כאבי גב תחתון ווליום לא יועיל

כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון – ווליום לא יועיל! כאבי גב תחתון מהווים את אחת הבעיות הבריאות שאתה מתמודדת האנושות. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים אלו במהלך חייהם. חלק מאותם אנשים ימשיכו לסבול מכאבים אלו באופן כרוני. לא מתים מכאבים אלו הם אבל הסבל הוא רב ואיכות החיים נפגעת בעיקר בקרב אלה שסובלים מכאבי גב כרוניים והכאב אצלם לא פוסק. עוד נוסיף שמדובר במחלה יקרה ביותר. העלויות האישיות וההוצאות הלאומיות הנגרמות בגלל טיפול, אובדן ימי עבודה, אשפוזים, פיצויים ועוד נאמדות בארצות הברית בין 100 – 200 ביליוני דולרים כול שנה. שני שליש מהסכום הזה הוא תוצאה של אובדן שכר ופגיעה בפריון.

תסמונות כאב שונות שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בגב התחתון כוללות היצרות תעלת השדרה, פריצת דיסק מותני, לחץ על שורש עצב מותני וסיאטיקה, סינדרום פצטלי מותני ועוד.בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל בעיה זאת, 2.7 מיליון בני אדם מידי שנה. במשך עשורים רופאים בחדרי מיון נתנו לחולים בין גם ווליום. המחקר המצוטט כאן ועוד אחרים טוען בתוקף: כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל לבעיה זאת. כאן המקום לציין את היעילות המוכחת של טיפולי כירופרקטיקה בכאבי גב תחתון באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תחתון ווליום לא יועיל – רקע

כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל
כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

כאבי גב תחתון היא בעיית בריאות שכיחה הפוגעת בכולם ללא הבדל מגדר או גיל. כאבים אלו בגב התחתון גם מהווים גורם מרכזי לפגיעה בפריון העבודה ובאיכות החיים. בבריטניה נמצא שכאבי גב תחתון היו מהגורמים העיקריים לנכות בקרב צעירים והאחראים לאובדן של 100 מיליון ימי עבודה בשנה. בשנת 1987 דווחו השבדים על אובדן של 28 מיליון ימי עבודה בגלל כאבי גב תחתון. בארצות הברית אובדים למשק האמריקאי כ 150 מיליון ימי עבודה כל שנה בגלל כאבי גב תחתון. נכון להיום הטיפולים המוצעים לחולים הללו כוללים בעיקר משככי כאב או פתרון כירורגי. בין משככי הכאב נמנה תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים, תרופות נרקוטיות, תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטראואידים. בין התרופות הנרקטיות נמצאת גם תרופה הקרויה ווליום.

חולים עם כאבי גב תחתון חריפים שהגיעו לחדרי המיון יצאו בחלקם עם תרופת ההרגעה המפורסמת ווליום. ההיגיון שאחרי ההמלצה היה שתרופת ההרגעה הזאת תרפה את השרירים המכווצים בגב התחתון ובכך תקל על הכאב. מחקר חדש סתר את ההנחה שווליום או תרופת הרגעה אחרת עשויות להועיל במצב הזה. על פי המחקר השפעת הווליום דומה להשפעה המושגת על ידי בליעת כדורי סוכר. למעשה על פי המחקר חולים עם כאבי גב תחתון שצרכו כדורי סוכר התאוששו מהר יותר מכאבי הגב שלהם לעומת חולים שקיבלו ווליום. עוד נציין ששיווק אגרסיבי של תרופות נרקוטיות (אופיואידים) מהסוג של ווליום גרמו למגפת האופיואידים שבמהלכה מתו עשרות אלפי אמריקנים ממנת יתר.

להלן עיקרי המחקר:

המחקר

החוקרים עקבו אחר 114 חולים שסבלו מכאבי גב חמורים עד כדי כך שהגיעו לחדר מיון. חלק מהחולים טופלו באמצעות ווליום משולב עם תרופת נוגדת דלקת הקרויה נפרוקסן (naproxen) חלק מהחולים טופל על ידי נפרוקסן בלבד וחלק מהחולים טופל באמצעות תרופת דמה עשויה סוכר.

ממצאי המחקר

31.5% מהחולים המשיכו לסבול מכאבי גב תחתון חמורים או בינוניים שבוע לאחר שהחלו לצרוך ווליום. רק 22% מהחולים שצרכו תרופות פלצבו עשויות סוכר (ולא צרכו ווליום) המשיכו לסבול מכאבי גב תחתון משמעותיים לאחר שבוע. לאחר 3 חודשים לא נותרו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות.

מסקנות החוקרים

הממצאים של המחקר שלנו מצטרפים לממצאים מחקרים אחרים שמאשרים שתרופות אינן מועילות לכאבי גב תחתון. הממצאים הללו מתיישבים עם ההמלצות שפורסמו בחודש פברואר 2017 (American College of Physician) לפיהן החולים הסובלים מכאבי גב תחתון צריכים לנסות תחילה לטפל בבעייתם באופן שמרני וללא תרופות. הטיפולים המומלצים הם אלו הנוקטים גישה אקטיבית המגדילה את יכולת התנועה של החולה כולל כירופרקטיקה ותרפיה פיסיקלית. עוד מתייחסים החוקרים גם לנזקים האפשריים הנובעים מצריכת תרופות כולל התמכרויות.

Annals of Emergency Medicine, news release, Feb. 16, 2017

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים