פציעות ספורט מה השכיחות שלהן
פציעות ספורט סטטיסטיקה

פציעות ספורט מה השכיחות שלהן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ספורט מה השכיחות שלהן? פעילות גופנית מהווה גורם חשוב ביותר בשמירה על הבריאות. עם זאת פציעות הספורט מהוות הרבה פעמים את הסיבה להפסקת פעילות גופנית. למרות החשיבות שיש לנושא הזה עדיין מתברר שהנתונים הסטטיסטיים לגבי שכיחות פציעות הספורט אינה ברורה ואינה עקבית. מחקרים שונים מציגים נתונים שונים שלעתים קרובות שונים זה מזה באופן משמעותי. עם זאת ניתן לסכם ולומר שפציעות ספורט הן תופעה שכיחה ביותר. הסיכון להיפצע מכדורגל, כדורסל או אומנויות לחימה גבוה. למרבה ההפתעה ניתן להיפצע גם מיוגה, פלדנקרייז או אפילו מסתם הליכה בחוף הים. אסור שהסיכון ירתיע ומצד שני צריך להיות מודעים לו.

למרות שהסיכוי להיפצע מהליכה אטית ביער נמוך על כולנו להבין שפציעה היא חלק מעשייה הספורטיבית. אם אתה עוסק בספורט מספיק זמן אתה תיפצע! אך אל דאגה, רוב פציעות הספורט ניתנות לריפוי על ידי מנוחה קצרה בלבד וללא צורך בטיפול ובשיקום ארוכים. החכמה היא להתנהל נכון כאשר הפציעות קלות ולזהות את הפציעות שמצריכות טיפול ושיקום מקצועיים. ובכן, פציעות ספורט מה השכיחות שלהן?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות ספורט מה השכיחות שלהן – רקע

פציעת ספורט מוגדרת כפגיעה גופנית חמורה מספיק על מנת להפחית או לעצור את האימונים שלנו. עם זאת, בבואנו לאסוף נתונים אודות כמות הפציעות מעיסוק בספורט בזמן נתון, כדי להעריך את רמת הסיכון להיפצע בפעילויות הספורט השונות ניתקל בבעיה. עשרות גורמים ומחקרים מספקים נתונים שונים סותרים ובעיקר נתונים חסרים. הסיבה העיקרית לכך היא שלא כול ואפילו לא רוב הפציעות מגיעות לניהול ומעקב של גורמים רשמיים.

בעבר פציעות ספורט היו נחלתם של חיילים, ספורטאים מקצועיים, תלמידים ומעטים שעסקו בספורט בסופי שבוע. נכון להיום הספורט נהנה מיחסי ציבור אוהדים. יותר ויותר אנשים מפנים זמן לעסוק בספורט בכול ימות השבוע וליהנות מיתרונותיו. הם רזים יותר, הם מרגישים טוב יותר, הם מאושרים יותר אבל… הם גם נפצעים יותר. עניין זה נכון בעיקר לגבי אלו שמתאמנים יתר על המידה או באופן שגוי. עיקר נפגעי הספורט שמגיעים לחדרי מיון הם מיעוט שפגיעתם קשה במיוחד ועל כן אינם משקפים את הסטטיסטיקה הכללית. מכאן שהסטטיסטיקה שמוצגת בפניכם אינה משקפת את הפציעות הקלות (רוב הפציעות) שנגרמות לרוב מטראומה קלה או מאגירה אטית של נזק לרקמות הגוף השונות, ומטופלות בבית או במרפאות פרטיות: כגון מתיחת רצועות ונקיעת פרקים, דלקות גידים מתיחות וקרע חלקי של שרירים, גב וצוואר “תפוס” וכיוצא בזה.

פציעות ספורט מה השכיחות שלהן – נתונים סטטיסטיים

כאמור כול ספורטאי צפוי להיפצע. הירחון האמריקאי לפציעות ספורט העריך ש – 85% מקרב שחקני בדמינטון, 65% מהרצים ו- 21% מהמשתתפים בספורט ההליכה נפצעים מידי שנה. מחקרים רבים שנערכו בנושא הזה כללו בין היתר ניתוח רמת הסיכון להיפצע מספורט על פי ענפי הספורט השונים. מסקנות המחקרים הללו אפשרו לפתח סולם המדרג את רמות הסיכון על פי סוג הספורט המועדף עליכם. בראש הסולם בכל הנוגע לרמת הסיכון להיפצע מספורט עומד משחק רוגבי. מדובר בענף ספורט ספורט שאינו שכיח בארץ, עם ממוצע של 30 פציעות בכול שעת משחק. משחקי כדור סל וסקווש גורמים ל- 1.4 פציעות בכול מאה שעות משחק בעוד שריצה ופעילות אירובית אינטנסיבית תגרום ל- 1.1 פציעות לכול מאה שעות פעילות.

עוד העריכו חוקרים את שהסיכון להיפצע באופן קשה במהלך כול 1000 שעות של פעילות ספורט על פי סוג הספורט. כך למשל נמצא שבכל 1000 שעות סקי נגרמות בממוצע 8 פציעות קשות, בכול 1000 שעות על מכשיר חתירה נגרמות 6 פציעות קשות, בכל 1000 שעות ריצה על הליכון נגרמים 6 פציעות קשות, בכל 1000 שעות של משחק טניס נגרמות 5 פציעות קשות, בכל 1000 שעות של אימון כוח נגרמות 4 פציעות קשות, ובכל 1000 הליכה נגרמות רק 2 פציעות קשות.

פירוט פציעות ספורט קשות בארצות הברית שנת 2006

להלן פירוט מספר הפציעות שנגרמו במהלך שנת 2006 מפעילות בענפי הספורט השונים, שהפיצו גורמים רשמיים בארצות הברית משקפת פציעות קשות שטופלו במוסדות רפואיים בלבד:

 •  כדור סל – מספר פציעות כולל 529,837 שכללו: ידיים עם חתכים, נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, רגליים שבורות, פציעות עיניים ומצח.
 •  אופניים – מספר פציעות כולל 490,434 שכללו: רגליים לכודות, פציעות ראש מנפילה והחלקה בעת נשיאת האופניים, התנגשות עם מכוניות.
 •  תרגילי כושר ומסוע – מספר פציעות כולל 269,249 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים, סנטרים חתוכים, פגיעות ראש מנפילה לאחור.
 •  כדור רגל – מספר פציעות כולל 186,544 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, ידיים שבורות.
 • פציעות שחייה – מספר פציעות כולל 164,607 שכללו: פציעות ראש מחבטת הראש בקרקעית הבריכה ופגיעות רגליים מהחלקה.
 • סקי וסנובורד – מספר פציעות כולל 96,119 שכללו: פציעות ראש מנפילות, חתכים ברגליים ובפנים, נקעים חמורים לברכיים ולכתפיים.

לרוצים לעסוק בספורט גם בזקנתם, גבוה, מהר וחזק יותר זה איוולת!

פציעות ספורט מה השכיחות שלהן
פציעות ספורט מה השכיחות שלהן

פציעות הנגרמות מספורט בקרב ילדים גיל 5-14

2.38 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

 •  אופניים – 332,000 פציעות
 •  כדורסל – 261,000 פציעות
 •  הכדורגל – 243,000 פציעות
 •  מגרשי משחקים – 219,000 פציעות
 •  משחקים אחרים 185,000 פציעות

פציעות הנגרמות מספורט בקרב בוגרים גיל מעל 25

2.29 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

 •  התעמלות – 370,000 פציעות
 •  כדורסל – 276,000 פציעות
 •  אופניים – 231,000 פציעות
 •  מגרשי משחקים – 219,000 פציעות
 •  משחקים אחרים (גולף, הוקי, טיפוסי הרים, בייסבול ועוד) 575,000 פציעות

פציעות ספורט מה השכיחות שלהן בקרב האוכלוסייה הדנית

במטרה ללמוד על השכיחות של פציעות ספורט בדנמרק ערכו חוקרים מחקר ענק שהקיף 6.500 ילדים בגילים 7 – 15 ו 10,000 דנים מעל גיל 15. למחקר שהתבסס על מילוי שאלונים ענו בהצלחה 3,498 בוגרים (35.0%) ו 3,221 ילדים ונערים (49.6%). ההגדרה של פציעות ספורט לצורך המחקר הזה הייתה אי יכולת להשתתף בפעילות גופנית למשך 7 ימים לפחות בעקבות פגיעה גופנית במהלך ספורט ו/או בעקבות פנייה לגורם מקצועי לטיפול בפציעה.

תוצאות המחקר

בקרב הבוגרים: 642 בוגרים (18.4%) דיווחו על פציעה בשנה האחרונה. יותר גברים סבלו מפציעות ספורט לעומת נשים. הגורם העיקרי של פציעות ספורט היה ריצה לאחריו על פי גודל השכיחות כדורגל, אימוני כוח, כדור יד, בדמינטון, התעמלות ועוד. בקרב הילדים ובני הנוער המספרים היו דומים: 621 ילדים ובני נוער (19.3%) דיווחו על פציעות בשנה האחרונה. בקרב קבוצת הילדים ובני נוער לא נמצאו הבדלים בשכיחות של פציעות ספורט על רקע מגדרי. ענפי הספורט שבהם דווחו עיקר הפציעות כללו על פי גודל השכיחות: כדורגל, כדור יד, התעמלות, ריצה, בדמינטון ועוד.

מסקנות החוקרים

לטענת החוקרים המחקר הזה המצביע על כך שקרוב ל20% מהאוכלוסייה העוסקת בספורט נפצעת מעיד על כך שפציעות ספורט מהוות עניין שכיח בדנמרק. מקור:

Bueno, A M et al. “Injury prevalence across sports: a descriptive analysis on a representative sample of the Danish population.” Injury epidemiology vol. 5,1 6. 2 Apr. 2018, doi:10.1186/s40621-018-0136-0

פציעות ספורט מה השכיחות שלהן
פציעות ספורט מה השכיחות שלהן

פציעות הנגרמות מספורט מילות סיכום

המטרה של כול ספורטאי פצוע היא לחזור לפעילות כמה שיותר מהר. עם זאת יש לזכור שהרעיון שפציעת ספורט יכולה להחלים על ספת הטיפולים אצל הכירופרקט הוא שגוי. במקביל לטיפולים חייב המטופל לעבור תהליך שיקומי אקטיבי על פי תכנית מותאמת במטרה להחזיר אותו לאורח חיים פעיל ולהוריד את הסיכון להישנות הבעיה. הפעילות הגופנית מהווה כלי חשוב בהשגת המטרה.

פעילות גופנית מותאמת אישית עבור כול מטופל ועבור כול פציעה היא מרכיב קריטי בריפוי. התכנית צריכה לכלול מגוון תרגילי כוח, גמישות, שיווי משקל ועוד שמטרתם שיקום מלא של היכולות שלכם ושל תבנית התנועה שלכם. אופן הביצוע יכלול אימונים בחדר כושר ותרגילים לעבודה בבית.

“הבריאות תלויה בזהירות
יותר מאשר ברופאים”
זאק בנין בוסואה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות יוגה

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו.…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • פציעות שמסיימות קריירה של ספורטאי

  פציעות שמסיימות קריירה כוללות בין היתר קרע ברצועה הצולבת הקדמית, פציעה של גיד הפיקה או של גיד האכילס. קריירה מקצועית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן