כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח
כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח! כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו נוירוכירורגים וראומטולוגים ופורסם בירחון רפואי נחשב קבע: “בטווח הארוך והבינוני ניתוחי גב תחתון המתבצעים בגלל סיאטיקה על רקע נזק לדיסק הבין חולייתי המותני אינם טובים יותר מטיפול שמרני”.

כאבי גב מהווים בעיה קשה ביותר לבני האדם. כאבים אלו פוגעים באיכות חייו וגורמים לנטל כלכלי עצום. מגוון רחב של טיפולים מוצעים לחולה הסובל מכאבי גב תחתון, רובם חסרי ערך. בשנים האחרונות אנו עדים למספר רב של מחקרים הבודקים את היעילות של מגוון הטיפולים השכיחים בכאבי גב תחתון ובכלל זה טיפולים כמו כירופרקטיקה, טיפולים רפואיים כגון זריקות סטרואידים לחלל האפידורלי וכמובן טיפול כירורגי. המחקר הנוכחי מצא שבטווח הבינוני והארוך אין יתרון להליך כירורגי במצב של סיאטיקה וכאבי גב תחתון הנגרמים בגלל בלט או פריצת דיסק מותני.  לנוכח ממצאים אלו יש להעדיף תחילה טיפול שמרני.

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח – רקע

החולים הסובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי מותני מדווחים על כאבים לרוחב הגב התחתון עם הקרנות כאב לצד אחד של האגן. הקרנות לרגל וסימנים ותסמינים נוספים לא יתקיימו אלא עם יש לחץ על שורש עצב. צילום רנטגן של הגב התחתון יגלה לעיתים קרובות היצרות המרווח הבין חולייתי וסימנים נוספים של דלקת פרקים ניוונית. MRI עשוי להעניק את מרב התועלת בזיהוי מיקום הנזק, וחומרת הנזק לדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק).

ברוב המקרים כאבי גב תחתון הנובעים מנזקים לדיסקים הבין חולייתיים יחלפו ללא כול טיפול או עם טיפול שמרני פיזיקלי. מאידך, הזנחה של הגב עלולה להוביל להתפתחות בעיית גב כרונית. הפרוצדורות הכירורגיות צריכות להישמר רק לאותם מקרים שבהם טיפול שמרני לא הועיל או במידה וקיימת אינדיקציה כולל חסר נוירולוגי מתפתח, אובדן שליטה על הסוגרים או כאבים בלתי נסבלים הנמשכים זמן רב.

המחקר

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח
כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

השכיחות העצומה של כאבי גב תחתון גורמים בין היתר לריבוי מחקרים שעוסקים בנושא. המחקרים השונים שבדקו את היעילות של הטיפול הכירורגי בהשוואה לטיפול השמרני בכאבי גב תחתון על רקע נזקים כאלה ואחרים לדיסק הבין חולייתי לא הניבו תוצאות חד משמעיות. החוקרים במחקר הזה השוו בין התוצאות הרפואיות קצרות המועד והארוכות המועד שהושגו על ידי שתי המתודות הללו: טיפול שמרני לעומת טיפול כירורגי.

שיטת המחקר

במחקר עוקבה ( Cohort study) נלמדו הנתונים של 370 חולים שטופלו שמרנית או באמצעות כירורגיה בגין כאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל נזק לדיסק בין חולייתי. החולים מילאו שאלונים וטפסים שונים שבהם פירטו את מצב הכאבים, את היכולת התפקודית, את הסימנים והתסמינים העצביים ואת איכות החיים שלהם לאחר 6 שבועות, 12 שבועות, 52 שבועות ו- 104 שבועות.

ממצאי המחקר

חולים עם כאבי גב תחתון שעברו טיפול כירורגי דיווחו מוקדם יותר – כבר לאחר 6 שבועות – על הקלה בכאב בהשוואה לחולים שעברו טיפול שמרני. בטווח הבינוני ובטווח הארוך החולים שטופלו שמרנית סגרו את הפער והראו שיפור דומה ברמות הכאב ודיווחו על שיפור דומה במגבלות הפיזיות שנלוו לכאבי הגב התחתון.

מסקנות החוקרים

ישנם יתרונות רבים לטיפול שמרני וטיפול כירורגי בסיאטיקה על רקע פריצת דיסק או בלט דיסק מותני. בהשוואה לטיפול השמרני בסוג זה של בעיה, הטיפול הכירורגי מפחית את הכאבים מהר יותר אך לאחר 3 חודשים אינו מראה יתרון כלשהו. הטיפול הכירורגי עשוי על כן להוות בחירה נכונה כאשר מדובר בחולים הסובלים מכאבים נוראיים וצריכים הקלה מהירה או לחולים שהטיפול השמרני לא הועיל.

BMJ Open 2016;6

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן