ספורט להפחתת לחץ נפשי
ספורט להפחתת לחץ נפשי

ספורט להפחתת לחץ נפשי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ספורט להפחתת לחץ נפשי היא אסטרטגיה מעולה. הנזק הבריאותי הנגרם בגלל לחץ נפשי כרוני גורם לחוקרים לחפש ללא הרף דרכי טיפול יעילות. פעילות גופנית בעצימות בינונית מועילה למטרה זאת לפרקי זמן שנמשכים גם לאחר תום הפעילות.

פעילות גופנית מועילה בהתמודדות עם לחצים נפשיים. על פי החוקרים פעילות גופנית בעצימות בינונית עוזרת לאנשים להתמודד בהצלחה עם דאגות ומתחים נפשיים לפרקי זמן ארוכים שנמשכים מעבר לזמן הפעילות. פעילות גופנית נושאת בחובה יתרונות בריאותיים רבים. בין יתר היתרונות נמצא שפעילות גופנית משפרת את מצב הרוח ומאזנת את המצב הנפשי של העוסקים בה ומאפשרת להם להתמודד טוב יותר עם גורמים ללחץ נפשי. ספורט להפחתת לחץ נפשי היא שיטה שעובדת.

ספורט להפחתת לחץ נפשי – רקע

לחץ נפשי כרוני מאפיין את אורח החיים המודרני. אנשים בעידן שלנו חיים בתחושה שהם לא מספיקים כלום. לא מספיקים לגמור את העבודה, לא מספיקים להיות בביתם עם האישה והילדים, לא מספיקים לבקר את ההורים לא מספיקים לעשות פעילות גופנית לא מספיקים לפגוש חברים, לא מספיקים… אנו חשים שמוטלים עלינו יותר מידי מטלות, שהזמנים שמוקצבים לנו או הקצבנו בעצמו להשלמת מטלות כאלה ואחרות קצרים מידי, שלעתים קרובות מידי אנו נמצאים במצבים של אי וודאות וחוסר שליטה על האירועים. אורח החיים הלחוץ הזה הוא כר פורה לקונפליקטים שבתורם מוספים עוד לחץ נפשי. כול אלה ועוד מהווים סיבות ממשיות ללחצים נפשיים כרוניים.

לחצים נפשיים מזיקים לבריאות. שורה ארוכה של הפרעות בריאותיות ומחלות נגרמות באופן ישיר ועקיף בגלל לחצים נפשיים. בין יתר המחלות שעלולות להיגרם בגלל לחץ נפשי נמנה לחץ דם, מחלות לב לכלי הדם, מחלות של מערכת העיכול ובכלל זה תסמונת המעי הרגיז, מחלות של מערכת הנשימה, מחלות של מערכת הרבייה כולל פגיעה בפוריות, מחלות אוטואימוניות כולל מחלות פרקים ראומטיות, פסוריאזיס, דלקות וירליות ועוד. ישנם המון דרכים יעילות יותר או יעילות פחות להתמודד עם לחצים נפשיים ולמנוע את ההשפעה שיש להם על הבריאות שלנו.

בין יתר הדרכים להתמודד עם לחץ נפשי נציין תרגול טכניקות הרפיה ורגיעה (מדיטציה, יוגה ועוד), שיפור היכולת לנהל את הזמן והמטלות שלכם, הקפידו על חיי חברה ומשפחה ענפים, הקפדה על מספר שעות שינה מתאים, הקפידו על אכילה מאוזנת ועוד. ועוד נוסיף שכפי שהמחקר הזה מציע שיש להרבות בפעילות גופנית. פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח, גורמת לעלייה ברמת האנדורפינים, משפרת את והערכה העצמית ומפחיתה את ההשפעות של המתח נפשי.

המחקר

ספורט להפחתת לחץ נפשי
ספורט להפחתת לחץ נפשי

החוקרים בדקו את ההשפעה שיש לרכיבת אופניים בעצימות בינונית למשך 30 דקות ולישיבה במנוחה למשך 30 דקות על הרמה של לחץ נפשי. לצורך המחקר התבקשו 37 צעירים פעילים, נורמליים ובריאים לבצע יום אחד רכיבת אופניים בעצימות בינונית למשך 30 דקות וביום השני לשבת במנוחה במשך 30 דקות.

לאחר ביצוע כול שלב נחשפו המשתתפים למגוון תמונות כולל תמונות עם דימויים נעימים, דימויים מטרידים דימויים סתמיים. רמות המתח הנפשי נמדדו 15 דקות לפני שהמתנדבים רכבו על האופניים או לפני שישבו ושוב לאחר שרכבו על אופניים וצפו בתמונות השונות או לאחר שישבו וצפו בתמונות השונות.

תוצאות המחקר

רכיבה על אופניים למשך 30 דקות בעצימות בינונית וישיבה במנוחה למשך 30 דקות היו יעילים במידה זהה בהפחתת הרמה של לחץ נפשי הבסיסית אצל המשתתפים.

הבדלים ברמת המתח הנפשי נמצאו לאחר הצפייה בתמונות המטרידות הצפייה בתמונות גרמה לעלייה ברמת המתח הנפשי בקרב הקבוצה שישבה במנוחה אך לא השפיעה על רמת המתח הנפשי בקרב הקבוצה שרכבה על האופניים.

מסקנות החוקרים

המחקר הזה מדגים כיצד פעילות גופנית עשויה להועיל בשמירה על רמות המתח הנפשי בעת התמודדות עם מצבים מלחיצים.

Aug. 14, 2012 journal Medicine and Science in Sports and Exercise

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים