כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

כאבי גב תחתון ווליום לא יועיל

כאבי גב תחתון – ווליום לא מועיל! כאבי גב תחתון מהווים את אחת הבעיות הבריאות שאתה מתמודדת האנושות. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבים בגב במהלך חייהם. חלק מאותם אנשים ימשיכו לסבול מכאבים אלו באופן כרוני. לא מתים מכאבי גב אבל הסבל הוא רב ואיכות החיים נפגעת. בעיקר נכונים הדברים לגבי אלה שסובלים מכאבי גב כרוניים שהכאב אצלם לא פוסק. עוד נוסיף שההוצאות הכלכליות האישיות והלאומיות הנגרמות בגלל הפרעה זאת הם אדירים. אלה נגרמים בשל:

 • טיפולים
 • אשפוזים
 • ניתוחים
 • אובדן ימי עבודה
 • פגיעה בפריון בעבודה
 • פיצויים ועוד

בארצות הברית נאמדות ההוצאות סביב כאבי הגב בין 100 – 200 מיליארדי דולרים כול שנה. שני שליש מהסכום הזה הוא תוצאה של אובדן שכר ופגיעה בפריון. כאבים בגב התחתון עלולים להתלוות למגוון הפרעות ובכלל זה:

 • היצרות תעלת השדרה
 • פריצת דיסק מותני
 • לחץ על שורש עצב מותני וסיאטיקה
 • סינדרום פצטלי מותני ועוד

בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל בעיה זאת, 2.7 מיליון בני אדם מידי שנה. במשך עשורים רופאים בחדרי מיון נתנו לחולים בין גם ווליום. המחקר המצוטט כאן ועוד אחרים טוען בתוקף:

 • כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל לבעיה זאת

כאן המקום לציין את יעילות טיפולי הכירופרקטיקה בכאבי גב תחתון באמצעות מניפולציה של עמוד השדרה.

כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל – רקע

כאבי גב תחתון היא בעיית בריאות שכיחה הפוגעת בכולם ללא הבדל מגדר או גיל. כאבים אלו בגב התחתון מהווים גם גורם מרכזי לפגיעה בפריון העבודה ובאיכות החיים. בבריטניה נמצא שכאבי גב תחתון היו מהגורמים העיקריים לנכות בקרב צעירים והאחראים לאובדן של 100 מיליון ימי עבודה בשנה. בשנת 1987 דווחו השבדים על אובדן של 28 מיליון ימי עבודה בגלל כאבי גב תחתון. בארצות הברית אובדים למשק האמריקאי כ 150 מיליון ימי עבודה כל שנה בגלל כאבי גב תחתון. נכון להיום הטיפולים המוצעים לחולים הללו כוללים בעיקר משככי כאב או פתרון כירורגי. בין משככי הכאב נמנה תרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים, תרופות נרקוטיות, תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטראואידים. בין התרופות הנרקטיות נמצאת גם תרופה הקרויה ווליום.

כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל
כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

חולים עם כאבי גב תחתון חריפים שהגיעו לחדרי המיון יצאו בחלקם עם תרופת ההרגעה המפורסמת ווליום. ההיגיון שאחרי ההמלצה היה שתרופת ההרגעה הזאת תרפה את השרירים המכווצים בגב התחתון ובכך תקל על הכאב. מחקר חדש סתר את ההנחה שווליום או תרופת הרגעה אחרת עשויות להועיל במצב הזה. על פי המחקר השפעת הווליום דומה להשפעה המושגת על ידי בליעת כדורי סוכר. למעשה על פי המחקר חולים עם כאבי גב תחתון שצרכו כדורי סוכר התאוששו מהר יותר מכאבי הגב שלהם לעומת חולים שקיבלו ווליום. עוד נציין ששיווק אגרסיבי של תרופות נרקוטיות (אופיואידים) מהסוג של ווליום גרמו למגפת האופיואידים שבמהלכה מתו עשרות אלפי אמריקנים ממנת יתר.

להלן עיקרי המחקר:

המחקר

החוקרים עקבו אחר 114 חולים שסבלו מכאבי גב חמורים עד כדי כך שהגיעו לחדר מיון. חלק מהחולים טופלו באמצעות ווליום משולב עם תרופת נוגדת דלקת הקרויה נפרוקסן (naproxen) חלק מהחולים טופל על ידי נפרוקסן בלבד וחלק מהחולים טופל באמצעות תרופת דמה עשויה סוכר.

ממצאי המחקר

31.5% מהחולים המשיכו לסבול מכאבי גב תחתון חמורים או בינוניים שבוע לאחר שהחלו לצרוך ווליום. רק 22% מהחולים שצרכו תרופות פלצבו עשויות סוכר (ולא צרכו ווליום) המשיכו לסבול מכאבי גב תחתון משמעותיים לאחר שבוע. לאחר 3 חודשים לא נותרו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות.

מסקנות החוקרים

הממצאים של המחקר שלנו מצטרפים לממצאים מחקרים אחרים שמאשרים שתרופות אינן מועילות לכאבי גב תחתון. הממצאים הללו מתיישבים עם ההמלצות שפורסמו בחודש פברואר 2017 (American College of Physician) לפיהן החולים הסובלים מכאבי גב תחתון צריכים לנסות תחילה לטפל בבעייתם באופן שמרני וללא תרופות. הטיפולים המומלצים הם אלו הנוקטים גישה אקטיבית המגדילה את יכולת התנועה של החולה כולל כירופרקטיקה ותרפיה פיסיקלית. עוד מתייחסים החוקרים גם לנזקים האפשריים הנובעים מצריכת תרופות כולל התמכרויות.

Annals of Emergency Medicine, news release, Feb. 16, 2017

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

נעלי ריצה עלולות להזיק

נעלי ריצה עלולות להזיק

נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת הסיכון להיפצע אינה פוחתת למרות "השתכללות" נעל הריצה. המחקר הנוכחי מצא שנעל ריצה משנה את המנגנון הקפיצי הטבעי של כף הרגל.

אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

כאב בשריר הירך האחורי

כאב בשריר הירך האחורי

שריר הירך האחורי? כאב בשרירי מיתר הברך הזה הוא עניין שכיח ביותר. ספורטאים ובעיקר אלו שעוסקים בענפי ספורט המחייבים ריצה מהווים את קבוצת הסיכון העיקרית למתיחה או קרע בשרירי מיתר הברך. הגורם לכך הוא לרוב עומסי יתר על שרירים כתוצאה מפעילות חוזרנית.

יבלת בכף הרגל מה עושים

יבלת בכף הרגל מה עושים

להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו להימנעות מהליכה. לחץ וחיכוך מתמשכים על כף הרגל, עיוות, ביו מכניקה לקויה ועוד עלולים להוביל להתפתחות יבלות.