם ב- 32% ואת הסיכון לחלות בסרטן הריאות ב- 21%. במבט מעמיק יותר על סוגי הישיבה השונים מצאו החוקרים שצפייה בטלוויזיה העלתה את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס ב- 54% ואת הסיכון לחלות בסרטן הרחם ב- 66%.

כול שעתיים של צפייה נוספת בטלוויה העלה את הסיכון של הצופה להתפתחות סרטן המעי הגס ב- 8% ואת הסיכון לסרטן הרחם ב- 10%. החוקרים לא מצאו קשר בין הישיבה לבין סוגי סרטן אחרים. לטענת החוקרים זה לא משנה כמה אתם פעילים גופנית הסיכונים הללו נותרים ללא שינוי.

המלצות החוקרים

קומו על הרגליים. הרבו ללכת במשך יום העבודה. גוונו את מנחי העבודה שלכם. נסו לעבוד חלק מיום העבודה בעמידה. אתם צריכים להגיע למצב שרוב יום העבודה שלכם לא מתבצע בישיבה ובוודאי לא בישיבה רצופה.

Journal of the National Cancer Institute, 06/2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים