האם סנובורד מסוכן יותר מסקי

האם סנובורד מסוכן יותר מסקי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

האם סנובורד מסוכן יותר מסקי? עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מגלישת סקי בכול הנוגע לסיכויי הפציעה של עמוד השדרה ומפרקים אחרים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות הנגרמות בגלל גלישה על שלג הן פציעות ספורט שכיחות ביותר. החשש משיעור הפציעות הגבוה של הספורט הזה מהווה עבור רבים גורם מרתיע מעיסוק בו. נקיטה של מספר צעדי זהירות, שימוש בציוד הולם ומודעות עשויים להועיל במניעת פציעות ועומת נפש מרובה. קסדה זה חובה!. אבחון מהיר ומדויק של הפציעה ואומדן חומרתה יאפשרו טיפול יעיל וימנעו נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים.

  {loadposition inside-page}

  סנובורד מסוכן – רקע

  סנובורד הופיע על השלג לראשונה בשנות העשרים של המאה הקודמת ומאז הוא הולך וצובר אוהדים. כך למשל בעונת החורף 1999 – 2000  גלשו על סנובורד 3.3 מליון גולשים למשך 13.5 מליון ביקורים באתרי הסקי בארצות הברית. נכון לאותה שנה גולשי סנובורד היוו כמעט שליש מכמות הגולשים באתרי הסקי בארצות הברית. יש להניח שהמספרים היום גדולים עוד יותר. הגולש הממוצע על סנובורד הוא בחור צעיר עם זאת בשנים האחרונות רואים גם נשים שנכנסות לענף. הבעיה העיקרית עם ספורט השלג ובכלל זה עם סנובורד הוא אחוז הפגיעות הגבוה. אחד הגורמים המשמעותיים לעלייה בהוצאות הרפואיות הלאומיות, באבדן ימי עבודה ובאבדן הכנסות הן פציעות ספורט. מחקר חדש מוצא (American Journal of Sports Medicine, October 2006) שספורט הגלישה החורפי בכלל והגלישה על סנובורד בפרט נושאים עימם סיכוני פציעה ניכרים ואף סיכון למוות (חלק מפציעות גלישת הסקי או סנובורד החמורות נגמרות במוות).

  הפציעות השכיחות כוללות פציעות גפיים ובעיקר פציעות ברכיים (קרע מיניסקוס, קרע רצועות בברך ועוד) ופציעות ראש ועמוד השדרה. בין הפציעות השכיחות בכתפיים בגלל גלישה על סנובורד נמנה פריקה של מפרק הכתף, פריקה של מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular separation), קרע או מתיחה של שרירי השרוול המסובב בכתף (Rotator cuff strain) שבר של עצם הבריח או שבר במפרק הכתף ועוד. על פי המחקר רוב אתרי הסקי אינם מחייבים שימוש בקסדה כתנאי לגלישה. הטענות כנגד חבישת קסדה כללו אובדן שדה ראייה וכן טענות כנגד משקל הקסדה והעומס שהיא מייצרת על הצוואר.

  המחקר והתוצאות

  עם הפופולריות של סנובורד עולה גם השכיחות של הפציעות כתוצאה מהשימוש בו. בשנת 1994 נפצעו בארצות הברית 27,000 אלף גולשי סנובורד. מדבור למעשה 3.5 – 4 פציעות על כל  1000 ימי ביקור באתרי הסקי. מספר מקרי המוות בגלל גלישה עם סנובורד נאמד ב-0.2 מקרים על כל מליון ביקורים באתר הסקי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ברוב המקרים הפציעות הללו טופלו באתר הסקי עצמו עם מעקב וטיפול המשך במקום מגוריו של הפצוע. המחקר בדק והשווה את רמות הסיכון ואת הסיבות לפציעות בסקר מקיף שערך בקרב 3,277 גולשי סקי וגולשי סנובורד שנפצעו במהלך הסקי. מנגד נאסף מידע מ 2,992 גולשי סקי וסנובורד שלא נפצעו במהלך הסקי באותם אתרים. מידע זה עובד והוסקו מסקנות.

   ממצאי המחקר

   הסיכון בסנובורד לפציעה גבוהה יותר. קבוצות סיכון אחרות הנן גולשי סקי מתחילים, גברים, וצעירים. והעיקר החוקרים מצאו ממצאים עקביים לכך שהקסדה מצילה מפציעות ראש וממוות. מחקרים אחרים מצאו מספר גבוה יותר הפציעות הנגרמות בגלל גלישה על סנובורד ( J Trauma 2000;48: 1109-1114) בהשוואה למספר הפציעות הנגרמות בגלל סקי. עוד נמצא שגם חומרת הפציעות הנגרמות מגלישה על סנובורד גבוהה יותר (Am J Sports Med 1999;27: 94-97) מהפציעות הנגרמות בגלל סקי. כך למשל נמצא ש- 42% מהפציעות הנגרמות בגלל סנובורד מוגדרות כחמרות לעומת רק 16% מהפציעות הנגרמות בגלל סקי.

   סנובורד מסוכן – סיכום

   האם סנובורד מסוכן יותר מסקי
   האם סנובורד מסוכן יותר מסקי

   סקי הוא ענף ספורט ממכר הגורם הנאה מרובה לכל הגילאים. הכנה נכונה לעונת הסקי ומודעות לגורמי הסיכון תפחית את הסיכוי לפציעות ואף למוות. גורמי סיכון כוללים את המהירות בה אתה גולש, מצב ואיכות הציוד, רמת הכושר הגופני שלכם, איכות מסלולי הגלישה, קיום הדרכה ואיכותה וכמובן רמת האלכוהול בדמכם בעת הגלישה. ואולם מעל לכל גורם הסיכון הגדול ביותר הוא הביטחון העצמי המופרז המאפיין ישראלים רבים ואשר גורם לנו לקחת סיכונים גדולים מידי.

   הכנה לספורט השלג

   כל האמור לעיל לגבי סקי נכון שבעתיים לגבי סנובורד. גם גלישה על סנובורד היא דבר מהנה וממכר. האדרנלין המציף את הגולשים בסנובורד גורמת להם לקחת סיכונים קיצוניים שעלולים להסתיים בפציעות ואף במוות. הכנה לפני עונת הסקי והקפדה על הכללים הבסיסיים של זהירות ומודעות נכונה על כן גם לגבי הגולשים על סנובורד.

   סנובורד מסוכן יותר

   על פי מחקר אחר שנערך ביפן, גולשי סנובורד חובבים חשופים באופן מוגבר יחסית לענפי ספורט אחרים, לפציעות עמוד שדרה חמורות שעלולות להסתיים בשיתוק. החוקרים מצאו שרובם המכריע של נפגעי עמוד השדרה בקרב גולשי סנובורד הנם צעירים שהגדירו את יכולת הגלישה שלהם כבינונית עד מעולה אך מעולם לא קבלו הדרכה מסודרת. ברוב המקרים נגרמה פציעתם בעמוד השדרה בגין קפיצה שנכשלה.

   המלצות החוקרים

   ישנן פציעות שכיחות יותר (פציעות גפיים) מפציעות עמוד שדרה בגין עיסוק בגלישת סנובורד אך לאף אחת אין את ההשפעה הפוטנציאלית על חיינו כמו זו שיש לפציעות עמוד שדרה. החוקרים ממליצים להדגיש את הסיכון שבספורט הזה ובעיקר את הסיכון שבקפיצות במהלך סנובורד. כמו כן ממליצים החוקרים לעבור קורס טרם שימוש בסנובורד להשתמש באמצעי מיגון גם לראש וגם לעמוד השדרה. יש לזכור שכירופרקטיקה או כירופרקט (או כול מקצוע רפואי אחר) לא יכולים לתת מענה שלם לפציעות קשות בעמוד השדרה. מניעה היא העיקר.

   כללים למניעת פציעות מגלישה על סנובורד

   הקפידו להתאמן ולרכוש טכניקות גלישה טובות עם סנובורד. וודאו שאתם לומדים את טכניקות הגלישה הללו בתנאים נוחים הכוללים מזג אוויר טוב, מסלולים ריקם יחסית מאנשים, שלג רך, ציוד תקין. אין לשכוח את ציוד המגן ובכלל זה קסדה, משקפי מגן, מגנים לכפות ידיים ולשורשי כף היד. לבשו שכבות של בגדים נוחים שאינם מאפשרי חדירה של מים. מרחו חומרי הגנה על העור מקרינת השמש.  גלשו רק במסלולים שעברו בהם והתרחקו מאזורים מיוערים (גורם מוות ופציעות מרכזי הוא התנגשות חזיתית עם עץ), אל תגלשו לבד. לא לצרוף אלכוהול או סמים לפני הגלישה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת