פציעות הריצה השכיחות ביותר

פציעות ריצה השכיחות ביותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות הריצה השכיחות ביותר מתפתחות לרוב בגפה התחתונה. האזורים המועדים לפציעות כוללים את הברכיים, השוקיים וכפות הרגליים. פציעות ריצה יכולות להיות קשות ומגבילות ובחלק מהמקרים עלולות להפוך לכרוניות ולמנוע מכם להמשיך לרוץ. למרות זאת חשוב לזכור שריצה היא ספורט נפלא ללב, לשמירה על משקל הגוף ולשיפור המצב הנפשי.

לרוץ היה מאז ומתמיד הספורט האהוב עלי. היכולת רוץ בכול מקום ובכול זמן הופכת את הספורט הזה, מבחינה לוגיסטית, לקל. לריצה יש גם חיסרון גדול, יותר מידי אנשים נפצעים מריצה. על כול אחד מהרצים לזהות מה גורם לפציעות שלו. אני מצאתי ששינוי בסגנון הריצה לסגנון ריצה יחף עם נעליים מינימליות הפחית באופן דרסטי את הסיכון שלי לפציעה. ומה קורה אצלכם? הקפדה על מסר כללים פשוטים עשויה למנוע או לכול הפחות לצמצם את הסיכון שלכם להיפצע מריצה.

פציעות הריצה השכיחות ביותר – רקע

ריצה היא פעילות גופנית פופולרית ביותר. אנשים רבים ברחבי העולם נהנים ממנה. מספר הרצים ברחבי העולם עולה משנה לשנה. אנשים המחפשים לשפר את בריאותם ואת סגנון החיים שלהם פונים בעיקר לריצה. הסיבה לכך היא הנגישות שלה. כל מה שצריך זה נעלי ספורט או כל כיסוי אחר לכפות הרגליים ויוצאים לדרך. אין צורך לארגן אנשים נוספים, אין עלויות מיוחדות, לא צריך לתאם מגרשים ולא צריך לרכוש ציוד ספורט יקר או בגדים מיוחדים. סיבה נוספת לבחירה הזאת הם היתרונות הבריאותיים העצומים הנקשרים לריצה. ריצה מנטרלת או מפחיתה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, מפחיתה את הסיכון לסוכרת, מפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ועוד. הפחתת הסיכון לחלות במחלות קטלניות משמעותה הארכה של החיים. ואכן מחקרים שונים מצאו שריצה אף עשויה להאריך חיים. הבעיה עם ריצה היא שיעור הפציעות הגבוה הנלווה לה.

השכיחות של פציעות ריצה

מחקרים רבים מצביעים על שיעור פציעות שונה אך ניתן לומר שכמעט כול מי שרץ צפוי לסבול באופן קל או קשה מפציעה הקשורה לריצה. על פי נתונים המתפרסמים עד 92.4% מכלל הרצים צפוי להיפצע מריצה. נתונים אחרים מדברים על כ- 59 פציעות לכול 1000 שעות של ריצה. יש לזכור שהפציעות המדווחות מהוות לרוב פציעות קשות וממושכות אף אחד לא סופר נקע קרסול קל שנגרמה במהלך הריצה כפציעת ריצה. האם פציעות הריצה הן גזרת גורל או שניתן לעשות משהו לגביהן? האם גם אתם יכולים להפחית את הסיכוי להיפצע מריצה?

מניעת פציעות ריצה

כל שנדרש מצדכם כדי למנוע או לצמצם את שיעור הפציעות מריצה הוא הקשבה לגוף ועריכת שינויים במהלך אימוני הריצה שלכם. השינויים שעשויים להיעשות את ההבדל בין ריצה ללא פציעות לריצה עם פציעות חוזרניות יכולים לכלול שינוי במשטחי הריצה (עפר, חול ים, דשא, אספלט), נעלי ריצה מתאימות אישית למבנה שלכם, אל תרוצו רחוק מידי או מהיר מידי עבורכם והרימו את רמת הקושי באופן הדרגתי, שנו סגנון ריצה, ערכו אימוני חיזוק של הגפה התחתונה. הימנעו מכאב. עצרו לחלוטין את הריצה עם הסימן הראשון לכאב. התעלמות מפציעה רק תגרום לפציעה להחמיר ולהפוך להיות כרונית עד כדי חוסר יכולת לתפקד וקושי לרפא אותה.

מחקר

פציעות ריצה השכיחות ביותר
פציעות ריצה השכיחות ביותר

למרות שהקשר בין ריצה לפציעות הנובעות מריצה נחקר רבות בעשור האחרון, עדיין, אין מספיק ידע לגבי סוג הפציעות. מטרת המחקר הנוכחי הייתה למלא את החסר הזה על ידי מחקר שיטתי של מחקרים שעוסקים במקרים ובשכיחות של הפציעות השונות מריצה.

לצורך המחקר סקרו החוקרים באופן שיטתי מאגרי מידע רפואיים בחיפוש אחר מחקרים רלוונטיים ובכלל זה סקרו את EMBASE לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1947 – 2010 את MEDLINE לגבי מחקרים שהצטברו בין 2011 – 1966 סקרו את SPORTDiscus לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1975 – 2011, סקרו את LILACS לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1982 – 2011  וסקרו את SciELO לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1998 – 2011.  רוב המחקרים (2,924) לא ענו על הקריטריונים. המידע הרלוונטי הוצא ונחקר מ- 8 מחקרים בלבד.

ממצאים

פציעות הריצה העיקריות כללו: שין ספלינט (medial tibial stress syndrome) בקרב 13.6% – 20% מהנבדקים עם שכיחות של 9.5%, דלקת או קרע בגיד אכילס (Achilles tendinopathy) בקרב 9.1% – 10.9% עם שכיחות של 6.2% – 9.5%, דלקת ברקמת חיתולית הכפית (plantar fasciitis) בקרב 4.5% – 10% עם שכיחות של 5.2% – 17.5%. הפציעה העיקרית מריצות אולטרה מרתון הייתה דלקת או קרע בגיד אכילס עם שכיחות של 2% – 18.5% ותסמונת פטלופמורל (patellofemoral syndrome) עם שכיחות של 7.4% – 15.6%.

מסקנות

המחקר הנוכחי מספק הוכחות שהפציעות הכוללות את שין ספלינט, דלקת או קרע בגיד אכילס ודלקת ברקמת חיתולית הכפית הן פציעות ריצה השכיחות ביותר בעוד שפציעות ריצה השכיחות ביותר הנובעות מריצות אולטרה מרתון הן דלקת או קרע בגיד אכילס ותסמונת פטלופמורל.

Sports Med (2012) 42: 891

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים