סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים! סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים המותניים. הלחץ על אחד משורשי העצבים או על חוט השדרה נגרם לרוב בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק. סיאטיקה (Sciatica) גורמת לכאבי גב תחתון, הקרנות כאב ותסמינים נוירולוגיים ברגל הכוללים נימול והירדמות של חלקים מהגפה התחתונה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לעיתים קרובות כדי לטפל בסימנים ותסמינים של סיאטיקה מוזרקים למרווח הבין חולייתי זריקות אפידורליות עם קורטיקוסטרואידים.זריקות קורטיקוסטרואידים לחולים הסובלים מסיאטיקה הכוללים כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל, אינן מועילות משמעותית. ניתוח תוצאותיהם של מעל 20 מחקרים בנושא זה הובילו את החוקרים למסקנה שזריקות אלה מניבות הקלה זמנית בלבד ועל כן אינן מומלצות.

  סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים – רקע

  סיאטיקה היא תסמונת כאב עצבית הנגרמת בגלל גירוי של העצב הסיאטי. העצב הסיאטי שהוא העצב הגדול ביותר בגוף מתחיל משורשי עצבים בחלק התחתון של חוט השדרה יורד דרך אזור הישבן עד לכף הרגל. כאבי סיאטיקה מופיעים בגב התחתון, באזור הישבן ובמורד הרגל מאחור.  הגורם העיקרי לסיאטיקה הוא נזק לדיסק הבין חולייתי מותני המוביל לבלט דיסק או בקע דיסק או פריצת דיסק. הדיסק הבין חולייתי שניזוק יוצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי והתוצאה גירוי דלקתי בעצב והתפתחות סיאטיקה.

  גורמים נוספים לסיאטיקה כוללים לחץ על שורש עצב מותני בגין זיז גרמי, השריר האגסי (פיריפורמיס), גידול סרטני, דלקת זיהומית וכמובן פציעה טראומטית. גורמי סיכון להתפתחות סיאטיקה כוללים עומסי יתר חוזרניים על הגב התחתון כתוצאה מהרמות חוזרות ונשנות או בגלל ישיבה ממושכת. גורם אפשרי נוסף הוא כמובן טראומטי. נפילה, תאונת דרכים פציעת ספורט ועוד עלולים לגרום לנזקים טראומטיים לעמוד השדרה ועקב כך לגרום להתפתחות לחץ על שורשי העצבים המותניים וסיאטיקה. גורם מרכזי נוסף לסיאטיקה הוא מחלות למיניהן כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני בעמוד השדרה המותני ועוד.

  אבחון סיאטיקה מתבסס על למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך דימות רנטגן, CT או MRI. מגוון רחב של טיפולים עומדים לרשות החולה. רובם אינם יעילים. המחקר הנוכחי מייחס חוסר יעיל גם לזריקות הסטרואידים.

  המחקר

  סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים
  סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

  קבוצת חוקרים אוסטרלית בחנה 23 סקירות שיטתיות (Systematic reviews) שנעשו ובהם היו מעורבים 3,100 חולים. החוקרים האוסטרלים לא כללו בניתוח הזה סקירות שיטתיות שבחנו חולים שהסימנים והתסמינים שלהם נבעו מהיצרות תעלה השדרה או כאלה שעברו ניתוח גב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקרים עסקו בהשוואה בין תוצאות הטיפול בסיאטיקה באמצעות זריקות סטרואידים לבין טיפול דמה (פלסבו). החוקרים במחקרים אלו עקבו אחר החולים למשך שנה והשוו את מצבם הרפואי בכול הנוגע לרמת הכאב בנקודות זמן שונות.

   ממצאי המחקר

   זריקות אפידורליות עם סטרואידים שהוזרקו לחלל אפידורליי העניקו הקלה זמנית בלבד מכאבי סיאטיקה וממגבלות התנועה שנלוו לסיאטיקה. לא נמצאה שום השפעה מתמשכת עקב זריקות אלה בהשוואה לחולים שטופלו בתרופות דמה (פלסבו).

   מסקנות החוקרים

   לאור העובדה שזריקות סטרואידים מעניקות רק הקלה זמנית לסימנים והתסמינים של סיאטיקה החולים בסיאטיקה צריכים לדון עם הרופאים המציעים להם זריקות אלו את הסיכונים הפוטנציאליים הקיימים בהליך הזה.

   Nov. 13, 2012, Annals of Internal Medicine

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,