יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול
יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול המתבצעים ללא עיכוב עשויים לאתר את הגורם ולשפר את ליקוי יציבה זה. לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לעמוד בעומסים המוטלים עליו. בליקוי שכיח זה הלורדוזיס קטן מידי או אינו קיים ובכך נפגע התפקוד של עמוד השדרה. ליקוי תפקודי של עמוד השדרה המותני מוביל להתפתחות נזקים וכאבים. מסיבה זאת כל מקרה של יישור לורדוזיס מותני – אבחון וטיפול בבעיה משרתים את הרצון שלכם לאיכות חיים טובה יותר.

כאשר הקער המותני הוא מיטבי כלל המטלות של ע”ש מותני ובכללן תנועה, בלימת זעזועים ונשיאת משקל נעשות עם הרבה פחות עומסים ולחצים על החוליות, על הדיסקים הבין חולייתיים ועל הרקמות הסובבות. תוכלו להתרשם ממידת הקעור של הגב התחתון שלכם על ידי הצמדתו לקיר ואומדן הרווח שנוצר בין עמוד השדרה המותני לקיר. אם כף ידכם נכנסת ללא שוליים משמעותיים לרווח הלורדוזיס שלכם נחשב תקין. במידה ויותר מכף יד אחת יכולה להיכנס לרווח הלורדוזיס עמוק מידי. לורדוזיס מותני מופחת הוא מצב שבו הרווח בין הקיר לע”ש מותני מועט מידי או לא קיים. זהו גם מצב שבו האגן שלכם מוטה יתר לאחור (Posterior pelvic tilt).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול
יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס מותני טיפול – רקע

גם לקות יציבה זו זו נגרמת בין היתר בגלל חוסר האיזון בין קבוצות השרירים הפועלים על האגן והירכיים. מחד, גמישות יתר וחולשה של השרירים זוקפי עמוד השדרה (Erector spine) ושל השרירים מכופפי הירך (Psoas and Rectus Femoris) ומאידך חוסר גמישות של השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך (Hamstrings), שרירי הבטן (Abdominals) ושל שרירי העכוז (Gluteal). כמובן שישנם גורמים נוספים שעלולים להשפיע ובכללם: שינויים מבניים מולדים או נרכשים בחוליות המותן או במנח המפרקים של הגפיים התחתונות, פגיעות בחוליות המותניים, תורשה.

נזקים אפשריים בגין לקות זאת

אורח החיים המודרני הכרוך בישיבות ממושכות וחוסר פעילות גופנית חושף את עמוד השדרה המותני לעומסים אדירים. עומסים אלא גורמים לנזקים מצטברים ותסמונות כאב המובילים לפגיעה קשה באיכות החיים ופגיעה כלכלית כבדה. יישור לורדוזיס מותני גורם לגב התחתון להיעשות שטוח ולאבד את הקפיציות שלו ואת היכולת להתמודד עם עומסים. המשמעות המידית של אובדן הקפיציות היא הגדלת העומסים המוטלים על חוליות עמוד השדרה המותני ועל הרקמות סביבו.

הגדלת העומסים על עמוד השדרה המותני ועל הרקמות סביבו מובילים בהדרגה להתפתחות נזקים מצטברים. על ציר הזמן הנזקים המצטברים הללו מחמירים ובעקבות כך מתפתחות תסמונות כאב שכיחות בגב התחתון. בין תסמונות הכאב הללו נמנה  מתיחות חוזרות ונשנות של שרירים ורקמות רכות אחרות בגב התחתון, שחיקת סחוסים, בלטי דיסק, בקעים ופריצות של דיסקים בין חולייתיים ועוד. בשורה התחתונה יישור לורדוזיס מותני מוביל בהדרגה להתפתחות כאבים ושאר סימנים ותסמינים בגב התחתון.

 יישור הלורדוזיס מותני – טיפול עצמי

תרגול שמירה על המנח האופטימלי של האגן חיזוק וקיצור של השרירים החלשים והגמישים (זוקפי עמוד השדרה ומכופפי הירך) והארכה והגמשה של השרירים החזקים והקצרים (השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך, שרירי הבטן ושרירי העכוז) תרגול לשיפור התנועה בע”ש מותני.

תרגיל I: חיזוק שרירי הגב התחתון

שרירי הגב התחתון מהווים חלק חשוב מקבוצת שרירים אינטימית לעמוד השדרה המותני הקרויה שרירי הליבה. חיזוק של שרירים אלו עשויים להועיל בהתמודדות עם יישור לורדוזיס מותני וגם עם כאבי גב. תרגילי חיזוק של הגב התחתון ניתן לבצע בחדר הכושר באמצעות מכשירים ייעודיים או לחלופין בבית.

מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנים מטה מרפקים כפופים ומונחים משני צידי הראש.

אופן ביצוע: הרימו את פלג הגוף העליון עד למצב של לורדוזיס – קיעור משמעותי בגב התחתון. שהו במנח הזה 10 שניות וחזרו לתנוחת מוצא. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע אותו 3 פעמים ביום.

הערות: יש להקפיד לכול אורך התרגיל שהראש מצוי בקו אחד עם עמוד השדרה. יש להקפיד לא להגיע למצב של כאב בגב התחתון או בכול מקום אחר. מדובר בתרגיל חשוב ביותר בהתמודדות עם יישור לורדוזיס מותני.

תרגיל II: חיזוק השרירים מכופפי הירך

תרגיל ראשון- הרמת רגליים על ספסל

מנח מוצא: ישיבה על ספסל עם הרגליים מתוחות לפנים וכפות רגליים על הרצפה.

אופן ביצוע: הרימו רגליים ישרות. השתמשו מכופפי ירך לצורך ביצוע התנועה. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו שלושה סדרות כאלו מידי יום. ניתן להגביר את העומס על השרירים מכופפי הירך באמצעות משקולת שניתן להניח בין כפות הרגליים. למכופפי ירך השפעה גדולה על הקעור במותן.

הערות: הימנעו מקימור הגב ושמרו על מנח גב ואגן ניטרליים. הרבה פעמים יישור לורדוזיס מותני נובע מחולה של קבוצת שרירים זאת.

תרגיל שני – חיזוק כופפי ירך עם גומיית כושר

מנח מוצא: עמדו כאשר קצה אחד של גומיית הכושר קשורה לקרסול ימין והקצה השני קשור מאחוריכם לחפץ סטטי (עמוד?). אחזו בידכם בכיסא או בחפץ אחר לשם יציבות.

אופן ביצוע: כופפו את הירך לפנים עד לגובה מקסימלי שאינו משנה את מצב הגב. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות לפני החלפת רגליים.

הערות: שמרו על מנח גב ואגן ניטרליים. מדובר בדרך נוספת לחזק את קבוצת השרירים מכופפי ירך ובכך למנוע יישור לורדוזיס מותני או להעמיקו.

תרגיל III: הגמשת השרירים מכופפי ברך ומותחי ירך (Hamstrings)

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר שתי הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הרצפה.

אופן ביצוע: הרימו את רגל שמאל ישרה לפנים הכי גבוה לכיוון הראש שאתם יכולים. כופפו את כף הרגל על מנת להעצים את המתיחה של השרירים. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנת מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו שלוש סדרות לפני החלפת רגליים.

הערות: הקפידו שהאגן הישאר צמוד לרצפה. ניתן להעצים את המתיחה גם על ידי הנחת מגבת על כף הרגל המורמת ולמשוך בעזרתה את הרגל.

תרגיל IV: הגמשה של שרירי העכוז

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר שתי הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אופן ביצוע: השתמש בשתי הידיים והבא את ברך ימין לכיוון הכתף השמאלית עד שאתה חש במתיחה של שרירי העכוז. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו רגל.

הערות: הקפידו להותיר את האגן על הרצפה. הימנעו משינוי מנח של עמוד השדרה ומעומס יתר על הצוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • פריצת דיסק מותני - מכתב תודה

  פריצת דיסק מותני לכבוד ד"ר בכר, הגעתי אליך ללא תקוות ועם רגל וחצי בניתוח בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. אף אחד…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן