נזק בלתי הפיך בחוט השדרה
נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתפתח באופן מהיר. פציעה של חוט השדרה או של העצבים המצויים בקצה שלו בגלל תאונת דרכים, נפילה בבית, פציעת ספורט או מכול סיבה אחרת עלולה לגרום לפגיעה קבועה בתפקודי הגוף מתחת לנקודת הנזק ולשינויים קבועים בכוח ותחושות. מתברר שהתפתחות הנזקים הבלתי הפיכים הללו בחוט השדרה מתרחשים מהר יותר ממה שסברו המומחים.

על פי המחקר המסוקר כאן פציעה של חוט השדרה תוביל להתפתחות נזק בלתי הפיך תוך 40 יום בלבד מהפציעה. יש לקחת את הנתון הזה בחשבון בעקבות פציעה של חוט השדרה, כאשר צריך להחליט מה נכון לעשות ומתי נכון לעשות. נזק בלתי הפיך בחוט השדרה הוא מצב רפואי קיצוני המחייב התנהלות מהירה. איחור בזיהוי הנזק בחוט השדרה ושל פוטנציאל ההתדרדרות עלול לשאת מחיר בריאותי כבד. חשוב לציין היכולת לרפא חוט שדרה שניזוק מוגבלת. מחקר רב הנעשה ברחבי העולם נותנים תקווה שהדבר התאפשר ביום מן הימים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנזק בלתי הפיך בחוט השדרה – רקע

יכולת השליטה שלכם ברגליים ובתפקודים נוספים תלויה במיקום הנזק בחוט השדרה ובחומרת הנזק. הנזק בחוט השדרה עלול לגרום לאובדן מלא של תחושות ושליטה מוטורית או אובדן חלקי. בין הסימנים והתסמינים האפשריים בגין פגיעה בחוט השדרה נמנה: כאבים קשים, אובדן תנועה חלקי או מלא, אובדן חלקי או מלא של תחושות, אובדן מלא או חלקי של שליטה על הסוגרים, שינויים בתפקוד מיני ובפוריות, קושי תפקודי של הריאות ודרכי הנשימה, אובדן שיווי משקל, שיתוק של הגוף וארבעת הגפיים (quadriplegia) או של האגן ושתי הגפיים (Paraplegia) ועוד.

חומרת הנזקים בחוט השדרה בעקבות פציעה של חוט השדרה אינם מזוהים מיד או מובנים לחלוטין. המחקר המסוקר תרם מעט להבנה הזאת. לטענת החוקרים תוך מעט יותר מחודש ימים שלאחר פציעת חוט השדרה ישנם כבר נזקים בלתי הפיכים ואובדן נפח של החומר הלבן והחומר האפור במוח ועקב כך פגיעה במסלולים עצביים שונים. לצורך המחקר עשו החוקרים שימוש בציוד מדידה חדיש שמאפשר לזהות את הנזקים הללו לחוט השדרה ולמוח וכן להבחין בשינויים הנוצרים באזורים אלו לאחר טיפולים ושיקום של חוט השדרה לאחר פציעה.

נזק בלתי הפיך בחוט השדרה
נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

לטענת החוקרים פציעה של חוט השדרה עלולה לשנות את המבנה ואת התפקוד של חוט השדרה ושל המוח. כך למשל היכולת של חולה ללכת או להזיז את ידיו יכולה להיות מוגבלת לאחר נזק כזה בחוט השדרה. באיזה מהירות יכולים להתפתח הנזקים והשינויים הללו והמגבלות הנלוות להם? כמה זמן לוקח לחוט השדרה להשתקם מהנזקים הללו אם בכלל? הידע הזה היה חסר. ההנחה המקובלת הייתה שלוקח שנים עד שחולה שסובל מפציעה של חוט השדרה מראה גם שינויים אנטומיים בחוט השדרה ובמוח. המחקר הנוכחי הדגים כיצד שינויים אלה מגיעים באופן מהיר הרב יותר, כבר תוך 40 יום.

המחקר

החוקרים עקבו ולמדו את הממצאים של 13 חולים עם פציעה חריפה של חוט השדרה. המחקר נערך בין 2010 – 2012. המעקב והבדיקה התבצעו שוב לאחר חודשיים, לאחר 6 חודשים ולאחר 12 חודשים באמצעות בדיקות קליניות וסריקת  MRI. החוקרים חיפשו סימנים לאטרופיה בחומר הלבן ובחומר האפור עקב פגיעה במסלולים העצביים המוטוריים והחישתיים.

ממצאי המחקר

הקוטר של חוט השדרה ירד במהירות מפתיעה. 0.46 מילימטר כול חודש בהשוואה לקבוצת הביקורת. אובדן של חומר לבן וחומר אפור בחלקים שונים בנוח כולל במסלולים עצביים תחושתיים ומסלולים עצביים מוטורים לאחר 12 חודשים חוט השדרה איבד 7% מקוטרו. שיפור במצב החולה הראה גם שחפורים מבניים בחוט השדה ובמוח.

מסקנות החוקרים

נזק בלתי הפיך בחוט השדרה מתרחש באופן מהיר ביותר. שינויים ניווניים נרחבים במסלולים העצביים בין המוח לחוט השדרה מתרחשים בחודשים הראשונים לאחר הפציעה. ככול שהשינויים הללו מהירים יותר כך השיקום האפשרי מהם נפגם. הנפח של חוט השדרה כפי שהוא נמדד באמצעות MRI עשוי לשמש כסמן במצבים של פציעה חריפה של חוט השדרה.

The Lancet Neurology, July 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב

  מרתון עלול לגרום נזק זמני ללב! לריצות למרחקים ארוכים יש תרומה בריאותית אדירה לבריאות הגופנית והנפשית שלנו אך גם פוטנציאל לגרימת…

 • עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע…

 • כירופרקטיקה רקע היסטורי

  כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…