כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח
כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח! כאבי גב תחתון מהווים בעיה קשה ושכיחה ביותר לבני האדם. כאבים אלו פוגעים באיכות חיינו וגורמים לנטל כלכלי עצום. העלויות של הטיפול במגפת כאבי הגב התחתון נאמדות בעשורת עד מאות בליוני דולרים לשנה. מגוון רחב של טיפולים מוצעים לחולה הסובל מכאבים בגבו, רובם חסרי ערך. מחקר שערכו נוירוכירורגים וראומטולוגים ופורסם בירחון רפואי נחשב קבע: "בטווח הארוך והבינוני ניתוחי גב תחתון המתבצעים בגלל סיאטיקה על רקע נזק לדיסק הבין חולייתי המותני אינם טובים יותר מטיפול שמרני".

בשנים האחרונות אנו עדים למספר רב של מחקרים הבודקים את היעילות של מגוון הטיפולים השכיחים בכאבי גב תחתון ובכלל זה טיפולים כמו כירופרקטיקה, טיפולים רפואיים כגון זריקות סטרואידים לחלל האפידורלי וכמובן טיפול כירורגי. המחקר הנוכחי מצא שבטווח הבינוני והארוך אין יתרון להליך כירורגי במצב של סיאטיקה וכאבים בגב התחתון הנגרמים בגלל בלט או פריצת דיסק מותני.  לנוכח ממצאים הללו ולנוכח תופעות הלוואי האפשריות בגלל ניתוח עמוד השדרה יש להעדיף טיפול שמרני תחילה. בכל מקרה של כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח, בדקו את האופציות שלכם..

כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח – רקע

החולים הסובלים מהתפתחות כאבי גב תחתון על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי מותני מדווחים על כאבים לרוחב הגב התחתון עם הקרנות כאב לצד אחד של האגן. הקרנות לרגל וסימנים ותסמינים נוספים לא יתקיימו אלא עם יש לחץ על שורש עצב. צילום רנטגן של הגב התחתון יגלה לעיתים קרובות היצרות המרווח הבין חולייתי וסימנים נוספים של דלקת פרקים ניוונית. MRI עשוי להעניק את מרב התועלת בזיהוי מיקום הנזק, וחומרת הנזק לדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק). עם זאת חשוב לציין שגם בנושא הזה של בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה ההמלצה היא לצמצם. מחקרים מצביעים על שימוש מוגזם בבדיקות אלה.

ברוב המקרים כאבי גב תחתון הנובעים מנזקים לדיסקים הבין חולייתיים יחלפו ללא כול טיפול או עם טיפול שמרני פיזיקלי כמו כירופרקטיקה. מאידך, הזנחה של הגב עלולה להוביל להתפתחות בעיית גב כרונית. הגורמים לכאבי גב תחתון וסיאטיקה כוללים לרוב בלאי מצטבר של הדיסקים הבין חולייתיים על רקע עומסים חוזרניים. עומסים ומאמצים חוזרניים על הגב התחתון נגרמים לרוב בגלל ישיבה ממושכת וחוזרנית. יש לעתים שהנזקים הללו לדיסקים הבין חולייתיים נגרמים על רקע טראומטי. פציעות ספורט תאונות דרכים, נפילות ועוד מהווים דוגאות למנגון פציעה מהסוג הזה.

גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב תחתון כוללים אורח חיים יושבני, עיסוקים מקצועיים, גיל ועוד. הטיפול הכירופרקטי הוא מהטיפולים הנפוצים והיעילים ביותר בכאבי גב תחתון. פרוצדורות הכירורגיות צריכות להישמר רק לאותם מקרים שבהם טיפול שמרני לא הועיל או במידה וקיימת אינדיקציה כולל חסר נוירולוגי מתפתח, אובדן שליטה על הסוגרים או כאבים בלתי נסבלים הנמשכים זמן רב.

ניתוחי גב בגלל כאבי גב תחתון

הדיסקים הבין-חולייתים מעניקים לעמוד השדרה את יכולת התנועה. תפקידם העיקרי של הדיסקים הללו הוא לבלום את הזעזועים המוטחים בעמוד השדרה. הדיסק עצמו מורכב ממעטפת וגרעין גלטיני. עומסי יתר חוזרניים או נזקי חבלה עלולים לגרום לדיסק להיפגע ולבלוט (בלט דיסק) או לחומר הגלטיני לפרוץ מבעד למעטפת (פריצת דיסק). התוצאה האפשרית היא לחץ על שורשי העצבים או על חוט השדרה הנוצר בגלל הדיסק. כאשר הנזקים הללו מתרחשים בעמוד השדרה המותני אנו עלולים לחוש כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לאורך הגפה, נימול ולעתים גם חסרים נירולוגיים נוספים כגון חולשה בגפה ועוד. לתסמונת הכוללת סימנים ולתסמינים הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מותני קוראים סיאטיקה.

ניתוח לכריתת הדיסק המותני מסיר את הדיסק שפרץ ובכך משחרר את הלחץ מעל שורש העצב המעורב ואמור לשפר תסמינים כולל כאבי גב תחתון. במקרים שבהם מאתרים חוסר יציבות של עמוד השדרה ממליצים הכירורגים על ניתוח קיבוע באמצעות שתל הנלקח ממקום אחר בגוף. תוך יום או יומיים משתחררים רוב המנותחים שעברו ניתוח לכרית הדיסק.  השחרור נעשה עם הנחיות ברורות לגבי מה מותר ומה אסור ומתי ניתן לחזור לפעילות גופנית ולעבודה. תוך שבועיים ימליצו הכירורגים על תחילת פיזיותרפיה שיקומית. לפני שהולכים להינתח חשוב לקחת בחשבון גם את תופעות הלוואי של הניתוחים הללו. בכול מקרה של כאבי גב תחתון אל מהרו לנתח בדקו מה הן האפשרויות האחרות שלכםץ

תופעות לוואי לניתוחים לכריתת דיסק

כמו בניתוחים אחרים גם הניתוח להסרת הלחץ מעל שורש העצב בעמוד השדרה במטרה לטפל בתלונות על כאבי גב תחתון נושא סיכון לתופעות לוואי לא רצויות. חשוב לציין שרק חלק קטן מהמנותחים יסבול מהתופעות הללו. מדובר להלן תופעות לוואי אפשריות:

כאבי גב תחתון ממשיכים

כאמור ברוב המקרים תוך זמן קצר החולה צפוי לחוש שיפור משמעותי במצבו. התחושה של כאבי גב תחתון ושאר הסימנים והתסמינים אמורים להיעלם בהדרגה. בחלק קטן מהמקרים הכאבים הללו בגב התחתון ולעתים גם הכאבים לאורך הגפה ושאר הסימנים והתסמינים ממשיכים להתקיים. הסימנים והתסמינים הללו יכולים להיוותר מיד אחרי הניתוח או יכולים להתפתח שוב תוך ימים, שבועות, חודשים או שנים אחדות לאחר הניתוח. הגורם לכך עלול להיות היווצרות של זיז גרמי, בלט דיסק חדש, בלט או פריצת דיסק מחודשת או היווצרות צלקת היוצרת לחץ על שורש העצב.

דלקת זיהומית

אחת מתופעות הלוואי השכיחות ביותר לניתוח גב תחתון הוא זיהום. ברוב המקרים טיפול אנטיביוטי מסיבי יכול להתמודד עם זיהום כזה.

קריש דם

ניתוח לכרית דיסק בגב התחתון עלול לגרום להתפתחות קריש דם לרוב בכלי הדם המובילים לרגל. זיהוי מהיר של קריש הדם הזה יאפשר טיפול יעיל בו. עיכוב בזיהוי עלול להוביל לסיבוכים נוספים כולל היווצרות תסחיף ריאתי ועוד.

קרע בקרום הדורה

השק הדורלי העוטף את חוט השדרה והעצבים עלול להיקרע במהלך הניתוח לכריתת דיסק. זיהוי מהיר יאפשר תיקון הבעיה ומניעת נזילה של הנוזל השדרתי.

פגיעה בעצב

ניתוח לכרית דיסק עלול לגרום לפגיעה בעצב או עצבים ובכך לגרום לפגיעה תפקודית משמעותית. חשוב לציין שלא מדובר בסיבוך שכיח אך מדובר בסיבוך רציני שעלול לגרום לשיתוק.

מוות

כמו בכל ניתוח עמוד השדרה או ניתוח רציני אחר ישנו גם סיכוי למוות. שוב, למען ההגינות חשוב לציין שמדובר בסיכון נדיר ביותר אך קיים. גורמי מוות אפשריים בגלל ניתוח כוללים קריש דם שעושה דרכו למוח וחוסם כלי דם מרכזיים, אובדן דם וכמובן תגובה לא תקינה להרדמה.

המחקר

כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח
כאבי גב תחתון אל תרוצו לניתוח

השכיחות העצומה של כאבי גב תחתון גורמים בין היתר לריבוי מחקרים שעוסקים בנושא. המחקרים השונים שבדקו את היעילות של הטיפול הכירורגי בהשוואה לטיפול השמרני בכאבי גב תחתון על רקע נזקים כאלה ואחרים לדיסק הבין חולייתי לא הניבו תוצאות חד משמעיות. החוקרים במחקר הזה השוו בין התוצאות הרפואיות קצרות המועד והארוכות המועד שהושגו על ידי שתי המתודות הללו: טיפול שמרני לעומת טיפול כירורגי.

שיטת המחקר

במחקר עוקבה ( Cohort study) נלמדו הנתונים של 370 חולים שטופלו שמרנית או באמצעות כירורגיה בגין כאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל נזק לדיסק בין חולייתי. החולים מילאו שאלונים וטפסים שונים שבהם פירטו את מצב הכאבים, את היכולת התפקודית, את הסימנים והתסמינים העצביים ואת איכות החיים שלהם לאחר 6 שבועות, 12 שבועות, 52 שבועות ו- 104 שבועות.

ממצאי המחקר

חולים עם כאבי גב תחתון שעברו טיפול כירורגי דיווחו מוקדם יותר – כבר לאחר 6 שבועות – על הקלה בכאב בהשוואה לחולים שעברו טיפול שמרני. בטווח הבינוני ובטווח הארוך החולים שטופלו שמרנית סגרו את הפער והראו שיפור דומה ברמות הכאב ודיווחו על שיפור דומה במגבלות הפיזיות שנלוו לכאבי הגב התחתון.

מסקנות החוקרים

ישנם יתרונות רבים לטיפול שמרני ולטיפול כירורגי בתלנות על כאבי גב תחתון וסיאטיקה על רקע פריצת דיסק או בלט דיסק מותני. בהשוואה לטיפול השמרני בסוג זה של בעיה, הטיפול הכירורגי מפחית את הכאבים מהר יותר אך לאחר 3 חודשים אינו מראה יתרון כלשהו. הטיפול הכירורגי עשוי על כן להוות בחירה נכונה כאשר מדובר בחולים הסובלים מכאבים נוראיים וצריכים הקלה מהירה או לחולים שהטיפול השמרני לא הועיל.

BMJ Open 2016;6

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון