סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים! סיאטיקה היא דלקת של העצב הסיאטי שנגרמת לרוב בגלל לחץ על אחד משורשי העצבים המותניים. הלחץ על שורש העצב או על חוט השדרה נגרם לרוב בגלל בלט, או פריצת דיסק. סיאטיקה (Sciatica) גורמת בין היתר להתפתחות:

לעיתים קרובות כדי לטפל בסימפטומים של סיאטיקה מוזרק למרווח הבין חולייתי זריקה אפידורלית עם קורטיקוסטרואידים. זריקות אלה לחולים הסובלים מסיאטיקה אינן מועילות משמעותית. ניתוח תוצאותיהם של מעל 20 מחקרים בנושא זה הובילו את החוקרים למסקנה:

 • זריקות אלה מניבות הקלה זמנית בלבד ועל כן אינן מומלצות.

מחקרים רבים ממליצים על טיפול באמצעות כיוונון (מניפולציה) של חוליות עמוד השדרה. מומלץ לנסות טיפול כזה טרם ההחלטה לקבל זריקת קורטיקוסטרואידים לטיפול בסיאטיקה. עוד נציין שישנם מחקרים אחרים שמצאו שגם אין מה למהר עם ההחלטה לנתח את הגב התחתון. נסו תחילה טיפול כירופרקטי.

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים – רקע

סיאטיקה היא תסמונת כאב עצבית הנגרמת בגלל גירוי של העצב הסיאטי. העצב הסיאטי שהוא העצב הגדול ביותר בגוף מתחיל משורשי עצבים בחלק התחתון של חוט השדרה. עצב האישיאס (סיאטי) יורד דרך מטה אל הגפה התחתונה דרך אזור הישבן ועד לכף הרגל. כאבי סיאטיקה מופיעים בגב התחתון, באזור הישבן ובמורד הרגל מאחור.

גורמים אפשריים להתפתחות סיאטיקה כוללים:

הגורם העיקרי לסיאטיקה הוא נזק לדיסק הבין חולייתי מותני המוביל לבלט דיסק או או פריצת דיסק. הדיסק הבין חולייתי שניזוק ומיקומו השתנה צובט את אחד משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. התוצאה היא גירוי דלקתי בעצב והתפתחות סיאטיקה.

גורמים אפשריים לבלט או פריצת דיסק מותני כוללים:

 • עומסי יתר חוזרניים על הגב התחתון בגלל הרמות חוזרות ונשנות או בגלל ישיבה ממושכת
 • גורם אפשרי נוסף הוא כמובן טראומטי. נפילה, תאונת דרכים פציעת ספורט ועוד עלולים לגרום לנזקים טראומטיים לעמוד השדרה והתפתחות לחץ על שורשי העצבים המותניים וסיאטיקה.
 • גורם מרכזי נוסף לסיאטיקה הוא מחלות למיניהן כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני בעמוד השדרה המותני ועוד.

הפרעות בריאותיות שעלולות לכלול דלקת בעצב הסיאטי כוללות:

 • זיז גרמי שהוא תוצר של דלקת פרקים ניוונית לוחץ על העצב הסיאטי
 • פציעה של השריר האגסי (תסמונת פיריפורמיס) גורמת לצביטה של העצב הסיאטי
 • גידול סרטני הלוחץ על העצב הסיאטי
 • דלקת זיהומית בעמוד השדרה הגורמת  לשינויים מבניים ובעקבותיהם ללחץ על העצב הסיאטי
 • שבר בחוליות עמוד השדרה המותני הגורם ללחץ על העצב הסיאטי

אבחון סיאטיקה מתבסס על:

 • למידה של ההיסטוריה הרפואית
 • בדיקה גופנית
 • ובמידת הצורך דימות רנטגן, CT או MRI

מגוון רחב של טיפולים עומדים לרשות החולה. רובם אינם יעילים. המחקר הנוכחי מייחס חוסר יעילות גם לזריקות הקורטיקוסטרואידים.

המחקר

סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים
סיאטיקה עדיף בלי זריקות סטרואידים

קבוצת חוקרים אוסטרלית בחנה 23 סקירות שיטתיות (Systematic reviews) שנעשו ובהם היו מעורבים 3,100 חולים. החוקרים האוסטרלים לא כללו במחקר סקירות שיטתיות שבחנו חולים שהסימפטומים שלהם נבעו מהיצרות תעלה השדרה או כאלה שעברו ניתוח גב.

המחקרים עסקו בהשוואה בין תוצאות הטיפול בסיאטיקה:

 • באמצעות זריקות סטרואידים
 • לבין טיפול דמה (פלסבו)

החוקרים במחקרים אלו עקבו אחר החולים למשך שנה והשוו את מצבם הרפואי בכול הנוגע לרמת הכאב בנקודות זמן שונות.

ממצאי המחקר

זריקות אפידורליות עם סטרואידים שהוזרקו לחלל אפידורלי העניקו הקלה זמנית בלבד מכאבי סיאטיקה וממגבלות התנועה שנלוו לסיאטיקה. לא נמצאה שום השפעה מתמשכת עקב זריקות אלה בהשוואה לחולים שטופלו בתרופות דמה (פלסבו).

מסקנות החוקרים

לאור העובדה שזריקות סטרואידים מעניקות רק הקלה זמנית לסימנים והתסמינים של סיאטיקה החולים בסיאטיקה צריכים לדון עם הרופאים המציעים להם זריקות אלו את הסיכונים הפוטנציאליים הקיימים בהליך הזה.

Nov. 13, 2012, Annals of Internal Medicine

מכתב תודה על טיפול בכאבי גב תחתון הנובעים מפריצת דיסק מותני

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי? גורמים ותסמינים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים בדרך לאבחון הבעיה. מיחושים המופעים בראש הם עניין שכיח הנגרם לרוב בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר ובכלל זה בשרירי הצוואר, בדיסקים הבין חולייתיים, ברצועות, בגידים, בסחוסים ועוד. 

מבנה הצוואר אנטומיה וביומכניקה

מבנה הצוואר אנטומיה וביומכניקה

צוואר? אנטומיה וביומכניקה מהווים אמצעי הכרחי לאבחון מקור הבעיה. סימנים ותסמינים בחלק הזה של עמוד השדרה או ברקמות סביבו הם אחת התלונות השכיחות. הכרת האנטומיה והביומכניקה של אזור זה יועיל בהליך האבחוני ועל כן יאפשר טיפול יעיל ומדויק יותר.

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

שרירים בגוף האדם מבנה ותפקוד

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי.