נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

נזק בלתי הפיך בחוט השדרה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתפתח באופן מהיר. פציעה של חוט השדרה או של העצבים המצויים בקצה שלו בגלל תאונת דרכים, נפילה בבית, פציעת ספורט או מכול סיבה אחרת עלולה לגרום לפגיעה קבועה בתפקודי הגוף מתחת לנקודת הנזק ולשינויים קבועים בכוח ותחושות. מתברר שנזק עצבי בלתי הפיך בחוט השדרה מתרחש מהר יותר ממה שסברו המומחים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לפי המחקר הנוכחי פציעה של חוט השדרה תגרום לנזק בלתי הפיך תוך 40 יום בלבד. במקרה של פציעת חוט שדרה יש לקחת את הנתון הזה בחשבון. נזק בלתי הפיך בחוט השדרה הוא מצב רפואי קיצוני המחייב התנהלות מהירה. צריך להחליט מהר מה נכון לעשות ומתי נכון לעשות. איחור בזיהוי הנזק ופוטנציאל ההתדרדרות במצב חוט השדרה עלול לשאת מחיר בריאותי כבד. חשוב לציין היכולת לרפא חוט שדרה שניזוק מוגבלת. מחקרים רבים הנעשים ברחבי העולם נותנים תקווה שהדבר התאפשר ביום מן הימים.

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה – רקע

  יכולת השליטה שלכם ברגליים ובתפקודים נוספים תלויה במיקום הנזק בחוט השדרה ובחומרת הנזק. הנזק בחוט השדרה עלול לגרום לאובדן מלא של תחושות ושליטה מוטורית או אובדן חלקי. בין הסימנים והתסמינים האפשריים בגין פגיעה בחוט השדרה נמנה:

  • כאבים קשים
  • איבוד תנועה חלקי או מלא
  • אובדן חלקי או מלא של תחושות
  • איבוד מלא או חלקי של שליטה על הסוגרים
  • שינויים בתפקוד מיני ובפוריות
  • קושי תפקודי של הריאות ודרכי הנשימה
  • אובדן שיווי משקל
  • שיתוק של הגוף וארבעת הגפיים (quadriplegia) או של האגן ושתי הגפיים (Paraplegia) ועוד

  חומרת הנזקים בחוט השדרה בעקבות פציעה של חוט השדרה אינם מזוהים מיד או מובנים לחלוטין. המחקר המסוקר תרם מעט להבנה הזאת. לטענת החוקרים תוך מעט יותר מחודש ימים שלאחר פציעת חוט השדרה ישנם כבר נזקים בלתי הפיכים ואובדן נפח של החומר הלבן והחומר האפור במוח ועקב כך פגיעה במסלולים עצביים שונים. לצורך המחקר עשו החוקרים שימוש בציוד מדידה חדיש שמאפשר לזהות את הנזקים הללו לחוט השדרה ולמוח וכן להבחין בשינויים הנוצרים באזורים אלו לאחר טיפולים ושיקום של חוט השדרה לאחר פציעה.

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה
  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  לטענת החוקרים פציעה של חוט השדרה עלולה לשנות את המבנה ואת התפקוד של חוט השדרה ושל המוח. כך למשל היכולת של חולה ללכת או להזיז את ידיו יכולה להיות מוגבלת לאחר נזק כזה בחוט השדרה. באיזה מהירות יכולים להתפתח הנזקים והשינויים הללו והמגבלות הנלוות להם? כמה זמן לוקח לחוט השדרה להשתקם מהנזקים הללו אם בכלל? הידע הזה היה חסר. ההנחה המקובלת הייתה שלוקח שנים עד שחולה שסובל מפציעה של חוט השדרה מראה גם שינויים אנטומיים בחוט השדרה ובמוח. המחקר הנוכחי הדגים כיצד שינויים אלה מגיעים באופן מהיר הרב יותר, כבר תוך 40 יום.

  המחקר

  החוקרים עקבו ולמדו את הממצאים של 13 חולים עם פציעה חריפה של חוט השדרה. המחקר נערך בין 2010 – 2012. המעקב והבדיקה התבצעו שוב לאחר חודשיים, לאחר 6 חודשים ולאחר 12 חודשים באמצעות בדיקות קליניות וסריקת  MRI. החוקרים חיפשו סימנים לאטרופיה בחומר הלבן ובחומר האפור עקב פגיעה במסלולים העצביים המוטוריים והחישתיים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   הקוטר של חוט השדרה ירד במהירות מפתיעה. 0.46 מילימטר כול חודש בהשוואה לקבוצת הביקורת. אובדן של חומר לבן וחומר אפור בחלקים שונים בנוח כולל במסלולים עצביים תחושתיים ומסלולים עצביים מוטורים לאחר 12 חודשים חוט השדרה איבד 7% מקוטרו. שיפור במצב החולה הראה גם שחפורים מבניים בחוט השדה ובמוח.

   מסקנות החוקרים

   נזק בלתי הפיך בחוט השדרה מתרחש באופן מהיר ביותר. שינויים ניווניים נרחבים במסלולים העצביים בין המוח לחוט השדרה מתרחשים בחודשים הראשונים לאחר הפציעה. ככול שהשינויים הללו מהירים יותר כך השיקום האפשרי מהם נפגם. הנפח של חוט השדרה כפי שהוא נמדד באמצעות MRI עשוי לשמש כסמן במצבים של פציעה חריפה של חוט השדרה.

   The Lancet Neurology, July 2013

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת