נעלי עקב מכערות את כפות הרגליים

נעלי עקב מכערות את כפות הרגליים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נעלי עקב מכערות את כפות הרגליים! נעלי שפיץ יפות יובילו להתפתחות הלוקס ולגוס (עיוות של הבוהן בכף הרגל), יבלות (Bunions), דורבן בכף הרגל ובעיות אחרות שהופכות את כפות הרגליים למכוערות וכואבות. גם גנטיקה מהווה גורם בהתפתחות ליקויים בכפות הרגליים. כ- 48% מהנשים וכ- 16 – 33% מהגברים החיים חיים מודרניים ונועלים נעלים סובלים מהלוקס ולגוס (Hallux valgus) וזאת בהשוואה ל2% בלבד מקרב הנשים שהולכות יחפות. עם זאת גנטיקה מהווה גם היא מרכיב חשוב ואם אחד מהוריכם סבל מבעיות בכפות רגליים סיכוייכם לסבול מהם גדולים.

חשוב לציין שגם הציפורניים אינן רוות נחת מנעלי עקב מחודדות. עם נעלים מסוג זה הלחץ על האצבעות בתוך הנעל מעלה את הסיכון להתפתחות ציפורניים חודרניות. נעילת נעלים מסוג זה עלולות לגרום גם להתפתחות זיהום פטרייתי בציפורניים. התוצאה הסבירה בגלל נעילת נעלי עקב היא: הנעלים היפות כפות הרגליים מכוערות!

נעלי עקב מכערות את כפות הרגליים – פירוט נזקים

למרות חוסר הנוחות שיש בנעילתן ולמרות הנזקים הבריאותיים שידוע שהן גורמות נשים רבות לא תוותרנה על נעלי עקב אלגנטיות כדי להשלים הופעה מרשימה. ואולי בכול זאת תחשבו שוב. נעלי עקב גובים מחיר בריאותי יקר מחלקי גוף רבים ולא רק מכפות הרגליים. מחקרים הראו שהם משנים את היציבה ואת צורת ההליכה ובכך פוגעים בחלקי הגוף השונים.

פגיעה בעמוד שדרה ובמפרקים

נעלי עקב גורמים בין היתר לפגיעות בעמוד השדרה, במפרקי הירך, בברכיים, בקרסוליים ובכפות רגליים. מיד עם נעילת נעלי העקב הגוף הנשי מגיב באמצעות תהליכי פיצוי וממקם את חלקי הגוף השונים באופן אחר: החזה נדחף לפנים, הקשת המותנית גדלה ובכך נוצר עומס מוגבר על חוליות עמוד השדרה המותני ונפגעת יכולתו לבלום עומסים. נעילת נעלי עקב באופן ממושך עלולים לגרום נזק לרצועות, למפרקים ולדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה.

הביומכניקה של עמוד השדרה ומפרקי הירך משתנה, הלחץ המופעל על הברכיים גדל וזאת בגלל הנטייה ללכת עם ברכיים מעט כפופות. הלחץ על כריות כפות הרגליים גדל. השינוי בביו מכניקה של המפרקים הללו פוגעת ביעילות שלהם ומגדילה את העומסים שנוצרים עליהם. התוצאה יותר פציעות ובלאי מואץ ואכן מחקר מסוים הראה שנעלי עקב מעלים את הסיכון הכולל לחלות בדלקת פרקים ניוונית. בסיכום ניתו לומר נעילת נעלי עקב מובילה בסבירות גבוהה יותר להתפתחות כאבים גב, כאבים באגן (למשל: סקרואילאיטיס), כאבים במפרקי הירך (למשל: בורסיטיס בירך), כאבים בברכיים (למשל: קרע מיניסקוס בברך), כאבים בשוקיים (למשל: שין ספלינט), כאבים בכפות הרגליים (למשל: דורבן בעקב).

פגיעה בשרירים

נעלי עקב מכערות את כפות הרגליים

אין לשכוח כמובן שהמפרקים השונים מוקפים ברקמות רכות ומופעלים על ידי שרירים. גם הרקמות הללו מצויות תחת עומס חריג וצפויות להיפגע כתוצאה מנעילת נעלי עקב מחודדות. כדי לשמר את האיזון ושיווי המשקל של הגוף לאחר נעילת נעלי עקב שרירי השוק, הגב והירך נדרכים ומתכווצים.

נעילה ממושכת של נעלי עקב גורמת להתקצרות של שרירי השוק, שרירי הגב והירך. שרירים קצרים מידי עלולים לעלות את הסיכון להתפתחות כאבי גב וכאבי רגליים על רקע התכווצות שרירים, דלקות ופציעות שרירים.

אז מה לעשות?

אם אתן לא מוותרות על נעלי עקב אז לכול הפחות הקפידו על הכללים הבאים:

  • הגבילו את גובה העקב לעד 5 ס"מ
  • אל תנעלו נעלי עקב לפרקי זמן ממושכים. נעלו נעלים שטוחות ושמרו את נעלי העקב בתיק. נעלו את נעלי העקב רק כשאתן ממש חייבות. מיד בסיום האירוע חזרו לנעליים השטוחות.
  • הקפידו על רפידה מעור בתוך הנעל כדי למנוע גלישת כף הרגל.

AAOS Women’s Health Issues Advisory Board, June 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים