כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב

כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב נגרמים לרוב בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את הצוואר ומניעות אותו. עומס יתר הנובע מביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים, שהייה ממושכת במנחים סטטיים וחבלה הם המנגנונים השכיחים לפגיעות אלה. רק בחלק קטן של המקרים עלולים כאבי הצוואר להתפתח מסיבות אחרות כולל מחלות פרקים, דלקות זיהומיות ומחלות מסכנות חיים כמו למשל אוטם שריר הלב.

  לכאבי צוואר יש יכולת להיות מושלכים במורד הידיים ולגרום לכאבי ידיים או להקרין כאב במעלה הגוף אל הראש ולגרום לכאבי ראש. בהפרעות בריאותיות מסוימות החולה הסובל מכאבי צוואר עלול להתלונן גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים כמו נימול, חולשה ואובדן רפלקס.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב – גורמים:

   אוטם שריר הלב

   אחד הגורמים לכאבי צוואר הוא אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). אוטם שריר הלב הוא מצב מסכן חיים שמתפתח כאשר נחסם כלי דם המוביל דם ללב (לרוב על ידי קריש דם). מצב זה חייב להיות מטופל במהרה כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים לשריר הלב. אוטם שריר הלב יתבטא באמצעות כאב חד ופתאומי המופיע בבית החזה ובאזור הסרעפת. לרוב יושלך הכאב אל הזרוע השמאלית או לצוואר וללסת. יתכנו גם חולשה, הזעה, קוצר נשימה, סחרחורת, בחילה, הקאות, דפיקות לב, ועוד

   כאבי צוואר בגלל צליפת שוט

   כאבי צוואר עלולים להתפתח בגלל נזקים מתסמונת צליפת שוט (Whiplash). בצליפת שוט הראש והצוואר על רקמותיהם השונות מוטחים בעוצמה לטווחי תנועה קיצוניים החורגים מהיכולות שלהם והתוצאה נזקים קשים כולל מתיחה וקריעה של רקמות ופריקות ושברים של חוליות בעמוד השדרה הצווארי ובגב העליון ועוד. צליפת שוט מתרחשת לרוב בגלל תאונת דרכים אך גם פציעת ספורט, נפילה וחבלה מסוג אחר עלולה לגרום להשפעה דומה. סימנים ותסמינים שכיחים (תלוי בחומרת הנזק ובמיקומו): כאבים בצוואר עם השלכות כאב לגפיים ועוד.

   כאב ראש

   בגלל העובדה האנטומית שהראש, הצוואר והפנים מעוצבבים על ידי העצב הטריגמינל (Trigeminal) גם כאבי ראש עלולים לגרום לכאבי צוואר. בין סוגי כאבי הראש שיש ביכולתם להשליך כאב לצוואר נכלול את כאבי ראש מתחי (Tension Head Ache), כאב ראש מסוג מיגרנה (Migraine) וכאב ראש צווארי (Cervicogenic Head Ache). הקשר בין הצוואר לבין הראש הוא כול כך קרוב שבחלק ניכר מהמקרים כאבי צוואר הם הסיבה לתחילת כאב הראש.

   טורטיקוליס חריף

   כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב
   כאבי צוואר עם ובלי השלכות כאב

   טורטיקוליס חריף (Acute torticollis) או בעברית צוואר מפותל הוא כאב צווארי חריף הנמשך ימים ספורים ומתלווים אליו קושי תנועתי של הצוואר ומנח מעוות של הראש והצוואר. הסיבה לפיתול הצוואר בפתולוגיה זאת הוא הכאב החריף שמאלץ את החולה לעוות את הצוואר בניסיון לאתר תנוחה פחות כואבת. ההתפתחות של טורטיקוליס היא לרוב מהירה. אין תשובה חד משמעית למה גורם לטורטיקוליס. לטענת חוקרים הסיבה העיקרית היא נזקים מינוריים בצוואר הנגרמים בגלל ישיבה לקויה, תנוחה שינה לא נכונה (סביר לקום בבוקר עם טורטיקוליס), יציבה לקויה ועוד.

   פיברומיאלגיה

   פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה להיות האחראית להתפתחות הכאבים בצוואר. תסמונת כאב זאת מאופיינת ברגישות גבוהה לנקודות כאב רבות המפוזרות בכול הגוף. פיברומיאלגיה או בשמותיה האחרים תסמונת העייפות הכרונית, פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, ראומטיזם שרירי ועוד שכיחה יותר בקרב נשים בין הגילאים 30-60. תסמינים שכיחים נוספים: עייפות, הפרעות שינה, תסמונת מפרק הלסת, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול, דיכאון, חרדות, פגיעה קוגניטיבית, הפרעות במחזור החודשי, סחרחורות, ורטיגו ועוד.

   כאבי צוואר בגלל דלקת קרום המוח

   אם יש לכם חום גבוה ואתם סובלים מבלבול וירידה במצב ההכרה וקשיון בשרירי הצוואר כדי לכם לשלול דלקת קרום המוח (Meningitis). דלקת קרום המוח היא מחלה דלקתית חיידקים, נגיפית או פטרייתית התוקפת את קרומי המוח. סימנים ותסמינים נוספים כוללים כאב ראש, רגישות לאור, חוסר יכולת לכופף את הראש, חולשה, בחילה והקאה ועוד.

   נזק לרקמות עמוד השדרה

   עמוד השדרה הצווארי על רקמותיו השונות נתון לעומסים חריגים ועל כן לסיכון מוגבר לפציעות.

   כאבי צוואר בגלל נקיעה, מתיחה או קריעה של רקמות

   כאבי צוואר יכולים להתפתח על רקע של נזק לשרירים, גידים או רצועות באזור הצוואר. פציעות צוואר מסוג זה נפוצות ונגרמות לרוב מעומס יתר על רקע יציבה לקויה, התנהלות ארגונומית לקויה או בגלל תאונות דרכים. תסמינים האפשריים: כאבים בצוואר, כאבים בראש המחמירים בתנועת צוואר ופוחתים במנוחה, סחרחורות, כיווץ שרירים חריף.

   כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב בלט או פריצת דיסק

   הדיסק הבין חולייתי היא רקמה סחוסית הממוקמת בין חוליות עמוד השדרה ובין תפקידיו לבלום את הזעזועים והעומסים שמועברים לאורך עמוד השדרה. העומסים על הדיסקים הבין חולייתיים עלולים לגרום לנזקים: בלט, בקע או פריצת דיסק צווארי (Acute Cervical Disc Protrusion). כשל במבנה של הדיסקים הללו עלול לגרום גם לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק ולהתפתחות של ללחץ על אחד משורשי העצבים היורדים מהצוואר אל הגפה העליונה. תסמינים אופייניים: כאבים בצוואר המחמירים עם תנועות בצוואר, שיעול ועיטוש. השלכת כאב ליד, שינויי תחושה ביד, חולשת שרירים ביד, כיווץ שרירים חריף.

   כאבי צוואר ולעתים גם השלכות כאב בגלל היצרות תעלת השדרה הצווארית

   חוט השדרה הצווארי והעצבים היוצאים ממנו מבין החוליות לכל חלקי הגוף ממוקם בתוך תעלת השדרה הצווארית. במצב של היצרות תעלת השדרה הצווארית  עלול להיגרם לחץ על חוט השדרה ובעקבות זאת יופיעו סימנים ותסמינים אופייניים כולל כאבים בצוואר המוחמרים במאמצים של הצוואר ופוחתים במנוחה. הקרנות כאב לגפיים העליונות, שינויי תחושה בגפה העליונה, חולשת שרירים ביד, כיווץ שרירים חריף ועוד. היצרות תעלת השדרה עלולה להתפתח בגלל נטייה גנטית, דלקת פרקים ניוונית מתמשכת, תאונות וחבלות ועוד.

   כאבי צוואר בגלל דלקות פרקים או שחיקת פרקי שטחה

   דלקות פרקים עלולות להיות הגורם לכאבי צוואר כאשר הדלקת הנפוצה מכולן היא דלקת פרקים ניוונית. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) פוגעת בכול בני האדם בשלב זה או אחר בהתבגרותם ונזקיה מחמירים במהלך השנים. דלקת פרקים ניוונית שוחקת את הסחוסים העוטפים את המפרקים ובשלב מתקדם יותר מעוותת את המפרקים ומשבשת את תפקודם. תסמינים אופייניים כוללים: כאבים בצוואר, נוקשות צווארית, פעילות מפחיתה את הכאב. מחלות פרקים נוספות שעלולות לגרום לכאבים בצוואר כוללות: דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ודלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), מחלת רייטר (Reiter's Disease) ועוד.

   נזק לעצבים פריפריים

   רקמות הצוואר השונות מעוצבבות על ידי סיבי עצבים המגיעים מהצמה הברכיאלית. כול פציעה של עצבים אלו לאחר שעזבו את חוט השדרה עלולה להוביל להתפתחות מגוון סימנים ותסמינים בהתאם למיקום הנזק ולעצבים המעורבים. בין התסמינים הללו נמנה גם כאבי צוואר.

   תסמונת מוצא בית החזה

   גם תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic Outlet Syndrome) עלולה לגרום בין היתר לכאבים בצוואר. סימנים ותסמינים נוספים המאפיינים את התסמונת הזאת כוללים: כאבים לאורך הזרוע, חסר נוירולוגי, שינוי טמפרטורה ביד, שינוי גוון של העור ועוד. אוסף התסמינים של התסמונת הזאת מתפתחים בגלל גירוי כרוני ולחצים המופעלים על סיבי העצבים של הצמה הברכיאלית ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי.

   נזקים טראומטיים לצוואר

   גם נזקים טראומטיים עלולים לגרום לכאבים בצוואר. בין היתר נמנה פריקה בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי (Occipitocervical Dislocation), פציעה של חוט השדרה הצווארי (Spinal Cord Trauma), שברים באחת החוליות, פריקת פרקי שטחה בעמוד השדרה (facet dislocation), שבר דחיסה (Compression Fracture) ועוד.

   כאבי צוואר – גורמים נוספים

   כאבי צוואר יכולים להתפתח גם בגלל הגורמים הבאים: דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm), סרטן ריאות (Lung Cancer), גידולים סרטניים בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב