פציעות ספורט מה השכיחות שלהן

פציעות ספורט סטטיסטיקה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות ספורט מה השכיחות שלהן? פעילות גופנית מהווה גורם חשוב ביותר בשמירה על הבריאות. עם זאת פציעות הספורט מהוות הרבה פעמים את הסיבה להפסקת פעילות גופנית. למרות החשיבות שיש לנושא הזה עדיין מתברר שהנתונים הסטטיסטיים לגבי שכיחות פציעות הספורט אינה ברורה ואינה עקבית. מחקרים שונים מציגים נתונים שונים שלעתים קרובות שונים זה מזה באופן משמעותי. עם זאת ניתן לסכם ולומר שפציעות ספורט הן תופעה שכיחה ביותר. הסיכון להיפצע מכדורגל, כדורסל או אומנויות לחימה גבוה. למרבה ההפתעה ניתן להיפצע גם מיוגה, פלדנקרייז או אפילו מסתם הליכה בחוף הים. אסור שהסיכון ירתיע ומצד שני צריך להיות מודעים לו.

  למרות שהסיכוי להיפצע מהליכה אטית ביער נמוך על כולנו להבין שפציעה היא חלק מעשייה הספורטיבית. אם אתה עוסק בספורט מספיק זמן אתה תיפצע! אך אל דאגה, רוב פציעות הספורט ניתנות לריפוי על ידי מנוחה קצרה בלבד וללא צורך בטיפול ובשיקום ארוכים. החכמה היא להתנהל נכון כאשר הפציעות קלות ולזהות את הפציעות שמצריכות טיפול ושיקום מקצועיים. ובכן, פציעות ספורט מה השכיחות שלהן?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פציעות ספורט מה השכיחות שלהן – רקע

   פציעת ספורט מוגדרת כפגיעה גופנית חמורה מספיק על מנת להפחית או לעצור את האימונים שלנו. עם זאת, בבואנו לאסוף נתונים אודות כמות הפציעות מעיסוק בספורט בזמן נתון, כדי להעריך את רמת הסיכון להיפצע בפעילויות הספורט השונות ניתקל בבעיה. עשרות גורמים ומחקרים מספקים נתונים שונים סותרים ובעיקר נתונים חסרים. הסיבה העיקרית לכך היא שלא כול ואפילו לא רוב הפציעות מגיעות לניהול ומעקב של גורמים רשמיים.

   בעבר פציעות ספורט היו נחלתם של חיילים, ספורטאים מקצועיים, תלמידים ומעטים שעסקו בספורט בסופי שבוע. נכון להיום הספורט נהנה מיחסי ציבור אוהדים. יותר ויותר אנשים מפנים זמן לעסוק בספורט בכול ימות השבוע וליהנות מיתרונותיו. הם רזים יותר, הם מרגישים טוב יותר, הם מאושרים יותר אבל… הם גם נפצעים יותר. עניין זה נכון בעיקר לגבי אלו שמתאמנים יתר על המידה או באופן שגוי. עיקר נפגעי הספורט שמגיעים לחדרי מיון הם מיעוט שפגיעתם קשה במיוחד ועל כן אינם משקפים את הסטטיסטיקה הכללית. מכאן שהסטטיסטיקה שמוצגת בפניכם אינה משקפת את הפציעות הקלות (רוב הפציעות) שנגרמות לרוב מטראומה קלה או מאגירה אטית של נזק לרקמות הגוף השונות, ומטופלות בבית או במרפאות פרטיות: כגון מתיחת רצועות ונקיעת פרקים, דלקות גידים מתיחות וקרע חלקי של שרירים, גב וצוואר "תפוס" וכיוצא בזה.

   פציעות ספורט מה השכיחות שלהן – נתונים סטטיסטיים

   כאמור כל ספורטאי צפוי להיפצע. הירחון האמריקאי לפציעות ספורט העריך ש – 85% מקרב שחקני בדמינטון, עד 79% מהרצים ו- 21% מהמשתתפים בספורט ההליכה נפצעים כל שנה. מחקרים רבים שנערכו בנושא הזה כללו בין היתר ניתוח רמת הסיכון להיפצע מספורט על פי ענפי הספורט השונים. מסקנות המחקרים הללו אפשרו לפתח סולם המדרג את רמות הסיכון על פי סוג הספורט המועדף עליכם. בראש הסולם בכל הנוגע לרמת הסיכון להיפצע מספורט עומד משחק רוגבי. מדובר בענף ספורט ספורט שאינו שכיח בארץ, עם ממוצע של 30 פציעות בכל שעת משחק. משחקי כדורסל וסקווש גורמים ל- 1.4 פציעות בכל מאה שעות משחק בעוד שריצה ופעילות אירובית אינטנסיבית יגרמו ל- 1.1 פציעות לכל מאה שעות פעילות.

   עוד העריכו חוקרים את הסיכון להיפצע באופן קשה במהלך כל 1000 שעות של פעילות ספורט על פי סוג הספורט. כך למשל נמצא שבכל 1000 שעות סקי נגרמות בממוצע 8 פציעות קשות, בכל 1000 שעות על מכשיר חתירה נגרמות 6 פציעות קשות, בכל 1000 שעות ריצה על הליכון נגרמים 6 פציעות קשות, בכל 1000 שעות של משחק טניס נגרמות 5 פציעות קשות, בכל 1000 שעות של אימון כוח נגרמות 4 פציעות קשות, ובכל 1000 הליכה נגרמות רק 2 פציעות קשות.

   פציעות ספורט קשות בארצות הברית שנת 2006

   להלן פירוט מספר הפציעות שנגרמו במהלך שנת 2006 מפעילות בענפי הספורט השונים, שהפיצו גורמים רשמיים בארצות הברית משקפת פציעות קשות שטופלו במוסדות רפואיים בלבד:

   •  כדורסל – מספר פציעות כולל 529,837 שכללו: ידיים עם חתכים, נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, רגליים שבורות, פציעות עיניים ומצח.
   •  אופניים – מספר פציעות כולל 490,434 שכללו: רגליים לכודות, פציעות ראש מנפילה והחלקה בעת נשיאת האופניים, התנגשות עם מכוניות.
   •  תרגילי כושר ומסוע – מספר פציעות כולל 269,249 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים, סנטרים חתוכים, פגיעות ראש מנפילה לאחור.
   •  כדורגל – מספר פציעות כולל 186,544 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, ידיים שבורות.
   • פציעות שחייה – מספר פציעות כולל 164,607 שכללו: פציעות ראש מחבטת הראש בקרקעית הבריכה ופגיעות רגליים מהחלקה.
   • סקי וסנובורד – מספר פציעות כולל 96,119 שכללו: פציעות ראש מנפילות, חתכים ברגליים ובפנים, נקעים חמורים לברכיים ולכתפיים.

   לרוצים לעסוק בספורט גם בזקנתם, גבוה, מהר וחזק יותר זה איוולת!

   פציעות ספורט מה השכיחות שלהן
   פציעות ספורט מה השכיחות שלהן

   פציעות ספורט בקרב ילדים גיל 5-14

   2.38 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

   •  אופניים – 332,000 פציעות
   •  כדורסל – 261,000 פציעות
   •  הכדורגל – 243,000 פציעות
   •  מגרשי משחקים – 219,000 פציעות
   •  משחקים אחרים 185,000 פציעות

   פציעות ספורט בקרב בוגרים גיל מעל 25

   2.29 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

   •  התעמלות – 370,000 פציעות
   •  כדורסל – 276,000 פציעות
   •  אופניים – 231,000 פציעות
   •  מגרשי משחקים – 219,000 פציעות
   •  משחקים אחרים (גולף, הוקי, טיפוסי הרים, בייסבול ועוד) 575,000 פציעות

   פציעות ספורט מה השכיחות שלהן בקרב האוכלוסייה הדנית

   במטרה ללמוד על השכיחות של פציעות ספורט בדנמרק ערכו חוקרים מחקר ענק שהקיף 6.500 ילדים בגילים 7 – 15 ו 10,000 דנים מעל גיל 15. למחקר שהתבסס על מילוי שאלונים ענו בהצלחה 3,498 בוגרים (35.0%) ו 3,221 ילדים ונערים (49.6%). ההגדרה של פציעות ספורט לצורך המחקר הזה הייתה אי יכולת להשתתף בפעילות גופנית למשך 7 ימים לפחות בעקבות פגיעה גופנית במהלך ספורט ו/או בעקבות פנייה לגורם מקצועי לטיפול בפציעה.

   תוצאות המחקר

   בקרב הבוגרים: 642 בוגרים (18.4%) דיווחו על פציעה בשנה האחרונה. יותר גברים סבלו מפציעות ספורט לעומת נשים. הגורם העיקרי של פציעות ספורט היה ריצה לאחריו על פי גודל השכיחות כדורגל, אימוני כוח, כדור יד, בדמינטון, התעמלות ועוד. בקרב הילדים ובני הנוער המספרים היו דומים: 621 ילדים ובני נוער (19.3%) דיווחו על פציעות בשנה האחרונה. בקרב קבוצת הילדים ובני נוער לא נמצאו הבדלים בשכיחות של פציעות ספורט על רקע מגדרי. ענפי הספורט שבהם דווחו עיקר הפציעות כללו על פי גודל השכיחות: כדורגל, כדור יד, התעמלות, ריצה, בדמינטון ועוד.

   מסקנות החוקרים

   לטענת החוקרים המחקר הזה המצביע על כך שקרוב ל20% מהאוכלוסייה העוסקת בספורט נפצעת מעיד על כך שפציעות ספורט מהוות עניין שכיח בדנמרק. מקור:

   Bueno, A M et al. “Injury prevalence across sports: a descriptive analysis on a representative sample of the Danish population.” Injury epidemiology vol. 5,1 6. 2 Apr. 2018, doi:10.1186/s40621-018-0136-0

   פציעות ספורט מה השכיחות שלהן
   פציעות ספורט מה השכיחות שלהן

   פציעות הנגרמות מספורט מילות סיכום

   המטרה של כל ספורטאי פצוע היא לחזור לפעילות כמה שיותר מהר. עם זאת יש לזכור שהרעיון שפציעת ספורט יכולה להחלים על ספת הטיפולים אצל הכירופרקט הוא שגוי. במקביל לטיפולים חייב המטופל לעבור תהליך שיקומי אקטיבי על פי תכנית מותאמת במטרה להחזיר אותו לאורח חיים פעיל ולהוריד את הסיכון להישנות הבעיה. הפעילות הגופנית מהווה כלי חשוב בהשגת המטרה.

   פעילות גופנית מותאמת אישית עבור כל מטופל ועבור כל פציעה היא מרכיב קריטי בריפוי. התכנית צריכה לכלול מגוון תרגילי כוח, גמישות, שיווי משקל ועוד שמטרתם שיקום מלא של היכולות שלכם ושל תבנית התנועה שלכם. אופן הביצוע יכלול אימונים בחדר כושר ותרגילים לעבודה בבית.

   "הבריאות תלויה בזהירות
   יותר מאשר ברופאים"
   זאק בנין בוסואה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל