כאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים

כאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון – גורמי סיכון שכיחים עלולים להעלות את הסבירות להתפחותם. כאבי גב תחתון מהווים בעיה כאובה ויקרה ביותר. כאבים אלו בגב התחתון גורמים בחלק מהמקרים למגבלות תפקוד קשות ואף נכות. כאבים אלו המהווים מגפה גורמים גם לעלויות אישיות ולאומיות כבדות בגין אובדן ימי עבודה, פגיעה בפריון, פיצויים אשפוזים ניתוחים ועוד. גורמי סיכון להתפחות כאבי גב תחתון כוללים כמובן את הגורמים הידועים ובכללם הרמה לא נכונה, נזקי חבלה ועוד אבל גם גורמי סיכון פחות ידועים וברורים. המחקר המסוקר כאן שב וממפרט גורמי סיכון להתפתחות כאבים בחלק התחתון של הגב ובכלל זה עישון, עודף משקל והשמנה.

כאבי גב תחתון היא תופעה שכיחה ביותר. כמעט כולנו סובלים או נסבול מהם לפחות פעם אחת במהלך חיינו. מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון כולל גיל, גנטיקה, יציבה, הריון, כמובן אורח חיים יושבני, חוסר פעילות גופנית, עודף פעילות גופנית, פעילות גופנית לא נכונה, יציבה לקויה התנהלות ארגונומית לקויה בעבודה ועוד. המחקר המצוין כאן מתייחס יותר לגורמי סיכון הקשורים לאורח החיים שלנו. החוקרים מצאו שגם הרגלי שתיית אלכוהול, הרגלי עישון, משקל עודף, השמנה ומצב נפשי מעלים את הסיכוי שלכם לסבול מסימנים ותסמינים שונים בגב. הבשורה היוצאת מהמחקר הזה היא ששינוי בסגנון חיים עשוי למנוע או לחלופין להועיל בהפגת כאבי גב תחתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים – רקע

כאבי גב תחתון היא סיבה שכיחה לביקורים אצל רופאים וכירופרקטים. כאבים אלו מהווים גם את הסיבה השכיחה ביותר לתאונות עבודה ולאובדן ימי עבודה. מעל 80% מהאוכלוסייה סובלת או תסבול בשלב כזה או אחר בחייהם מכאבים בגב התחתון. בין תסמונות כאבי גב תחתון שכיחים נמנה כאבי גב על רקע מתיחה או קרע שריר בגב, כאבי גב על רקע בלט או פריצת דיסק, כאבי גב תחתון על רקע דלקת זיהומית בעמוד השדרה ועוד. מניעת כאבי גב תחתון מחייבת הכרה של גורמי הסיכון להתפתחותם. יש מספר אופנים שסגנון חיים עלול להשפיע על בריאות הגב שלנו. ראשית ניתן לומר שאנשים בעלי עודף משקל ו/או מעשנים ו/או צרכני אלכוהול כבדים ו/או כאלה הנמצאים בדיכאון אינם נוטים לבצע פעילות גופנית. פעילות גופנית משמרת ומשפרת את היכולות של הרקמות השונות בגב התחתון לתמוך ולהגן על עמוד השדרה ובכך מונעת כאבי גב תחתון.

מבין הגורמים המפורטים במחקר משקל יתר הוא הגורם ההרסני ביותר לגב התחתון. משקל יתר יוצר עומס פיזי על רקמות הגב התחתון ובכלל זה על עמוד השדרה, על הדיסקים הבין חולייתיים, על הסחוסים, על שרירי הגב ועוד. עומסי יתר אלו יובילו בהכרח לנזקים מצטברים באחת או יותר מהרקמות הללו ולהתפתחות כאבי גב תחתון. עישון מפחית את אספקת הדם לרקמות השונות, מאיץ את הניוון של רקמות עמוד השדרה ובכך חושף אותן לבלאי מהיר יותר ולפציעות שעלולות להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון.

כאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים
כאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים

האופן הישיר שבו אלכוהול ו/או דיכאון גורמים להתפתחות כאבי גב תחתון אינם מפורטים אך עם זאת יתכן ומנגנון גרימת הנזקים ובעקבות כך הסימנים והתסמינים בגב נמצא בחוסר פעילות גופנית, יציבה לקויה התנהלות ארגונומית רעה (כשאתה בדיכאון או שיכור לא באמת איכפת לך איך אתה יושב או האם אתה מתכופף נכון להרים משאות).

המחקר

במסגרת המחקר נחקרו הנתונים הבריאותיים של 26 מיליון בני אדם. בין היתר נסקרו סגנון החיים של האנשים, מצבם הנפשי ומצבם הגופני. רק חלק מהם דווחו על כאבי גב תחתון.

ממצאי המחקר

16.5% מהאנשים שסבלו מכאבי גב תחתון עישנו, 15% מהם היו תלויי אלכוהול, 17% מהם היו שמנים ו19% מהם היו בדיכאון.

המלצות החוקרים

חלק גדול מהנזקים הגורמים להתפתחות כאבי גב תחתון עלולים להיות בלתי הפיכים ועל כן עדיף תמיד למנוע את הנזקים הללו מאשר לנסות לרפא אותם לאחר שכבר קרו. שינוי בסגנון חיים כולל הפסקת העישון, הפסקה או צמצום בכמות האלכוהול לרמה נורמאלית, הפחתה במשקל, טיפול בדיכאון ופעילות גופנית יכולים לעשות את ההבדל בין גב בריא לגב חולה.
American Academy of Orthopaedic Surgeons 03, 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים