כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח! כאבי גב תחתון מהווים בעיה קשה ושכיחה ביותר לבני האדם. כאבים אלו פוגעים באיכות חיינו וגורמים לנטל כלכלי עצום. העלויות של הטיפול במגפת כאבי הגב התחתון נאמדות בעשרות עד מאות מיליארדי דולרים לשנה. מגוון רחב של טיפולים מוצעים לחולה הסובל מכאבים בגבו, רובם חסרי ערך. מחקר שערכו נוירוכירורגים וראומטולוגים ופורסם בירחון רפואי נחשב קבע: "בטווח הארוך והבינוני ניתוחי פריצת דיסק מותני הגורם סיאטיקה אינם טובים יותר מטיפול שמרני".

מחקרים רבים החלו בשנים האחרונות לבדוק את היעילות של הטיפולים השונים בכאבי גב תחתון. בין הטיפולים נחקרה היעילות של:

 • כירופרקטיקה
 • טיפולים רפואיים כגון זריקות סטרואידים לחלל האפידורלי
 • וכמובן טיפול כירורגי

המחקר המסוקר כאן מצא שבטווח הבינוני והארוך אין יתרון להליך כירורגי כדי לטפל בסכיאטיקה. המחקר התייחס לניתוחים מטרתם הסרת הבלט או פריצת הדיסק המותני שלוחץ על העצב הסיאטי. לנוכח הממצאים ולנוכח תופעות הלוואי האפשריות של ניתוח עמוד השדרה יש להעדיף טיפול שמרני תחילה. בכל מקרה של כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח, בדקו את האופציות שלכם.

כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח – רקע

בלט או פריצת דיסק מותני הלוחצים על שורש עצב או על חוט השדרה עלולים לגרום בין היתר:

 • להתפתחות כאבי גב תחתון
 • הקרנות כאב לצד אחד של האגן
 • השלכות כאב לרגל
 • ותסמינים עצביים כגון נימול וחולשה בגפיים, פגיעה בהחזר גידים ועוד

צילום רנטגן של הגב התחתון יגלה לעיתים קרובות היצרות המרווח הבין חולייתי. לעתים התווספו לכך גם סימנים נוספים של דלקת פרקים ניוונית. MRI עשוי להעניק את מירב התועלת בזיהוי:

 • מיקום הנזק
 • חומרת הנזק לדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק או פריצת דיסק)

עם זאת חשוב לציין שקיימת המלצה לצמצם את בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה עקב שימוש מוגזם בהם. ברוב המקרים כאבי גב תחתון הנובעים מנזקים לדיסקים הבין חולייתיים יחלפו ללא כול טיפול. לעתים יהיה צורך בטיפול שמרני כמו כירופרקטיקה. מאידך, הזנחה של הגב עלולה להוביל להתפתחות בעיית גב כרונית.

גורמים לכאבי גב תחתון וסיאטיקה

הגורמים לכאבי גב תחתון וסיאטיקה כוללים לרוב:

 • בלאי מצטבר של הדיסקים הבין חולייתיים על רקע עומסים חוזרניים. עומסים ומאמצים חוזרניים על הגב התחתון נגרמים לרוב בגלל ישיבה ממושכת וחוזרנית.
 • יש לעתים שהנזקים הללו לדיסקים הבין חולייתיים נגרמים על רקע טראומטי. פציעות ספורט תאונות דרכים, נפילות ועוד

גורמי סיכון לכאבי גב תחתון וסיאטיקה

גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון כוללים:

 • אורח חיים יושבני
 • עיסוקים מקצועיים המחייבים ישיבה ממושכת או הרמת חפצים כבדים
 • גיל – ככול ש/אנו מתבגרים כך עולה הסיכון
 • ניתוחי גב או פציעות גב קודמות ועוד

הטיפול הכירופרקטי הוא מהטיפולים הנפוצים והיעילים ביותר בכאבי גב תחתון. פרוצדורות הכירורגיות צריכות להישמר רק לאותם מקרים שבהם טיפול שמרני לא הועיל. גם במקרים שבהם יש חסר נוירולוגי מתפתח, אובדן שליטה על הסוגרים או כאבים בלתי נסבלים הנמשכים זמן רב מומלץ לנתח.

סימנים ותסמינים של פריצת דיסק מותני

הדיסקים הבין חולייתיים מעניקים לעמוד השדרה את יכולת התנועה. תפקידם העיקרי של הדיסקים הללו הוא לבלום את הזעזועים המוטחים בעמוד השדרה. הדיסק עצמו מורכב ממעטפת וגרעין גלטיני. עומסי יתר חוזרניים או נזקי חבלה עלולים לגרום לדיסק להיפגע. פגיעה בדיסק תגרום לבליטתו (בלט דיסק) או לחומר הגלטיני לפרוץ מבעד למעטפת (פריצת דיסק). התוצאה האפשרית של נזק זה היא לחץ על שורשי העצבים או על חוט השדרה. כאשר הנזקים הללו מתרחשים בעמוד השדרה המותני אנו עלולים לחוש:

 • כאבי גב תחתון
 • הקרנות כאב לאורך הגפה
 • נימול וחולשה בגפה התחתונה
 • ולעתים גם חסרים נירולוגיים נוספים כגון פגיעה בהחזר גידים ועוד

לתסמונת הכוללת סימנים ולתסמינים הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מותני קוראים סיאטיקה.

ניתוחי גב בגלל כאבי גב תחתון

ניתוח לכריתת הדיסק המותני מסיר את החלק מהדיסק שפרץ. בכך פוחת הלחץ מעל שורש העצב המעורב והתסמינים נעלמים בהדרגה. במקרים שבהם מאתרים חוסר יציבות של עמוד השדרה ממליצים הכירורגים על ניתוח קיבוע. ניתוח קיבוע מתבצע באמצעות שתל הנלקח ממקום אחר בגוף או באופן אחר. תוך יום או יומיים משתחררים רוב המנותחים שעברו ניתוח לכרית הדיסק. השחרור נעשה עם הנחיות ברורות לגבי מה מותר ומה אסור ומתי ניתן לחזור לשגרה. תוך שבועיים ימליצו הכירורגים על תחילת פיזיותרפיה שיקומית. לפני שבוחרים לעבור הליך כירורגי חשוב לקחת בחשבון גם את תופעות הלוואי של הניתוחים הללו. בכל מקרה של כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח בדקו מה הן האפשרויות האחרות שלכם.

תופעות לוואי לניתוחים לכריתת דיסק

כמו בניתוחים אחרים גם הניתוח להסרת הלחץ מעל שורש העצב בעמוד השדרה נושא סיכון לתופעות לוואי לא רצויות. חשוב לציין שרק חלק קטן מהמנותחים יסבול מהתופעות הללו. להלן תופעות לוואי אפשריות לניתוח להסרת דיסק:

כאבי גב תחתון ממשיכים

כאמור ברוב המקרים תוך זמן קצר החולה צפוי לחוש שיפור משמעותי במצבו. התחושה של כאבי גב תחתון ושאר הסימנים והתסמינים אמורים להיעלם בהדרגה. בחלק קטן מהמקרים הכאבים בגב התחתון ולעתים גם לאורך הגפה ממשיכים להתקיים. הסימפטומים הללו:

 • יכולים להמשיך להתקיים ללא כל שינוי גם לאחר הניתוח
 • עשויים להיעלם לאחר הניתוח להתפתח שוב תוך ימים, שבועות, חודשים או שנים אחדות

הגורם לכך עלול להיות היווצרות של זיז גרמי, בלט דיסק חדש, בלט או פריצת דיסק מחודשת או היווצרות צלקת היוצרת לחץ על שורש העצב.

דלקת זיהומית

אחת מתופעות הלוואי השכיחות ביותר לניתוח גב תחתון הוא זיהום. ברוב המקרים טיפול אנטיביוטי מסיבי יכול להתמודד עם זיהום כזה.

קריש דם

ניתוח לכרית דיסק בגב התחתון עלול לגרום להתפתחות קריש דם לרוב בכלי הדם המובילים לרגל. זיהוי מהיר של קריש הדם הזה יאפשר טיפול יעיל בו. עיכוב בזיהוי עלול להוביל לסיבוכים נוספים כולל היווצרות תסחיף ריאתי ועוד.

קרע בקרום הדורה

השק הדורלי העוטף את חוט השדרה והעצבים עלול להיקרע במהלך הניתוח לכריתת דיסק. זיהוי מהיר יאפשר תיקון הבעיה ומניעת נזילה של הנוזל השידרתי.

פגיעה בעצב

ניתוח לכרית דיסק עלול לגרום לפגיעה בעצב או עצבים ובכך לגרום לפגיעה תפקודית משמעותית. חשוב לציין שלא מדובר בסיבוך שכיח אך מדובר בסיבוך רציני שעלול לגרום לשיתוק.

מוות

כמו בכל ניתוח עמוד השדרה או ניתוח רציני אחר ישנו גם סיכוי למוות. שוב, למען ההגינות חשוב לציין שמדובר בסיכון נדיר ביותר אך קיים. גורמי מוות אפשריים בגלל ניתוח כוללים קריש דם שעושה דרכו למוח וחוסם כלי דם מרכזיים, אובדן דם וכמובן תגובה לא תקינה להרדמה.

המחקר

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח
כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

השכיחות העצומה של כאבי גב תחתון גורמים בין היתר לריבוי מחקרים שעוסקים בנושא. המחקרים השונים שבדקו את היעילות של הטיפול הכירורגי בהשוואה לטיפול השמרני בכאבי גב תחתון על רקע נזקים כאלה ואחרים לדיסק הבין חולייתי לא הניבו תוצאות חד משמעיות. החוקרים במחקר הזה השוו בין התוצאות הרפואיות קצרות המועד והארוכות המועד שהושגו על ידי שתי המתודות הללו: טיפול שמרני לעומת טיפול כירורגי.

שיטת המחקר

במחקר עוקבה (Cohort study) נלמדו הנתונים של 370 חולים שטופלו שמרנית או באמצעות כירורגיה בגין כאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל נזק לדיסק בין חולייתי. החולים מילאו שאלונים וטפסים שונים שבהם פירטו את מצב הכאבים, את היכולת התפקודית, את הסימנים והתסמינים העצביים ואת איכות החיים שלהם לאחר 6 שבועות, 12 שבועות, 52 שבועות ו- 104 שבועות.

ממצאי המחקר

חולים עם כאבי גב תחתון שעברו טיפול כירורגי דיווחו מוקדם יותר – כבר לאחר 6 שבועות – על הקלה בכאב בהשוואה לחולים שעברו טיפול שמרני. בטווח הבינוני והארוך החולים שטופלו שמרנית סגרו את הפער והראו שיפור דומה בכאב ובמגבלות הפיזיות שנלוו לכאבי הגב התחתון.

מסקנות החוקרים

ישנם יתרונות רבים לטיפול שמרני ולטיפול כירורגי בתלנות על כאבי גב תחתון וסיאטיקה על רקע פריצת דיסק או בלט דיסק מותני. בהשוואה לטיפול השמרני בסוג זה של בעיה, הטיפול הכירורגי מפחית את הכאבים מהר יותר אך לאחר 3 חודשים אינו מראה יתרון כלשהו. הטיפול הכירורגי עשוי על כן להוות בחירה נכונה כאשר מדובר בחולים הסובלים מכאבים נוראיים וצריכים הקלה מהירה או לחולים שהטיפול השמרני לא הועיל.

BMJ Open 2016;6

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף אבחון וטיפול

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מהי ולמה היא חשובה

פרופריוספציה מה זה? כולנו מכירים את חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, מגע וריח. חוש נוסף הוא חוש הפרופריוספציה (חישה עצמית) שבניגוד לחושים האחרים שחשים את העולם ההסובב אותנו החוש הזה מספק לנו מידע תמידי על התנועה והמנח של חלקי הגוף שלנו.

כאבים מאחורי הברך

כאבים מאחורי הברך

כאבים מאחורי הברך? אבחון על פי מיקום הכאב בברך היא דרך טובה לזהות הרקמה הפצועה. חשוב לדעת שאבחון מדויק ומהיר הוא הבסיס לטיפול יעיל. אבחון לקוי משמעותו לעתים קרובות הוא טיפול לקוי או טיפול לא יעיל והתפתחות נזקים ותסמינים כרוניים ואולי אף צורך בניתוח.