כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב
כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב

כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב נגרמים לרוב בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את הצוואר ומניעות אותו. עומס יתר הנובע מביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים, שהייה ממושכת במנחים סטטיים וחבלה הם המנגנונים השכיחים לפגיעות אלה. רק בחלק קטן של המקרים עלולים כאבי הצוואר להתפתח מסיבות אחרות כולל מחלות פרקים, דלקות זיהומיות ומחלות מסכנות חיים כמו למשל אוטם שריר הלב.

לכאבי צוואר יש יכולת להיות מושלכים במורד הידיים ולגרום לכאבי ידיים או להקרין כאב במעלה הגוף אל הראש ולגרום לכאבי ראש. בהפרעות בריאותיות מסוימות החולה הסובל מכאבי צוואר עלול להתלונן גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים כמו נימול, חולשה ואובדן רפלקס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב – גורמים:

אוטם שריר הלב

אחד הגורמים לכאבי צוואר הוא אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). אוטם שריר הלב הוא מצב מסכן חיים שמתפתח כאשר נחסם כלי דם המוביל דם ללב (לרוב על ידי קריש דם). מצב זה חייב להיות מטופל במהרה כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לשריר הלב. אוטם שריר הלב יתבטא באמצעות כאב חד ופתאומי המופיע בבית החזה ובאזור הסרעפת. לרוב יושלך הכאב אל הזרוע השמאלית או לצוואר וללסת. יתכנו גם חולשה, הזעה, קוצר נשימה, סחרחורת, בחילה, הקאות, דפיקות לב, ועוד

כאבי צוואר בגלל צליפת שוט

כאבי צוואר עלולים להתפתח בגלל נזקים מתסמונת צליפת שוט (Whiplash). בצליפת שוט הראש והצוואר על רקמותיהם השונות מוטחים בעוצמה לטווחי תנועה קיצוניים החורגים מהיכולות שלהם והתוצאה נזקים קשים כולל מתיחה וקריעה של רקמות ופריקות ושברים של חוליות בעמוד השדרה הצווארי ובגב העליון ועוד. צליפת שוט מתרחשת לרוב בגלל תאונת דרכים אך גם פציעת ספורט, נפילה וחבלה מסוג אחר עלולה לגרום להשפעה דומה. סימנים ותסמינים שכיחים (תלוי בחומרת הנזק ובמיקומו): כאבים בצוואר עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

כאב ראש

בגלל העובדה האנטומית שהראש, הצוואר והפנים מעוצבבים על ידי העצב הטריגמינל (Trigeminal) גם כאבי ראש עלולים לגרום לכאבי צוואר. בין סוגי כאבי הראש שיש ביכולתם להשליך כאב לצוואר נכלול את כאבי ראש מתחי (Tension Head Ache), כאב ראש מסוג מיגרנה (Migraine) וכאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache). הקשר בין הצוואר לבין הראש הוא כול כך קרוב שבחלק ניכר מהמקרים כאבי צוואר הם הסיבה לתחילת כאב הראש.

טורטיקוליס חריף

כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב
כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב

טורטיקוליס חריף (Acute torticollis) או בעברית צוואר מפותל הוא כאב צווארי חריף הנמשך ימים ספורים ומתלווים אליו קושי תנועתי של הצוואר ומנח מעוות של הראש והצוואר. הסיבה לפיתול הצוואר בפתולוגיה זאת הוא הכאב החריף שמאלץ את החולה לעוות את הצוואר בניסיון לאתר תנוחה פחות כואבת. ההתפתחות של טורטיקוליס היא לרוב מהירה. אין תשובה חד משמעית למה גורם לטורטיקוליס. לטענת חוקרים הסיבה העיקרית היא נזקים מינוריים בצוואר הנגרמים בגלל ישיבה לקויה, תנוחה שינה לא נכונה (סביר לקום בבוקר עם טורטיקוליס), יציבה לקויה ועוד.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה להיות האחראית להתפתחות הכאבים בצוואר. תסמונת כאב זאת מאופיינת ברגישות גבוהה לנקודות כאב רבות המפוזרות בכול הגוף. פיברומיאלגיה או בשמותיה האחרים תסמונת העייפות הכרונית, פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, ראומטיזם שרירי ועוד שכיחה יותר בקרב נשים בין הגילאים 30-60. תסמינים שכיחים נוספים: עייפות, הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, דיכאון, חרדות, פגיעה קוגניטיבית, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו ועוד.

כאבי צוואר בגלל דלקת קרום המוח

אם יש לכם חום גבוה ואתם סובלים מבלבול וירידה במצב ההכרה וקשיון בשרירי הצוואר כדי לכם לשלול דלקת קרום המוח (Meningitis). דלקת קרום המוח היא מחלה דלקתית חיידקים, נגיפית או פטרייתית התוקפת את קרומי המוח. סימנים ותסמינים נוספים כוללים כאב ראש, רגישות לאור, חוסר יכולת לכופף את הראש, חולשה, בחילה והקאה ועוד.

נזק לרקמות עמוד השדרה

עמוד השדרה הצווארי על רקמותיו השונות נתון לעומסים חריגים ועל כן לסיכון מוגבר לפציעות.

כאבי צוואר בגלל נקיעה, מתיחה או קריעה של רקמות

כאבי צוואר יכולים להתפתח על רקע של נזק לשרירים, גידים או רצועות באזור הצוואר. פציעות צוואר מסוג זה נפוצות ונגרמות לרוב מעומס יתר על רקע יציבה לקויה, התנהלות ארגונומית לקויה או בגלל תאונות דרכים. תסמינים האפשריים: כאבים בצוואר, כאבים בראש המחמירים בתנועת צוואר ופוחתים במנוחה, סחרחורות, כיווץ שרירים חריף.

כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב בלט או פריצת דיסק

הדיסק הבין חולייתי היא רקמה סחוסית הממוקמת בין חוליות עמוד השדרה ובין תפקידיו לבלום את הזעזועים והעומסים שמועברים לאורך עמוד השדרה. העומסים על הדיסקים הבין חולייתיים עלולים לגרום לנזקים: בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי (Acute Cervical Disc Protrusion). כשל במבנה של הדיסקים הללו עלול לגרום גם לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק ולהתפתחות של ללחץ על אחד משורשי העצבים היורדים מהצוואר אל הגפה העליונה. תסמינים אופייניים: כאבים בצוואר המחמירים עם תנועות בצוואר, שיעול ועיטוש. השלכת כאב ליד, שינויי תחושה ביד, חולשת שרירים ביד, כיווץ שרירים חריף.

כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב בגלל היצרות תעלת השדרה הצווארית

חוט השדרה הצווארי והעצבים היוצאים ממנו מבין החוליות לכל חלקי הגוף ממוקם בתוך תעלת השדרה הצווארית. במצב של היצרות תעלת השדרה הצווארית  עלול להיגרם לחץ על חוט השדרה ובעקבות זאת יופיעו סימנים ותסמינים אופייניים כולל כאבים בצוואר המוחמרים במאמצים של הצוואר ופוחתים במנוחה. הקרנות כאב לגפיים העליונות, שינויי תחושה בגפה העליונה, חולשת שרירים ביד, כיווץ שרירים חריף ועוד. היצרות תעלת השדרה עלולה להתפתח בגלל נטייה גנטית, דלקת פרקים ניוונית מתמשכת, תאונות וחבלות ועוד.

כאבי צוואר בגלל דלקות פרקים או שחיקת פרקי שטחה

דלקות פרקים עלולות להיות הגורם לכאבי צוואר כאשר הדלקת הנפוצה מכולן היא דלקת פרקים ניוונית. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) פוגעת בכול בני האדם בשלב זה או אחר בהתבגרותם ונזקיה מחמירים במהלך השנים. דלקת פרקים ניוונית שוחקת את הסחוסים העוטפים את המפרקים ובשלב מתקדם יותר מעוותת את המפרקים ומשבשת את תפקודם. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים בצוואר, נוקשות צווארית, פעילות מפחיתה את הכאב. מחלות פרקים נוספות שעלולות לגרום לכאבים בצוואר כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ודלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease) ועוד.

נזק לעצבים פריפריים

רקמות הצוואר השונות מעוצבבות על ידי סיבי עצבים המגיעים מהצמה הברכיאלית. כול פציעה של עצבים אלו לאחר שעזבו את חוט השדרה עלולה להוביל להתפתחות מגוון סימנים ותסמינים בהתאם למיקום הנזק ולעצבים המעורבים. בין התסמינים הללו נמנה גם כאבי צוואר.

תסמונת מוצא בית החזה

גם תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome) עלולה לגרום בין היתר לכאבים בצוואר. סימנים ותסמינים נוספים המאפיינים את התסמונת הזאת כוללים: כאבים לאורך הזרוע, חסר נוירולוגי, שינוי טמפרטורה ביד, שינוי גוון של העור ועוד. אוסף התסמינים של התסמונת הזאת מתפתחים בגלל גירוי כרוני ולחצים המופעלים על סיבי העצבים של הצמה הברכיאלית ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי.

נזקים טראומטיים לצוואר

גם נזקים טראומטיים עלולים לגרום לכאבים בצוואר. בין היתר נמנה פריקה בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי (Occipitocervical Dislocation), פציעה של חוט השדרה הצווארי (Spinal Cord Trauma), שברים באחת החוליות, פריקת פרקי שטחה בעמוד השדרה (facet dislocation), שבר דחיסה (Compression Fracture) ועוד.

כאבי צוואר – גורמים נוספים

כאבי צוואר יכולים להתפתח גם בגלל הגורמים הבאים: דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן ריאות (Lung Cancer), גידולים סרטניים בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

  עבודת מחשב? כאב צוואר וראש הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן