פציעות ספורט סטטיסטיקה
פציעות ספורט סטטיסטיקה

פציעות ספורט סטטיסטיקה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ספורט? סטטיסטיקה בנושא זה מפורטת כאן לפניכם. הסיכון להיפצע מכדורגל, כדורסל או אומנויות לחימה גבוה. למרבה ההפתעה ניתן להיפצע גם מיוגה, פלדנקרייז או אפילו מסתם הליכה בחוף הים. אסור שהסיכון ירתיע ומצד שני צריך להיות מודעים לו.

למרות שהסיכוי להיפצע מהליכה איטית ביער נמוך על כולנו להבין שפציעה היא חלק מעשייה הספורטיבית. אם אתה עוסק בספורט מספיק זמן אתה תיפצע! אך אל דאגה, רוב פציעות הספורט ניתנות לריפוי על ידי מנוחה קצרה בלבד וללא צורך בטיפול ובשיקום ארוכים. החוכמה היא להתנהל נכון כאשר הפציעות קלות ולזהות את הפציעות שמצריכות טיפול ושיקום מקצועיים. ובכן, כמה אנשים נפצעים בגלל ספורט? 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות ספורט סטטיסטיקה – קושי לאסוף נתונים

בעבר פציעות ספורט היו נחלתם של חיילים, ספורטאים מקצועיים, תלמידים ומעטים שעסקו בספורט בסופי שבוע. נכון להיום הספורט נהנה מיחסי ציבור אוהדים. יותר ויותר אנשים מפנים זמן לעסוק בספורט בכול ימות השבוע וליהנות מיתרונותיו. הם רזים יותר, הם מרגישים טוב יותר, הם מאושרים יותר אבל… הם גם נפצעים יותר. עניין זה נכון בעיקר לגבי אלו שמתאמנים יתר על המידה או באופן שגוי.

פציעת ספורט מוגדרת כפגיעה גופנית חמורה מספיק על מנת להפחית או לעצור את האימונים שלנו. עם זאת, בבואנו לאסוף נתונים אודות כמות הפציעות מעיסוק בספורט בזמן נתון, כדי להעריך את רמת הסיכון להיפצע בפעילויות הספורט השונות ניתקל בבעיה. עשרות גורמים ומחקרים מספקים נתונים שונים סותרים ובעיקר נתונים חסרים. הסיבה העיקרית לכך היא שלא כול ואפילו לא רוב הפציעות מגיעות לניהול ומעקב של גורמים רשמיים. 

עיקר נפגעי הספורט שמגיעים לחדרי מיון הם מיעוט שפגיעתם קשה במיוחד ועל כן אינם משקפים את הסטטיסטיקה הכללית. מכאן שהסטטיסטיקה שמוצגת בפניכם אינה משקפת את הפציעות הקלות (רוב הפציעות)שנגרמות לרוב מטראומה קלה או מאגירה איטית של נזק לרקמות הגוף השונות, ומטופלות בבית או במרפאות פרטיות: כגון מתיחת רצועות ונקיעת פרקים, דלקות גידים מתיחות וקרע חלקי של שרירים, גב וצוואר “תפוס” וכיוצא בזה.

נתונים סטטיסטיים

כאמור כול ספורטאי צפוי להיפצע. הירחון האמריקאי לפציעות ספורט העריך ש 85% של שחקני הבדמינטון, כ 65% מהאנשים העוסקים בספורט הריצה וכ 21% מהמשתתפים בספורט ההליכה נפצעים מידי שנה. מחקרים רבים שנערכו בנושא הזה כללו בין היתר ניתוח רמת הסיכון להיפצע מספורט על פי ענפי הספורט השונים. מסקנות המחקרים הללו אפשרו לפתח סולם המדרג את רמות הסיכון על פי סוג הספורט המועדף עליכם. 

בראש הסולם עומד משחק הרוגבי, ספורט שאינו שכיח בארץ, עם ממוצע של 30 פציעות בכול שעת משחק. כדור סל וסקווש גורמים ל1.4 פציעות בכול מאה שעות משחק בעוד שריצה ופעילות אירובית אינטנסיבית תגרום ל 1.1 פציעות לכול מאה שעות פעילות. הסיכון להיפצע במהלך כול 1000 שעות של פעילות בענפי ספורט הבאים כולל: סקי: 8 פציעות קשות, במכשיר חתירה: 6 פציעות קשות, ריצה על מסוע: 6 פציעות קשות, טניס: 5 פציעות קשות, אימון כוח: 4 פציעות קשות, הליכה 2 פציעות קשות.

להלן פירוט מספר הפציעות שנגרמו במהלך שנת 2006 מפעילות בענפי הספורט השונים, שהפיצו גורמים רשמיים בארצות הברית משקפת פציעות קשות שטופלו במוסדות רפואיים בלבד:

 •  כדור סל – מספר פציעות כולל 529,837 שכללו: ידיים עם חתכים, נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, רגליים שבורות, פציעות עיניים ומצח.
 •  אופניים – מספר פציעות כולל 490,434 שכללו: רגליים לכודות, פציעות ראש מנפילה והחלקה בעת נשיאת האופניים, התנגשות עם מכוניות.
 •  תרגילי כושר ומסוע – מספר פציעות כולל 269,249 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים, סנטרים חתוכים, פגיעות ראש מנפילה לאחור.
 •  כדור רגל – מספר פציעות כולל 186,544 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, ידיים שבורות.
 • פציעות שחייה – מספר פציעות כולל 164,607 שכללו: פציעות ראש מחבטת הראש בקרקעית הבריכה ופגיעות רגליים מהחלקה.
 • סקי וסנובורד – מספר פציעות כולל 96,119 שכללו: פציעות ראש מנפילות, חתכים ברגליים ובפנים, נקעים חמורים לברכיים ולכתפיים.

לרוצים לעסוק בספורט גם בזקנתם, גבוה, מהר וחזק יותר זה איוולת!

ספורט ופציעות

פציעות בקרב ילדים גיל 5-14

2.38 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

 •  אופניים – 332,000 פציעות 

 •  כדורסל – 261,000 פציעות 

 •  הכדורגל – 243,000 פציעות 

 •  מגרשי משחקים – 219,000 פציעות 

 •  משחקים אחרים 185,000 פציעות

פציעות בקרב בוגרים גיל מעל 25

2.29 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

 •  התעמלות – 370,000 פציעות

 •  כדורסל – 276,000 פציעות

 •  אופניים – 231,000 פציעות

 •  מגרשי משחקים – 219,000 פציעות

 •  משחקים אחרים (גולף, הוקי, טיפוסי הרים, בייסבול ועוד) 575,000 פציעות

פציעות ספורט

פציעות ספורט מילות סיכום

המטרה של כול ספורטאי פצוע היא לחזור לפעילות כמה שיותר מהר. עם זאת יש לזכור שהרעיון שפציעת ספורט יכולה להחלים על ספת הטיפולים אצל הכירופרקט הוא שגוי. במקביל לטיפולים חייב המטופל לעבור תהליך שיקומי אקטיבי על פי תכנית מותאמת במטרה להחזיר אותו לאורח חיים פעיל ולהוריד את הסיכון להישנות הבעיה. הפעילות הגופנית מהווה כלי חשוב בהשגת המטרה. פעילות גופנית מותאמת אישית עבור כול מטופל ועבור כול פציעה היא מרכיב קריטי בריפוי. התוכנית צריכה לכלול מגוון תרגילי כוח, גמישות, שיווי משקל ועוד שמטרתם שיקום מלא של היכולות שלכם ושל תבנית התנועה שלכם. אופן הביצוע יכלול אימונים בחדר כושר ותרגילים לעבודה בבית. 

“הבריאות תלויה בזהירות
יותר מאשר ברופאים”
זאק בנין בוסואה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

 • תרגול של חשיבה חיובית

 • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

 • אוכל טוב ובריא

 • למד טכניקה של הרגעה עצמית

 • שמע מוסיקה

 • תרגל יוגה או מדיטציה

 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן