יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול המתבצעים ללא עיכוב עשויים לאתר את הגורם ולשפר את ליקוי יציבה זה. לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לעמוד בעומסים המוטלים עליו. בליקוי שכיח זה הלורדוזיס קטן מידי או אינו קיים ובכך נפגע התפקוד של עמוד השדרה. ליקוי תפקודי של עמוד השדרה המותני מוביל להתפתחות נזקים וכאבים. מסיבה זאת כל מקרה של יישור לורדוזיס מותני – אבחון וטיפול בבעיה משרתים את הרצון שלכם לאיכות חיים טובה יותר.

כאשר הקער המותני הוא מיטבי כלל המטלות של ע"ש מותני ובכללן תנועה, בלימת זעזועים ונשיאת משקל נעשות עם הרבה פחות עומסים ולחצים על החוליות, על הדיסקים הבין חולייתיים ועל הרקמות הסובבות. תוכלו להתרשם ממידת הקעור של הגב התחתון שלכם על ידי הצמדות עם הגב אל הקיר והערכת הרווח שנוצר בין עמוד השדרה המותני לקיר. אם קיים רווח וכף ידכם נכנסת לתוכו ללא שוליים משמעותיים הלורדוזיס שלכם נחשב תקין. אם יותר מכף יד אחת יכולה להיכנס לרווח הלורדוזיס עמוק מידי. לורדוזיס מותני מופחת הוא מצב שבו הרווח בין הקיר לע"ש מותני מועט מידי או לא קיים. זהו גם מצב שבו האגן שלכם מוטה יתר לאחור (Posterior pelvic tilt).

יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול
יישור לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

יישור לורדוזיס מותני טיפול – רקע

לקות יציבה זו נגרמת גם בגלל חוסר האיזון בין קבוצות השרירים הפועלים על האגן והירכיים:

 • מחד, גמישות יתר וחולשה של השרירים זוקפי עמוד השדרה (Erector spine) ושל השרירים מכופפי הירך (Psoas and Rectus Femoris)
 • ומאידך חוסר גמישות של השרירים מכופפי הברך ופושטי הירך (Hamstrings), שרירי הבטן (Abdominals) ושל שרירי העכוז (Gluteal)

כמובן שישנם גורמים נוספים שעלולים להשפיע ובכללם:

 • שינויים מבניים מולדים או נרכשים בחוליות המותן או במנח המפרקים של הגפיים התחתונות
 • פגיעות בחוליות המותניים
 • תורשה ועוד

נזקים אפשריים בגין יישור לורדוזיס

אורח החיים המודרני הכרוך בישיבות ממושכות וחוסר פעילות גופנית חושף את עמוד השדרה המותני לעומסים אדירים. עומסים אלא גורמים לנזקים מצטברים ותסמונות כאב המובילים לפגיעה קשה באיכות החיים ופגיעה כלכלית כבדה. יישור לורדוזיס מותני גורם לגב התחתון להיעשות שטוח ולאבד את הקפיציות שלו ואת היכולת להתמודד עם עומסים. המשמעות המיידית של אובדן הקפיציות היא הגדלת העומסים המוטלים על חוליות עמוד השדרה המותני ועל הרקמות סביבו.

הגדלת העומסים על עמוד השדרה המותני ועל הרקמות סביבו מובילים בהדרגה להתפתחות נזקים מצטברים. על ציר הזמן הנזקים המצטברים הללו מחמירים ובעקבות כך מתפתחות תסמונות כאב שכיחות בגב התחתון. בין תסמונות הכאב הללו נמנה:

 • מתיחה או קרע חוזר ונשנה של שרירים ורקמות רכות אחרות בגב התחתון
 • שחיקת סחוסים
 • בלט או בקע דיסק בין חולייתי ועוד

בשורה התחתונה יישור לורדוזיס מותני מוביל בהדרגה להתפתחות כאבים בגב התחתון ולסימנים ותסמינים נוספים.

טיפול עצמי בהפרעת לורדוזיס זאת במותן 

טיפול עצמי ביישור הלורדוזיס מחייב נקיטה בצעדים הבאים:

 • תרגול שמירה על המנח האופטימלי של האגן
 • חיזוק וקיצור של השרירים החלשים והגמישים (זוקפי עמוד השדרה ומכופפי הירך)
 • הארכה והגמשה של השרירים החזקים והקצרים (השרירים מכופפי הברך ופושטי הירך, שרירי הבטן ושרירי העכוז)
 • תרגול לשיפור התנועה בע"ש מותני

תרגיל I: חיזוק שרירי הגב התחתון

שרירי הגב התחתון מהווים חלק חשוב מקבוצת שרירים אינטימית לעמוד השדרה המותני הקרויה שרירי הליבה. חיזוק של שרירים אלו עשויים להועיל בהתמודדות עם יישור לורדוזיס מותני וגם עם כאבי גב. תרגילי חיזוק של הגב התחתון ניתן לבצע בחדר הכושר באמצעות מכשירים ייעודיים או לחלופין בבית.

מנח מוצא: שכבו על הרצפה או על המיטה כאשר הפנים מופנים מטה מרפקים כפופים ומונחים משני צידי הראש.

אופן ביצוע: הרימו את פלג הגוף העליון עד למצב של לורדוזיס – קיעור משמעותי בגב התחתון. שהו במנח הזה 10 שניות וחזרו לתנוחת מוצא. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים ולבצע אותו 3 פעמים ביום.

הערות: יש להקפיד לכול אורך התרגיל שהראש מצוי בקו אחד עם עמוד השדרה. יש להקפיד לא להגיע למצב של כאב בגב התחתון או בכול מקום אחר. מדובר בתרגיל חשוב ביותר בהתמודדות עם יישור לורדוזיס מותני.

תרגיל II: חיזוק השרירים מכופפי הירך

תרגיל ראשון- הרמת רגליים על ספסל

מנח מוצא: ישיבה על ספסל עם הרגליים מתוחות לפנים וכפות רגליים על הרצפה.

אופן ביצוע: הרימו רגליים ישרות. השתמשו מכופפי ירך לצורך ביצוע התנועה. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו שלוש סדרות כאלו מידי יום. ניתן להגביר את העומס על השרירים מכופפי הירך באמצעות משקולת שניתן להניח בין כפות הרגליים. למכופפי ירך השפעה גדולה על הקעור במותן.

הערות: הימנעו מקימור הגב ושמרו על מנח גב ואגן ניטרליים. הרבה פעמים יישור לורדוזיס מותני נובע מחולה של קבוצת שרירים זאת.

תרגיל שני – חיזוק כופפי ירך עם גומיית כושר

מנח מוצא: עמדו כאשר קצה אחד של גומיית הכושר קשורה לקרסול ימין והקצה השני קשור מאחוריכם לחפץ סטטי (עמוד?). אחזו בידכם בכיסא או בחפץ אחר לשם יציבות.

אופן ביצוע: כופפו את הירך לפנים עד לגובה מקסימלי שאינו משנה את מצב הגב. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות לפני החלפת רגליים.

הערות: שמרו על מנח גב ואגן ניטרליים. מדובר בדרך נוספת לחזק את קבוצת השרירים מכופפי ירך ובכך למנוע יישור לורדוזיס מותני או להעמיקו.

תרגיל III: הגמשת השרירים מכופפי ברך ומותחי ירך (Hamstrings)

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר שתי הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הרצפה.

אופן ביצוע: הרימו את רגל שמאל ישרה לפנים הכי גבוה לכיוון הראש שאתם יכולים. כופפו את כף הרגל על מנת להעצים את המתיחה של השרירים. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנת מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו שלוש סדרות לפני החלפת רגליים.

הערות: הקפידו שהאגן הישאר צמוד לרצפה. ניתן להעצים את המתיחה גם על ידי הנחת מגבת על כף הרגל המורמת ולמשוך בעזרתה את הרגל.

תרגיל IV: הגמשה של שרירי העכוז

מנח מוצא: שכיבה על הגב כאשר שתי הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אופן ביצוע: השתמש בשתי הידיים והבא את ברך ימין לכיוון הכתף השמאלית עד שאתה חש במתיחה של שרירי העכוז. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו רגל.

הערות: הקפידו להותיר את האגן על הרצפה. הימנעו משינוי מנח של עמוד השדרה ומעומס יתר על הצוואר.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

צליפת שוט אבחון וטיפול

צליפת שוט אבחון וטיפול

צליפת שוט? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים כרוניים. מעורבים בתאונת דרכים? סובלים מצליפת שוט? אבחון וטיפול מהירים צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם. צליפת שוט היא תסמונת הנגרמת מתזוזה אלימה ומהירה של הראש לכיוונים שונים. לרוב בגלל תאונת דרכים.

מאמץ גופני לאחר גיל 40

מאמץ גופני גם לאחר גיל 40

מאמץ גופני לאחר גיל 40 מחייב מוטיבציה גבוהה. לפעילות גופנית, גם אם התחלתם לאחר גיל 40, יש יכולת למנוע מחלות כולל כאבי גב, מחלות מסכנות חיים כמו סוכרת, מחלות לב וסוגי סרטן מסוימים, להפחית לחצים נפשיים, למנוע דיכאון, לשפר מסת עצם ומסת השריר ועוד.