פציעות ריצה השכיחות ביותר
פציעות ריצה השכיחות ביותר

פציעות ריצה השכיחות ביותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ריצה השכיחות ביותר מתפתחות לרוב בגפה התחתונה -ברכיים, שוקיים ובכפות רגליים. פציעות ריצה יכולות להיות קשות ומגבילות ובחלק מהמקרים עלולות להפוך לכרוניות. למרות זאת חשוב לזכור שריצה היא ספורט נפלא ללב, לשמירה על משקל הגוף ולשיפור המצב הנפשי.

לרוץ היה מאז ומתמיד הספורט האהוב עלי. היכולת רוץ בכול מקום ובכול זמן הופכת את הספורט הזה, מבחינה לוגיסטית, לקל. לריצה יש גם חיסרון גדול, יותר מידי אנשים נפצעים מריצה. על כול אחד מהרצים לזהות מה גורם לפציעות שלו. אני מצאתי ששינוי בסגנון הריצה לסגנון ריצה יחף עם נעליים מינימליות הפחית באופן דרסטי את הסיכון שלי לפציעה. ומה קורה אצלכם? הקפדה על מסר כללים פשוטים עשויה למנוע או לכול הפחות לצמצם את הסיכון שלכם להיפצע מריצה.

פציעות ריצה השכיחות ביותר – רקע

ריצה היא פעילות גופנית פופולרית ביותר. אנשים רבים ברחבי העולם נהנים ממנה. מספר הרצים ברחבי העולם עולה משנה לשנה. אנשים המחפשים לשפר את בריאותם ואת סגנון החיים שלהם פונים בעיקר לריצה. הסיבה לכך היא הנגישות שלה. נעלי ספורט ולרוץ. אין צורך בארגון של אנשים נוספים, אין עלויות, לא צריך לתאם מגרשים, לרכשו ציוד ספורט יקר או בגדים מיוחדים. סיבה נוספת לבחירה הזאת היא היתרונות הבריאותיים העצומים הנקשרים לריצה. ריצה מנטרלת או מפחיתה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, מפחיתה את הסיכון לסוכרת, מפחיתה את הסיכון לשבץ מוחי ועוד. מחקרים שונים טוענים שריצה אף עשויה להאריך חיים. הבעיה עם ריצה היא שיעור הפציעות הגבוה.

השכיחות של פציעות ריצה

מחקרים רבים מצבעים על שיעור פציעות שונה אך ניתן לומר שכמעט כול מי שרץ צפוי לסבול באופן קל או קשה מפציעה הקשורה לריצה. על פי נתונים המתפרסמים עד 92.4% מכלל הרצים צפוי להיפצע מריצה. נתונים אחרים מדברים על עד 59 פציעות לכול 1000 שעות של ריצה. יש לזכור שהפציעות המדווחות מהוות לרוב פציעות קשות וממושכות אף אחד לא סופר נקיעת קרסול קלה שנגרמה במהלך הריצה כפציעת ריצה. האם פציעות הריצה הן גזרת גורל או שניתן לעשות משהו לגביהן? האם גם אתם יכולים להפחית את הסיכוי להיפצע מריצה?

מניעת פציעות ריצה

כל שנדרש מצדכם כדי למנוע או לצמצם את שיעור הפציעות מריצה הוא הקשבה לגוף ועריכת שינויים במהלך אימוני הריצה שלכם. השינויים שעשויים להיעשות את ההבדל בין ריצה ללא פציעות לריצה עם פציעות חוזרניות יכולים לכלול שינוי במשטחי הריצה (עפר, חול ים, דשא, אספלט), נעלי ריצה מתאימות אישית למבנה שלכם, אל תרוצו רחוק מידי או מהיר מידי עבורכם והרימו את רמת הקושי באופן הדרגתי, שנו סגנון ריצה, ערכו אימוני חיזוק של הגפה התחתונה. הימנעו מכאב. עצרו לחלוטין את הריצה עם הסימן הראשון לכאב. התעלמות מפציעה רק תגרום לפציעה להחמיר ולהפוך להיות כרונית עד כדי חוסר יכולת לתפקד וקושי לרפא אותה.

מחקר

פציעות ריצה השכיחות ביותר
פציעות ריצה השכיחות ביותר

למרות שהקשר בין ריצה לפציעות הנובעות מריצה נחקר רבות בעשור האחרון, עדיין, אין מספיק ידע לגבי סוג הפציעות. מטרת המחקר הנוכחי הייתה למלא את החסר הזה על ידי מחקר שיטתי של מחקרים שעוסקים במקרים ובשכיחות של הפציעות השונות מריצה.

לצורך המחקר סקרו החוקרים באופן שיטתי מאגרי מידע רפואיים בחיפוש אחר מחקרים רלוונטיים ובכלל זה סקרו את EMBASE לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1947 – 2010 את MEDLINE לגבי מחקרים שהצטברו בין 2011 – 1966 סקרו את SPORTDiscus לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1975 – 2011, סקרו את LILACS לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1982 – 2011  וסקרו את SciELO לגבי מחקרים שהצטברו בין השנים 1998 – 2011.  רוב המחקרים (2,924) לא ענו על הקריטריונים. המידע הרלוונטי הוצא ונחקר מ- 8 מחקרים בלבד.

ממצאים

פציעות הריצה העיקריות כללו: שין ספלינט (medial tibial stress syndrome) בקרב 13.6% – 20% מהנבדקים עם שכיחות של 9.5%, דלקת או קרע בגיד אכילס (Achilles tendinopathy) בקרב 9.1% – 10.9% עם שכיחות של 6.2% – 9.5%, דלקת ברקמת חיתולית הכפית (plantar fasciitis) בקרב 4.5% – 10% עם שכיחות של 5.2% – 17.5%. הפציעה העיקרית מריצות אולטרה מרתון הייתה דלקת או קרע בגיד אכילס עם שכיחות של 2% – 18.5% ותסמונת פטלופמורל (patellofemoral syndrome) עם שכיחות של 7.4% – 15.6%.

מסקנות

המחקר הנוכחי מספק הוכחות שהפציעות הכוללות את שין ספלינט, דלקת או קרע בגיד אכילס ודלקת ברקמת חיתולית הכפית הן פציעות ריצה השכיחות ביותר בעוד שפציעות ריצה השכיחות ביותר הנובעות מריצות אולטרה מרתון הן דלקת או קרע בגיד אכילס ותסמונת פטלופמורל.

Sports Med (2012) 42: 891

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

  פציעות שמסיימות קריירה כוללות בין היתר קרע ברצועה הצולבת הקדמית, פציעה של גיד הפיקה או של גיד האכילס. קריירה מקצועית…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן